RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Гуцули: мешканці українських гір

Гуцули: мешканці українських гір

Автор: 25.08.2019 | традиції, Україна
Що вже казати про жителів нашої планети загалом, якщо й самі українці раз по раз помиляються, стереотипно називаючи всіх мешканців західних областей своєї країни «гуцулами». Почувши таке, представники цієї етнографічної групи українців, які живуть досить ізольовано в Карпатах, тільки усміхаються. Ми пропонуємо вам вирушити разом з нами в їхні поселення і познайомитися ближче.

По суті, справжніх гуцулів у наш час зовсім небагато – з українського боку Карпат їх налічується близько 20-25 тисяч осіб. Саме стільки людей ідентифікували себе з цим субетносом під час останніх українських переписів населення. Трохи більше живе їх з боку Румунії, але в будь-якому разі ця народність не може похвалитися великою кількістю населення, та й суто фізично навряд чи вони могли б заселити гори, місцями украй важкодоступні, якби їх було більше. Традиційно гуцульською столицею вважається селище міського типу Верховина, що в Україні, хоча майже сто років тому адміністративним центром вважалося селище Ясіня. Саме там був уряд Гуцульської республіки, яка проіснувала з листопада 1918 року до липня 1919-го. Це державне утворення кануло в Лету в період визвольних змагань українського народу, коли західні кордони України нескінченно змінювалися, і самі Карпати почергово переходили під юрисдикцію сусідніх країн.Фото ladna-kobieta.com.ua

Сьогодні гуцули, усвідомлюючи себе українцями, й не думають про власну державу, оскільки ані політичні катаклізми, ані економічна ситуація на їхнє життя майже не впливають. Через віддаленість від великих міст їхній спосіб життя практично не змінився не те що за сто років, але, певно, і за п'ятсот. Основні заняття горян – скотарство, лісові промисли, збиральництво, ремісництво та сироваріння. На ці процеси, особливо, якщо вони відбуваються далеко від цивілізації, сама ця цивілізація ніяк і не може вплинути. Хоча останніми десятиліттями ситуація дещо змінюється, передусім завдяки туристам, як українським, так і закордонним. Адже їх неабияк цікавить цей самобутній народ, який живе в самісінькому центрі Європи, і люди охоче їдуть туди заради еко- та етнотуризму.DmMFIRcXcAEycwd-1.jpgФото koruna.ua

Крім повного занурення в гірський спосіб життя в гуцульських селах, мандрівників приваблює також можливість поспостерігати за місцевими жителями, оскільки ті донині зберегли не лише багато давніх традицій, а й шаманські обряди. Тутешні знахарі, яких називають мольфарами, вельми шановані та всесильні люди. Вони справді допомагають здолати багато проблем, і це можна назвати дивом. Поєднання християнських і язичницьких вірувань дозволяє говорити про те, що тут у людей власна релігія і свої уявлення про небесне. При цьому гуцули, як неймовірно ввічливі люди, все життя називають батьків на «Ви», максимально толерантні до гостей, нічого їм не нав'язують. Такого ж ставлення вони вимагають і від гостей – слід шанувати традиції та з повагою ставитися до сформованих кланових відносин.net8mmnnpvkwwgkwc8og4ogcw80804.jpgФото kamendvir.com.ua

Крім цікавих і барвистих народних свят, гулянь і церковних служінь, приїжджі обожнюють спостерігати за філігранною роботою гірських майстрів і ремісників, зокрема, фахівців по дереву. Предмети побуту, а також музичні інструменти, виготовлені їхніми руками – це справжні витвори мистецтва. Узяти хоча б трембіту – найвідоміший український духовий інструмент у світі. Її довжина становить 3-4 метри, основним матеріалом служить європейська ялина, яку за допомогою спеціальних технологій для цілісності з’єднують без клею. Трембіту використовують як під час таких важливих обрядів, як весілля чи похорон, так і в повсякденному житті. Неймовірне задоволення слухати мелодії гуцульських вівчарів, які вражають своєю красою і глибиною. Цей народ кого завгодно може ненав'язливо змусити задуматися про прекрасне. Недарма ж саме тут великий режисер Сергій Параджанов зняв фільм «Тіні забутих предків», назавжди прославивши українське поетичне кіно. Картину часто називають історією гуцульських Ромео і Джульєтти. Всесвітньо відома українська співачка Руслана, осучаснивши гуцульські танці та пісенні мотиви, здобула перемогу на престижному конкурсі «Євробачення». І це тільки найбільш промовисті приклади. Місцевий фольклор по-справжньому чіпляє, особливо коли слухаєш ці легенди і байки специфічною місцевою говіркою, не завжди зрозумілою навіть жителям західної України, сидячи коло багаття з кухлем міцного трав'яного чаю, а над головою ясне зоряне небо.a4-1170x719.jpg
Фото prozahid.com

А щоби байки краще сприймалися, варто перед цим добряче повечеряти, бо й апетит у горах – будь здоров і сама кухня гуцулів сприяє цьому. Не тільки солоні й духмяні сири, зокрема, бринза, заслуговують на увагу. Кукурудзяна каша «банош» зі сметаною і шкварками стане улюбленою, те ж саме можна сказати і про грибну юшку з найніжнішою домашньою локшиною. Гриби в сметані, пироги з чорницею, голубці з квашеної капусти – від усіх цих смаколиків слинка котиться мимоволі. І хоча все дуже ситне, жадібність-таки переможе, і попросиш ще одну порцію. Самі горяни тільки всміхнуться у відповідь та неодмінно пригостять своїми простими й водночас дивовижними стравами, оскільки цей народ славиться своїм відкритим і щедрим характером.92768_original.jpgФото polina-tamosh.livejournal.com

У гуцульське село потрібно їхати щонайменше на тиждень, щоб не тільки поспостерігати за життям одного з малодосліджених народів Європи, а й насолодитися красою Карпат, спуститися бодай раз гірською річкою, сходити до лісу по гриби і, звісно ж, зійти на Говерлу, звідки видно сусідні країни. А від хмар, які пропливають з усіх боків, просто дух захоплює, і ти розумієш, що Гуцульщині не потрібні ані столиці, ані кордони, вона і так існує попри все.

Головне фото vidviday.ua

Вам это будет интересно:
Вічна любов. Пам’ятники коханню в Україні
Скільки важить кохання і чи можна виміряти його обсяг? А чи має воно центр ваги і як поводиться у спеку та в снігову заметіль? Певна річ, кохання ефірне і радше нагадує шалених метеликів, що несамовито танцюють у животі. Однак люди, котрі особливо глибоко відчувають, навчилися «творити кохання» і передавати його сенс у камені, дереві, металі для інших.
Смачна Японія: скуштувати країну на зуб
Морозиво зі смаком конини, мариновані комахи, риба зі смертельною отрутою – японській кухні є чим дивувати, вражати й шокувати. І чесно кажучи, перелік цих страв не завжды сприяє апетитові. Але ми не женемося за екзотикою. Істинний гастротуризм – це спроба збагнути менталітет і відчути національний колорит через традиційну кухню...
Амазонки з племені мосо: Заповідник фемінізму в затінку Гімалаїв
Автори антиутопій пророкують сотні бід людям майбутнього, яким знову і знову забороняють грати весілля, та, схоже, не все так страшно. У китайській провінції Юньнань, коло самісінького підніжжя Гімалаїв, живе матріархальне плем'я мосо, якому поняття шлюбу зовсім не знайоме.
Йодль – музика австрійських гір
В Австрії з'явився незвичайний маршрут, його вибирають любителі вокального стилю йодлем. Бредуть туристи долиною Циллерталь, широка стежина звужується, відкриваючи шлях тільки для найзавзятіших, і звивиста доріжка веде вгору. Зазирають мандрівники до хижки, яка має форму дзвіночка, обходять стороною найбільший ріг, прямуючи туди, де альпійські пастухи вели неквапливі музичні бесіди зі своїм стадом.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Зимові забави Василя та Маланки: карнавал по-українськи
Новий рік в Україні не завжди розпочинався з ялинки, а замість Діда Мороза і Снігуроньки в гості чекали пустунку Маланку і моторного парубка Василя, та й не самих, а з почтом. Усі навіженості сходили з рук: витівки ряджених несли в собі сакральний зміст, продиктований логікою міфу про поєдинок весни і зими.
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Глінтвейн: зігріваємось правильно
Вітамінчики, загартовування, правильний режим дня... Це все добре і корисно, особливо в холоди, ось тільки іноді треба себе і побалувати й одночасно убезпечити від мікробів і застуди. У такий час найкращий засіб – глінтвейн.
Ескімоські іглу. Що нам варто із снігу дім збудувати!
Крихітка-син до батька прийшов і пропонує втекти від мами і бабусі на Північний полюс? Тільки не треба трагічних промов про люті морози, суцільну темряву полярної ночі і голодних білих ведмедів! Змовницьки підморгніть сміливцю й запропонуйте справжню чоловічу справу – навчитися будувати іглу для ночівлі в краю вічної мерзлоти під час зимових канікул.
Харківський Дипломатичний Клуб святкує першу річницю створення!
23 грудня у стінах Харківського Дипломатичного клубу пройшов новорічний Гала-вечір на честь річниці його створення. Учасниками заходу стали народні депутати, керівники структур міста й області та громадськх організацій, губернатори, почесні консули, керівники ВНЗ, та інші почесні гості.
Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу
Кажуть, чим простіше, тим краще, але чи так це? Ми знаємо, що не всі народності сповідують цей принцип. OUTLOOK знайшов найбільш дивніі, складні і важко вимовляючі мови світу і хоче поділитися цим з читачами.
Вісім новопризначених послів вручили вірчі грамоти Президенту України
У четвер, 9 грудня, новопризначені Надзвичайні та Повноважні Посли Алжирської Народної Демократичної Республіки, Боснії і Герцеговини, Грузіїі, Домініканської Республіки, Нової Зеландії, Республіки Сенегал, Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка та Японії вручили вірчі грамоти Президенту України Володимиру Зеленському.
Що вони їдять: кухня Риму
OUTLOOK часто розповідає про кухні народів світу, але, коли йдеться про Італію, писати про країну загалом було б злочином. Кожен з її двадцяти регіонів – це окремий світ зі своїми тонкощами і спеціалітетами. І нехай звання гастрономічної столиці Італії носить Болонья, її офіційній столиці Риму теж є чим похизуватися.
Онлайн-семінар від Міжнародного жіночого клубу Києва
1 грудня з 10:00 до 11:30 Міжнародний жіночий клуб Києва запрошує долучитись до онлайн-заходу на платформі Zoom на тему: «Як бути у часи невизначеності? Секрет вашого успіху»
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Священні тварини інків
Наш «перуанський цикл» продовжується розповіддю про найбільш шанованих тварин у Перу. Вони – як зв'язок піж сьогоднішнім і минулим, грають важливу роль у житті цього народу. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало.
Музеї, що лікують
«Мені, будь ласка, еліксир від головного болю, настоянку на корені мандрагори, пігулки від серця і трохи морфіну…» – приблизно так зверталися до аптекарів пацієнти кілька століть тому. А ті готували різноманітні бовтанки і суміші у фармакологічних лабораторіях, які знаходилися прямо в сусідніх кімнатах.
"Made in Slovenia". Відкриття виставки сучасного словенського дизайну
З 5 по 15 листопада пройде виставка "The Future of Living" ("Майбутнє життя"), організована у співпраці Посольства Республіки Словенія в Україні з Центром креативності Республіки Словенія та Музеєм історії міста Києва.
Несповідимі шляхи щастя: де загадувати бажання в Латвії?
Мандрівка в Латвію обриває ланцюг повсякденності, впускаючи у світ потаємні фантазії, котрим немає виходу в коловороті буднів. Блукаючи у вікових соснах, свіжий балтійський бриз млосно перебирає струни очікування чогось незвичного. Мрії справді збуваються – тільки треба знати, де загадувати бажання.
Відриття Скверу Мислителів у Харкові!
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбулось урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові, який символізує дружні відносини між Україною, Азербайджаном та Казахстаном.
Закрыть
Outlook facebook page