З вітерцем! На собаках по Швейцарії
Неквапно дряпаючись схилами, вузька стежина норовить сховатися під м’яким килимом ароматної хвої і запилених трав. Зимової пори тут проходять марафонські траси для бігових лиж, а влітку на старт висуваються велосипедисти і поціновувачі натхненних пейзажів.
Легко уявити себе лордом Байроном, озираючи східне узбережжя Женевського озера, Савойські Альпи і пік Монблан з висоти близько тисячі метрів над рівнем моря! Та не поспішайте вживатися в образ Манфреда: селище Сен-Серж прославляє романтику іншого штибу, пронизану морозним диханням «Північних оповідань» Джека Лондона. Серед безкраїх просторів Національного парку Юра відчайдушний біг нарт не зустрічає перешкод, а хвилі азарту підганяють прудких лайок.
Окрім собак власного розведення, в їздового центрі тренують тварин інших власників – іменитих спортсменів і скромних любителів. У четвероногих атлетів напружений графік: перше знайомство щеняти з нартами і пулкою зазвичай відбувається у п’ятимісячному віці, а через три-чотири місяці молодняк вже проходить в упряжі від 4 до 6 кілометрів сягнистою риссю. Літні канікули для лайок не передбачені: нарти змінюються двоколісними картингами, а пулка – самокатом на буксирі. Також собак навчають скіджорінгу – буксуванні лижників на тросі, а для різноманіття вводять силові вправи на перетягування возу і дисциплінуючі польові забіги в один темп із провідником. Майбутнім чемпіонам належить розвиватися гармонійно: швидкість без сили і витривалості небагато коштує, а сувора дисципліна дає змогу чеснотам тварини розкритися на повну міць.Фото penki.lt
По досягненню зрілості собаки починають освоювати довгі маршрути. Маса вантажу залежить від якості снігового покриття, складності рельєфу, заданої швидкості і кількості тварин в упряжці. На щільному снігу слід подолати 120 кілометрів за 12-14 годин з навантаженням близько 60-65 кілограмів на голову; при легкових пробігах швидкість зростає до 20 кілометрів на годину, а на змаганнях сани розганяються до 50-52 кілометрів на годину.
Виховання їздового пса потребує терпіння і такту, практично не перетинаючись із банальним дресируванням. Гордий нащадок Білого Клика не стане сідати і лягати по команді, кидаючи млосні погляди на улюбленого хазяїна. Навіть не претендуючи на роль вожака, лайка має вільно орієнтуватися в незнайомих ситуаціях і швидко приймати рішення без підказки каюра. Підкорити примхливе дитя суворої природи непросто: аборигенні породи Півночі, сформовані природним відбором, орієнтовані на самостійне виживання і не схильні із шкіри пнутися заради прикорму. Грубий примус у більшості випадків приречений на провал: покараний собака наглухо замикається і відмовляється від співпраці з тренером. Найкращими наставниками юних лайок стають не люди, а досвідчені старші собаки, що мають авторитет у зграї. Хоча їздові породи сильні командним духом, кожного бігуна годують індивідуально, інакше рангова боротьба за ласі шматки добряче розсварить собак.Фото redbull.com
Стартовий сезон у Швейцарії вимальовує заманливі можливості для дебютантів. Щозими країна приймає десятки престижних турнірів. На початку березня найсильніші команди Європи виборюють першість і перегонах і скіджорінгу в долині Ле Мосс, стрімко промахуючи дистанції від 8 до 16 кілометрів кільцевим треком від Арсата до Ля Лешерета в околицях знаменитого курорту Ле Дьяблере. Для набуття досвіду змагань із грудня до березеня у вихідні стартують перегони для хаскі у Беатенберзі – відмінна школа молодого бійця. Найбільш загартовані спортсмени б’ють рекорди витривалості і завзяття у перегонах перетятою місцевістю на плато Франш-Монтань, пробиваючи собі шлях серед білої тиші. Організацією турнірів відає Клуб гонщиків Європи – найстаріша асоціація їздового спорту, зареєстрована 1973 року.
Не кожна лайка витримає колосальні навантаження професійного спорту. Заради виграша у швидкості для участі у бігових змаганнях варто відбирати найбільш прудких хаскі і помісь північних порід з гончими, борзими і підрушничними собаками. У родоводі фаворитів спринтерських гонок присутня кров пойнтерів, курцхаарів і грейхаундів. Чистопородні самоїди і маламути стартують на внутрішньопородних і любительських забігах, розважають туристів на фолк-фестивалях і вносять елемент екзотики в індустрію après-ski на модних гірськолижних курортах.Фото wallpaperscraft.ru
Заради популяризації їздового спорту взимку в Сен-Жорж прокладають п’ятикілометрову трасу для катання на нартах в засніженому лісі, намагаючись захопити найбільш мальовничі ландшафти. Для гонщиків-початківців на базі розплідника Team Nature проводять курси з управління собачими упряжками і тренінгу їздових собак. Фрахтувати сани необхідно заздалегідь в туристичному центрі заповідника, розташованому в сусідньому містечку Сен-Жорж.
У вільний від забігу час можна усамітнитись з вудочкою на берегах щедрого озера Жу, виміряти кроками легендарну Долину Годинників чи здійснити вояж по сільських льохах і сироварнях. Швейцарський екстрим по-джентльменськи привітний і приємний на смак!
Головне фото quebecoriginal.com