RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Банк менталітетів

Банк менталітетів

Сьогодні OUTLOOK розповідає про різномаїття національних особливостей, намагаючись по мірі можливості допомагати нашим читачам у вивченні різних культур, щоб, потрапивши в ту чи іншу країну, ви, принаймні, були підготовлені до різниці в менталітетах! Наприклад, підняті брови у Німеччині означають захоплення, а в Англії – прояв скептицизму.

По ленинградскому телевидению демонстрировался боксерский матч. Негр, черный как вакса, дрался с белокурым поляком. Диктор пояснил:

– Негритянского боксера вы можете отличить по светло-голубой каемке на трусах…

Сергій Довлатов

«Соло на ундервуді. Соло на IBM»

Відомий жарт про боксера і світло-блакитну смужку розійшовся по світу (принаймні по читаючій його половині) ще 1980 року, з моменту видання «Соло на ундервуді» в Нью-Йорку. Політкоректність з відтінком сарказму. Втім, як тоді, так і зараз спроби стерти всі національні та ментальні відмінності – ознака нібито гарного тону. Але ж саме в цьому багатстві світового банку менталітетів і криється вся чарівність, сіль, суть і смак! OUTLOOK пропонує вам особисто переконатися, наскільки ми всі дивовижно різні.

Уявімо, що ми їдемо в інтернаціональному автобусі. Транспорт забитий, люди то входять, то виходять, тому наше місце, а отже, і сусіди, постійно змінюються. Опинившись поруч з американцем, через кілька хвилин ми напевно отримаємо дружній удар по плечу і почуємо добродушне «Ну як вам Америка?». Подібне «панібратство» в них у крові. Соціологи та культурологи вважають, що у жителів США улюблена форма взаємостосунків – поверхневе знайомство. Тому дуже ймовірно, що випадковий «сусід» буде ділитися подробицями свого інтимного життя, однак, попрощавшись, він і не згадає, як нас звати.

Гаразд, американець вийшов, на його місце сів англієць. Мабуть, через вживання однієї мови (фактично), британці стереотипно сприймаються дуже схожими на «янкі». Це велика помилка: 95%, що «новий сусід» з нами взагалі не заговорить, і 99% – що не доторкнеться. Згідно з результатами спеціального дослідження, фізичний контакт – дотики, обійми, потиск рук – це все безпосередньо пов’язано з нацією. За одну годину спілкування пуерторіканці торкалися одне одного 180 разів, французи – 110, а от англійці – жодного разу. Закритість і замкнутість жителів королівства – не просто поширене явище. Ні, це вже у їхній крові. Для того щоб не говорити на незручні чи особисті теми, в Англії навіть придумали спеціальні фразеологізми-виходи: співрозмовники їх не закінчують – і так все зрозуміло. Наприклад, «злі вітри» (які не принесуть нам нічого доброго) або «це не дощ...» (а справжня злива). Коли вимовляється подібне, дуже важлива інтонація, адже саме за нею вгадується бажання людини продовжувати бесіду.

Автобус набрид, виходимо з нього. Назустріч іде японець. Після американського панібратства ми підморгуємо йому і запитуємо: «Як справи?» Той відповідає: «Усе добре, їду з похорону дочки», – і посміхається. Не подумайте, що житель Країни, де сходить сонце, жартує. Швидше за все, він справді втратив дитину. Його усмішка – це своєрідний щит, послання про те, що зі своєю бідою він впорається сам, йому не потрібна чиясь допомога. 

Ми зголодніли, тому заходимо в перше-ліпше кафе, забите людьми різних національностей. Зліва від нас сидять французи. Вони надто зарозумілі і лаються з приводу й без. Обкладаючи одне одного триповерховими нецензурними виразами, вони всього лише... сперечаються. У нащадків Наполеона дуже коротка пам’ять, тож не дивуйтеся, якщо сьогодні ви з ними посварилися, а завтра вони покличуть вас на келишок червоного, ніби нічого й не сталося.

Англійці, які сидять неподалік, поводяться зовсім інакше. Намагаючись не робити галасу, вони, напевно, будуть підкреслено ввічливими і усміхненими, а потім занесуть вас до персонального «чорного списку», якщо ваша поведінка виявиться хоч трохи неправильною з їхньої точки зору.

Японський столик – один із найбільш гучних. І справа зовсім не в розмовах. Просто в нашому кафе дуже смачна їжа, і, щоб це показати, японці старанно жують і прицмокують. Так вони роблять не тільки у себе вдома, але й у громадських місцях. Серед них не прийнято вербально нахвалювати кухаря, куди важливіше «голосно» їсти. У цьому з ними схожі китайці. Багаторазові відрижки гостей – найкращий комплімент господині.

Повернувшись зі змодельованих ситуацій у реальний світ, не забувайте, що навіть однакові жести всюди трактуються по-різному. 

Наприклад, підняті брови у Німеччині означають захоплення, а в Англії – прояв скептицизму. «Окей» з великого і вказівного пальців – це «добре» в Америці. У Японії так зображають гроші, а в Португалії і Бразилії подібна жестикуляція взагалі вважається непристойною. Спілкуючись з британцями чи іспанцями, не дивуйтеся тому, як вони б’ють себе долонею по лобі. Так вони показують оточуючим, що задоволені собою. У Німеччині цим рухом висловлюють обурення стосовно до співрозмовника.

Як бачимо, відмінності виявляються буквально у всьому. Їх тисячі, і всі вони не увійдуть у жоден путівник чи збірку корисних порад. Але, ми сподіваємось, що цей матеріал допоміг нашим читачам, хоча б частково розібратися у цьому питанні!

Ілюстрації Олександра Задніпряного

Вам это будет интересно:
Баджо: морський народ Південно-Східної Азії
Нечисленні народи завжди цікавили вчених і художників, котрі шукали в їхньому способі життя натхнення для своєї творчості. Один із найпопулярніших етносів сьогодні - баджо, кочовий народ мореплавців, котрих формально можна співвіднести з Малайзією.
А ви знали...?
Перша у цьому році підбірка новин та цікавинок охопить інформацію з різних частин світу і, що головне, її буде вдвічі більше ніж зазвичай!
Визначені лауреати 25-ї ювілейної загальнонаціональної програми «Людина року – 2020»
Загальнонаціональна програма «Людина року» святкує свій 25-річний ювілей! Вже чверть століття проект зводить на зірковий п’єдестал справжніх лідерів незалежної України, які своїм професіоналізмом і яскравим талантом сприяють її прогресу, демонструють всьому світу безмежні можливості українського народу.
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Сила – у миротворчості: День Організації Об'єднаних Націй
Організацію Об'єднаних Націй було створено задля припинення насильства у світі, захисту прав людини і викорінення злиднів. 24 жовтня 1945 року держави-засновники ратифікували договір про створення всесвітнього органу, який отримав назву ООН.
Вік живи, вік учись: найцікавіші кампуси світу
Цією статею ми хочемо надихнути як нинішніх, так і майбутніх студентів підбіркою найбільш вражаючих університетських містечок і кампусів. Напевно і ті, хто вже має освіту, теж будуть в захопленні від них і замисляться, чи не отримати ще одну, адже в таких місцях гризти граніт науки, вочевидь, можна з більшим апетитом.
День вишиванки 2020! Дипломати іноземних посольств підтримують святкування
Котрий рік поспіль українці у всьому світі, одягнувши національне вбрання на роботу, для прогулянки містом або просто для фотографії, відзначають День вишиванки. Цьогоріч святкування припало на 21 травня і до нього долучились представники іноземних посольств, акредитованих в Україні.
Не тільки нафта і туризм: сафарі від африканських роботодавців
У світі безліч варіантів професій, які може опанувати людина. Північна Америка дала поштовх стартапам та банківскому сектору, Азія - високим технологіям, Європа - медицині... А ким же працюють люди на найбільш сонячному континенті - давайте дізнаємось!
Гетто світу: Маре - Париж по-еврейські
Свіжі і хрумкі піти, намолені синагоги, кошерні ресторани і милі люди з пейсами і добрими очами – щоб побачити все це не конче летіти до Ізраїлю. Досить просто зазирнути у паризький квартал Маре, розповідь про який і продовжує нашу рубрику про національні гетто.
Визначено переможців 24 загальнонаціональної програми «Людина року-2019»
Вища Академічна Рада загальнонаціональної програми «Людина року» підвела підсумки стосовно визначення володарів титулу «Людина року-2019» в національних номінаціях.
Kiss me. Незвичайні факти про поцілунки
У День святого Валентина OUTLOOK поділиться фактами й цифрами, яких ви, можливо, і не знали про поцілунки! А крім того, порадить 3 небанальних місця, де мало хто стримається, щоб не сказати «kiss me».
Володарем міжнародної премії «Людина року – 2019» за значний внесок в розвиток партнерських, дружніх та економічних відносин з Україною стане Посол Туреччини в Україні
Для України, яка невідворотно обрала своїми пріоритетами демократичні цінності, особливого значення набувають увага і підтримка світового співтовариства, вагомий особистий внесок відомих діячів міжнародного масштабу у розбудові України як суверенної демократичної держави.
«Людина року: натхнення перетворень» Визначені лауреати 24-ї загальнонаціональної програми «Людина року – 2019»
2019 рік був насичений важливими і доленосними подіями в житті нашої країни, що знайшло безпосереднє відображення в підсумкових результатах 24-ї загальнонаціональної програми «Людина року».
Старт конференції «Туркменістан та міжнародні організації: співпраця заради миру і розвитку»
14 січня 2020 року в Ашхабаді розпочалась Міжнародна конференція «Туркменістан і міжнародні організації: співпраця заради миру і розвитку», присвячена святкуванню в 2020-му році 25-річчя постійного нейтралітету Туркменістану під гаслом «Туркменістан - батьківщина нейтралітету».
Люксембург: встигнути все
Сучасна інфраструктура, лояльна податкова та юридична система зробили Люксембург однією з найбільш привабливих країн для ведення будь-якого виду бізнесу. Щоб досягти такого добробуту, герцогству знадобилося менше ніж півстоліття...
Незвичайні шкільні уроки різних країн світу
На честь сьогоднішнього свята - Дня знань ми вирішили розповісти Вам, які незвичайні предмети належить освоїти учням у різних країнах світу! Гризти граніт науки, осягаючи основи алгебри і геометрії, або запам’ятовувати роки правління монархів, гортаючи підручники з історії, – буденна справа для школярів.
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Маленькі улюбленці великих міст
Німці заводять не лише німецьких вівчарок, а в Бостоні можна побачити не тільки бостонських тер’єрів. Люди вибирають собак, спираючись на особисті вподобання. Та часом тяжіння місцевого населення до певної породи занадто помітне й інколи стає особливістю певної місцини. Цьому можуть сприяти природні умови, мода і навіть менталітет.
Нагородження переможців 23 загальнонаціональної премії «Людина року-2018»
23 березня 2019 року в залі Національної опери України відбулася ХХІІІ урочиста церемонія нагородження переможців загальнонаціональної програми «Людина року-2018» та володарів міжнародних та спеціальних премій програми.
Примарні міста: Детройт, Орадур-сюр-Глан, Прип'ять, Ченгун
Американський Детройт ще не так давно був відомий як центр машинобудування, але сьогодні про нього куди частіше говорять в контексті вимирання і відтоку населення. Outlook вирішив розібратися, чому з’являються міста-примари.
Закрыть
Outlook facebook page