Ашгабат святкує 140 річчя. Цікаві факти про столицю Туркменістана
Стародавність міста підтверджується більше як 100 археологічними об'єктами, відкритими на території сучасного Ашгабату та в його околицях. Серед них – хуми, тобто величезні керамічні посудини парфянського періоду, відомі пагорби серед який невелики - Акдепе, а в 10 кілометрів від нього - стародавнє місто Ніса, де були знайдені витвори елліністичного мистецтва.
Назва міста «Ашгабат» пов'язується у туркменському фольклорі з поняттям «місто кохання», де йде мова про заборонене кохання дочки і сина правителів Ніси і Анау.
Місто, що розташовується між пагорбами передгір'їв і піщаними дюнами Каракумів - однієї з найбільших пустель світу, з'явилось у 1881 році, а в 1925 році було офіційно оголошено столицею Туркменської РСР.
У 1948 році стався землетрус, після якого місто було зруйновано майже вщент і після якого його відбудова почалась практично з руїн. Наразі, тут в рекордно короткий термін побудовані великі спортивні споруди, зокрема Олімпійське містечко, Олімпійський водноспортивний комплекс, Національний олімпійський Палац спорту, Спортивний комплекс з зимових видів спорту, багатофункціональний стадіон «Ашгабат» на 20 тисяч глядачів, які стають майданчиками для проведення світових спортивних чемпіонатів.
Справжня прикраса Ашгабату – паркові, фонтанні й скульптурні комплекси. Дизайнерські рішення всіх витворів передають національні мотиви й символіку, відображаючи традиційні туркменські орнаменти. Особливе місце відведене монументу «Аркадаг», в ідею якого покладена єдність народу і його лідера. Серед інших можна назвати архітектурно-парковий комплекс, у центрі якого розміщений монумент «Моє біле місто Ашгабат», а також фонтанний комплекс «Огузхан і сини». Споруда символізує «непорушну єдність і згуртованість туркменського народу, творчий дух і міць сучасного Туркменістану».
Популярним серед жителів столиці є також
парк «Илхам», що в перекладі з туркменської означає «Натхнення». Це – історико-художній музей просто неба, який поєднує понад сорок скульптур. Його ідея – створення засобами монументальної скульптури своєрідного літопису історії культури й духовності туркменського народу, включаючи сучасну літературу, класичну поезію, філософію.
У 1926 році, до землетрусу, що відбувся в Ашгабаді, в столиці був встановлений
пам'ятник українському поету, письменнику і художнику Тарасу Шевченко. Згодом після його руйнування в 1972 році був встановлений новий пам'ятник Кобзареві скульптором Михайлом Лисенком. У місці, де він сьогодні розташований, вулиця поруч з ним названа вулицею Шевченко.
Триває робота над проектами в рамках містобудівної програми «Ашгабат-Сіті» у північній частині столиці, серед яких особливе місце займають архітектурний проект «Ашгабат-Сіті», комплекс сучасних котеджів 17-ї черги забудови столиці на березі озера «Altyn köl». Тут закладена так звана ідея «розумного міста», де технології служать головній меті – забезпечити високу якість життя населення.
У Туркменістані з перших років незалежності жителям безкоштовно надаються газ, вода, електрика та в незначних розмірах були визначені комунальні платежі, на що державою виділяються величезні фінансові кошти. Але з 2017 року, коли було підписано Постанову Президентом про впорядкування оплати житлово-комунальних послуг, була визначена плата за ті соціальні пільги, які раніше надавалися безкоштовно.
У квітні 2021 року в столиці було урочисто відкрито два великі об'єкти – Конгрес-центр і Центр прийомів Туркменістану, покликані стати гостинним і зручним місцем зустрічей для різноформатного обговорення актуальних питань міжнародного характеру. Також був відкритий Центр Міжнародних асоціацій ахалтекинського конярства та «Türkmen alabaý itleri» («Туркменський алабай»), який складається з бібліотечного фонду і музею з експозиціями живопису й скульптур легендарної породи коней - ахалтекинських скакунів і туркменських алабаїв.
У столиці сформована міська культура – явище, що формує відношення жителів до екології й чистоти міста, і цьому приділяється велика увага. Завдяки щорічним екологічним акціям у столиці з облагородження міського середовища громадяни можуть допомоги своєму місту стати краще й чистіше. Велике значення надається масовим висаджуванням дерев.
У 2021 році Ашгабат прийматиме Чемпіонат світу з велотреку й відбірковий етап міжнародного турніру з тенісу на Кубок Девіса, а у 2022 році в Туркменістані пройде Чемпіонат світу із самбо.
У 2021 році, проголошеному Генеральною Асамблеєю ООН з ініціативи Туркменістану Міжнародним роком миру й довіри, відзначається ще декілька знакових подій – 30-річчя Незалежності Туркменістану й 26-а річниця з моменту проголошення Генеральною Асамблеєю ООН Туркменістану постійною нейтральною державою.
Фотографії та інформаційний матеріал надані Посольством Туркменістану в Україні