RU  UK  EN
Статьи  >  Дізнайся  >  Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Ірану в Україні

Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Ірану в Україні

19 лютого 2010 року на 64-й сесії Генеральної Асамблеї ООН було ухвалено Резолюцію «Міжнародний день NOWRUZ». Відповідно до неї Генеральна Асамблея ООН закликає держави-члени «докладати зусиль для підвищення рівня інформованості щодо NOWRUZ та організовувати щорічні заходи до цього свята». Тому сьогодні OUTLOOK про традиції святкування NOWRUZ...

...які притаманні сонячному Ірану, розповідає Надзвичайний та Повноважний Посол Ісламської Республіки Іран в Україні Й.В. Манучехр Мораді!

Посол Ірану в Україні: «Вітаю всіх дорогих співвітчизників, персомовні та інші народи, які відзначають NOWRUZ, а також українців, які цікавляться багатою іранською культурою та цивілізацією!

NOWRUZ не дарма є символом дружби й любові, адже об'єднує сім'ї та друзів від Індійського субконтиненту до Балкан і від Сінцьзяну до Сирії. Але географія святкування не обмежується кордонами, вона охоплює поціновувачів поезії Сааді й Фірдоусі, Хайяма й Маулану (Румі).

Історія святкування NOWRUZ налічує 3000 років, а обраний день символізує пробудження природи, красу та весняну свіжість. Приблизно у 20 країнах більше як 300 млн. людей щороку мають можливість відчути радість, мир та єднання між собою. І недарма саме це несе в собі NOWRUZ, адже, як казав Гафіз, головне “… Дерево дружби й любові посади, й воно тобі плоди бажань твоїх принесе".

Бажаю, щоб кожен NOWRUZ (з перс. "новий день") був щасливим!"

kdfjgbkdfkvbndf.jpgФото freepik.com

ЯК СВЯТКУЮТЬ В ІРАНІ

Зі Стародавнього Ірану традиція відзначення NOWRUZ розповсюдилась в інші країни, чим утворила своєрідний простір однодумців з іранських, деяких тюркських та певних кавказьких народів у зустрічі весни. NOWRUZ знаменує початок нового року і є найголовнішим в іранській культурі. Саме через його важливість відзначають свято протягом 13 днів і закінчується воно днем під назвою “Сіздахбедар” (що перекладається як тринадцятий день святкування NOWRUZ надворі). Тобто його прийнято відзначати на природі.

Підготовка до NOWRUZ складається з генерального прибирання домівок, купівлі одягу та продуктів, а також виготовлення елементів для прикрашання дому. Серед інших традицій є також святкування “Чахаршанбе-Сурі” - вшанування вогню в останню середу іранського календарного року перед 21 березня (у високосні роки – 20 березня, коли відзначається NOWRUZ), під час якого увечері та вночі на вулицях розводять багаття, і люди стрибають через нього, щоб “віддати вогню всю втому від пережитого за рік і отримати тепло й енергію”.

5c9211876789f.jpeg

До настання нового року готуються дуже старанно, і беруть до уваги астрономічні спостереження, розрахунки та данні наукових дослідження. Це робиться для вирахування точного закінчення старого року й початку нового. І саме у визначений момент початку нового року на різних каналах транслюють офіційні та розважальні програми, виступи представників вищого керівництва країни та їхні вітання народові, читання молитов.

5c92118b2d70a.jpeg

СИМВОЛИ СВЯТА

Найважливішим атрибутом NOWRUZ є святковий стіл, на який кладуть сім видів продуктів, назви яких починаються на букву “сін” перського алфавіту. Кожен з них несе позитивну налаштованість, символізує добро та щастя в новому році.

Згідно з іранською традицією, перший предмет на букву сін – це “санджед” (різновид оливок). Слово “санджед” в перській мові має схожість за звучанням із словом “санджиде”, тобто “обміркований”. Згідно з повір’ям, санджед кладуть для того, щоб кожен з самого початку року обмірковув свої справи. Другий предмет на букву “сін” – це “сіб” (яблуко), що символізує радість. Третім предметом є сабзе (паростки пшениці), які символізують життєрадісність, добро та початок нового життя. Четвертий предмет - “саману” (хлібний пудинг), який символізує терпіння, протистояння незгодам, справедливість і міць.

П’ятий елемент - “сір” (часник), який символізує стриманість, відчуття міри й розумних меж. Він означає, що людина має завжди задовольнятись тим, що їй дано в цьому світі. Шостий предмет – це “серке” (оцет), що символізує готовність зустріти неприємності, адже життя сповнене негараздів теж, і людина повинна мати терпіння й пройти ці труднощі гідно. Сьомий предмет “– це ”сумах”, що символізує терпіння й толерантність по відношенню до інших людей.

5c92119c98a78.jpeg

Серед інших символів NOWRUZ, які також кладуть на стіл поряд з елементами “хафт сін” – є Коран, дзеркало й жива риба червоного кольору в посудині з водою. Такі традиції беруть свій початок у релігійних віруваннях та переконаннях іранців, адже NOWRUZ пішов саме з іранської цивілізації. До речі, ще люди загадують в NOWRUZ бажання і кидають сабзе (паростки пшениці) на воду.

ТРАДИЦІЙНІ СВЯТКОВІ СТРАВИ

Святковий стіл іранців неможливо уявити без плову, який готують із зеленню та рибою, але варто зазначити, що вибір інгредієнтів варіюється від місцевості. Крім основних страв, обовязково мають бути солодощі та аджіль (суміш з сухофруктів та горіхів). Також важливим є конкретний день святкування. Наприклад, у день Чахаршанбе-Сурі у більшості районів Ірану готують аш-е реште (густий суп з бобових, лапші та прянощів).

5c9211936bfe9.jpeg

Головне фото freepik.com

Вам это будет интересно:
Хто як танцює?
Що найкраще характеризує будь-яку націю без зайвих слів і довгих пояснень? Звичайно ж, танці! Адже саме століттями відточені рухи можуть розповісти іноземцеві про інші народи набагато більше, ніж підручники з історії. Якщо уважно придивитися і відчути, як танцюють у різних країнах, то менталітет народів стане набагато зрозумілішим. І це не тільки слова.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Протягом березня акредитовані в Україні посольства брали активну участь у культурному та соціальному житті, адаптованому під сучасні реалії. Тож пропонуємо вашій увазі їх добірку.
Ісламабад is the capital of…
Попри промовисту назву Ісламабад, мабуть, найбільш світське, космополітичне та вестернізоване місто мусульманського Пакистану, котре є ще й столицею цієї держави. І хоча Ісламабад важко зарахувати до щасливчиків, оскільки важливі стратегічні дороги завжди були в стороні, йому є чим вас здивувати. Чим і як він живе - далі в OUTLOOK.
Традиції святкування NOWRUZ - розповідає Посол Туркменістану в Україні
Продовжуємо розповідати про традиції святкування Міжнародного дня NOWRUZ, який покликаний зміцнити відносини між державами і популяризувати історико-культурні традиції народів. І з цим нам допомагає Надзвичайний і Повноважний Посол Туркменістану в Україні Й.В.Тойли Атаєв.
Азербайджан зсередини: «хна-яхти»
А ми продовжуємо публікувати авторську рубрику Сабіни Сафаровою про традиції в Азербайджані. Ми вже дізналися і про сватання, і про заручини, і зараз OUTLOOK пропонує зануриться в традиції ритуалів і церемоній «хна-яхти», яка безпосередньо передує весіллю.
Ловля креветок в Оостдюнкерке: Так, я на коні!
Якщо в ранковий час прогулюватись пляжами місцини Оостдюнкерке, розташованій в одній із західних провінцій Бельгії, то можна побачити одразу декілька сонць. Одне, звісно, в небі, а інші – жовтими плямами, верхи на конях, що, тягнучи на собі здоровенні плетені кошики, повільно бродять мілиною Північного моря. Так тут виглядає полювання на креветок.
Дипломатія в умовах карантину. Відбулась церемонія вручення вірчих грамот Президенту України
4 березня Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти у новопризначених послів В’єтнаму, Бразилії та Італії. У розмові із Главою держави, заступником керівника Офісу Президента Ігорем Жовквою та Міністром закордонних справ Дмитром Кулебою було визначено пріоритетні напрямки роботи.
Азербайджан зсередини: заручини
Ми продовжуємо публікувати розповіді українки з азербайджанською кров'ю Сабіни Сафарової про дивовижну культуру Азербайджану. Дівчина продовжує вести свій авторський блог і сьогодні пропонує дізнатися тонкощі такої цікавої традиції як - заручини.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Протягом лютого відбулась низка подій, які організували або до яких долучились іноземні представництва, акредитовані в Україні. Пропонуємо до вашої уваги підбірку деяких з них.
Азербайджан зсередини: велике і мале сватання
Українка з азербайджанськими корінням Сабіна Сафарова з трепетом ставиться до своєї малої Батьківщини, є членом Союзу азербайджанської молоді в Україні та популяризує культуру цієї країни. Сьогодні розповіддю дівчини про одну з найцікавіших традицій Азербайджану - сватання, ми запускає нову рубрику, в якій українці іноземного походження розповідають про свою Батьківщину.
Розширення складу почесних членів Харківського дипломатичного клубу
11 лютого в Харківському дипломатичному клубі відбулося засідання Асамблеї Громадської організації «Харківський дипломатичний клуб» за участі Почесних консулів Албанії Шахіна Омарова, Бразилії Сергія Куцевляка, Грузії Олександри Чихладзе та Казахстану Еміна Наджафлі.
Визначені лауреати 25-ї ювілейної загальнонаціональної програми «Людина року – 2020»
Загальнонаціональна програма «Людина року» святкує свій 25-річний ювілей! Вже чверть століття проект зводить на зірковий п’єдестал справжніх лідерів незалежної України, які своїм професіоналізмом і яскравим талантом сприяють її прогресу, демонструють всьому світу безмежні можливості українського народу.
Мандалотерапія
Вчора я створила Всесвіт. Узяла трохи гороху, рису, гречки, пшона, зерен чорного, білого перцю і кардамону. Прихопила по жмені кави та анісу. Потім у всього цього з'явився центр. Він розростався, заспокоюючи мої думки. Коли ж останнє зернятко лягло в коло, я знову відчула забуту гармонію, крізь шум машин на проспекті почула птахів...
Новини іноземних дипустанов в Україні
Протягом 25-27 січня відбулась низка заходів за участі посольств, акредитованих в Україні. У цій підбірці новин ми зібрали найбільш знакові двосторонні зустрічі, візити, святкування та дні пам'яті, до яких долучились представництва іноземних держав.
Заява посла Австралії з нагоди Національного дня
Посол Австралії в Україні Брюс Едвардс у своєму зверненні з нагоди Національного дня зазначив основні виклики, з якими Австралія зіткнулась у 2020 році, а також запевнив, що "разом ми змінимо ситуацію на краще".
Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу
Кажуть, чим простіше, тим краще, але чи так це? Ми знаємо, що не всі народності сповідують цей принцип. OUTLOOK знайшов найбільш дивніі, складні і важко вимовляючі мови світу і хоче поділитися цим з читачами.
Ескімоські іглу. Що нам варто із снігу дім збудувати!
Крихітка-син до батька прийшов і пропонує втекти від мами і бабусі на Північний полюс? Тільки не треба трагічних промов про люті морози, суцільну темряву полярної ночі і голодних білих ведмедів! Змовницьки підморгніть сміливцю й запропонуйте справжню чоловічу справу – навчитися будувати іглу для ночівлі в краю вічної мерзлоти під час зимових канікул.
Зимові забави Василя та Маланки: карнавал по-українськи
Новий рік в Україні не завжди розпочинався з ялинки, а замість Діда Мороза і Снігуроньки в гості чекали пустунку Маланку і моторного парубка Василя, та й не самих, а з почтом. Усі навіженості сходили з рук: витівки ряджених несли в собі сакральний зміст, продиктований логікою міфу про поєдинок весни і зими.
Глінтвейн: зігріваємось правильно
Вітамінчики, загартовування, правильний режим дня... Це все добре і корисно, особливо в холоди, ось тільки іноді треба себе і побалувати й одночасно убезпечити від мікробів і застуди. У такий час найкращий засіб – глінтвейн.
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Закрыть
Outlook facebook page