«Прапор вам у руки»
Найбільш людинолюбним можна вважати прапор Швейцарії, адже він максимально наближений до символу «Червоного Хреста». І це не випадково: один з ініціаторів створення організації, Жан Анрі Дюнан, був родом якраз із країни банків. Повернімося до прапора. Він, між іншим, тільки «другий квадратний в океані прямокутних» поряд з ватиканським, а історія його тягнеться ще з XIII століття. Цей стяг, прийнятий за державний символ Швейцарії у XIX столітті, походить від герба кантону Швіц, правителі якого зіграли велику роль в об'єднанні розрізнених альпійських земель в одну країну.
Світ же вперше побачив саме цей білий хрест на червоному тлі в не найбільш гуманний момент людської історії – під час битви при Лаупене 1339 року.
Стяг Мозамбіку – один із найвойовничіших: на ньому, крім іншого, зображено автомат Калашникова. Взагалі, на чорному континенті помістити зброю на прапор або герб – цілком звичайна річ. Втішає те, що ця агресивна традиція з часом відходить у минуле – ще 15-20 років тому подібні «витвори» зустрічалися куди частіше. Якщо ж розбирати прапор Мозамбіку, то, крім дітища радянського інженера, що говорить саме за себе, не вимагаючи розшифровки, ще одним його елементом є зірка, котра символізує надію на солідарність всього світу з мозамбікським народом. Ну а решта – простіше простого: книга – освіта, мотика – сільське господарство, зелена смужка – рослинність, чорна – приналежність до Африки, золотиста – природні багатства, білі – свобода.
Острів Норфолк, розташований на схід від Австралії, був відкритий Джеймсом Куком 1774 року. До 1854-го ця територія, де сьогодні проживає трохи більше двох тисяч осіб, була справжнісінькою в'язницею в океані. Проте, коли тридцять з гаком років тому там затверджували національний прапор, влада вирішила не ворушити темне минуле. Взявши за основу прапор Канади, норфолкці змінили червоний колір на зелений, а кленовий лист – на місцеву сосну. Вийшло дуже заспокійливо.
Хто сказав, що тільки прямокутні та квадратні форми можуть використовуватися для зображення прапора? Швидше за все, так подумали в Непалі і «забабахали» дивну геометричну фігуру, що нагадує половину червоної ялинки. Цей колір відноситься до часів династії Рана. Стяг, затверджений 1962 року, згідно з офіційним трактуванням символізує гімалайські вершини і єдність двох релігій – буддизму та індуїзму. До речі, раніше на Місяці і Сонці були ще й людські обличчя.
Влада островів Сан-П'єр і Мікелон, розташованих в Атлантичному океані, вирішила, що оскільки прапор вже є, то на ньому слід постаратися розмістити якщо не все, то багато чого. За знаменами цих французьких територій можна вивчати історію. Тут ви знайдете згадку про перших колоністів – басків з їхнім стягом, про наступних господарів – бретонців з хутром горностая, а також про «леопардових» нормандців. Решту простору віддано на відкуп океану і кораблю першовідкривача, Жака Картьє, який, крім іншого, свого часу «знайшов» Канаду.