RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  Граємо в ашички

Граємо в ашички

Автор: 26.08.2019 | культура
Альчики, асики, ашички, кажик, бабкию.. У цієї гри багато назв і одна велика любов до неї не одного покоління в Середній Азії. За старими переказами, любив проводити за нею час герой народних казок Ходжа Насредін. Грали в неї султани і купці, прості люди і діти. Для самих маленьких вона була популярною розвагою аж до кінця минулого століття, поки нові технології не витіснили дворові ігри.

Ця забава багато в чому нагадує знайому для європейців гру у кістки. Власне, наявність кісточок у гравців її основна умова. А ще влучність і удача. Середнє покоління і люди старшого віку нині з ностальгією згадують ті часи, коли вони тікали з уроків пограти в ашички. Проводили за нею час і люди похилого віку, попиваючи чай і каву в старих кав'ярнях. Грали на гроші і інтерес. Кожен, включаючись в гру, приносив свої кістки. Як правило, їх добували самостійно виймаючи їх з баранячі ноги. Залежно від стану кісточок їх ділили за значимістю: «замухришки» - старі і потерті; «прості» - більшість; «сиромяскі» - на яких залишалися шматочки м'яса; «козирні» - розфарбовані різнобарвним лаком, зеленкою або марганцівкою.ADS_7710.jpgФото maxala.org

Останні бувало свердлили і заливали всередину свинець, щоб під час гри ті, лягали на потрібний бік. Однак, це прирівнювалося до шахрайства. Найбільш значимою ашичкою вважалася та, що більша за розміром. Відрізнялися кістки і поверхнею. Одна сторона ашички була з ямкою, інша опукла, третя пласка, а четверта з ріжком. Залежно від того, на яку сторонувонаа падала, гравець отримував бали. За грою, як правило, спостерігали «ашичні авторитети», які в разі конфлікту між гравцями виступали рефері. Коли грали на гроші, під кісточки підкладали монети.338719089940762107545781416169881358827520o_5b125eb97aea7.jpg
Фото 7282.kz

Правила в кожному регіоні різняться, але суть одна - вибити з кола або ряду якомога більше ашичок. За інших правил, гравці «вистрілюють» головною кісточкою, вибиваючи їз кола певні ашички, при цьому намагаючись не зачепити зайвих. При вдалому «пострілі» гравець забирає вибиту кістку собі, в іншому випадку в гру вступає наступний учасник. Виграє той, у кого більше трофеїв. Перед самими маленькими гравцями кісточки просто висипають купою і ті приймаються загрібати їх під себе, а потім рахувати, тим самим навчаючись математики. Забаву всіляко заохочували. Вважається, що вона розвиває окомір і влучність.Фото almaty-akshamy.kz

Кістки були відомі ще древнім єгиптянам. Спочатку вони використовувалися в містичних ритуалах. З їх допомогою шамани і жерці передбачали майбутнє, як окремих воїнів, так і цілих народів. Чаклували ясновидці над ними у Вавилоні, у Північній Європі, в Греції, Персії. Залежно від того, на який бік падали кістки, містики розтлумачували значення. Згодом, кісточки стали азартною грою.59921930788955acfa48f2d4bb92822f_crop_l_8_t_0_w_1759_h_989.jpgФото bnews.kz

Зараз в ашички грають рідко. Однак, в деяких країнах в Середній Азії вони стали частиною музичних струнних інструментів. У багатьох державах навіть встановили пам'ятники кісточкам. Відродити гру і зробити її комерційною вирішили в Киргизстані. Нині в сувенірних магазинах країни з'явилися характерні мішечки розшиті національним орнаментом з набором ашичок і відеоуроки, про те, як грати в колись таку популярну на Сході гру.Фото pikabu.ru

Головне фото dnkstroitel.ru

Вам это будет интересно:
Гребені краси. Таджицькі гребінці
"...Коли Бахріддінова мама збиралася на роботу, вона старанно укладала свої довгі коси навколо тюбетейки. Виходило щось схоже на корону. На свята жінка вплітала у своє чорне волосся спеціальні прикраси. При ходьбі вони ледь подзвонювали, створюючи відчуття танцю. А ввечері маленький Бахріддін не міг заснути, якщо не стискав у своїх руках тугу мамину косу.
Божественний мугам: музика Азербайджану
Є музика, від якої хочеться жити. Навіть якщо при її звучанні по щоках течуть сльози. Музичний жанр мугам розмовляє зі слухачем на зрозумілій йому мові. Кожен з нас переживав нещасну любов або крах ідеалів. Ці теми стали джерелом натхнення для музикантів азербайджанського напрямку мугам. Про цей унікальний стиль OUTLOOK розповість в матеріалі.
Продається все: найкращі ринки планети
У наш час складно здивувати людину, особливо міську, якимось великим магазином або ринком, оскільки навіть у міні-маркеті біля будинку можна купити все. Утім, по всій планеті продовжують працювати легендарні базари, про які століттями складають легенди і розказують із захватом, розуміючи, що вони – набагато більше, ніж просто місце для збуту товарів.
Інтерв'ю з фотохудожником Сергієм Маліковим
Сергій Маліков - український фотохудожник, роботи якого зображують звичні для нас речі у незвичній, оригінальній, композиції. Усі вони оточують сучасну людину, але не завжди їм приділяють окрему увагу. "Деталі створюють атмосферу кожного дня і вони важливі" - саме так стверджує митець.
Гульнути в... Пакистані!
OUTLOOK вивчив найяскравіші пакистанські свята. Не даремно ж кажуть: як народ гуляє, так він і живе. Дивовижна гра історії. Пакистан на політичній карті світу з’явився порівняно недавно, але назвати цю державу «молодою» язик не повертається.
Хто як танцює?
Що найкраще характеризує будь-яку націю без зайвих слів і довгих пояснень? Звичайно ж, танці! Адже саме століттями відточені рухи можуть розповісти іноземцеві про інші народи набагато більше, ніж підручники з історії. Якщо уважно придивитися і відчути, як танцюють у різних країнах, то менталітет народів стане набагато зрозумілішим. І це не тільки слова.
Посол Індонезії в Україні Юдді Кріснанді та гендиректор OUTLOOK Дарія Карякіна провели спецпроєкт FEEL Indonesia
Посольством Республіки Індонезія в Україні та проєктом OUTLOOK 23 грудня 2019 року в творчому просторі "Арт Причал" в рамках фестивалю культур народів світу OUTLOOK WORLD CULTURE FESTIVAL реалізовано спецпроєкт FEEL Indonesia.
«Україні дипломатичній»-20, а Інституту міжнародних відносин КНУ ім.Т.Шевченка - 75 років. Фоторепортаж з відзначення знакових дат
У середу, 27 листопада 2019 року, у залі Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка відбулися презентація двадцятого ювілейного випуску наукового щорічника «Україна дипломатична» та низки фірмових видань ГДІП і дипломатичне прийняття з нагоди 75-річчя Інституту.
Майстерклас з приготування вареників для Клубу дружин послів від проєкту OUTLOOK та кулінарного експерта Євгена Клопотенко
За ініціативи Клубу дружин послів “Ambassador’s Spouses Club” проєкт OUTLOOK організував кулінарний майстерклас з ліплення вареників від українського шеф-кухаря, співвласника ресторану “100 років тому вперед” Євгена Клопотенка.
День Короля Бельгії в Києві. Посол Алекс Ленартс продовжив щорічну традицію святкувань
Київська Філармонія приймала гостей Посольства Бельгії в Україні з нагоди Дня Короля. Надзвичайні та Повноважні Посли Фінляндії, Японії, Норвегії, Словенії, Вірменії, Бразилії, Аргентини та інших країн завітали на урочистий прийом та концертну програму.
У Києві відбувся транскордонний молодіжний табір «Європейські цінності та культурна дипломатія: молодіжні зустрічі»
З 5 по 8 листопада 2019 року у рамках проєкту відбулись заходи, до участі в яких долучились студенти та викладачі з Білорусі й України, поважні гості та дипломати​.
В Києві відбудеться захід Feel Slovenia від OUTLOOK та Посольства Республіки Словенія в Україні
02 листопада 2019 року у КМДА в рамках фестивалю культур народів світу OUTLOOK WORLD CULTURE FESTIVAL 2019 буде реалізовано спецпроект Feel Slovenia, за підтримки Посольства Республіки Словенії в Україні та Київської міської ради.
Ukrainian Fashion Week: сенсові акценти інсайдерів та учасників
В столиці України відбувся традиційний тиждень моди. Його розклад наповнили 64 дизайнерських бренда, 45 шоу та презентацій, 5 спеціальних проектів і не тільки.
Замість візка – човен: знамениті плавучі ринки
Магазини, супермаркети, ринки – всі ці місця невід’ємна частина життя будь-якої людини на нашій планеті. Здавалося б, що в них незвичайного – кругом усе схоже, хіба що товари і ціни різняться в залежності від країни чи міста. Насправді все не зовсім так – до деяких базарів слід діставатися вплав… Про них ми і розповімо.
Східний макіяж як традиція: Чарівний погляд з поволокою
Згідно з відомою фразою, схід – справа тонка. І загалом це істина, котра підтверджується навіть в деталях. Через особливості клімату східних жінок об’єднує схожий тип зовнішності, а їхні нації споріднює близькість культур. Тому й ідеали краси у них подібні. Так акцент у східному макіяжі неодмінно робиться на очі. Жінці тут належить бути скромною і вдягатися таким чином.
Гастрономічний туризм: через їжу до культури
Не варто поблажливо ставитися до гастротурів як до новомодної вигадки. Гастрономічний туризм – один із аспектів світової науки. Її світило вчений Ерік Вольф, котрий 2001 року заснував Міжнародну асоціацію гастрономічного туризму, твердить: їжа – це квінтесенція нації, її менталітету, характеру і, звісно, історії.
Колоритний континент. Красиві племена Африки
Повсякденне життя африканських племен може видаватися дивним навіть для мешканців цього континенту. І тільки природа і допитливі мандрівники лишаються наодинці з колоритом і незвичністю побуту етносів за межею мегаполіса.
Мандалотерапія
Вчора я створила Всесвіт. Узяла трохи гороху, рису, гречки, пшона, зерен чорного, білого перцю і кардамону. Прихопила по жмені кави та анісу. Потім у всього цього з'явився центр. Він розростався, заспокоюючи мої думки. Коли ж останнє зернятко лягло в коло, я знову відчула забуту гармонію, крізь шум машин на проспекті почула птахів...
У Києві вп'яте відзначать Міжнародний день Йоги
Посольство Індії спільно зі школами та студіями йоги в Україні організовують масштабний «Фестиваль Йоги» в суботу, 22 червня 2019 року в Маріїнському парку м. Києва. Давня індійська традиція Йоги є безцінним даром усьому людству, який допомагає досягти єдності між тілом та розумом; думками та діями...
Індійський чай. Посол Індії розповідає про традиції чаювання
29 травня 2019 року під егідою Надзвичайного та Повноважного Посла Індії в Україні Партха Сатпатхі відбувся вечір, присвячений індійській культурі, кухні та чаю. Метою заходу стала популяризація індійських традицій.
Закрыть
Outlook facebook page