RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Баальбек – місто Сонця

Баальбек – місто Сонця

Можливо, це були атланти під три метри на зріст або інопланетяни, які випадково забрели на Землю й були змушені побудувати космодром. А може, це фінікійці так намагалися вшанувати свого верховного бога Баала гігантською спорудою. Досі ніхто не дав відповіді, що ж за цивілізація звела Баальбек – одну з величних пам'яток Лівану.

Мабуть, найдивовижнішими у конструкціях храмового комплексу Баальбек є його «цеглини». Вони не просто великі, а величезні. Багато з них важать сотні тонн, а деякі сягають і тисячі. Ба більше, гігантські камені не лежать на землі, а використані у спорудах на висоті 7-8 метрів. Усі блоки акуратно складено і з'єднано між собою так, що просунути між ними навіть лезо чи голку важко. Та особливо дивує і вражає камінь «Південний». Він лежить неподалік основних будівель, у найближчій каменярні, та вважається найбільшим на землі обробленим каменем, адже завдовжки гігант сягає 23 метрів, ширина і висота його близько 5 метрів. Важить це рукотворне диво півтори тисячі тонн. Його чомусь не дотягли до будмайданчика й залишили осторонь. Місцеві впевнені, що камінь має цілющу силу, а тому сюди часто приходять жінки, котрі мріють мати дітей, щоб полежати на ньому й набратися енергії. Не меншої поваги заслуговують стародавні зодчі, які звели колони храмових будівель заввишки із шестиповерховий дім. Їх зроблено з рожевого граніту й відполіровано до блиску. І хоча для більшості час виявився невблаганним, уцілілі колони й досі дивують мандрівників своєю перемогою в тисячолітній боротьбі над вітрами та палючим сонцем. Кожна колона важить 45 тонн і в діаметрі два з половиною метри. Є в Баальбеку й унікальні сходи, найширші з усіх відомих. На кожній зі сходин легко можуть розміститися до ста чоловік. Крім того, під головним храмом комплексу існує складна система підземних ходів, таких широких і високих, що ними могла проїхати навіть колісниця. Ці ходи є частиною найбільшої загадки Баальбека – підніжжя храму Юпітера. Науковці стверджують, що фундамент споруди було закладено набагато раніше, ніж саме місце поклоніння давньому богові, однак справжнє його призначення їм невідоме. Додають історичного «туману» й численні щербини в стінках «цегли». Хтось стверджує, що це сліди від ручного зубила, інші наполягають, що обробляти такі гігантські камені без складної техніки було неможливо, інакше на зведення потрібно було б залучити понад п'ятдесят тисяч люду, а це непомірна кількість на ті часи. Не менш загадковими є численні квадратні отвори в стінках брил. Вони характерні для всіх стародавніх гігантських споруд (єгипетські піраміди, храми інків). До слова, сусідні пам’ятки, зведені на честь богів Венери й Бахуса, скромніші та не приховують під собою підземних ходів.sdfvszdv.jpgФото reddit.com

Незрозумілим залишається і те, як у давнину архітектори змогли не тільки перевертати гігантські брили без технічних засобів, але й піднімати їх на значну висоту. Деякі перекази свідчать про спеціальну дуду, яка могла мелодією розм’якшувати камінь. Інші дослідники впевнені, що їм допомагала антигравітація, якою володіли посвячені. Існує також версія, що нібито єгипетські жерці поливали каміння якоюсь рідиною, і те ставало м'яким, немов глина. Найбільш приземлені теорії оповідають про надміцні канати й колісниці, за допомогою яких будівельники Баальбека переміщали вантажі. Однак жодного документального опису спорудження досі не знайдено.IMG_2064.jpgФото mooreexploring.com

Тривалий час Баальбек з усіма своїми таємницями спочивав під товстим шаром землі та сміття. Роки пішли в археологів, щоб його розчистити. Першими серйозними дослідниками стали німці. Провівши розкопки на початку минулого століття, вони заявили, що храмовий ансамбль побудували римляни в період правління Нерона. Дотримувалися римської версії і французи, долучившись трохи пізніше для проведення реставраційних робіт. Шумери ж, які жили колись на цій території, згадували Баальбек як володіння легендарного Німрода, який вирішив відновити місто після потопу, скориставшись силою гігантів. Інші арабські тексти називають місто власністю Каїна, син Адама. Дехто наполягає, що фундамент, який нині слугує подіумом для центрального храму, був підмурівком Вавилонської вежі. За часів правління фінікійців тут поклонялися верховному богові Баалу. Коли ж Александр Македонський завоював ці землі, то став володіти й цим полісом. Наступні його господарі греки перейменували Баальбек у місто Сонця. Араби ж використовували його як фортецю, а остаточно зруйнував Тамерлан. Повного занепаду храмовий ансамбль зазнав через численні землетруси. Та все ж, пройшовши крізь тисячоліття, Баальбек залишається неймовірно гарним. Його грандіозні споруди важко з чимось порівняти. І навіть побитий часом він здається недобудованим.twitter.com.jpg
Фото twitter.com

Щороку влітку в Баальбеку відбуваються музичні фестивалі класичної музики, джазові та поп-концерти. Окремі дні присвячують балету. Колись поблизу збиралися побудувати міжнародний аеропорт і мережу готелів. Утім, проект не було реалізовано. Можливо, це врятувало пам'ятку від масового потоку туристів. А тому до Баальбека, як і раніше, їдуть не в межах обов'язкової екскурсійної програми, а за покликом душі. Знавці радять зустріти в цьому місті-храмі світанок, щоб на власні очі побачити, як сонце несміливо ковзає по тисячолітніх стінах, падає на сходи, розтікається килимом, наповнюючи сяйвом кожну шпарину та обіцяючи місту ще не одне тисячоліття свого протекторату.JPsFkFA.jpgФото imgur.com

Дістатися Баальбека можна з Бейрута. Дорога веде на схід через барвисту долину Бекаа в напрямку Дамаска. Сучасний же Баальбек – це невелике провінційне містечко, де все ж є кілька готелів. Вхід на територію храмового комплексу відкрито до вечора, а довкола пам’ятки чимало сувенірних крамничок. Найбільш ходові товари там – фальшиві римські монети й футболки із символікою Хізбалли.

Головне фото lonelyplanet.com

Вам это будет интересно:
Великий шовковий шлях по-таджицьки
Зачувши словосполучення «великий шовковий шлях», одразу уявляєш собі відважних мандрівників і нескінченні каравани, повні коштовностей і дивовижних товарів, що перетинають країни та континенти. Сьогодні ми розповімо про таджицькі міста, котрі слугували у давнину найважливішими перевалочними пунктами цієї торговельної артерії.
Не вежею єдиною. ТОП кращих творінь Густава Ейфеля
Кажуть, Гі де Мопассан ненавидів Ейфелеву вежу. Знаменитий письменник вважав, що вона спотворює Париж і не приносить місту ніякої користі. Проте його частенько можна було зустріти в затишному кафе на вершині конструкції. У таких випадках автор «Любого друга» говорив, що «тільки тут клята вежа не трапляється йому на очі...»
OUTLOOK: До Дня Незалежності України...
Подорожуючи і захоплюючись заморською красою, іноді не підозрюєш, що в рідній країні є не менше пам'яток, які важливі для всього людства. І сьогодні в честь Дня Незалежності України OUTLOOK підготував для Вас матеріал про семи об'єктах стоять у списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що розташовані на території нашої держави.
Святині мусульманського світу: мечеті з історією
Мечеть – це молитовна будівля з куполом. Поруч примикають вежі-мінарети – їх може бути не більш ніж дев’ять; заходячи всередину, паломник звертає увагу на стародавні письмена – уривки з Корану. Лише слова арабською прикрашають стіни: образотворче мистецтво тут заборонено. Сьогодні ми поговоримо про найбільш незвичні скарби мусульманського світу.
Краса та спокій: найгарніші храми Азії
Буддисти кажуть: «Щоб позбутися страждання, треба позбутися бажання». А для цього є відповідні місця. Сьогодні ми зібрали для вас п'ятірку дивовижних храмів, де буддисти і прості туристи шукають гармонії для своєї душі.
Замість Риму та Афін: наймолодші міста планети
Старовинні міста з їхніми пам’ятками архітектури, традиціями й атмосферою – це, безумовно, знахідка для туриста, оскільки саме в них можна багато дізнатися про ту чи іншу країну і її жителів, краще зрозуміти їх. Утім, серед мандрівників можна виділити й іншу групу за інтересами – любителів урбанізму і сучасного містобудування.
Архітектура чи мистецтво: Нові грузинські будівлі
Грузія, що трохи більш як десять років тому стала на шлях серйозних перетворень і домоглася відчутних успіхів, помітно змінилася не лише внутрішньо, але й зовні. Архітектори з різних країн світу попрацювали тут на совість і створили по всій її території безліч важливих і унікальних об’єктів, що втілюють зміни, які відбулися. Саме про нову грузинську архітектуру ми сьогодні і розповімо.
Розкіш по-корейському: королівські палаци Сеула
Південнокорейський Сеул, у 20 столітті стрімко перетворившись зі старовинного міста бідної країни на процвітаючу столицю передової держави, однозначно заслуговує на повагу. Разом з тим пошани варті й муніципальні чиновники та патріоти, котрі зуміли в часи бурхливої індустріалізації зберегти багатющу спадщину минулого – королівські палаци династії Чосон.
Вище за всіх! Оглядові майданчики світу
Природа подарувала світові чимало вершин, котрі щохвилини дарують відвідувачам безкрає почуття свободи. Міста зводять хмарочоси, хизуючись одне перед одним і, не вдовольнивши амбіції, будують оглядові майданчики на рівні висоти пташиного польоту. Пурхаючи від континенту до континенту, затамувавши подих, милуємося оглядами нашої планети.
Монсеррат: у гості до янголів
Якщо зазирнути в записники мандрівників, котрі готуються вирушити до Іспанії, то після популярної Барселони другою позицією в списку неодмінно буде Монсеррат. Монастирська гора є обов’язковою для візиту і у місцевих мешканців, вони вважають за потрібне бодай раз на рік відвідати релігійне серце Каталонії.
Вік живи, вік учись: найцікавіші кампуси світу
Напередодні початку нового навчального року ми просто не могли не надихнути як нинішніх, так і майбутніх студентів найбільш вражаючими університетськими містечками і кампусами. Напевно і ті, хто вже має освіту, теж будуть в захопленні від них і замисляться, чи не отримати ще одну, адже в таких місцях гризти граніт науки, вочевидь, можна з більшим апетитом.
Міські стежки. Найвужчі і найширші вулиці світу
Понад половину населення планети живе в містах, пронизаних безліччю вулиць – довгих і коротких, широких та вузьких, гарних і не дуже. Критеріїв тут немає, комусь нетрі Ріо миліші за бродвейські авеню. Ми не беремося стверджувати, що краще чи гірше, а просто зосередимось на показниках.
Стражі морів: вражаючі маяки світу
Слово «маяк» викликає красиві асоціації: морські пригоди, шторми, величезні кораблі. І ми хочемо не розвіяти ці думки, а навпаки підкинути хмизу у вогонь. У світі їх безмежна кількість, вони вражають своєю красою та неповторніст. Сьогодні ділимося з вами п’ятіркою найдивовижніших маяків!
Прийшов, побачив, збудував. Шедеври Джованні Лоренцо Берніні
Буває, подивишся на листівку із зображенням міста й одразу розумієш, що на ній Київ, Париж, Рим або рідне селище. І це зовсім не заслуга твоєї вчительки географії, а непосильна праця майстрів, руками яких створювалися знайомі всім шедеври архітектури. Сьогодні ми згадуємо італійського підкорювача мармуру Лоренцо Берніні.
Ліванська зірка Кароль Самаха із концертом у Києві
7 лютого в Національній опері України вже не вперше з нагоди Дня Святого Маруна, батька Маронітської церкви, відбувся дипломатичний прийом та урочистий концерт під егідою Посольства Ліванської Республіки в Україні. Поєднання ліванського колориту та української душі в учасниках заходи справило неймовірне враження на гостей.
Ми там були: Прага
Де віднайти найвужчий у Чехії готель «Clementin» завширшки всього близько 3 метрів, як вибрати між Pilsner Urquel, Krušovice і Gambrinus, коли годувати золотих коропів і чому 91-ий трамвай не такий як усі? Про це і не тільки дізналася Ельвіра Матросова. І, попри те, що це місто стоїть на Влтаві (дослівно wilth-ahwa – дика вода), воно аристократичне, стримане, спокійне, хоча і далеке від пуританства. Аромат хмелю, здоби і кави навкруги – незаперечна ознака того, що Прага з радістю стане потурати всім туристичним слабостям. Тож тримайтеся!
Примарні міста: Детройт, Орадур-сюр-Глан, Прип'ять, Ченгун
Американський Детройт ще не так давно був відомий як центр машинобудування, але сьогодні про нього куди частіше говорять в контексті вимирання і відтоку населення. Outlook вирішив розібратися, чому з’являються міста-примари.
Ілюзії Сикстинської капели
Понад півтисячі років тому, 1 листопада, перед очима захоплених римлян вперше постала Сикстинська капела. За цей час народжувалися і помирали як самі майстри розпису, так і цілі напрямки в образотворчому мистецтві, а на капелу, так само відкривши роти від захвату, споглядають уже наші з вами сучасники. Втім, милуючись черговим її хитросплетенням ліній або алюзивністю сюжету, пам’ятайте, що за фасадом зовнішнього лиску, як завжди, стоять до болю знайомі суперечки з нетерплячими замовниками, неприємні сюрпризи від стихії та загублене здоров’я художників-виконавців.
Покоління дахів
Вони стають місцем найкрутіших тусовок, джерелом незвичайних ідей і непередбачуваних відкриттів. На пік своєї популярності виходять цілі особняки, храми, сади, басейни, стадіони – і все це на верхівці будівель! OUTLOOK запрошує вас на знайомство з найзапаморочливішими висотами і неймовірними краєвидами.
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
Закрыть
Outlook facebook page