Квіти-фріки
Почнемо з рафлезії, яка має величезні розміри і далеко не ванільний запах.
Знайшли квіточку, чи, швидше, здоровенне «квітище», на початку XIX століття учасники експедиції на індонезійський острів Суматра. Блукаючи в тропічних заростях, вони вчули аромат, який шокував їхній нюх... Ідучи по його сліду, вчені очікували побачити чи то громадський туалет місцевих аборигенів, чи то труп якоїсь тварини, та аж ніяк не гарне суцвіття, та ще й діаметром у цілий метр.
Рослина-паразит не має власного листя й коріння і харчується «тілом» господарів, якими здебільшого виступають ліани.
«Земляк» рафлезії аморфофалус може конкурувати з нею за всіма параметрами.
Розрізані листи з великим початком посередині належать до родини лілій. Протухле м’ясо, яйця та риба, змішані в один салат, – так описують аромат триметрового гіганта. Інші рослини у ролі годувальників він не використовує, а живе сам по собі близько півстоліття, розквітаючи за цей час лише кілька разів. Найкращі ботанічні сади і оранжереї намагаються обзавестися подібним мешканцем, що неодмінно збирає аншлаги в період свого 2-3-денного цвітіння.
А з цього фото на нас поглядає справжнісінький «душогуб» – непентес.
Рослина, що росте в тропіках Азії, не бажає задовольнятися живленням від фотосинтезу і виділяє запах, який приваблює різних комах, а іноді й необережних гризунів, жаб і птахів. Варто жертвам сісти на квітку-глечик, як його кришка вмить закривається. «Обід» опиняється в пастці, наповненій водою (деякі екземпляри можуть містити до двох літрів рідини).
Цей колючий мексиканець під назвою сагуаро пташками ласувати не звик і навіть здає їм «в оренду» як житло свої суцвіття.
Гігантський кактус, який мешкає у штаті Аризона, підростає за життя до 20 метрів і набирає вагу близько 10 тонн! Його квіти, що розпускаються наприкінці весни, стають тимчасовою домівкою для пернатих. До речі, спроба нашкодити сагуаро, який живе в дикій природі, може коштувати 25 років свободи, що передбачено місцевими законами. Втім, своїм кривдникам, як виявилося, рослина здатна помститися й самотужки. На початку 80-х двоє хлопців вирішили постріляти по кактусам з пістолета. У результаті влучення в ціль частина столітнього сагуаро відкололася, впавши на озброєного, через що той моментально загинув.
На цьому знімку не «прифотошоплені» до рослини збільшені губи якоїсь знаменитості, а всього лише квітка псіхотрії піднесеної.
Подивитися на поцілунок самої матінки природи можна, також вирушивши в південну частину США.
Знайомтеся – латаття вікторія регія.
Двометрові «листи-тарілки», що плавають у водоймах Південної Америки, допомогли лотосу потрапити до Книги рекордів Гіннеса як найбільшій квітковій рослині на землі. Його білосніжний пуп’янок, розпускаючись, випливає на поверхню лише раз на рік і тільки після заходу сонця... Зі сходом він знову опускається під воду і «виринає» надвечір другого дня вже забарвлений у рожевий колір.
На фото не недбало притоптана квітка, а рідкісний вид – орхідея підземна.
Рослину вгледів садівник-любитель Джек Тротт майже сторіччя тому. Біля потрісканої землі він відчув солодкуватий запах – з розритого ґрунту на нього дивилося незнайоме суцвіття. Як пізніше з’ясувалося, це був невідомий доти сорт орхідеї, що отримав назву «різантела гарднера». Виростає вона не більше ніж на 8 сантиметрів, а отримує життєдайні речовини не від сонця, а від чагарникових рослин, до яких і прикріплюється. Мешкає «підземна» виключно в Західній Австралії.
Фото з відкритих джерел