Міста всіх країн, єднайтеся!
Підігріте боротьбою зі спільним ворогом зближення жителів СРСР і Великобританії тільки прискорилося після страшної битви під Сталінградом. Відтоді в музеї міста-героя на Волзі зберігаються меч і скатертина – подарунок від представників Ковентрі, які надіслали також чималу фінансову допомогу. А делегації від побратимів і донині активно їздять один до одного в гості, обмінюючись управлінським досвідом і культурним надбанням.
Ковентрі - Волгоград
Приклад Волгограда і Ковентрі є вже хрестоматійним для інших міст, що зв’язали себе родинними узами. Проте ця традиція сягає корінням ще у 836 рік, коли жителі німецького Падерборна і французького Ле-Мана вирішили бути ближче, незважаючи на відстань. Досвід Середньовіччя здобув нове втілення через тисячу років: у 1905-му невеликі містечка Кітлі (Англія) і Пуа-дю-Нор (Франція) стали справжніми піонерами поріднення міст, що захлеснуло XX століття.
Обумовлене політичними факторами, тобто демонстрацією міжнародного єднання, явище міст-побратимів після пережитих світових воєн набуло більш об’єктивного характеру. Зближувалися вже не заради гарного тону, а керуючись наявними зв’язками або схожим статусом. Обмінюватися делегаціями почали поважні столиці держав, бувалі морські порти, працьовиті промислові центри, піднесені університетські громади. І якщо в СРСР питання, хто і з ким буде дружити, вирішувалося на найвищому рівні, то на Заході ініціативи йшли справді знизу.
Так, Чикаго поріднилося з Варшавою тому, що тут оселилася велика діаспора поляків. Інше американське місто, Портленд, знайшло споріднену душу в Болоньї, де, як виявилося, існують схожі освітні та культурні традиції і навіть аналогічний підхід до їжі.
Болонья - Портленд
Англійці з Ноттінгема разом зі своїми німецькими побратимами з Карлсруе будували у себе трамвайні шляхи. Міста-тезки іспанське й американське Толедо дружать ще з 1931 року. Зміцнювати відносини можна і в межах однієї країни: пари Ганновер–Лейпциг та Гамбург–Дрезден досі пам’ятають, як «залізною завісою» була розділена Німеччина.
Трапляються і відверто кумедні випадки братання. Так, шотландське селище Dull (англ. «похмурий») спільно з американським містечком Boring («нудний») вирішують, як використовувати їхні невигідні на перший погляд назви для розвитку туризму. А жителі Вінкантона (Англія), Женна (Франція) і Ланау (Німеччина) знайшли друга в особі вигаданого селища Анк-Морпорк, навколо якого розгортаються події в серії книг «Плоский світ» від фентезі-автора Террі Пратчетта. Схоже, що найбільше виграли від віртуального товариша британці. На їх прохання письменник-земляк особисто склав список з 14 назв для вулиць, пов’язаних з подіями у творі. Дві з них – Персикового Пирога та Патокової Шахти – були затверджені і нині красуються на вказівниках Вінкантона. До того ж, за словами мера міста, три родини переїхали сюди саме через «дружбу» з культовим Анк-Морпорком.
Тож єднання городян приносить не тільки користь, а й гарний настрій. Однак зберігати справді плідні відносини вдається не багатьом. Містечка з країн СНД, що «нахапали» побратимів у радянський час, тепер не знають, як не осоромитися перед міжнародною делегацією, оскільки бюджетне фінансування на такі цілі не завжди передбачене. Притому що в США, Євросоюзі, Китаї створено спеціальні державні організації для підтримки даної традиції.
Сама ж ідея споріднених міст дещо розгубила романтику в практичній сучасності. Найчастіше «друга» тепер шукають за критерієм «закордон нам допоможе». Навіть приказка про те, що товариш пізнається в біді, правдива і для таких ситуацій. Нерідко від побратимів відхрещуються через охолодження взаємин між урядами. Втім, є й протилежні приклади, коли міста в разі катастрофи підтримують один одного гуманітарною допомогою всупереч будь-якій політичній напрузі.
Що стосується особливостей партнерства в нашій країні, то воно мало чим відрізняється від міжнародних аналогів. Найбільше столиць, як і належить статусу, містить «френдліст» Києва. Інші українські міста-мільйонери задовольняються хоч і меншим, та все одно солідним списком побратимів. Варта уваги також історія з Чигирином, який поріднився з Севастополем, але... каліфорнійським. Ровеньки Луганської області не могли пропустити нагоду зміцнити відносини з Ровеньками, розташованими вже по той бік кордону – на російській території. Полтава ні багато ні мало отримала собі в «брати» Ніццу!
Ніцца - Полтава
А добре відомий усім, хто прилітає й відлітає, Бориспіль планує поріднитися з Наблусом у Палестині. І якщо в деяких випадках зв’язок між містами можна пояснити або хоча б притягнути за вуха якісь домисли, то тут редакція розводить руками і лишає цю задачку на розсуд найдопитливіших читачів...
Фото з відкритих джерел