Ліма is the capital of...
Як політичний, економічний і культурний центр країни 8-мільйонна Ліма постає хаотичним і цілковито божевільним для приїжджих людей організмом. Машини годинами стоять у пробках, котрі перетворюються на базари, автобуси час від часу пірнають під землю, оскільки метро в цих ґрунтах будувати не можна, а в скляних хмарочосах ділових районів відбиваються кольорові фавели. Подібного колориту стає дедалі менше в Аргентині і Бразилії, тому Перу і його столиця приваблюють все більше і більше мандрівників. І хоча столицю вважають сучасним і багато в чому промисловим містом, історія і природа все одно постаралися на славу і зберегли до наших днів дивовижні пам’ятники і пейзажі.
Фото andbeyond.com
Частину Іспанії в 16-17 століттях, поселення Ліма люди називали не інакше як Місто королів, слава про яке котилася всім світом. Ставши значною мірою завдяки вдалому розташуванню головним торговельним центром всієї Південної Америки, місто швидко багатіло, перетворюючись в очах європейських шукачів пригод на цілком реальне Ельдорадо. Спадок тих великих часів – сьогоднішній центр столиці Старе місто, що вражає розкішшю палаців і особняків, з-поміж котрих вирізняється «Casade Aliaga» – найстаріша житлова будівля в Америці. Її звели ще 1535 року за наказом Херонімо де Аліага, правої руки конкістадора Пісарро. Окрім його відвідин, обов’язкова програма-мінімум – барочний комплекс святого Франциска, де висить знамените полотно «Остання вечеря», і районів Мірафорес, Барранко і Сан-Ісідро, котрі розкинулися навколо Пласо Майор. Вони ідеально підходять для знайомства з містом і збереженою колоніальною архітектурою. Дворики, сквери, старовинні ринки і найбільший фонтан у світі, котрий тішить око відвідувачам у парку de la Reserva – все це таке лялькове і химерне, що губишся і в голові починає паморочитися. Час від часу виникають думки – може, це міраж?
Фото roadsandkingdoms.com
Читайте також: Озеро Тітікака та його острови: друга чакра Землі
Утім, Ліма цілком собі реальна, і, якщо довго ходити з відкритим ротом по ній, то можна поплатитися гаманцем чи технікою. Столицю Перу вважають одним із найбільш небезпечних міст у світі за концентрацією кишенькових злодіїв. Навіть італійському Неаполю таке не снилося – жителі фавел, найчастіше безробітні, постійно нишпорять по кишенях туристів у центрі, приходячи сюди, як на службу. Таке відбувається раз у раз, причому прямо серед білого дня і на очах у поліції. У вечірній час «небезпечних елементів» ще більше, ніж гостей, саме тому муніципальна влада навіть перекриває кілька воріт у центр і влаштовує там справжні блокпости і стіни, щоб бодай якось контролювати ситуацію. Так що не дивуйтеся тому, що о сьомій-восьмій вечора головні прогулянкові місця практично порожні: окрім необізнаних туристів там нікого не знайти. Самі жителі Ліми воліють проводити вечори в кабаре – вони тут дуже популярні, тому столик слід бронювати за пару тижнів.
Фото nationalgeographic.com
Ну гаразд, не будемо про сумне, тим більше, що в останні роки Ліма стає комфортнішою і безпечнішою. Про це свідчать статистика і міжнародні експерти-урбаністи, котрих все частіше запрошують сюди на роботу. Та й взагалі без своєрідного екстриму й адреналіну її красивий центр мало чим би вирізнявся на тлі старовинних спокійних європейських міст. Все-таки у Південну Америку і їдуть, щоб пошукати нових, часто навіть гострих відчуттів. І вона того вартує, взяти бодай для прикладу перуанську кухню, що затьмарює собою всі недоліки регіону. У ресторанах столиці очі розбігаються: все таке соковите, апетитне й ароматне, тому відразу зауважимо, що ми окремо ще розкажемо про кухню в цілому. Однак за всього бажання не можна не згадати про севич – улюблену страву місцевих жителів. Риба, замаринована в соку лайма і цілому десятку спецій, тане в роті дуже швидко, але смак запам’ятовується на все життя. У тамтешніх кафе величезна порція найчастіше коштує 8-12 доларів.
Фото forbes.com
Іспанія відчувається в Лімі буквально у всьому, але, ймовірно, найсильніше – на Великій арені для проведення кориди. Їй вже понад 250 років, і першої неділі щомісяця тут яблуку ніде впасти, адже всі прагнуть потрапити на шоу з биками. Тим, хто не потрапив у число 20 тисяч щасливчиків і не зміг пробратися на арену, не варто сумувати: у столиці є ще одне незвичайне місце з продукування адреналіну – «Museo Metropolitano». У цьому сучасному комплексі гостей розважають різноманітні інсталяції і науково-технічні новинки у стилі «віртуальна реальність». Головною «фішкою» вважають кінозал, зроблений у стилі 19-го століття. У ньому глядачі потрапляють на дивовижний сеанс, присвячений землетрусу. Усе настільки реалістичне, що падають люстри, і підлога буквально йде з-під ніг. Навіть найбільш скептично налаштований глядач не залишиться байдужим: дуже часто люди, не вірячи, що все це лиш атракціон, і в них на руках квиток, вибігають у паніці із залу.
Фото globeguide.ca
Важливе місце в житті як столиці, так і Перу взагалі належить індіанській культурі. У місті й околицях дуже багато залишків давньої архітектури, є навіть піраміди, причому в самому центрі Ліми. Тому багато туристів воліють не затримуватися в самому мегаполісі і вирушають на екскурсії поближче до природи й океану. Це, безумовно, теж цікаво і пізнавально, але все-таки це інший вид туризму, оскільки тематичні парки, експозиції і незаймано чисті пляжі в тому чи іншому вигляді приблизно схожі одне на одне в цілому світі, а от саме перебування в «живому» південноамериканському місті не сплутати ні з чим. І щоб точно в цьому пересвідчитися, найкраще замовити собі повітряну екскурсію на параплані і наочно подивуватися розмаху й неоднорідності Ліми і чудовим океанським пейзажам на її окраїнах.
Головне фото perusumaq.com