Що почім? Вартість новинок
Те, що ми дедалі частіше називаємо «ящиком», уперше з'явилося в крамницях США в липні 1928 року. Винахід побачив світ завдяки суперництву двох інженерів – Ернста Александерсона і Джона Бейрда. Продавали його по 75 доларів. Ця сума дорівнювала середньому окладу робітника за два місяці. Проте людям приймач припав до душі – вже в 50-х 9 з 10 американців дивилися телевізор у себе вдома.
Калькулятор, який нині йде у небуття, був предметом першої потреби в «безкомп’ютерну епоху». Ще 40-50 років тому він коштував цілий статок – 500-600 доларів. Ці «рахівниці» могли собі дозволити лише великі компанії і серйозні наукові центри, а співробітники шикувалися в чергу, щоб зробити потрібні обчислення. Усе змінилось 1973 року, коли з'явився CASIO Mini. Цей «малюк», розроблений у Японії, став доступнішим, адже коштував 82 долари.
До речі, саме калькулятора продав Стів Возняк, щоб роздобути 500 доларів на створення легендарного Apple I. Машина, яка назавжди змінила уявлення про комп'ютери, коштувала 666 доларів, 66 центів. Від диявола в цій цифрі немає нічого – річ у тім, що собівартість «яблука» становила п'ять сотень доларів. З урахуванням націнок у роздріб виходило 667. Проте Возняк, який у той час захоплювався повторами, округлив усе до 666,66. З урахуванням інфляції зараз це приблизно 2–2,5 тисячі «вічно зелених».
1903 року в продажу з'явилися перші станки Gillette. Вони коштували по 5 доларів за штуку, що не так і мало – в середньому американці в ті часи заробляли 10 доларів на тиждень. Упаковку з 20 лез відпускали по долару. Загалом через високу початкову ціну майбутній гігант ринку в перший рік зміг збути всього 51 бритву і 168 лез, що й змусило керівництво компанії переглянути свою концепцію і дійти думки, що засоби для гоління мають бути дешевими, а прибуток потрібно отримувати завдяки обороту.
Ваз 2101 «Жигулі» був мрією всіх радянських автолюбителів. Предмет власної гордості та заздрості сусідів і колег, який після перебудови і напливу на СНГшний ринок потоку іномарок перетворився на героя анекдотів, 1972 року коштував чимало – 6035 рублів. І це при середній зарплаті у 100-120 «залізних». Тим не менш практичні громадяни Країни Рад примудрялися зібрати потрібну суму. На жаль, навіть маючи гроші, не всі могли придбати авто, адже потрібно було стояти в черзі, іноді півжиття. Зараз за ці кошти, надто ж з урахуванням інфляції, можна обставити пристойною технікою всю квартиру.
4 тисячі доларів ще 31 рік тому коштував перший у світі мобільний телефон серійного виробництва. Назва легенди – Motorola DynaTAC 8000X. У це важко повірити, але за такі гроші (в 1980-му один долар дорівнював майже 4-м сьогодні) «мобіла» важила приблизно кілограм, у режимі розмови працювала всього 40-50 хвилин, а заряджати її потрібно було близько 10 годин. Ну а що, все з чогось починається.
Перший пилосос марки «Уірлвінд» (Whirlwind), яка вважається прабатьком сучасних апаратів, продавався 1869 року за 25 доларів. При перерахунку на нинішній курс тодішній бакс прирівнюється до двадцяти нинішніх. До речі, до наших днів «дожили» тільки два таких пристрої, один з яких є експонатом в історичному центрі компанії «Hoover».