Незвичайна терапія: дельфіни знімають стрес

Флорида, США
Історія теплих стосунків, що склалися між людиною і дельфіном, розпочалася у Флориді. У 1970-х роках у місцевому міжнародному університеті працював психолог Давид Натансон. Він традиційно призначав антидепресанти пацієнтам, які страждали цими недугами, поки якось йому спало на думку дещо краще. За задумом Натансона, протягом тижня хворим треба було спілкуватись з дельфінами. Кожен обирав, що йому більше до душі: дивитися на дельфінів здалеку, плавати поруч чи сісти верхи. Практично у всіх пацієнтів стан помітно покращився. У подальшому Натансон проводив сеанси дельфінотерапії серед дітей з розумовими відхиленнями. Як з’ясувалося, приємне і нетривале спілкування допомагало малечі адаптуватися в суспільстві.
Не дивно, що саме у Флориді дельфінотерапія «поставлена на конвеєр». Ви приходите у дельфінарій і замовляєте собі кілька сеансів – що може бути краще за таке лікування? Зазвичай рекомендують проходити курс протягом трьох тижнів, у Флориді такі сеанси коштують трохи більш ніж 15 тисяч євро. Скептики часто переймаються питанням, чим обґрунтована користь такої терапії? Вважають, що ультразвук, який випромінює дельфін, позитивно впливає на стан людського організму. Разом із спеціальними вправами і тактильним контактом все це дає змогу говорити про посильну допомогу, яку дельфіни надають медичним центрам.Фото news.cgtn.com
Іспанія
Хоча Іспанія може похизуватися безліччю дельфінаріїв, для лікувальних цілей найбільше підходять два місця – Акваленд (Aqualand) і Мундомар (Mundomar). У місті Бенідормі, розташованому у провінції Аліканте, 17 років тому з’явився Мундомар – благодійний центр допомоги людям із психічними відхиленнями й емоційними травмами. Записатися до медичної установи може кожен охочий, щоправда, не дивуйтеся, якщо черга дійде через кілька років. Адже дуже багато людей мріють, щоб їх лікували не доктори, а дельфіни. З 2001 року у місцевому дельфінарії плавали 2200 пацієнтів. Програми для них розробляли індивідуально. Сюди часто звертаються батьки дітей із синдромом Дауна, а також ті, хто страждає на аутизм і навіть після паралічу. Будь-який турист може відвідати захопливе шоу, а то й поплавати разом із дельфінами.
До речі, саме тут можна отримати підтвердження тому, наскільки розумні дельфіни. Їх не піддають жорсткому контролю чи дресируванню, вони граються з дітьми під час сесії, тому що їм це до вподоби. Збоку спілкування дитини з дельфіном здається справжнім чудом природи, нібито відбулася довгоочікувана зустріч близьких друзів.Фото pattayadolphinarium.com
В Акваленд часто звертаються люди, котрі хочуть зняти стрес у важкі життєві моменти. Дельфінотерапія тут має наукову основу. Експерт-біолог Катарина Монріаль досліджувала акустичні властивості звуку. Вона акцентувала увагу на спілкуванні матері й дитини, порівнюючи його з еволюцією звуку, який видають дельфіни при народженні. Так у процесі дослідження в Акваленді з’явилася програма з дельфінотерапії, націлена на дітей із психологічними проблемами. Лікарі спільно з вчителями розробляють захопливу програму, котра більше нагадує подорож у світ чудес, ніж щоденне лікування.
Ізраїль
Іноді діти страждають від психологічного насильства в сім’ях, часом – від цькування в школі. Зазвичай батьки чи родичі, котрим небайдужа доля дітей, звертаються до психологів, щоб ті допомогли пережити душевні травми. Але останнім часом дедалі більше дорослих привозять своїх дітей в Ізраїль, щоб поспитати щастя на сеансах дельфінотерапії.
Дельфінячий риф розташований у місті Ейлат. Далеко не кожному відомо, що тут щоранку відбуваються сеанси дельфінотерапії. Провідні ізраїльські психологи і психотерапевти відправляють на південь країни своїх пацієнтів. Дехто воліє спілкуватися з дельфінами близько року. В особливо запущених випадках, коли на тлі стресу постраждали мова і соціальні функції, може знадобитися до чотирьох років. Поза сумнівом одне: ніхто не повертається з Ейлата колишнім.Фото pattayadolphinarium.com
Про досвід, отриманий під час дельфінотерапії, навіть знімають фільми. Так, наприклад, відома історія хлопчика на ім’я Марк, котрого побили підлітки. Дитина отримала серйозні травми і втратила здатність говорити. Марк лікувався в Ейлаті кілька років і після одужання вирішив залишитися в Дельфінячому рифі, щоб доглядати за своїми рятівниками. Ця історія стала сюжетною основою для кінострічки «Більше, ніж дельфін» (Dolphin Boy, режисери Д. Менкін і Й. Нір), котра має популярність у вузьких колах у багатьох країнах світу.
Мексика
У Мексиці немає медичних центрів, де лікарі розробили б програму для пацієнтів. Але є багато місць, де туристам на десерт пропонують дельфінотерапію. Найбільш популярне – Долфін Дискавері (Dolphin Discovery). Компанію у плаванні скалдуть дельфіни, ламантини й морські леви.
Сеанси дельфінотерапії зазвичай відбуваються на Острові жінок в Канкуні, розташованому на крайній північній точці Мексики, а також у Пуерто Авентурас на найбільшому острові країни Косумель.Фото pattayadolphinarium.com
Балі, Індонезія
А от на Балі експерти в галузі дельфінотерапії серйозно ставляться до вирішення проблем. Принаймні місцеві докториговорять про випадки зцілення від паралічу, різноманітних невралгічних недуг, а також про допомогу пацієнтам, які пережили інсульт.
У північній частині Балі є готель, спеціально обладнаний для сеансів дельфінотерапії. Melka Excelsior Hotel Resort дає змогу всім бажаючим двічі на день проводити час із дельфінами, а для тих, хто знаходить в собі сили прокинутися на світанку, просто спостерігати за тим, як поводяться ці тварини.
Головне фото hotelmousai.com.mx