RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  Інтерв'ю з фотохудожником Сергієм Маліковим

Інтерв'ю з фотохудожником Сергієм Маліковим

Автор: 10.03.2020 | культура, інтерв’ю
Сергій Маліков - український фотохудожник, роботи якого зображують звичні для нас речі у незвичній, оригінальній, композиції. Усі вони оточують сучасну людину, але не завжди їм приділяють окрему увагу. "Деталі створюють атмосферу кожного дня і вони важливі" - саме так стверджує митець.

Пане Сергію, яким був шлях до професії фотохудожника ? Чи можна про вас сказати, що творчість просто взяла верх в один момент?

На жаль, в моєму випадку — ні. Цей справді був довгий і досить тернистий шлях. Він тривав цілих 40 років. Я писав картини та фотографував з раннього дитинства. Потім присвятив своє професійне життя роботам у якості художника-оформлювача, театрального сценографа. Займався і комп'ютерною графікою і дизайном. І лише останні декілька років фотомистецтво повноцінно заполонило моє серце.

Фотохудожники часто бачать красу лише через призму камери, не заважає вам це насолоджуватися красою навколо без неї?

О, ні! Мене вистачає і на те й на інше ! Хоча останні декілька років камера зі мною скрізь. Я корю себе якщо не зафіксовую те, чим насолодився, що мене пройняло чи викликало емоції. Можу забути вдома парасольку, сумку, але камеру — ніколи.

imgonline-com-ua-2to1-ATF7TCs3zY2YH0X8.jpg

У багатьох творчих людей є момент, що кардинально змінив їх життя, коли виникає головний проєкт чи повністю змінюється курс, чи просто діяльність присвячується чомусь конкретному. Ви ще в процесі пошуку чи мистецьке осяяння і такий переворот вже до вас прийшов?

Цей момент настав, адже я знайшов справу свого життя, справу, що вабить мене щодня, що подобається і спонукає до розвитку. Це дуже виважене рішення бути фотохудожником і одночасно цікавий процес пізнання самого себе, своїх вмінь, острахів, навіть. І можливо це зазвучить зараз занадто пафосно, та бачу в цій справі свою місію. Усе життя до цього моменту сприймаю як досвід без якого б у цю професію не прийшов би ніяк.

Проєкт «Шляйки», до речі, з неординарною назвою, крокує містами України та світу. В чому його ідея, і де вже побувала ваша «валіза» з фотороботами?

Знаєте, для мене назва навпаки дуже банальна. Бо «Шляйки» це від шлятися… прогулюватися, бендятися… і я це й роблю, але з фотокамерою.))) Ідея проєкту теж проста : світ складається з деталей і їх намагаюся зафіксувати. Деталі в цьому проєкті універсальні та одночасно або є лише тут і зараз, або є скрізь. Наприклад, бруківкою вислані дороги у тисячах міст світу. Такі речі є однаковими та зрозумілими усім без виключення. Тому і виставки ми проводимо у різних країнах світу без побоювання бути не зрозумілими. А валіза з моїми фотороботами подорожувала вже Ужгородом, Харковом, Києвом,Тель-Авівом, Віднем, посольствами іноземних держав в Україні.

imgonline-com-ua-2to1-GxeJ4gu4c85PstGR.jpg

«Шляйки» у цифрах — це …

12 000 робіт зараз складає цикл «Шляйки»

130 найбільша кількість експонованих робіт за раз (Ужгород, 2017 р.)

в 16 країнах знаходяться роботи Сергія Малікова

70 – максимальна кількість робіт замовлених для приватних київських інтер’єрів.

Буду відвертим у мого продюсера та за сумісництвом дружини амбітний план повністю заполонити усі вільні зовнішні та внутрішні простори моїми фотокартинами. Ми працюємо в цьому напрямку. Вони точно позитивні, є й ті що несуть філософські сенси й спонукають до роздумів.

Чому ви прискіпливо розглядаєте деталі, а не показуєте пейзажі, наприклад, глядачам ?

У мене від народження далекозорість – тож обраний стиль частково й визначений цією природною особливістю. Я так намагаюся збалансувати свій зір, коли знімаю те, що ближче))))))) А якщо серйозно, в моєму доробку є і пейзажі й портретні зйомки, але вважаю, що поруч багато професіоналів, яким це вдається краще за мене. А «вулицю», яку я переважно фіксую я гадаю мені вдається відчути більш глибинно і виокремити саме те, що варте уваги. Непомічене іншими є цікавим і видимим для мене, а згодом для глядача в моїх роботах.

А що далі? Ви будуєте собі плани, чи пливете за течією у вирі життя?

Нові плани з’являються і зникають з однаковою швидкістю. Вони реалізовуються і вже генеруються якось спонтанно інші. Я наче постійно в гонитві за фантазією мого продюсера. Її важко наздогнати.

Деякі з цікавих ідей, на жаль, не можна здійснити в нашій країні. Та надія помирає останньою. Життя покаже, що реально втілити, а що ні.

imgonline-com-ua-2to1-Hd6Z4fxvMHaSc8IT.jpg

Що для вас є зоною комфорту для творчості, за яких умов відчуваєте, що робота буде якісною.

В цьому сенсі в мене немає жодного райдеру, цікаві місця — то це єдина передумова для моєї творчості. Мені не потрібно штучно створювати натхнення, шукати те, що спонукатиме для роботи. Я в процесі завжди.

Які країни ваблять вас для фотопрогулянки? Де має побувати ваша камера?

Всі без виключення. І єдине про що шкодую, що часу не вистачить їх об’їхати. Але б дуже хотілося. Поки на моєму туристичному рахунку 10 країн.

Як митця особливо захоплює Італія.

Серед міст з wish list : Венеція, Барселона, Лондон. Якщо в мене буде в планах зробити фотосерію деталей присвячених якійсь культурі, то тут безперечно, надам перевагу культурі Японії та народу Майя.

Сьогодні ваші роботи лише фотомистецтво? Комерційний ринок для фотохудожників України є комфортним і придатним для продажів? Як він розвивається?

На жаль, фотографія в Україні ще не стала в глобальному розуміння предметом мистецтва. Можливо, тому що розмиваються кордони між тими, для кого це професія й аматорами. Ми живемо в час, коли усі щось фотографують… діляться цим у мережах. Техніка сьогодні й справді дозволяє багатьом людям вважати, що вони розуміються на створенні фотографій. Та чи насправді це так? Я б визначив, що ринок професійної фотографії почав хоча б «вимальовуватися» лише останні декілька років. До прикладу, у Німеччині понад 150 галерей що спеціалізуються виключно на фотомистецтві та продажах фоторобіт.

imgonline-com-ua-2to1-ocUGkAvE5O9RY.jpg

Де є ваші роботи окрім галерей та приватних колекцій?

Сотні моїх робіт передані в благодійні фонди, лікарні, соціальні заклади. В одних випадках, вони прикрашають стіни закладів, де необхідно щось життєстверджувальне, в інших – були продані для збору коштів на допомогу тим, хто її потребував. В столичних банках, готелях та офісах теж зустрінете мої роботи.

Чи думали ви коли-небудь про колаборації з іншими митцями, чи ви одинак-індивідуаліст у роботі?

Мав декілька проєктів з музикантами та скульпторами й відкритий до втілення найнеординарніших ідей. Хотів би попрацювати з талановитою українською молоддю.

Що для вас є еталонним у світі фотографії

Тільки емоції.

Головне фото: ФБ Сергія Малікова

Вам это будет интересно:
Гребені краси. Таджицькі гребінці
"...Коли Бахріддінова мама збиралася на роботу, вона старанно укладала свої довгі коси навколо тюбетейки. Виходило щось схоже на корону. На свята жінка вплітала у своє чорне волосся спеціальні прикраси. При ходьбі вони ледь подзвонювали, створюючи відчуття танцю. А ввечері маленький Бахріддін не міг заснути, якщо не стискав у своїх руках тугу мамину косу.
Божественний мугам: музика Азербайджану
Є музика, від якої хочеться жити. Навіть якщо при її звучанні по щоках течуть сльози. Музичний жанр мугам розмовляє зі слухачем на зрозумілій йому мові. Кожен з нас переживав нещасну любов або крах ідеалів. Ці теми стали джерелом натхнення для музикантів азербайджанського напрямку мугам. Про цей унікальний стиль OUTLOOK розповість в матеріалі.
Продається все: найкращі ринки планети
У наш час складно здивувати людину, особливо міську, якимось великим магазином або ринком, оскільки навіть у міні-маркеті біля будинку можна купити все. Утім, по всій планеті продовжують працювати легендарні базари, про які століттями складають легенди і розказують із захватом, розуміючи, що вони – набагато більше, ніж просто місце для збуту товарів.
Гульнути в... Пакистані!
OUTLOOK вивчив найяскравіші пакистанські свята. Не даремно ж кажуть: як народ гуляє, так він і живе. Дивовижна гра історії. Пакистан на політичній карті світу з’явився порівняно недавно, але назвати цю державу «молодою» язик не повертається.
Хто як танцює?
Що найкраще характеризує будь-яку націю без зайвих слів і довгих пояснень? Звичайно ж, танці! Адже саме століттями відточені рухи можуть розповісти іноземцеві про інші народи набагато більше, ніж підручники з історії. Якщо уважно придивитися і відчути, як танцюють у різних країнах, то менталітет народів стане набагато зрозумілішим. І це не тільки слова.
Посол Індонезії в Україні Юдді Кріснанді та гендиректор OUTLOOK Дарія Карякіна провели спецпроєкт FEEL Indonesia
Посольством Республіки Індонезія в Україні та проєктом OUTLOOK 23 грудня 2019 року в творчому просторі "Арт Причал" в рамках фестивалю культур народів світу OUTLOOK WORLD CULTURE FESTIVAL реалізовано спецпроєкт FEEL Indonesia.
«Україні дипломатичній»-20, а Інституту міжнародних відносин КНУ ім.Т.Шевченка - 75 років. Фоторепортаж з відзначення знакових дат
У середу, 27 листопада 2019 року, у залі Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка відбулися презентація двадцятого ювілейного випуску наукового щорічника «Україна дипломатична» та низки фірмових видань ГДІП і дипломатичне прийняття з нагоди 75-річчя Інституту.
Майстерклас з приготування вареників для Клубу дружин послів від проєкту OUTLOOK та кулінарного експерта Євгена Клопотенко
За ініціативи Клубу дружин послів “Ambassador’s Spouses Club” проєкт OUTLOOK організував кулінарний майстерклас з ліплення вареників від українського шеф-кухаря, співвласника ресторану “100 років тому вперед” Євгена Клопотенка.
День Короля Бельгії в Києві. Посол Алекс Ленартс продовжив щорічну традицію святкувань
Київська Філармонія приймала гостей Посольства Бельгії в Україні з нагоди Дня Короля. Надзвичайні та Повноважні Посли Фінляндії, Японії, Норвегії, Словенії, Вірменії, Бразилії, Аргентини та інших країн завітали на урочистий прийом та концертну програму.
У Києві відбувся транскордонний молодіжний табір «Європейські цінності та культурна дипломатія: молодіжні зустрічі»
З 5 по 8 листопада 2019 року у рамках проєкту відбулись заходи, до участі в яких долучились студенти та викладачі з Білорусі й України, поважні гості та дипломати​.
В Києві відбудеться захід Feel Slovenia від OUTLOOK та Посольства Республіки Словенія в Україні
02 листопада 2019 року у КМДА в рамках фестивалю культур народів світу OUTLOOK WORLD CULTURE FESTIVAL 2019 буде реалізовано спецпроект Feel Slovenia, за підтримки Посольства Республіки Словенії в Україні та Київської міської ради.
Ukrainian Fashion Week: сенсові акценти інсайдерів та учасників
В столиці України відбувся традиційний тиждень моди. Його розклад наповнили 64 дизайнерських бренда, 45 шоу та презентацій, 5 спеціальних проектів і не тільки.
Замість візка – човен: знамениті плавучі ринки
Магазини, супермаркети, ринки – всі ці місця невід’ємна частина життя будь-якої людини на нашій планеті. Здавалося б, що в них незвичайного – кругом усе схоже, хіба що товари і ціни різняться в залежності від країни чи міста. Насправді все не зовсім так – до деяких базарів слід діставатися вплав… Про них ми і розповімо.
Східний макіяж як традиція: Чарівний погляд з поволокою
Згідно з відомою фразою, схід – справа тонка. І загалом це істина, котра підтверджується навіть в деталях. Через особливості клімату східних жінок об’єднує схожий тип зовнішності, а їхні нації споріднює близькість культур. Тому й ідеали краси у них подібні. Так акцент у східному макіяжі неодмінно робиться на очі. Жінці тут належить бути скромною і вдягатися таким чином.
Граємо в ашички
Альчики, асики, ашички, кажик, бабкию.. У цієї гри багато назв і одна велика любов до неї не одного покоління в Середній Азії. За старими переказами, любив проводити за нею час герой народних казок Ходжа Насредін. Грали в неї султани і купці, прості люди і діти. Для самих маленьких вона була популярною розвагою аж до кінця минулого століття, поки нові технології не витіснили дворові ігри.
Гастрономічний туризм: через їжу до культури
Не варто поблажливо ставитися до гастротурів як до новомодної вигадки. Гастрономічний туризм – один із аспектів світової науки. Її світило вчений Ерік Вольф, котрий 2001 року заснував Міжнародну асоціацію гастрономічного туризму, твердить: їжа – це квінтесенція нації, її менталітету, характеру і, звісно, історії.
Колоритний континент. Красиві племена Африки
Повсякденне життя африканських племен може видаватися дивним навіть для мешканців цього континенту. І тільки природа і допитливі мандрівники лишаються наодинці з колоритом і незвичністю побуту етносів за межею мегаполіса.
Мандалотерапія
Вчора я створила Всесвіт. Узяла трохи гороху, рису, гречки, пшона, зерен чорного, білого перцю і кардамону. Прихопила по жмені кави та анісу. Потім у всього цього з'явився центр. Він розростався, заспокоюючи мої думки. Коли ж останнє зернятко лягло в коло, я знову відчула забуту гармонію, крізь шум машин на проспекті почула птахів...
У Києві вп'яте відзначать Міжнародний день Йоги
Посольство Індії спільно зі школами та студіями йоги в Україні організовують масштабний «Фестиваль Йоги» в суботу, 22 червня 2019 року в Маріїнському парку м. Києва. Давня індійська традиція Йоги є безцінним даром усьому людству, який допомагає досягти єдності між тілом та розумом; думками та діями...
Індійський чай. Посол Індії розповідає про традиції чаювання
29 травня 2019 року під егідою Надзвичайного та Повноважного Посла Індії в Україні Партха Сатпатхі відбувся вечір, присвячений індійській культурі, кухні та чаю. Метою заходу стала популяризація індійських традицій.
Закрыть
Outlook facebook page