RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Жива вода неживого моря...

Жива вода неживого моря...

Автор: 23.10.2016 | природа
Уже на підході до води в ніс ударив сильний запах солі та сірки. На березі лежали жовто-білі галуни химерної форми, а всю морську гладінь оповив загадковий, імлистий серпанок. У цьому дивному місці було незвично тихо, не літали птахи, на шезлонгах не було видно відпочивальників, а саме море скидалося на величезний чан з розігрітим густим киселем...

...який ледь коливався, реагуючи на досить сильний вітер. Море нагадало стару роздобрілу жінку, яка, присівши погрітися в променях призахідного сонця, невдоволено бурчить, помітивши незнайомця, і водночас із цікавістю поглядає на новоприбулого. Уже на підході до води в ніс ударив сильний запах солі та сірки. На березі лежали жовто-білі галуни химерної форми, а всю морську гладінь оповив загадковий, імлистий серпанок. У цьому дивному місці було незвично тихо, не літали птахи, на шезлонгах не було видно відпочивальників, а саме море скидалося на величезний чан з розігрітим густим киселем, який ледь коливався, реагуючи на досить сильний вітер. Море нагадало стару роздобрілу жінку, яка, присівши погрітися в променях призахідного сонця, невдоволено бурчить, помітивши незнайомця, і водночас із цікавістю поглядає на новоприбулого.

У грудні біля Мертвого моря зазвичай небагато туристів. Попри теплий клімат, вечорами тут стає таки прохолодно. Але я все ж наважилась роздягтися і рушила до води. Іти було боляче. У п'яти врізалися шматки скам'янілої солі, які лежали на потрісканому зневодненому березі. Наближаючись до води, я із вдячністю ступала по чорній багнюці, що зберігала тепло денного сонця, занурюючи ноги по кісточки. Це був непростий похід до моря-легенди, водойми своєрідної, цілющої, котра ще в давнину дістала назву «мертва вода».

День у день ріка Йордан і ще декілька невеличких приток несуть до Мертвого моря мільйони тонн води. Неймовірна спека в долині сприяє випаровуванню, залишаючи тільки мінеральні речовини і, звісно ж, сіль. Вона якраз і робить воду маслянистою і густою. Через такий склад купатися там практично неможливо. Тому краще бовтатися, як поплавець, або ж, розкинувши руки й ноги, лягти на спину. Піти під воду практично неможливо. Принаймні на мої розпитування про потопельників місцеві здивовано знизували плечима і махали руками, мовляв, у Мертвому морі мертве тільки воно саме. Тіло будь-якої маси виштовхується на поверхню зі швидкістю відкупорювання корка з пляшки.

Тут треба особливо берегти очі та язик. Найменше потрапляння рідини відгукується неабияким печінням, а язик німіє. Але на тіло загалом мертва вода справляє неоціненний ефект. Шкіра стає шовковистою, м’якенькою, а ранки затягуються справді просто на очах. Після мого купання в цій чарівній водоймі на ранок зник синець, зароблений напередодні в аеропорту, затягнулися подряпини на ногах і руках. А для більшого лікувального впливу тут рекомендують використовувати грязі, яких на березі цілі поклади. Відпочивальники мажуть ними себе з ніг до голови, окрім волосся та очей, і сидять такі кумедні коло води, набираючись цілющої сили.

Мертве море лежить на 400 метрів нижче від рівня моря і радше є озером, що об’єднує дві западини, які разом сягають приблизно 72 кілометрів завдовжки і 14 кілометрів завширшки. Ані риби, ані тварин там немає. Єдині, хто облюбував неймовірно солоне середовище – бактерії, мікроби, плісняві гриби. Належить унікальна водойма Ізраїлю та Йорданії.

До дивовижного місця з Києва дістатися можна приблизно за 4 години, адже в Йорданію літає декілька авіакомпаній з української столиці. Далі з аеропорту таксі домчить практично до берега найсолонішої водойми. Чимало жителів арабської країни досить добре розмовляють англійською, тож порозумітися з ними буде неважко.

На березі Мертвого моря стоять переважно готелі, а місць для розваг катма. Тому треба налаштовуватись на блаженне вдихання корисного повітря та купання в цілющих водах, а не на вечірні променади. Звичайно, щоб розвіяти нудьгу, можна податися на екскурсію туди, де хрестили Ісуса, або в пустелю Ваді Рам, вирушити до гарячих водоспадів, подивитися на роботи майстрів мозаїки в Мадабі або ж повечеряти в столиці Йорданії Аммані. Це порівняно недалеко від морського берега.

Летіти на відпочинок можна й через Ізраїль. І вже з іншого боку насолоджуватися солоною водою.

Унікальне поєднання кліматичних умов, повітря, води, грязей сприяє зціленню від артриту, псоріазу, астми, високого кров'яного тиску, хвороб серця і навіть очей. Повітря, насичене солями, які наповнюють атмосферу негативно зарядженими іонами, надзвичайно корисне для лікування легеневих захворювань. Застуди, грип та ангіна зникають без сліду після декількох днів перебування біля Мертвого моря. Допомагає тутешнє повітря і людям з хворобами нервової системи.

Місцевий клімат так високо цінують європейці, що багато страхових компаній Європи навіть включають перебування на узбережжі Мертвого моря до своїх медичних програм.

Однак місце, де тілу повертається молодість, а розум і душа оживають, незабаром може зникнути з мапи Землі та стати лише спогадом, як Аральське море. Щороку рівень води в Мертвому морі, за різними оцінками експертів, падає від 30 до 100 сантиметрів.

Вологу втрачає не тільки море, але й береги. За останні 15 років навколо водойми з'явилося понад тисячу тріщин, які поглинули не лише воду, але й гаї, дороги, житла. Деякі експерти застерігають, що й готелі неподалік води теж можуть не встояти перед посухою. Географи, етнографи, хіміки та фізики об'єднали свої зусилля в боротьбі з катастрофою, що насувається. Науково-дослідні інститути в Тель-Авіві, Віфлеємі, Аммані вже кілька десятків років б'ються над проблемою збереження Мертвого моря, створивши групу під назвою «Друзі землі». До них долучилися громадські активісти, які всіляко намагаються привернути увагу до проблеми. Основна їхня мета – домогтися для Мертвого моря статусу об'єкта світової спадщини. Тоді ООН зможе виділити кошти на подальшу наукову роботу, пов'язану з порятунком унікального водного басейну. Головні причини висихання Мертвого моря експерти пов'язують з людською діяльністю.

До середини минулого століття швидкість надходження у водойму прісної води дорівнювала швидкості її випаровування, але в 60-х роках на березі так званого Галілейського моря побудували водокачку, і води річки Йордан потекли трубами. Відтоді й почало висихати Мертве море. Нині воно потребує додаткових 160 мільярдів галонів води щороку, аби не зникнути, але отримує лише близько одного відсотка. Серед проектів з порятунку водойми – створення каналу між Мертвим і Червоним морями. Прогнозовані витрати на такий амбітний план – близько 10 мільярдів доларів. Але ця ідея викликає неабияку дискусію серед науковців. Якщо одні стверджують, що це чи не єдиний шанс врятувати унікальне озеро, то інші застерігають: сіль, отримавши доступ до вод Червоного моря, може висушити і його береги.

Тож прогнози експертів невтішні. І якщо не спрямувати всі сили на порятунок Мертвого моря, то до 2050 року від природного дива в Йорданській долині може не залишитись і сліду.

Вам это будет интересно:
Departure: Киргизстан
Киргизстан прозвали Швейцарією Середньої Азії. Гори, річки, водоспади, печери, перевали і зелені луки – нітрохи не поступаються за естетикою європейським. Тотальне освоєння території гостями держави тільки починається. І поряд зі стрімким будівництвом готелів, для проживання все ще пропонуються звичайні юрти, які підкреслюють тутешній природний і ментальний колорит.
Міста у скелях: іспанське видання
Збудувати поселення на рівнині – чи велика премудрість? Зовсім інша справа, коли місцевість норовлива і непоступлива, хоч і складається всуціль із уступів й узвиш. Люди століттями намагалися перемогти рельєф і сказати своє слово в гірському містобудуванні. Та лише ті, кому вдалося знайти із Землею спільну мову, змогли створити справжні романи в камені.
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Олесунн: Там, де починається норвезька казка
Газета «The Times» визнала Олесунн найкрасивішим містом Норвегії. І недарма! Примхливе море, заворожлива північна природа, знамениті фіорди, казкові різнокольорові будиночки у стилі «ар-нуво», а також легендарна Дорога тролів приваблюють охочих побачити вражаючі дикі пейзажі або ж стати господарем маяка Мольє!
Стражі морів: вражаючі маяки світу
Слово «маяк» викликає красиві асоціації: морські пригоди, шторми, величезні кораблі. І ми хочемо не розвіяти ці думки, а навпаки підкинути хмизу у вогонь. У світі їх безмежна кількість, вони вражають своєю красою та неповторніст. Сьогодні ділимося з вами п’ятіркою найдивовижніших маяків!
Між небом і... водою: топ-5 найменших населених островів світу
Кожному з нас іноді хочеться втекти від міської суєти і залягти на дно десь далеко від усіх і всього. І краще нехай це буде там, де можна послухати шепіт хвиль, насолодитися легким бризом і назавжди подружитися з неймовірно гучною тишею, яка заглушає всі тривожні думки ...
Птахам хочеться тепла. Де зимують птахи
У дитинстві я міг годинами дивитись на небо, розглядаючи вервечки птахів, які відлітали у вирій. Для дитини це було справжньою магією. І нехай сьогодні на моїй книжковій полиці майже не зосталось книжок про чародійство, подорожі крилатих до тепла, в надії перезимувати, не залишають мене байдужим.
Пробере до кісток: найкращі фестивалі мистецтва з криги та снігу
Кригу і сніг з давніх-давен люди використовували для створення різних фігур та об'єктів, і лише в 60-х роках минулого століття ця майстерність оформилася в цілий напрям, ставши частиною ленд-арту! Найбільше зимових шедеврів створюють на спеціалізованих фестивалях, про які ми розповімо нашим читачам.
Засніжені вершини. Найкращі зимові курорти
З настанням холодних сезонів важливо не тільки кутатися у светри з оленями, пити какао і в черговий раз переглядати різдвяні комедії. Спорт ще ніхто не скасовував, тому Outlook розповідає про п’ять чудових гірськолижних курортів, де можна добряче збадьоритися і вилізти із зимової сплячки.
Ця дика Африка… Частина 2
Ми продовжуємо нашу розповідь про найбільш захопливі національні заповідники Африки! Ось вам ще п’ять первозданних світових оаз, в котрих час ніби уповільнив свій біг, боячись потурбувати гармонію природи…
Гренландія. Must see
Льодовиковий острів Гренландія був уперше відкритий норвезькими вікінгами. Такий факт не може здивувати, адже хто як не кочівне плем’я мало хоробрість проникнути в суворий арктичний клімат. Ми не будемо вникати, які причини привели розбійний народ до краю землі, а от про найцікавіші місця для сучасного мандрівника сьогодні дізнаємося.
Ця дика Африка. Найвідоміші заповідники континенту. Частина 1
Божевільно красива первозданна Африка – саме те місце, де можна і потрібно, не довго думаючи, занурюватися у світ дикої природи і відчувати себе в незвичній ролі – ролі гостя в домі тварин, а не навпаки… Тут викидаєш із думок все неприродне і напускне, відчуваючи себе лише маленькою піщинкою у величезному захопливому світі…
Каракол. Все, що варто дізнатися
Природа та історичний спадок з лишком покривають тимчасові труднощі у сферах інфраструктури і сервісу в Киргизстані, котрий уже щосили наближається в туристичному плані до Грузії та Вірменії! Розглянемо це на прикладі затишного містечка Каракол.
Чилі: Земля, що дихає вогнем
Що для туриста – привід захоплено клацати фотоапаратом, те для місцевих жителів – постійний неспокій і навіть смертельна загроза. Гряда вогнедишних вулканів Чилі, оточених солоними озерами і термальними гейзерами, вважається одним із найбільш вражаючих місць на планеті. Та одна справа – подивитися й поїхати, і зовсім інша - постійно жити на «пороховій бочці».
Каньйони: Глибокі й довгі
Коли як не заказ підкорювати вершини, долати моря і дертись по скелях? Найчастіше люди докладають величезних зусиль, аби все життя насолоджуватися комфортом. Однак іноді наша душа вимагає романтики, тому OUTLOOK розповість вам про сім неповторних каньйонів.
«In vino veritas»: 5 незвичайних виноградників світу
Здавна відомо, що виноробство – це справжнє мистецтво, підвладне тільки щиро закоханим у свою справу майстрам. Що ж казати про красу шедеврів, створених вмілими руками – виноградники, розкидані по всіх куточках світу, вражають своєю грандіозністю і прикрашають планету, розмальовуючи її яскравими соковитими барвами.
З небом «на ти»: найбільш високогірні міста світу
Хто бодай раз бував у горах, неодмінно замислювався над тим, щоб залишитися там назавжди. Але вже через кілька годин відчував на собі всі «принади» перебування на такій неймовірній висоті і втікав назад до рідних низин… Так чи можна жити постійно там, де часом важко навіть дихати? Відповідь – так, і сьогодні ми розкажемо про п’ять найцікавіших високогірних міст світу!
Озера, що змінюють уявлення про силу природи
Коли згадуєш слово «озеро», в голові з’являється перший-ліпший образ тихої затишної водойми, яку з усіх боків обіймають порослі травою береги. OUTLOOK зробив добірку найбільш вражаючих озер, котрі змінять ваше уявлення про це творіння природи. Кожному з них є чим дивувати, хай то нетиповий колір води чи лячна здатність умертвляти живі організми.
Кава – напій з гірських вершин
Замовляючи каву, ми зазвичай кажемо: американо чи еспресо, латте… Але у справжніх кав’ярнях, котрі пропонують справді якісну каву, уточнюють ще й вид зерен і країну-виробника. Багатьох це вганяє у ступор. Сьогодні понад 70 країн вирощують каву в найбільш спекотних куточках світу – це Африка, Азія, Латинська й Центральна Америка, Океанія.
Африканські красоти. Ботсвана
Усіма своїми гранями горять алмази Ботсвани. Але крім коштовних каменів, тут є й інші скарби. Сьогодні відкриємо цю країну зовсім по-іншому.
Закрыть
Outlook facebook page