RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  From Київ with торт

From Київ with торт

Автор: 31.01.2019 | Україна, Київ
Київські аеропорти, вокзали та автобусні станції мало відрізняються від аналогічних об'єктів в інших великих містах. Та це лише на перший погляд. Якщо ж придивитися до пасажирів трохи уважніше, в руках у кожного третього можна побачити круглу біло-зелену коробку. Саме в ній міститься сувенір на згадку – знаменитий «Київський торт».

Гастрономічна легенда української столиці, та й загалом усієї країни, вражає своїм вишуканим смаком уже понад шість десятиліть. Офіційна дата старту «Київського торта», найпопулярнішого сувеніра з Києва – 1956 рік. Його створення вже давно обросло міфами і таємницями, які можна розділити на два великих концепти появи торта: випадковий і спланований. Відповідно до першого, десерт, якому судилося стати хітом продажів, страшенним дефіцитом і навіть своєрідною валютою за радянських часів, з'явився внаслідок помилки молодої співробітниці кондитерської фабрики-гіганта, названої в 1950-ті ім'ям Карла Маркса. Нібито 17-річна кондитер Надія Чорногор забула прибрати яєчні білки в холод, і вони простояли всю ніч у теплі, перетворившись на напіврідку масу. Зранку, діставши гарного прочухана від начальника, дівчина, мовляв, запропонувала приховати помилку та приготувати на основі цих білків хрусткі коржі з горіхами, доповнивши їх кремом «Шарлот» і прикрасивши поверхню кольоровими орнаментами. І ось саме так, щоб викрутитися, Надія Чорногор і її шеф Костянтин Петренко вигадали основу, котра вразила своїм незвичним поєднанням високих фабричних начальників, і ті схвалили масове виробництво тортів, яким, щоб надто не сушити голову, було вирішено дати назву «Київські».0_79gLlnPerLqvUaey.jpgФото medium.com

Друга версія, безумовно, не така романтична, а, радше, навіть прозаїчна. За нею на вже згаданій фабриці кондитери проводили за вказівкою згори різні експерименти зі створення нових видів тортів, адже перед ними стояло традиційне для тих часів завдання зробити щось нове «до святкової дати». І ось під час тестування рецептур для кремів і коржів було придумано, а пізніше вдосконалено те поєднання, яке буде зберігатися в найсуворішому секреті й припаде до смаку мільйонам. На користь цієї версії свідчить той факт, що в «Київському торті», відповідно до оригінального рецепта, мали бути настільки рідкісні й дорогі для України горішки кеш'ю і пальмова олія, про які в 50-х без спеціальних постачань і знати ніхто не знав. Однак у ті роки СРСР тісно дружив та активно торгував з Індією, і саме за допомогою зв'язків у комуністичній верхівці керівництво Київської кондитерської фабрики отримувало для своїх кулінарних випробувань цінні продукти. Тому ніхто випадково не міг винайти торт з таких дорогих інгредієнтів.il_fullxfull.1626339413_8qpj.jpgФото etsy.com

Як воно було насправді, сьогодні вже точно невідомо, кожен любитель торта може дотримуватися тієї історії, котра йому ближча, тож поговорімо про стовідсоткові факти. Уже в 60-х, побувавши спершу модною новинкою, «Київський» за ціною в три карбованці тридцять копійок (при середній місячній зарплаті в 100 крб) стає найвідомішим десертом у всьому Радянському Союзі. З огляду на гігантський попит, його продавали одразу в кількох точках міста, утім, це ніяк не впливало на дефіцитний статус торта, а отже, щоб поласувати чи купити його на подарунок, людям доводилося стояти кілометрові черги і переплачувати. Продавці таких крамниць, як «Українські ласощі» та Центральний гастроном, що реалізовували торти, ставали найважливішими друзями родини і мало не родичами, адже їх можна було просити притримати бажаний десерт.

Їхати чи летіти кудись з Києва і не привезти солодкий сувенір – було одним з найстрашніших «злочинів» тих років, навіть родичі сварилися, не кажучи вже про друзів і колег, які чекали на заповітний десерт майже так само, як і саму людину. Сьогодні в це складно повірити, але спеціально для транспортування в далекі республіки – на Кавказ і в Середню Азію – ласощі заморожували і дбайливо везли в покривалах, щоб вони не зіпсувалися в дорозі чи не пом'ялися. Знамениті круглі коробки, на яких спочатку було зображено Пішохідний міст на один з островів на Дніпрі, а потім і другий символ Києва – каштан, мали статус культових, і їх ніколи не вистачало, навіть попри виробничі потужності, адже робоча норма одного кондитера за зміну на фабриці становила 120 тортів, а з огляду на число працівників у цехах, навіть уявити складно кількість продукції...rtur6uynsr.jpgФото focus.ua

У кризові 80 – 90-ті майстри, які радували «Київським», до останнього опиралися наступу капіталістичних реалій з його дорожнечею, коли від кеш’ю доводилось відмовлятися на користь дешевшого фундука, а згодом арахісу. Спочатку зменшилася саме кількість виготовлених тортів, що перетворило їх в останні роки існування СРСР на неабиякий дефіцит, через це солодощі навіть крали в транспорті та на вулиці. А потім головний сувенір і зовсім зник з продажу на деякий час.

Сьогодні «Київський» випускають в достатній кількості і він продовжує подобається багатьом. І хоч нині є неймовірна кількість тортів у магазинах, і тепер за них не потрібно переплачувати або «діставати», легендарний десерт не став менш бажаним і сувенірним – його з ностальгією везуть з України як ті, хто жив ще за СРСР, так і нове покоління туристів, у тому числі й західних, адже, відкинувши всі легенди та фольклор, торт і справді неймовірно смачний і оригінальний. Якби він не був таким, то просто не вижив би в умовах вільного ринку, коли на пострадянські прилавки хлинули товари з усього світу. Отож «Київський торт» повністю заслуговує на увагу і народну любов, яка виникла понад шістдесят років тому.5116130f09236cab01520ca1c93a8c0a.jpgМіні-скульптура «Київський торт» авторства художниці Дарини Вовк у Києві, фото mag.relax.ua

Головне фото 1plus1.ua

Вам это будет интересно:
Відриття Скверу Мислителів у Харкові!
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбулось урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові, який символізує дружні відносини між Україною, Азербайджаном та Казахстаном.
«Школа молодого дипломата» з Харкова в проєкті Diplomatic Greetings
У понеділок, 18 жовтня, відбувся проєкт Diplomatic Greetings за участі членів "Школи молодого дипломата" при Харківській міській раді. Спікерами заходу стали Надзвичайний та Повноважний Посол України Олександр Сліпченко, Надзвичайний та Повноважний Посол Чорногорії в Україні пані Драгіца Понорац ...
У Харкові відкриють Сквер Мислителів на знак дружніх відносин між Україною, Азербайджаном та Казахстаном
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбудеться урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові. Меценатом проєкту став Почесний консул Казахстану у Харкові, Емін Наджафлі.
Кінофестиваль "ОКО" встановлює рекорд
До Національного реєстру рекордів України внесуть унікальний етнографічний артоб'єкт, який створили в Болграді в рамках Міжнародного етнографічного кінофестивалю "ОКО".
Стартує online-едиція Міжнародного Етнографічного Кінофестивалю ОКО
З 11 по 18 вересня на сайті кінофестивалю okofilmfest.com.ua відбудуться покази конкурсних стрічок на етнографічну та антропологічну тематику.
Оголошено онлайн та офлайн програми кінофестивалю "ОКО"
Менш ніж за місяць розпочнеться друга едиція Міжнародного етнографічного кінофестивалю «ОКО», який зібрав у свою програму документальні стрічки з усього світу, і мовою кіно розповідатиме про звичаї, обряди, традиції, релігії та культуру різних країн та народів.
Що вони їдять: Україна
Розпещені домашніми борщами, голубцями та котлетами ми наївно вважаємо, що знаємо українську кухню як свої п'ять пальців і нічого примітного в ній немає, хоча насправді гастрономічна спадщина нашої країни значно багатша, аніж нехитре бабусине меню. Настав час згадати оригінальні українські страви, незаслужено забуті в епоху напівфабрикатів і швидкого харчування.
Міжнародна акція до Дня Державного Прапора та 30-ї річниці Незалежності України від проєкту OUTLOOK, МЗС та NARODNYI DIM UKRAINA
За організації та ініціативи Міністерства закордонних справ України, Народного дому «Україна» та проєкту OUTLOOK у співпраці з українськими громадами за кордоном відбулася міжнародна акція з відзначення Дня Державного Прапора та 30-ї річниці Незалежності України.
Вручення вірчих грамот чотирма новопризначеними послами Президенту України
19 серпня Президент України Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти у послів Ірландії, Федеративної Республіки Нігерія, Республіки Корея та Республіки Вірменія.
Зміна дат та локації етнографічного кінофестивалю "ОКО"
Друга едиція кінофестивалю відбудеться 11-18 вересня онлайн та 16, 17, 18 вересня офлайн, в сонячному регіоні Бессарабії, що на півдні України, в м. Болград, яке святкує цього року 200-річний ювілей.
Життя на воді: 7 маловідомих конкурентів Венеції
Коли ми чуємо вираз «місто на воді», одразу на думку спадає Венеція, чи не так? Неквапливі гондоли, вузенькі вулички по обидва боки, ніжне світло сонця, що заходить, і старовинна архітектура створюють той п’янкий романтичний коктейль, котрий приваблює туристів з усього світу.
Українські Сади Семіраміди
Вы колись помічали, як манять парки, коли надворі стає тепліше? І що відбувається, коли раптом опиняєшся там? Час завмирає, а всередині тебе щось починає пульсувати. Пропонуємо відвідати разом з OUTLOOK найкрасивіші парки України, з яких ви вийдете оновленими.
ВІДЕО: Антикварно-індустріальний Київ
Викидаючи речі у сміттєвий бак або відправляючи їх на звалище, ми не здогадуємося, що для них це не завжди смерть, часом навіть навпаки – початок нового життя...
Новий Почесний Президент Харківського Дипломатичного клубу
24 травня у Харківському дипломатичному клубі відбулась інагурація його Почесних Президента та членів. У заході взяли участь почесні консули в Харкові Бразилії, Австрії, Словенії, Словаччини, Чорногорії, Грузії, Індонезії, Туреччини, в.о. міського голови Харкова​ Ігор Терехов...
Квіткові долини світу
Квіткові поля і долини вражають і приваблюють увагу найвибагливіших поціновувачів прекрасного. Різнокольорові розсипи духмяних рослин прикрашають простори майже в кожній країні, у найвіддаленіших між собою частинах світу. Ми пропонуємо кілька варіантів таких квіткових килимів на будь-який смак.
Вічна любов. Пам’ятники коханню в Україні
Скільки важить кохання і чи можна виміряти його обсяг? А чи має воно центр ваги і як поводиться у спеку та в снігову заметіль? Певна річ, кохання ефірне і радше нагадує шалених метеликів, що несамовито танцюють у животі. Однак люди, котрі особливо глибоко відчувають, навчилися «творити кохання» і передавати його сенс у камені, дереві, металі для інших.
Історія однієї вулиці: проспект Дмитра Яворницького
Матеріалом про головну вулицю міста Дніпра, проспект Дмитра Яворницького, ми продовжуємо наш цикл, присвячений історіям вулиць. Проспект Дмитра Яворницького – це не просто центральна і найважливіша вулиця Дніпра, він є ще й уособленням багатовікової історії міста.
Зимові забави Василя та Маланки: карнавал по-українськи
Новий рік в Україні не завжди розпочинався з ялинки, а замість Діда Мороза і Снігуроньки в гості чекали пустунку Маланку і моторного парубка Василя, та й не самих, а з почтом. Усі навіженості сходили з рук: витівки ряджених несли в собі сакральний зміст, продиктований логікою міфу про поєдинок весни і зими.
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Квіти по-українському. Катерина Білокур
Сьогодні виповнюється 120 років з дня народження відомої української художниці - Катерини Білокур. Її талант був визнаний за життя, її роботами захоплювався Пабло Пікассо, а в наші дні її картини виставлені у музеях, а Google присвячує їй свій дудл. А розпочиналось все за тоталітарних часів, коли всі сфери людського життя контролювались...
Закрыть
Outlook facebook page