RU  UK  EN
Статьи  >  Дізнайся  >  Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Ірану в Україні

Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Ірану в Україні

19 лютого 2010 року на 64-й сесії Генеральної Асамблеї ООН було ухвалено Резолюцію «Міжнародний день NOWRUZ». Відповідно до неї Генеральна Асамблея ООН закликає держави-члени «докладати зусиль для підвищення рівня інформованості щодо NOWRUZ та організовувати щорічні заходи до цього свята». Тому сьогодні OUTLOOK про традиції святкування NOWRUZ...

...які притаманні сонячному Ірану, розповідає Надзвичайний та Повноважний Посол Ісламської Республіки Іран в Україні Й.В. Манучехр Мораді!

Посол Ірану в Україні: «Вітаю всіх дорогих співвітчизників, персомовні та інші народи, які відзначають NOWRUZ, а також українців, які цікавляться багатою іранською культурою та цивілізацією!

NOWRUZ не дарма є символом дружби й любові, адже об'єднує сім'ї та друзів від Індійського субконтиненту до Балкан і від Сінцьзяну до Сирії. Але географія святкування не обмежується кордонами, вона охоплює поціновувачів поезії Сааді й Фірдоусі, Хайяма й Маулану (Румі).

Історія святкування NOWRUZ налічує 3000 років, а обраний день символізує пробудження природи, красу та весняну свіжість. Приблизно у 20 країнах більше як 300 млн. людей щороку мають можливість відчути радість, мир та єднання між собою. І недарма саме це несе в собі NOWRUZ, адже, як казав Гафіз, головне “… Дерево дружби й любові посади, й воно тобі плоди бажань твоїх принесе".

Бажаю, щоб кожен NOWRUZ (з перс. "новий день") був щасливим!"

kdfjgbkdfkvbndf.jpgФото freepik.com

ЯК СВЯТКУЮТЬ В ІРАНІ

Зі Стародавнього Ірану традиція відзначення NOWRUZ розповсюдилась в інші країни, чим утворила своєрідний простір однодумців з іранських, деяких тюркських та певних кавказьких народів у зустрічі весни. NOWRUZ знаменує початок нового року і є найголовнішим в іранській культурі. Саме через його важливість відзначають свято протягом 13 днів і закінчується воно днем під назвою “Сіздахбедар” (що перекладається як тринадцятий день святкування NOWRUZ надворі). Тобто його прийнято відзначати на природі.

Підготовка до NOWRUZ складається з генерального прибирання домівок, купівлі одягу та продуктів, а також виготовлення елементів для прикрашання дому. Серед інших традицій є також святкування “Чахаршанбе-Сурі” - вшанування вогню в останню середу іранського календарного року перед 21 березня (у високосні роки – 20 березня, коли відзначається NOWRUZ), під час якого увечері та вночі на вулицях розводять багаття, і люди стрибають через нього, щоб “віддати вогню всю втому від пережитого за рік і отримати тепло й енергію”.

5c9211876789f.jpeg

До настання нового року готуються дуже старанно, і беруть до уваги астрономічні спостереження, розрахунки та данні наукових дослідження. Це робиться для вирахування точного закінчення старого року й початку нового. І саме у визначений момент початку нового року на різних каналах транслюють офіційні та розважальні програми, виступи представників вищого керівництва країни та їхні вітання народові, читання молитов.

5c92118b2d70a.jpeg

СИМВОЛИ СВЯТА

Найважливішим атрибутом NOWRUZ є святковий стіл, на який кладуть сім видів продуктів, назви яких починаються на букву “сін” перського алфавіту. Кожен з них несе позитивну налаштованість, символізує добро та щастя в новому році.

Згідно з іранською традицією, перший предмет на букву сін – це “санджед” (різновид оливок). Слово “санджед” в перській мові має схожість за звучанням із словом “санджиде”, тобто “обміркований”. Згідно з повір’ям, санджед кладуть для того, щоб кожен з самого початку року обмірковув свої справи. Другий предмет на букву “сін” – це “сіб” (яблуко), що символізує радість. Третім предметом є сабзе (паростки пшениці), які символізують життєрадісність, добро та початок нового життя. Четвертий предмет - “саману” (хлібний пудинг), який символізує терпіння, протистояння незгодам, справедливість і міць.

П’ятий елемент - “сір” (часник), який символізує стриманість, відчуття міри й розумних меж. Він означає, що людина має завжди задовольнятись тим, що їй дано в цьому світі. Шостий предмет – це “серке” (оцет), що символізує готовність зустріти неприємності, адже життя сповнене негараздів теж, і людина повинна мати терпіння й пройти ці труднощі гідно. Сьомий предмет “– це ”сумах”, що символізує терпіння й толерантність по відношенню до інших людей.

5c92119c98a78.jpeg

Серед інших символів NOWRUZ, які також кладуть на стіл поряд з елементами “хафт сін” – є Коран, дзеркало й жива риба червоного кольору в посудині з водою. Такі традиції беруть свій початок у релігійних віруваннях та переконаннях іранців, адже NOWRUZ пішов саме з іранської цивілізації. До речі, ще люди загадують в NOWRUZ бажання і кидають сабзе (паростки пшениці) на воду.

ТРАДИЦІЙНІ СВЯТКОВІ СТРАВИ

Святковий стіл іранців неможливо уявити без плову, який готують із зеленню та рибою, але варто зазначити, що вибір інгредієнтів варіюється від місцевості. Крім основних страв, обовязково мають бути солодощі та аджіль (суміш з сухофруктів та горіхів). Також важливим є конкретний день святкування. Наприклад, у день Чахаршанбе-Сурі у більшості районів Ірану готують аш-е реште (густий суп з бобових, лапші та прянощів).

5c9211936bfe9.jpeg

Головне фото freepik.com

Вам это будет интересно:
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Священні тварини інків
Наш «перуанський цикл» продовжується розповіддю про найбільш шанованих тварин у Перу. Вони – як зв'язок піж сьогоднішнім і минулим, грають важливу роль у житті цього народу. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало.
В Ірані відкрився 5-й Міжнародний конгрес ісламських країн з питань охорони здоров'я
У період з 7 по 9 листопада у Центрі розвитку оздоровчого туризму в ісламських країнах у столиці Ірану за підтримки міністерств та міжнародних організацій, що працюють у сфері оздоровлення та оздоровчого туризму, проходить 5-й Міжнародний конгрес ісламських країн з питань охорони здоров'я.
"Made in Slovenia". Відкриття виставки сучасного словенського дизайну
З 5 по 15 листопада пройде виставка "The Future of Living" ("Майбутнє життя"), організована у співпраці Посольства Республіки Словенія в Україні з Центром креативності Республіки Словенія та Музеєм історії міста Києва.
Несповідимі шляхи щастя: де загадувати бажання в Латвії?
Мандрівка в Латвію обриває ланцюг повсякденності, впускаючи у світ потаємні фантазії, котрим немає виходу в коловороті буднів. Блукаючи у вікових соснах, свіжий балтійський бриз млосно перебирає струни очікування чогось незвичного. Мрії справді збуваються – тільки треба знати, де загадувати бажання.
Відриття Скверу Мислителів у Харкові!
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбулось урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові, який символізує дружні відносини між Україною, Азербайджаном та Казахстаном.
Килимами вистелена дорога до Азії
Килими вішають на стіни як символ достатку, стелять на підлогу для створення затишку і підносять як дорогий подарунок. А роздивлятися химерні малюнки у вигляді ромбів і зірочок на них, вгадуючи їх значення, – справа вельми цікава. Поширені по всьому світу килимові традиції були запозичені у східних народів, які першими навчилися робити пряжу і тканини з волокнистих матеріалів.
«Школа молодого дипломата» з Харкова в проєкті Diplomatic Greetings
У понеділок, 18 жовтня, відбувся проєкт Diplomatic Greetings за участі членів "Школи молодого дипломата" при Харківській міській раді. Спікерами заходу стали Надзвичайний та Повноважний Посол України Олександр Сліпченко, Надзвичайний та Повноважний Посол Чорногорії в Україні пані Драгіца Понорац ...
Замурзані аристократи
Професія сажотруса нещодавно увійшла до рейтингу найбільш рідкісних спеціальностей світу. А ще якихось сто років тому практично кожен житель Європи міг розповісти чимало цікавого про цих хлопців-замазур. Ми не винайшли машини часу, однак факти про представників такого вимираючого ремесла все ж роздобули.
Жіночі прикраси в Індії: сакральний зміст
При слові індійка в нашій уяві виникає красива жінка в сарі, неодмінно з безліччю прикрас і малюнків на тілі. Звідки в національних традиціях цього народу така пристрасть до прикрашання тіла? У цьому є не лише естетичний, але й глибокий сакральний сенс – відображення культури, вірувань і світогляду індійців...
Смачна Японія: скуштувати країну на зуб
Морозиво зі смаком конини, мариновані комахи, риба зі смертельною отрутою – японській кухні є чим дивувати, вражати й шокувати. І чесно кажучи, перелік цих страв не завжды сприяє апетитові. Але ми не женемося за екзотикою. Істинний гастротуризм – це спроба збагнути менталітет і відчути національний колорит через традиційну кухню...
У Харкові відкриють Сквер Мислителів на знак дружніх відносин між Україною, Азербайджаном та Казахстаном
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбудеться урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові. Меценатом проєкту став Почесний консул Казахстану у Харкові, Емін Наджафлі.
Битися, як жінка. Бійцівський клуб літаючих чоліт.
У вільної боротьби не жіноче обличчя. Хороша дівчинка повинна мило усміхатися і берегти чепурне платтячко, а не розмахувати кулаками, але в суворих Андах такі ніжні квіти не ростуть. Справжня болівійська чоліта і за словом в кишеню не полізе, і тумаком при нагоді огріє, а в неділю, підібравши накрохмалені спідниці, ринеться у бій без правил.
Вручення вірчих грамот Президенту України новопризначеними главами місій
1 жовтня Президент України Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти в Апостольського нунція, послів Держави Ізраїль та Латвійської Республіки.
10 фактів про Іран
Іран, завдяки територіальним розмірам та чисельності населення, давній історії, величезній кількості історичних і природних пам’яток, а також розташування у стратегічному регіоні, є цікавим, хоча і малодослідженим регіоном. Тому у цій статті Хаді Заргарі, третій секретар Посольства Ісламської Республіки Іран в Україні, розкаже про декілька цікавих історичних, географічних та туристичних фактів.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Незважаючи на розпал літніх відпусток, багато культурних заходів за участі іноземних дипломатичних установ відбулось в серпні в Україні. Далі представляємо вашій увазі підбірку деяких з них.
Замість візка – човен: знамениті плавучі ринки
Магазини, супермаркети, ринки – всі ці місця невід’ємна частина життя будь-якої людини на нашій планеті. Здавалося б, що в них незвичайного – кругом усе схоже, хіба що товари і ціни різняться в залежності від країни чи міста. Насправді все не зовсім так – до деяких базарів слід діставатися вплав… Про них ми і розповімо.
64-ий Національний День Малайзії!
31 серпня малазійці у всьому світі відзначають Національний День. Темою цьогорічного свята стала «Малайзійська турбота» (“Malaysia Care”), що уособлює діяння малайзійців, притаманну їм турботу та гостинність.
Вручення вірчих грамот чотирма новопризначеними послами Президенту України
19 серпня Президент України Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти у послів Ірландії, Федеративної Республіки Нігерія, Республіки Корея та Республіки Вірменія.
Відчайдушний футуризм: Японія. Частина 3. "Дух самурая"
Якщо вірити кінематографу, то типовий самурай постає перед нами як суворий, мовчазний і навіть трохи відлюдний воїн. Але цей образ усе ж ніяк не збігається з дійсністю... Олена Расенко пропонує вам переконатися в цьому, зустрівшись зі справжнім самураєм і навіть завітавши до бару, де збираються камікадзе.
Закрыть
Outlook facebook page