RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Невідома Амазонка. Найцікавіші факти

Невідома Амазонка. Найцікавіші факти

Автор: 03.06.2021 | природа, Амазонка
Амазонка – річка, без якої неможливо уявити не тільки Південну Америку, але й нашу планету – здавалося б, вивчена вздовж і впоперек. Та от тільки щороку вчені знаходять в ній щось таке, про що ми раніше і не здогадувалися. Ми спробували зібрати в нашому матеріалі найбільш цікаві і маловідомі факти про неї.

Своєю назвою ріка завдячує культурним знанням іспанського конкістадора Франсиско де Орельяна. Відкриваючи південноамериканські землі, у пошуках легендарного Ельдорадо завойовник і його військо, перебуваючи на території Болівії, біля самого гирла Амазонки, зазнали нищівного нападу місцевих аборигенів, серед яких найбільш войовничими були жінки. Ледве відбившись від них, вразливий іспанець, котрий спочатку вирішив назвати річку своїм іменем, згадав давньогрецькі міфи, які описували побут амазонок – відважних представниць прекрасної статі. Саме на їхню честь де Орельян і назвав ріку nintchdbpict000307183241.jpgФото thesun.co.uk

У двадцятому столітті Амазонка драматично змагалася з Нілом за звання найдовшої ріки світу. Згідно з новими і новими підрахунками, перемагала то вона, то африканський гігант. Лише під кінець століття південноамериканські дослідники досягли консенсусу зі своїми єгипетськими колегами і визнали: Ніл таки довший, але Амазонка «переганяє» куди більшу кількість прісної води. На цьому суперечка і закінчилася, та чи назавжди – питання відкрите, тим більше пару років тому в Андах виявили гірську притоку, звідки, судячи з усього, і «росте» Амазонка. А це додає їй ще певну кількість кілометрів, котрих і так – понад 7000…

Якщо ліси у принципі – «легені планети», то тропіки, що розкинулися вздовж Амазонки – суперстанція за кількістю виробленого кисню. Подумати лише, понад 20% всього повітря світу з’являється саме тут. Та й взагалі вся екосистема безцінна для нашої планети, тому бездумна вирубка – глобальна проблема людства, котру неодмінно треба вирішити у 21-му столітті.GGSEC_amazon-jungle_river-lilypads.jpgФото intrepidtravel.com

Говорячи про рекорди, не можна не згадати той факт, що у басейні Амазонки, на території Бразилії, розташований найбільший річковий острів у світі – Маражо. Його площу можна порівняти з площею Швейцарії..

Здається, ця гігантоманія поширюється на все, що пов’язане з Амазонкою. Серед унікальних рослин і тварин, що там живуть, особливо виділяються латаття Вікторія Регія. Уявити тільки, його листя в діаметрі сягає трьох метрів і може витримати до 50-ти кілограмів ваги.MacawClayLick.jpgФото tourthetropics.com

Серед тварин, що живуть у самій річці чи на сусідній території, зустрічаються і піраньї, і гепарди, і анаконди, але найбільш небезпечними вважають різнокольорових жаб. Їх кілька видів, і один страшній за іншого – отрути однієї особини вистачить на те, щоб убити кілька десятків людей за один раз. Тому місцеві жителі навіть близько не підійдуть до берега, не вдягнувши товстезні чоботи.

Індіанські племена, що живуть поруч із Амазонкою, повністю не вивчені і досі. Усе через те, що їхній спосіб життя дуже усамітнений, а місця проживання надзвичайно важкодоступні навіть за наявності сучасного транспорту. Утім, ці люди дуже цікаві, взяти хоча б плем’я марубо. У нього є стародавній звичай – вдень і вночі, змінюючи один одного, з однаковим ритмом бити у барабан. Завдяки цьому у всього племені синхронізується пульс, і всі жителі почуваються єдиним цілим. Медики, що проводили дослідження, підтвердили той факт, що ритм серцебиття практично однаковий, навіть якщо порівняти літніх людей і дітей.Фото fmtdata.ru

Дивно, але через Амазонку досі не спорудили жодного моста, оскільки вона не лише довга, а й дуже широка – на деяких ділянках у моменти розливу перетворюється на справжнє море, адже між берегами близько 80-ти кілометрів води. Тільки 2010 року було побудовано переправу через Ріу-Негру – одну із її головних приток. Усього їх, до речі, близько 15-ти тисяч…

2011 року ріка була визнана один із семи чудес природи.

Головне фото rainforestcruises.com

Вам это будет интересно:
Departure: Киргизстан
Киргизстан прозвали Швейцарією Середньої Азії. Гори, річки, водоспади, печери, перевали і зелені луки – нітрохи не поступаються за естетикою європейським. Тотальне освоєння території гостями держави тільки починається. І поряд зі стрімким будівництвом готелів, для проживання все ще пропонуються звичайні юрти, які підкреслюють тутешній природний і ментальний колорит.
Міста у скелях: іспанське видання
Збудувати поселення на рівнині – чи велика премудрість? Зовсім інша справа, коли місцевість норовлива і непоступлива, хоч і складається всуціль із уступів й узвиш. Люди століттями намагалися перемогти рельєф і сказати своє слово в гірському містобудуванні. Та лише ті, кому вдалося знайти із Землею спільну мову, змогли створити справжні романи в камені.
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Олесунн: Там, де починається норвезька казка
Газета «The Times» визнала Олесунн найкрасивішим містом Норвегії. І недарма! Примхливе море, заворожлива північна природа, знамениті фіорди, казкові різнокольорові будиночки у стилі «ар-нуво», а також легендарна Дорога тролів приваблюють охочих побачити вражаючі дикі пейзажі або ж стати господарем маяка Мольє!
Стражі морів: вражаючі маяки світу
Слово «маяк» викликає красиві асоціації: морські пригоди, шторми, величезні кораблі. І ми хочемо не розвіяти ці думки, а навпаки підкинути хмизу у вогонь. У світі їх безмежна кількість, вони вражають своєю красою та неповторніст. Сьогодні ділимося з вами п’ятіркою найдивовижніших маяків!
Між небом і... водою: топ-5 найменших населених островів світу
Кожному з нас іноді хочеться втекти від міської суєти і залягти на дно десь далеко від усіх і всього. І краще нехай це буде там, де можна послухати шепіт хвиль, насолодитися легким бризом і назавжди подружитися з неймовірно гучною тишею, яка заглушає всі тривожні думки ...
Птахам хочеться тепла. Де зимують птахи
У дитинстві я міг годинами дивитись на небо, розглядаючи вервечки птахів, які відлітали у вирій. Для дитини це було справжньою магією. І нехай сьогодні на моїй книжковій полиці майже не зосталось книжок про чародійство, подорожі крилатих до тепла, в надії перезимувати, не залишають мене байдужим.
Пробере до кісток: найкращі фестивалі мистецтва з криги та снігу
Кригу і сніг з давніх-давен люди використовували для створення різних фігур та об'єктів, і лише в 60-х роках минулого століття ця майстерність оформилася в цілий напрям, ставши частиною ленд-арту! Найбільше зимових шедеврів створюють на спеціалізованих фестивалях, про які ми розповімо нашим читачам.
Засніжені вершини. Найкращі зимові курорти
З настанням холодних сезонів важливо не тільки кутатися у светри з оленями, пити какао і в черговий раз переглядати різдвяні комедії. Спорт ще ніхто не скасовував, тому Outlook розповідає про п’ять чудових гірськолижних курортів, де можна добряче збадьоритися і вилізти із зимової сплячки.
Ця дика Африка… Частина 2
Ми продовжуємо нашу розповідь про найбільш захопливі національні заповідники Африки! Ось вам ще п’ять первозданних світових оаз, в котрих час ніби уповільнив свій біг, боячись потурбувати гармонію природи…
Гренландія. Must see
Льодовиковий острів Гренландія був уперше відкритий норвезькими вікінгами. Такий факт не може здивувати, адже хто як не кочівне плем’я мало хоробрість проникнути в суворий арктичний клімат. Ми не будемо вникати, які причини привели розбійний народ до краю землі, а от про найцікавіші місця для сучасного мандрівника сьогодні дізнаємося.
Ця дика Африка. Найвідоміші заповідники континенту. Частина 1
Божевільно красива первозданна Африка – саме те місце, де можна і потрібно, не довго думаючи, занурюватися у світ дикої природи і відчувати себе в незвичній ролі – ролі гостя в домі тварин, а не навпаки… Тут викидаєш із думок все неприродне і напускне, відчуваючи себе лише маленькою піщинкою у величезному захопливому світі…
Каракол. Все, що варто дізнатися
Природа та історичний спадок з лишком покривають тимчасові труднощі у сферах інфраструктури і сервісу в Киргизстані, котрий уже щосили наближається в туристичному плані до Грузії та Вірменії! Розглянемо це на прикладі затишного містечка Каракол.
Чилі: Земля, що дихає вогнем
Що для туриста – привід захоплено клацати фотоапаратом, те для місцевих жителів – постійний неспокій і навіть смертельна загроза. Гряда вогнедишних вулканів Чилі, оточених солоними озерами і термальними гейзерами, вважається одним із найбільш вражаючих місць на планеті. Та одна справа – подивитися й поїхати, і зовсім інша - постійно жити на «пороховій бочці».
Каньйони: Глибокі й довгі
Коли як не заказ підкорювати вершини, долати моря і дертись по скелях? Найчастіше люди докладають величезних зусиль, аби все життя насолоджуватися комфортом. Однак іноді наша душа вимагає романтики, тому OUTLOOK розповість вам про сім неповторних каньйонів.
«In vino veritas»: 5 незвичайних виноградників світу
Здавна відомо, що виноробство – це справжнє мистецтво, підвладне тільки щиро закоханим у свою справу майстрам. Що ж казати про красу шедеврів, створених вмілими руками – виноградники, розкидані по всіх куточках світу, вражають своєю грандіозністю і прикрашають планету, розмальовуючи її яскравими соковитими барвами.
З небом «на ти»: найбільш високогірні міста світу
Хто бодай раз бував у горах, неодмінно замислювався над тим, щоб залишитися там назавжди. Але вже через кілька годин відчував на собі всі «принади» перебування на такій неймовірній висоті і втікав назад до рідних низин… Так чи можна жити постійно там, де часом важко навіть дихати? Відповідь – так, і сьогодні ми розкажемо про п’ять найцікавіших високогірних міст світу!
Озера, що змінюють уявлення про силу природи
Коли згадуєш слово «озеро», в голові з’являється перший-ліпший образ тихої затишної водойми, яку з усіх боків обіймають порослі травою береги. OUTLOOK зробив добірку найбільш вражаючих озер, котрі змінять ваше уявлення про це творіння природи. Кожному з них є чим дивувати, хай то нетиповий колір води чи лячна здатність умертвляти живі організми.
Кава – напій з гірських вершин
Замовляючи каву, ми зазвичай кажемо: американо чи еспресо, латте… Але у справжніх кав’ярнях, котрі пропонують справді якісну каву, уточнюють ще й вид зерен і країну-виробника. Багатьох це вганяє у ступор. Сьогодні понад 70 країн вирощують каву в найбільш спекотних куточках світу – це Африка, Азія, Латинська й Центральна Америка, Океанія.
Африканські красоти. Ботсвана
Усіма своїми гранями горять алмази Ботсвани. Але крім коштовних каменів, тут є й інші скарби. Сьогодні відкриємо цю країну зовсім по-іншому.
Закрыть
Outlook facebook page