Стартапи з Ізраїлю: найкращий ресурс – це мізки
Приклад достатньо невеликого Ізраїлю з практично повною відсутністю корисних копалин доводить, що успіх – це далеко не завжди нафтові і газові запаси, історичний спадок чи сильна економіка. Високий рівень життя ізраїльтян, здається, є прямим наслідком того, що з усіх боків там навпаки – обмеження і труднощі, а, значить, потрібно добряче поміркувати, щоб навчитися заробляти. Саме цим його громадяни і займаються – спочатку думають, а потім роблять гроші там, де ніхто інший би і не здогадався. Сьогодні ця країна – найбільш привабливе місце для стартаперів, оскільки погляди інвесторів з усієї планети спрямовані саме сюди. Тільки за перші три квартали 2016 року в Ізраїлі на стартапи було залучено понад 4 мільярди доларів вливань. Із впевненістю можна сказати, що наступного року грошей буде ще більше, оскільки динаміка останніх років і впевнений ріст обсягу фінансових вкладень це підтверджують. Ми пропонуємо вашій увазі найбільш цікаві бізнес-ідеї наших днів. Можливо, ви якраз міркуєте, у що вкласти свої кревні?
Фото s-bc.ru
GetTaxi
У 90% випадків, якщо ви будете в Тель-Авіві і попросите когось викликати вам таксі, людина скористається мобільним додатком GetTaxi, котрий всього через кілька років після своєї появи завоював не лише ізраїльські міста, але й Нью-Йорк із Лондоном, а на черзі – Москва. Його творець – інтернет-підприємець російського походження Шахар Вайсер практично відразу після розробки зміг залучити понад 20 мільйонів доларів інвестицій, оскільки додаток дуже простий у використанні, але разом із тим ефективний. Користувач отримує можливість не лише оперативно знайти собі підходяще авто з водієм, котре точно приїде, адже всі шофери переживають за репутацію і власний рейтинг, але й навіть оплатити поїздку за допомогою мобільника. Практично в кожній країні світу на хвилі популярності GetTaxi зараз з’являються свої аналоги програми, але найкращою і найбільш надійною дотепер вважається саме ізраїльський первісток.
Фото tk-msk.com
MyHeritage
Практично кожен із нас час від часу думає не тільки про майбутнє, але й про минуле, зокрема, про своїх предків. На жаль, двадцяте століття з двома його світовими війнами знищило не тільки багато людей, але й документів, внаслідок чого швидко знайти бодай якісь дані про сім’ю взагалі неможливо. Саме на цій темі заснована ідея стартапу MyHeritage Юваля Ракаві, за допомогою якого можна зібрати своє родове дерево. Цей проект приніс авторові понад 50 мільйонів доларів, котрі інвестували в нього багато благодійних і венчурних фондів. Завдяки цим коштам Ракаві викупив і об’єднав між собою багато локальних подібних сайтів і сервісів і створив глобальний MyHeritage.com – найпопулярніший ресурс з генеалогії. Він містить дані двох мільярдів людей, за якими можна простежити близько 30-ти мільйонів генеалогічних дерев.
EatWith
Цей стартап недарма називають «найсмачнішим». Його автор – Дайя Толкатцир, і вона з юних літ любить подорожувати, а значить – і знайомитися з місцевими кухнями. Як каже сама Дайя, перше, що вона найчастіше робила після оплати готелю і купівлі квитків – шукала кафе, де буде харчуватися в дні своєї подорожі. На жаль, навіть популярні додатки і рейтинги часто розчаровують: їжа, яку подають у закладах громадського харчування, виявляється не такою вже й апетитною, та і взагалі фастфуди і мережеві кафе роблять всі міста схожими одне на одне. Ця проблема наштовхнула Толкатцир і її бізнес-партнера на створення проекту EatWith. Його суть – мандруючи, ти йдеш їсти в гості до когось із місцевих жителів, зареєстрованих у додатку, а не в ресторан. Таким чином, гість отримає не лише автентичну їжу, але й компанію для спілкування. Середній чек становить приблизно 40 доларів, і 13% цієї суми переходить на рахунок стартапу, але решта грошей іде в кишеню господарів, які тебе годують. На свою розкрутку EatWith залучив близько 8 мільйонів доларів, і тепер цим додатком залюбки користуються в 160 містах, розташованих у тридцяти країнах.
Фото cdn0.vox-cdn.com
Roomer
Ще один стартап, що позбавив туристів від іншого, але теж поширеного головного болю, теж народився з особистого досвіду його творця – ізраїльтянина Гона бен Давида. 2010-го він збирався вирушити в далеку і казкову Ісландію і навіть забронював номер в тамтешньому готелі, утім, дістатися туди не вдалося через вулкан Ейяф'ятлайокютль. Його потужне виверження, як ви пам’ятаєте, паралізувало тоді майже всі польоти над Європою. За умовами броні (практично в усіх готелях вона однакова – однобока і не на користь клієнта) бен Давид не зміг повернути ні копійки із своєї передоплати за житло, оскільки його рейс скасували в останній момент. У ті дні чоловіка осяяло: адже він такий далеко не один. Тому бен Давид ретельно вивчив ситуацію і з’ясував, що річний обіг лише американського готельного ринку становить близько 150 мільярдів доларів. При цьому близько 6% цієї суми (майже 10 мільярдів) – це і є ті продані заздалегідь номери, до яких гості внаслідок різних причин так і не дісталися. За всіх існуючих нині правил і законів клієнти ніяк не зможуть повернути собі більш ніж третину своєї оплати, тому на вітер буквально щодня вилітає доволі солідна сума, особливо у світовому масштабі. Бен Давид створив сервіс Roomer, що дає змогу перепродавати свою бронь іншим гостям і повертати собі таким чином 75-80% від витраченого. Навіть при тому, що самому сервісу відходить від 5 до 15% комісії від перепродажу, люди все одно повертають набагато більше грошей, ніж їм може запропонувати готель.
Yallo
Коли Інтернет, а разом із ним і всілякі соціальні мережі активно увійшли в наше життя, численні футурологи пророкували, що телефони скоро вимруть. Але ця думка має не лише прибічників, але й опонентів, котрі не сидять склавши руки. Творці стартапу Yallo вирішили переосмислити традиційні дзвінки, адаптувавши їх до нових реалій і технічного прогресу. За словами авторів, інженери зараз зосередились переважно на месенджерах і соцмережах, і концептуально з телефоном практично ніхто не працював з моменту його появи. Саме тому Yallo пропонує принципово інший підхід – користувачі платформи отримують можливість не тільки телефонувати безкоштовно абсолютно з будь-якого місця на планеті, де є Інтернет, але й користуватися великою кількістю корисних функцій. Серед них: можливість візуально інформувати адресата про мету дзвінка, запис розмови, створення розмовних чатів, автоматичне поновлення перерваних дзвінків, встановлення пріоритету виклику (наприклад, дзвінок дитини автоматично перериває робочу чи дружню розмову). Отримані 4 мільйони доларів інвестицій тільки за один рік і велике число користувачів доводять, що не тільки творці Yallo, котрі активно доопрацьовують сервіс, але й інші люди доволі оптимістично дивляться на розвиток телефонного зв’язку у двадцять першому столітті.
Фото coopathome.ch