RU  UK  EN
Статьи  >  Дізнайся  >  Ашгабат святкує 140 річчя. Цікаві факти про столицю Туркменістана

Ашгабат святкує 140 річчя. Цікаві факти про столицю Туркменістана

Сучасне місто Ашгабат, яке стрімко змінило свій вигляд за останні роки і в той же час зберегло свою самобутність, є гордістю його жителів і візитівкою країни. Тож з нагоди його 140-річчя ми розкажемо про основні моменти його культурної та архітектурної величі.

Стародавність міста підтверджується більше як 100 археологічними об'єктами, відкритими на території сучасного Ашгабату та в його околицях. Серед них – хуми, тобто величезні керамічні посудини парфянського періоду, відомі пагорби серед який невелики - Акдепе, а в 10 кілометрів від нього - стародавнє місто Ніса, де були знайдені витвори елліністичного мистецтва.

Назва міста «Ашгабат» пов'язується у туркменському фольклорі з поняттям «місто кохання», де йде мова про заборонене кохання дочки і сина правителів Ніси і Анау.

Місто, що розташовується між пагорбами передгір'їв і піщаними дюнами Каракумів - однієї з найбільших пустель світу, з'явилось у 1881 році, а в 1925 році було офіційно оголошено столицею Туркменської РСР.

У 1948 році стався землетрус, після якого місто було зруйновано майже вщент і після якого його відбудова почалась практично з руїн. Наразі, тут в рекордно короткий термін побудовані великі спортивні споруди, зокрема Олімпійське містечко, Олімпійський водноспортивний комплекс, Національний олімпійський Палац спорту, Спортивний комплекс з зимових видів спорту, багатофункціональний стадіон «Ашгабат» на 20 тисяч глядачів, які стають майданчиками для проведення світових спортивних чемпіонатів.

Справжня прикраса Ашгабату – паркові, фонтанні й скульптурні комплекси. Дизайнерські рішення всіх витворів передають національні мотиви й символіку, відображаючи традиційні туркменські орнаменти. Особливе місце відведене монументу «Аркадаг», в ідею якого покладена єдність народу і його лідера. Серед інших можна назвати архітектурно-парковий комплекс, у центрі якого розміщений монумент «Моє біле місто Ашгабат», а також фонтанний комплекс «Огузхан і сини». Споруда символізує «непорушну єдність і згуртованість туркменського народу, творчий дух і міць сучасного Туркменістану».

Без заголовка.jpg

Популярним серед жителів столиці є також парк «Илхам», що в перекладі з туркменської означає «Натхнення». Це – історико-художній музей просто неба, який поєднує понад сорок скульптур. Його ідея – створення засобами монументальної скульптури своєрідного літопису історії культури й духовності туркменського народу, включаючи сучасну літературу, класичну поезію, філософію.

У 1926 році, до землетрусу, що відбувся в Ашгабаді, в столиці був встановлений пам'ятник українському поету, письменнику і художнику Тарасу Шевченко. Згодом після його руйнування в 1972 році був встановлений новий пам'ятник Кобзареві скульптором Михайлом Лисенком. У місці, де він сьогодні розташований, вулиця поруч з ним названа вулицею Шевченко.

Триває робота над проектами в рамках містобудівної програми «Ашгабат-Сіті» у північній частині столиці, серед яких особливе місце займають архітектурний проект «Ашгабат-Сіті», комплекс сучасних котеджів 17-ї черги забудови столиці на березі озера «Altyn köl». Тут закладена так звана ідея «розумного міста», де технології служать головній меті – забезпечити високу якість життя населення.

Без заголовка-1.jpg

У Туркменістані з перших років незалежності жителям безкоштовно надаються газ, вода, електрика та в незначних розмірах були визначені комунальні платежі, на що державою виділяються величезні фінансові кошти. Але з 2017 року, коли було підписано Постанову Президентом про впорядкування оплати житлово-комунальних послуг, була визначена плата за ті соціальні пільги, які раніше надавалися безкоштовно.

У квітні 2021 року в столиці було урочисто відкрито два великі об'єкти – Конгрес-центр і Центр прийомів Туркменістану, покликані стати гостинним і зручним місцем зустрічей для різноформатного обговорення актуальних питань міжнародного характеру. Також був відкритий Центр Міжнародних асоціацій ахалтекинського конярства та «Türkmen alabaý itleri» («Туркменський алабай»), який складається з бібліотечного фонду і музею з експозиціями живопису й скульптур легендарної породи коней - ахалтекинських скакунів і туркменських алабаїв.

У столиці сформована міська культура – явище, що формує відношення жителів до екології й чистоти міста, і цьому приділяється велика увага. Завдяки щорічним екологічним акціям у столиці з облагородження міського середовища громадяни можуть допомоги своєму місту стати краще й чистіше. Велике значення надається масовим висаджуванням дерев.

У 2021 році Ашгабат прийматиме Чемпіонат світу з велотреку й відбірковий етап міжнародного турніру з тенісу на Кубок Девіса, а у 2022 році в Туркменістані пройде Чемпіонат світу із самбо.

У 2021 році, проголошеному Генеральною Асамблеєю ООН з ініціативи Туркменістану Міжнародним роком миру й довіри, відзначається ще декілька знакових подій – 30-річчя Незалежності Туркменістану й 26-а річниця з моменту проголошення Генеральною Асамблеєю ООН Туркменістану постійною нейтральною державою.

Фотографії та інформаційний матеріал надані Посольством Туркменістану в Україні

Вам это будет интересно:
Колоритний континент. Красиві племена Африки
Повсякденне життя африканських племен може видаватися дивним навіть для мешканців цього континенту. І тільки природа і допитливі мандрівники лишаються наодинці з колоритом і незвичністю побуту етносів за межею мегаполіса.
Смачна Японія: скуштувати країну на зуб
Морозиво зі смаком конини, мариновані комахи, риба зі смертельною отрутою – японській кухні є чим дивувати, вражати й шокувати. І чесно кажучи, перелік цих страв не завжды сприяє апетитові. Але ми не женемося за екзотикою. Істинний гастротуризм – це спроба збагнути менталітет і відчути національний колорит через традиційну кухню...
Йодль – музика австрійських гір
В Австрії з'явився незвичайний маршрут, його вибирають любителі вокального стилю йодлем. Бредуть туристи долиною Циллерталь, широка стежина звужується, відкриваючи шлях тільки для найзавзятіших, і звивиста доріжка веде вгору. Зазирають мандрівники до хижки, яка має форму дзвіночка, обходять стороною найбільший ріг, прямуючи туди, де альпійські пастухи вели неквапливі музичні бесіди зі своїм стадом.
Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу
Кажуть, чим простіше, тим краще, але чи так це? Ми знаємо, що не всі народності сповідують цей принцип. OUTLOOK знайшов найбільш дивніі, складні і важко вимовляючі мови світу і хоче поділитися цим з читачами.
"Made in Slovenia". Відкриття виставки сучасного словенського дизайну
З 5 по 15 листопада пройде виставка "The Future of Living" ("Майбутнє життя"), організована у співпраці Посольства Республіки Словенія в Україні з Центром креативності Республіки Словенія та Музеєм історії міста Києва.
Килимами вистелена дорога до Азії
Килими вішають на стіни як символ достатку, стелять на підлогу для створення затишку і підносять як дорогий подарунок. А роздивлятися химерні малюнки у вигляді ромбів і зірочок на них, вгадуючи їх значення, – справа вельми цікава. Поширені по всьому світу килимові традиції були запозичені у східних народів, які першими навчилися робити пряжу і тканини з волокнистих матеріалів.
Замість візка – човен: знамениті плавучі ринки
Магазини, супермаркети, ринки – всі ці місця невід’ємна частина життя будь-якої людини на нашій планеті. Здавалося б, що в них незвичайного – кругом усе схоже, хіба що товари і ціни різняться в залежності від країни чи міста. Насправді все не зовсім так – до деяких базарів слід діставатися вплав… Про них ми і розповімо.
Міжнародна акція до Дня Державного Прапора та 30-ї річниці Незалежності України від проєкту OUTLOOK, МЗС та NARODNYI DIM UKRAINA
За організації та ініціативи Міністерства закордонних справ України, Народного дому «Україна» та проєкту OUTLOOK у співпраці з українськими громадами за кордоном відбулася міжнародна акція з відзначення Дня Державного Прапора та 30-ї річниці Незалежності України.
Зміна дат та локації етнографічного кінофестивалю "ОКО"
Друга едиція кінофестивалю відбудеться 11-18 вересня онлайн та 16, 17, 18 вересня офлайн, в сонячному регіоні Бессарабії, що на півдні України, в м. Болград, яке святкує цього року 200-річний ювілей.
Прем’єра вистави Бертольта Брехта «Тригрошова опера» у Львові!
9 липня о 19:30 на Великій сцені Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької у Львові за фінансової підтримки Посольства Німеччини в Україні та організаційної - Почесного консульства Німеччини у Львові відбудеться прем'єра вистави «Тригрошова опера» Бертольта Брехта.
Покладання квітів з нагоди 297-го дня народження Махтумкулі Фрагі
25 травня, напередодні одночасно двох свят - Дня працівників культури та мистецтва та Дня поезії великого сина туркменського народу Махтумкулі Фрагі, у Києві за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Туркменістану відбулось покладання квітів до пам'ятника національному поету Туркменістану Махтумкулі Фрагі.
Про національного лідера словами Посла Азербайджану Ельміри Ахундової
10 травня з нагоди 98-річчя Гейдара Алієва у Посольстві Азербайджану в Києві відбулась презентація першого тому "Під тягарем влади" тритомного роману-дослідження «Гейдар Алієв. Особистість і епоха» авторства Надзвичайного і Повноважного Посла Азербайджану в Україні, народної письменниці Ельміри Ахундової.
Гребені краси. Таджицькі гребінці
"...Коли Бахріддінова мама збиралася на роботу, вона старанно укладала свої довгі коси навколо тюбетейки. Виходило щось схоже на корону. На свята жінка вплітала у своє чорне волосся спеціальні прикраси. При ходьбі вони ледь подзвонювали, створюючи відчуття танцю. А ввечері маленький Бахріддін не міг заснути, якщо не стискав у своїх руках тугу мамину косу.
Продається все: найкращі ринки планети
У наш час складно здивувати людину, особливо міську, якимось великим магазином або ринком, оскільки навіть у міні-маркеті біля будинку можна купити все. Утім, по всій планеті продовжують працювати легендарні базари, про які століттями складають легенди і розказують із захватом, розуміючи, що вони – набагато більше, ніж просто місце для збуту товарів.
Східний макіяж як традиція: Чарівний погляд з поволокою
Згідно з відомою фразою, схід – справа тонка. І загалом це істина, котра підтверджується навіть в деталях. Через особливості клімату східних жінок об’єднує схожий тип зовнішності, а їхні нації споріднює близькість культур. Тому й ідеали краси у них подібні. Так акцент у східному макіяжі неодмінно робиться на очі. Жінці тут належить бути скромною і вдягатися таким чином.
Хто як танцює?
Що найкраще характеризує будь-яку націю без зайвих слів і довгих пояснень? Звичайно ж, танці! Адже саме століттями відточені рухи можуть розповісти іноземцеві про інші народи набагато більше, ніж підручники з історії. Якщо уважно придивитися і відчути, як танцюють у різних країнах, то менталітет народів стане набагато зрозумілішим. І це не тільки слова.
Килими, мармур і пустелі – гід по Туркменістану
Ця загадкова східна країна може здивувати навіть найбільш досвідченого туриста. Ми в цьому переконані і із задоволенням розповімо вам, чому. І розпочнемо з того, що туризм в сьогоднішньому Туркменістані - досить перспективна і динамічна галузь економіки.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Протягом березня акредитовані в Україні посольства брали активну участь у культурному та соціальному житті, адаптованому під сучасні реалії. Тож пропонуємо вашій увазі їх добірку.
Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Туркменістану в Україні
Продовжуємо розповідати про традиції святкування Міжнародного дня NOWRUZ, який покликаний зміцнити відносини між державами і популяризувати історико-культурні традиції народів. І з цим нам допомагає Надзвичайний і Повноважний Посол Туркменістану в Україні Й.В.Тойли Атаєв.
Граємо в ашички
Альчики, асики, ашички, кажик, бабкию.. У цієї гри багато назв і одна велика любов до неї не одного покоління в Середній Азії. За старими переказами, любив проводити за нею час герой народних казок Ходжа Насредін. Грали в неї султани і купці, прості люди і діти. Для самих маленьких вона була популярною розвагою аж до кінця минулого століття, поки нові технології не витіснили дворові ігри.
Закрыть
Outlook facebook page