Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Ірану в Україні
...які притаманні сонячному Ірану, розповідає Надзвичайний та Повноважний Посол Ісламської Республіки Іран в Україні Й.В. Манучехр Мораді!
Посол Ірану в Україні: «Вітаю всіх дорогих співвітчизників, персомовні та інші народи, які відзначають NOWRUZ, а також українців, які цікавляться багатою іранською культурою та цивілізацією!
NOWRUZ не дарма є символом дружби й любові, адже об'єднує сім'ї та друзів від Індійського субконтиненту до Балкан і від Сінцьзяну до Сирії. Але географія святкування не обмежується кордонами, вона охоплює поціновувачів поезії Сааді й Фірдоусі, Хайяма й Маулану (Румі).
Історія святкування NOWRUZ налічує 3000 років, а обраний день символізує пробудження природи, красу та весняну свіжість. Приблизно у 20 країнах більше як 300 млн. людей щороку мають можливість відчути радість, мир та єднання між собою. І недарма саме це несе в собі NOWRUZ, адже, як казав Гафіз, головне “… Дерево дружби й любові посади, й воно тобі плоди бажань твоїх принесе".
Бажаю, щоб кожен NOWRUZ (з перс. "новий день") був щасливим!"
Фото freepik.com
ЯК СВЯТКУЮТЬ В ІРАНІ
Зі Стародавнього Ірану традиція відзначення NOWRUZ розповсюдилась в інші країни, чим утворила своєрідний простір однодумців з іранських, деяких тюркських та певних кавказьких народів у зустрічі весни. NOWRUZ знаменує початок нового року і є найголовнішим в іранській культурі. Саме через його важливість відзначають свято протягом 13 днів і закінчується воно днем під назвою “Сіздахбедар” (що перекладається як тринадцятий день святкування NOWRUZ надворі). Тобто його прийнято відзначати на природі.
Підготовка до NOWRUZ складається з генерального прибирання домівок, купівлі одягу та продуктів, а також виготовлення елементів для прикрашання дому. Серед інших традицій є також святкування “Чахаршанбе-Сурі” - вшанування вогню в останню середу іранського календарного року перед 21 березня (у високосні роки – 20 березня, коли відзначається NOWRUZ), під час якого увечері та вночі на вулицях розводять багаття, і люди стрибають через нього, щоб “віддати вогню всю втому від пережитого за рік і отримати тепло й енергію”.
До настання нового року готуються дуже старанно, і беруть до уваги астрономічні спостереження, розрахунки та данні наукових дослідження. Це робиться для вирахування точного закінчення старого року й початку нового. І саме у визначений момент початку нового року на різних каналах транслюють офіційні та розважальні програми, виступи представників вищого керівництва країни та їхні вітання народові, читання молитов.
СИМВОЛИ СВЯТА
Найважливішим атрибутом NOWRUZ є святковий стіл, на який кладуть сім видів продуктів, назви яких починаються на букву “сін” перського алфавіту. Кожен з них несе позитивну налаштованість, символізує добро та щастя в новому році.
Згідно з іранською традицією, перший предмет на букву сін – це “санджед” (різновид оливок). Слово “санджед” в перській мові має схожість за звучанням із словом “санджиде”, тобто “обміркований”. Згідно з повір’ям, санджед кладуть для того, щоб кожен з самого початку року обмірковув свої справи. Другий предмет на букву “сін” – це “сіб” (яблуко), що символізує радість. Третім предметом є сабзе (паростки пшениці), які символізують життєрадісність, добро та початок нового життя. Четвертий предмет - “саману” (хлібний пудинг), який символізує терпіння, протистояння незгодам, справедливість і міць.
П’ятий елемент - “сір” (часник), який символізує стриманість, відчуття міри й розумних меж. Він означає, що людина має завжди задовольнятись тим, що їй дано в цьому світі. Шостий предмет – це “серке” (оцет), що символізує готовність зустріти неприємності, адже життя сповнене негараздів теж, і людина повинна мати терпіння й пройти ці труднощі гідно. Сьомий предмет “– це ”сумах”, що символізує терпіння й толерантність по відношенню до інших людей.
Серед інших символів NOWRUZ, які також кладуть на стіл поряд з елементами “хафт сін” – є Коран, дзеркало й жива риба червоного кольору в посудині з водою. Такі традиції беруть свій початок у релігійних віруваннях та переконаннях іранців, адже NOWRUZ пішов саме з іранської цивілізації. До речі, ще люди загадують в NOWRUZ бажання і кидають сабзе (паростки пшениці) на воду.
ТРАДИЦІЙНІ СВЯТКОВІ СТРАВИ
Святковий стіл іранців неможливо уявити без плову, який готують із зеленню та рибою, але варто зазначити, що вибір інгредієнтів варіюється від місцевості. Крім основних страв, обовязково мають бути солодощі та аджіль (суміш з сухофруктів та горіхів). Також важливим є конкретний день святкування. Наприклад, у день Чахаршанбе-Сурі у більшості районів Ірану готують аш-е реште (густий суп з бобових, лапші та прянощів).
Головне фото freepik.com