RU  UK  EN
Статьи  >  Дізнайся  >  Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Ірану в Україні

Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Ірану в Україні

19 лютого 2010 року на 64-й сесії Генеральної Асамблеї ООН було ухвалено Резолюцію «Міжнародний день NOWRUZ». Відповідно до неї Генеральна Асамблея ООН закликає держави-члени «докладати зусиль для підвищення рівня інформованості щодо NOWRUZ та організовувати щорічні заходи до цього свята». Тому сьогодні OUTLOOK про традиції святкування NOWRUZ...

...які притаманні сонячному Ірану, розповідає Надзвичайний та Повноважний Посол Ісламської Республіки Іран в Україні Й.В. Манучехр Мораді!

Посол Ірану в Україні: «Вітаю всіх дорогих співвітчизників, персомовні та інші народи, які відзначають NOWRUZ, а також українців, які цікавляться багатою іранською культурою та цивілізацією!

NOWRUZ не дарма є символом дружби й любові, адже об'єднує сім'ї та друзів від Індійського субконтиненту до Балкан і від Сінцьзяну до Сирії. Але географія святкування не обмежується кордонами, вона охоплює поціновувачів поезії Сааді й Фірдоусі, Хайяма й Маулану (Румі).

Історія святкування NOWRUZ налічує 3000 років, а обраний день символізує пробудження природи, красу та весняну свіжість. Приблизно у 20 країнах більше як 300 млн. людей щороку мають можливість відчути радість, мир та єднання між собою. І недарма саме це несе в собі NOWRUZ, адже, як казав Гафіз, головне “… Дерево дружби й любові посади, й воно тобі плоди бажань твоїх принесе".

Бажаю, щоб кожен NOWRUZ (з перс. "новий день") був щасливим!"

kdfjgbkdfkvbndf.jpgФото freepik.com

ЯК СВЯТКУЮТЬ В ІРАНІ

Зі Стародавнього Ірану традиція відзначення NOWRUZ розповсюдилась в інші країни, чим утворила своєрідний простір однодумців з іранських, деяких тюркських та певних кавказьких народів у зустрічі весни. NOWRUZ знаменує початок нового року і є найголовнішим в іранській культурі. Саме через його важливість відзначають свято протягом 13 днів і закінчується воно днем під назвою “Сіздахбедар” (що перекладається як тринадцятий день святкування NOWRUZ надворі). Тобто його прийнято відзначати на природі.

Підготовка до NOWRUZ складається з генерального прибирання домівок, купівлі одягу та продуктів, а також виготовлення елементів для прикрашання дому. Серед інших традицій є також святкування “Чахаршанбе-Сурі” - вшанування вогню в останню середу іранського календарного року перед 21 березня (у високосні роки – 20 березня, коли відзначається NOWRUZ), під час якого увечері та вночі на вулицях розводять багаття, і люди стрибають через нього, щоб “віддати вогню всю втому від пережитого за рік і отримати тепло й енергію”.

5c9211876789f.jpeg

До настання нового року готуються дуже старанно, і беруть до уваги астрономічні спостереження, розрахунки та данні наукових дослідження. Це робиться для вирахування точного закінчення старого року й початку нового. І саме у визначений момент початку нового року на різних каналах транслюють офіційні та розважальні програми, виступи представників вищого керівництва країни та їхні вітання народові, читання молитов.

5c92118b2d70a.jpeg

СИМВОЛИ СВЯТА

Найважливішим атрибутом NOWRUZ є святковий стіл, на який кладуть сім видів продуктів, назви яких починаються на букву “сін” перського алфавіту. Кожен з них несе позитивну налаштованість, символізує добро та щастя в новому році.

Згідно з іранською традицією, перший предмет на букву сін – це “санджед” (різновид оливок). Слово “санджед” в перській мові має схожість за звучанням із словом “санджиде”, тобто “обміркований”. Згідно з повір’ям, санджед кладуть для того, щоб кожен з самого початку року обмірковув свої справи. Другий предмет на букву “сін” – це “сіб” (яблуко), що символізує радість. Третім предметом є сабзе (паростки пшениці), які символізують життєрадісність, добро та початок нового життя. Четвертий предмет - “саману” (хлібний пудинг), який символізує терпіння, протистояння незгодам, справедливість і міць.

П’ятий елемент - “сір” (часник), який символізує стриманість, відчуття міри й розумних меж. Він означає, що людина має завжди задовольнятись тим, що їй дано в цьому світі. Шостий предмет – це “серке” (оцет), що символізує готовність зустріти неприємності, адже життя сповнене негараздів теж, і людина повинна мати терпіння й пройти ці труднощі гідно. Сьомий предмет “– це ”сумах”, що символізує терпіння й толерантність по відношенню до інших людей.

5c92119c98a78.jpeg

Серед інших символів NOWRUZ, які також кладуть на стіл поряд з елементами “хафт сін” – є Коран, дзеркало й жива риба червоного кольору в посудині з водою. Такі традиції беруть свій початок у релігійних віруваннях та переконаннях іранців, адже NOWRUZ пішов саме з іранської цивілізації. До речі, ще люди загадують в NOWRUZ бажання і кидають сабзе (паростки пшениці) на воду.

ТРАДИЦІЙНІ СВЯТКОВІ СТРАВИ

Святковий стіл іранців неможливо уявити без плову, який готують із зеленню та рибою, але варто зазначити, що вибір інгредієнтів варіюється від місцевості. Крім основних страв, обовязково мають бути солодощі та аджіль (суміш з сухофруктів та горіхів). Також важливим є конкретний день святкування. Наприклад, у день Чахаршанбе-Сурі у більшості районів Ірану готують аш-е реште (густий суп з бобових, лапші та прянощів).

5c9211936bfe9.jpeg

Головне фото freepik.com

Вам это будет интересно:
Замість візка – човен: знамениті плавучі ринки
Магазини, супермаркети, ринки – всі ці місця невід’ємна частина життя будь-якої людини на нашій планеті. Здавалося б, що в них незвичайного – кругом усе схоже, хіба що товари і ціни різняться в залежності від країни чи міста. Насправді все не зовсім так – до деяких базарів слід діставатися вплав… Про них ми і розповімо.
64-ий Національний День Малайзії!
31 серпня малазійці у всьому світі відзначають Національний День. Темою цьогорічного свята стала «Малайзійська турбота» (“Malaysia Care”), що уособлює діяння малайзійців, притаманну їм турботу та гостинність.
Вручення вірчих грамот чотирма новопризначеними послами Президенту України
19 серпня Президент України Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти у послів Ірландії, Федеративної Республіки Нігерія, Республіки Корея та Республіки Вірменія.
Відчайдушний футуризм: Японія. Частина 3. "Дух самурая"
Якщо вірити кінематографу, то типовий самурай постає перед нами як суворий, мовчазний і навіть трохи відлюдний воїн. Але цей образ усе ж ніяк не збігається з дійсністю... Олена Расенко пропонує вам переконатися в цьому, зустрівшись зі справжнім самураєм і навіть завітавши до бару, де збираються камікадзе.
Відчайдушний футуризм: Японія. Частина 2 “Рибний день”
Уявити японця, який не їсть риби, так само важко, як і шотландця, який не п'є віскі. Олена Расенко розповість про унікальне місце, де нащадки самураїв купують морські делікатеси до столу.
Відчайдушний футуризм: Японія. Частина 1
Олена Расенко, повернувшись з Японії, розпочинає спеціальний цикл матеріалів про цю країну. Попередження для особливо вразливих: обережно! Після прочитання розвивається гостре бажання зірватися, купити авіаквиток в таку чудову і чарівну країну висхідного сонця!
Національний день Бельгії-2021!
21 липня у Києві відбувся дипломатичний прийом з нагоди 190-ї річниці з дня присяги Леопольда Сакскобургського на вірність новій бельгійській конституції і обрання його першим монархом. Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгія в Україні Алекс Ленартс радо вітав гостей на урочистому заході, серед яких були присутні...
Хвилями часу: Історичні вітрильники Естонії
Історія Естонії зберігається не у пергаментних сувоях, а у свинцевому літописі Північного моря. Звивиста берегова лінія протяжністю три тисячі кілометрів бачила мільйони вітрильників, починаючи зі смугастих полотнищ драккарів і закінчуючи поземним польотом кліпера над хвилями за доби пари й електрики.
Баджо: морський народ Південно-Східної Азії
Нечисленні народи завжди цікавили вчених і художників, котрі шукали в їхньому способі життя натхнення для своєї творчості. Один із найпопулярніших етносів сьогодні - баджо, кочовий народ мореплавців, котрих формально можна співвіднести з Малайзією.
Прем’єра вистави Бертольта Брехта «Тригрошова опера» у Львові!
9 липня о 19:30 на Великій сцені Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької у Львові за фінансової підтримки Посольства Німеччини в Україні та організаційної - Почесного консульства Німеччини у Львові відбудеться прем'єра вистави «Тригрошова опера» Бертольта Брехта.
Покладання квітів з нагоди 297-го дня народження Махтумкулі Фрагі
25 травня, напередодні одночасно двох свят - Дня працівників культури та мистецтва та Дня поезії великого сина туркменського народу Махтумкулі Фрагі, у Києві за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Туркменістану відбулось покладання квітів до пам'ятника національному поету Туркменістану Махтумкулі Фрагі.
Живий танець. Полька
У цьому життєрадісному і пустотливому темпі крутиться вся Європа і Америка, лише скромно додаючи до слова «полька» своє географічне розташування. Наприклад, фінська, андіжонська або навіть мексиканська. Саме з цієї хореографії починають діти, її ж вважають «вищим класом», який під силу лише витривалим танцюристам з міцним вестибулярним апаратом.
Золтан Кіш у Києві. Концерт за підтримки Посольства Угорщини в Україні
24 червня у Колонній залі імені М.В.Лисенка Національної філармонії України відбувся концерт Національного академічного духового оркестру України під диригуванням Олексія Вікулова. Солістом став лауреат міжнародних конкурсів, угорський тромбоніст та учасник всесвітньо відомого гурту Mnozil Brass Золтан Кіш.
Національні напої: Нуль градусів і море енергії
Всі знають, що перебуваючи в Шотландії, варто неодмінно скуштувати віскі, у Франції – вина, а в Японії – саке. Та мало хто замислюється про національні безалкогольні напої. Але ж їх різні народи створювали з куди більш практичними намірами – прохолоджувальні і зігрівальні...
Еквадор: Бути індіанцем
Олена Расенко відвідала Еквадор і за час поїздки встигла не тільки зібрати для редакції безліч матеріалу, але й познайомитися з місцевими і навіть втратити свідомість...Один з відомих курортів Еквадору – Баньос. Маленьке, затишне містечко в кількох годинах їзди від столиці. Воно займає вузьку долину на висоті двох тисяч метрів над рівнем моря і з усіх боків оточене горами.
29-а річниця заснування ГДІПу. Дипломати вітають!
5 червня 2021 року відбулось велике дипломатично-сімейне спортивне свято з нагоди 29-ї річниці заснування Генеральної дирекції у спортивно-дипломатичному клубі ДП «ГДІП», що на Трухановому острові.
Таїланд ремісничий: від шовку до перлів
Чи замислювалися ви, прогулюючись уздовж сувенірних крамничок у Таїланді, скільки дрібок історії зберігається в кожному предметі? Адже ви перегортуєте трудову книжку всього народу, побіжно переглядаєте записи від тисячолітньої давнини до наших днів. Деякі сторінки стали практично невагомі, але позначки на них не втратили своєї чіткості.
В Києві відбувся концерт до Дня Республіки Азербайджан
27 травня у Колонній залі ім.В.Лисенка Національної філармонії України за підтримки Об'єднаної діаспори азербайджанців України з нагоди державного свята - Дня Республіки відбувся концерт Діалог дружби "Україна-Азербайджан". На заході були присутні Надзвичайні та Повноважні Посли Азербайджану, Туркменістану, Куби ...
Новий Почесний Президент Харківського Дипломатичного клубу
24 травня у Харківському дипломатичному клубі відбулась інагурація його Почесних Президента та членів. У заході взяли участь почесні консули в Харкові Бразилії, Австрії, Словенії, Словаччини, Чорногорії, Грузії, Індонезії, Туреччини, в.о. міського голови Харкова​ Ігор Терехов...
Нагородження переможців 25-ї ювілейної загальнонаціональної премії «Людина року-2020»
22 травня 2021 року в залі Національної опери України відбулася ХХV ювілейна церемонія нагородження переможців загальнонаціональної програми «Людина року-2020» та володарів міжнародних та спеціальних премій програми.
Закрыть
Outlook facebook page