RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Як незвично провести час у Копенгагені: Христианія – оплот свободи

Як незвично провести час у Копенгагені: Христианія – оплот свободи

Усі ми так чи інакше прагнемо свободи – особистої чи національної, матеріальної чи духовної. Дивне поселення Христианія в центрі датської столиці – одна із спроб досягти повної свободи від законів матеріального світу.

Експеримент видається диким, але нехай це вільне беззаконня вас не лякає. День, проведений там – відмінний емоційний струс, котрий дасть відчуття справжньої пульсації життя.

У тихому місті біля моря...

Світ казок Андерсена, Русалонька, королівські палаци, несміливе тепло Скандинавії – ось чим зазвичай приваблює туристів Данія. Але для істинних мандрівників-романтиків, для найбільш неординарних і бунтівних людей (чи тих, хто хоче такими стати, чи тих, хто хоче принаймні пізнати дух непідробної свободи) Данія приберегла дещо – Христианію. А це андерґраундне мистецтво, неповторний колорит і трохи дурману…

Не варто навіть пакувати валізи: кеди, джинси, безлад у голові, квиток до Копенгагена – і ти в казці. В дорослій казці з нальотом революційного трагізму, казці про світ кохання і щастя, вільного від матеріальних оков.Фото yauhen-buzuk.livejournal.com

Христианія: що це?

Христианія або ж «Вільне місто» – це якраз втілення відомої хіпі-мрії. Відлюдники, художники, божевільні романтики відірвались якось від світу і забрели на копенгагенський острів Амо, район Крістіансхавн, щоб створити державу без держави. Назва унікального поселення не має жодного відношення до релігійності. Вона пішла від слова «Kristiania» – колись покинутих казарм короля на ім’я Крістіан.

Тому вільне місто за іронією долі складається з військових валів і казарм. Споруджені 1617 року, вони найкращий взірець укріплень XVII століття. А в 70-х роках минулого століття Христианія, що стихійно виникла на їхніх руїнах, була офіційно проголошена.30579743497_266ea7bc8a_b.jpgФото hiveminer.com

Христианія: як дістатися?

Головний орієнтир на шляху до вільного поселення – це Церква Спасителя в центрі Копенгагена. Розташована вона за адресою Sankt Annæ Gade, 29. цю споруду важко не помітити – вона височіє над столицею Данії високою вежею. Далі до Христианії можна дістатися двома шляхами: вплав протокою Ересуні, де курсують різноманітні річкові трамвайчики, чи пішки – вам допоможуть зелені ліхтарі зі вказівниками дороги. Щоправда, доведеться добряче поблукати нетрями, перш ніж ви дійдете до центральної вулиці вольниці.Фото yauhen-buzuk.livejournal.com

Pusher Street: вулиця незаплямованого розум

Її головна фішка – вулиця Pusher Street, де дозволено продаж конопель. На думку місцевих, вона потрібна просто для того, щоб вимкнути мозок від забобонів світу цього. Від початку саме торгівля на цій вулиці була головним доходом місцевих. Тоді це були стихійні продажі, котрі цілком виправдовували безсторонню назву вулиці. Тепер же торгівля облагороджена і перетворилася на певний арт-ринок. Кожна «точка» має самобутнє оформлення, а товар розкладено в естетські коробочки, наприклад, у вигляді шоколадних плиток. До них додаються ексклюзивні курильні трубки, кальяни тощо.

Та як би там не було, породжує більш ніж осудливе ставлення до самої держави і виправдовує її доволі трагічну долю зі всілякими стеженнями, облавами, судами «проти», революціями і сутичками. Утім, представники влади Данії не гребують тим, щоб проводити тут своє дозвілля: аж надто цікаво і добре в цьому маленькому окремому світі… Наприклад, якось уже колишній, а на той час чинний міністр юстиції Данії Мете Фредеріксен провела тут різдвяні канікули.Christiania-colourful-houses-Copehnagen.jpgIMG_20170604_143950.jpgФото theculturemap.com та veganswithappetites.com

Власні закони держави в державі – насмішка над устоями суспільства

Тепер у Христианії мешкає не більш ніж тисяча людей. Тут існують власні закони, котрі правильніше було б назвати вольностями. Приміром, воля від автомобілів – містом пересуваються тільки пішки або на велосипедах і т. д.

Через таку свободу серйозною проблемою Христианії стали наркотики. Природно, їхній розвиток у сприятливому середовищі просунувся від марихуани до більш тяжких «стимуляторів» аж до героїну. І тут у справу втрутилася влада Данії, наказавши дилерам і наркоманам залишити Христианію. Так почалася чергова громадянська війна. Але не турбуйтеся, вона вирішилася на користь Христианії – і прибічники героїнового кайфу були вигнані з вольниці.

У почутті гумору з арт-присмаками Христианії теж не відмовиш. Скажімо, там негативно ставляться до правоохоронних органів, котрі час від часу здійснюють набіги на місто. Тому і ввели у місцеву моду свою поліцейську форму, на котрій замість надпису «POLITI» (поліція) красується«IDIOTI».30579914497_7e3c236b35_b.jpgФото hiveminer.com

Що подивитися?

Бурхлива історія може наштовхнути туриста на думку: екскурсія в Христианію – екстремальна пригода і ризикована авантюра. Якщо так, то в вас говорять забобони: будь-який страх не виправданий. Тут замість криміналітету процвітає мистецтво, справді реальне і не обтяжене боротьбою за комерційне виживання. Так що вам не варто вирушати сюди лише в тому випадку, якщо ви сноб.

Сам зовнішній вигляд будинків – це дивні витвори архітектури. Справа в тому, що казарм, котрі теж всіляко декорували, на всіх не вистачило, і люди стали зводити будівлі власноруч, використовуючи для цього підручні матеріали. Це можуть бути і наслідування собачим будкам, і дерев’яні будиночки, і будівельні вагончики, майстерно прикрашені графіті і різними вантажними штукенціями.

Безліч маленьких закладів із власним стилем і концепцією розкидані по всьому місту. Тут можна випити кави/чаю і поїсти простої їжі. Перекусити можна ще прямо на водах каналу – тут розташовані плавучі фаст-фуди.

Що стосується сувенірів, котрих вистачає у продажу біля центрального входу і на головній вулиці, – це, можна сказати, люкс-товар. Адже кожен із них – штучна індивідуальна робота, і чогось подібного не знайти у всьому світі. Наприклад, всього за 3 євро можна купити вигадливий браслет. Крім того, тут є крамниці з екологічною і букіністичною продукцією.yauhen-buzuk.livejournal.com 3.jpgФото yauhen-buzuk.livejournal.com

Перформанс щохвилини!

У Христианії є свої театри, клуби, кабаре і навіть «державні» футбольні змагання. Вечірки, вистави і шоу тут щовечора, так що в Христианію коли не потрапиш, завжди знайдеш розвагу. В один вечір тут може бути кілька яскравих заходів. Наприклад, у клубі «RockMachine» – експериментальна п’єса, «MeadowofPeace» проводить змагання з футболу, а в «Solvognen» – техно-рейв.

Особливою гордістю «Вільного міста» вважають концертний зал «GrayHall» – тут відбуваються найкращі андерґраундні концерти світу. Окрім місцевих гуртів виступають і найкращі датські музиканти, і легенди на кшталт «Metallica», «GreenDay»,«Portishead».IMG_3077.jpgФото wheregoesrose.com

Дивіться також - інша Данія: Королівська розкіш: скарбниці Данії

Головне фото hiveminer.com

Вам это будет интересно:
10 маловідомих фактів про Ізраїль
Об'їхавши цю маленьку за площею, проте надзвичайно цікаву країну, наша команда OUTLOOK підготувала добірку незвичайних фактів про неї. Ви ж не знали, що на івриті звичного нам равлика @ називають «штруделем»? Тож читайте далі, і ми розкриємо інші цікавинки, про які ви й не підозрювали!
Королівська розкіш: скарбниці Данії
Навіщо мати трьох дружин, якщо можна примножувати коштовності? А коли ім'я короля буде підкріплено колекцією сімейних реліквій, варто подумати і про ту єдину, яка продовжить іменитий рід. Знаючи, що ось-ось настане Тридцятирічна війна, король Данії і Норвегії Крістіан IV дає наказ побудувати замок-фортецю.
Підбери собі колеса. Незвичаний транспорт
Перша частина прислів’я «Готуй сани влітку…» для жителів одного з регіонів Португалії навряд чи може бути актуальною. Навіщо чекати снігу, якщо ті відмінно їздять по асфальту. Про це та про інші незвичайні види транспорту – від громадського бюджетного до ексклюзивного елітного – ми й розповімо вам сьогодні.
Попкорн. Подарунок від індіанців
Найкращий спосіб уникнути реальності та зняти стрес - це поїздка в кіно. З традиційних причин одним із обов'язкових умов такого проведення часу є жування попкорну. У послідовному порядку спочатку з'являються заголовки, а потім титри на темному екрані; деякі люди затишно влаштувалися в м'яких кріслах і захоплено очікують новий фільм.
На краю світу. 10 фактів про Нову Зеландію
Максимум, що знає пересічна людина про Нову Зеландію, це те, що вона міститься десь «поруч» з Австралією і Пітер Джексон знімав там свої екранізації Толкієна. Outlook заповнює географічні та культурні прогалини і з радістю ділиться незвичайними фактами про цю дивовижну країну.
Подивися на це небо. Найкращі планетарії світу
Добре це чи ні, та подорожі до далеких планет і зірок поки що залишаються тільки на сторінках наукової фантастики та у фільмах голлівудського кінопрому. Хоча можливість космічного туризму підібралася впритул, все ж до Юпітера і Сатурна ще ой як не близько.
Незвичайні шкільні уроки різних країн світу
На честь сьогоднішнього свята - Дня знань ми вирішили розповісти Вам, які незвичайні предмети належить освоїти учням у різних країнах світу! Гризти граніт науки, осягаючи основи алгебри і геометрії, або запам’ятовувати роки правління монархів, гортаючи підручники з історії, – буденна справа для школярів.
Леніну й не снилося... Вражаючі мавзолеї
Великі й не дуже світу цього змушують голосно говорити про себе не тільки за життя, але й після смерті. А як, власне, можна промовчати, дивлячись на помпезну усипальню того чи іншого діяча, навіть не беручи до уваги єгипетські піраміди. Outlook переконався в тому, що мавзолей Володимира Ілліча на Красній площі – досить скромний притулок на відміну від...
Посидимо? Частина друга
Не так давно ми вже писали про незвичайні лавочки, які можна побачити на вулицях різних міст. В один матеріал не вдалося «вмістити» всі об’єкти, які нам сподобалися, тому сьогодні – друга частина огляду. Почнемо із французького дизайнера Пабло Рейносо. Уже кілька років він подорожує країнами і залишає за собою «сліди». Ми вибрали дві найцікавіші його роботи.
Перегоріла? Не біда!
Зазвичай, коли лампочки в наших квартирах перегорають, ми, не замислюючись, викидаємо їх у смітник: яка від них тепер користь? Однак трішки фантазії – і руки «з потрібного місця» творять дива. Якщо у вас є дитина, то перегорілий освітлювальний прилад може перетворитися на чудову іграшку, зроблену своїми руками...
Посидимо?
Гуляючи київською Пейзажною алеєю, завжди помічаєш дивовижні лавки, створені українськими майстрами. Моя улюблена – з пледом і подушкою, адже вона здається затишною навіть у негоду. Сидячи на ній, я згадав картину з дитинства: бабусі виносять з дому довгу дошку, кладуть її одним кінцем на пеньок, іншим – на перила під’їзду, і виходить лавочка. Чим не дизайнерське диво?
Інфраструктура по-китайськи: неймовірний міст, що єднає Макао і Гонконг
Коли скептики кажуть, що все «най-най» уже збудоване людством, і кивають на різноманітні і справді видатні витвори інженерної думки, вони найчастіше погано поінформовані і навряд чи дивляться далі за розвинені західні країни. А тим часом, приміром, у Китаї держава піднімає просто нечувані інфраструктурні проекти.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Міські стежки. Найвужчі і найширші вулиці світу
Понад половину населення планети живе в містах, пронизаних безліччю вулиць – довгих і коротких, широких та вузьких, гарних і не дуже. Критеріїв тут немає, комусь нетрі Ріо миліші за бродвейські авеню. Ми не беремося стверджувати, що краще чи гірше, а просто зосередимось на показниках.
Встигнути подумати про все: топ-5 затяжних рейсів
Талони на посадку й закордонний паспорт приємно гріють вам руку, а багаж уже давно перетворено чиїмись вправними руками на пам'ятник з поліетилену. За прикрою випадковістю саме в цьому целофановому полоні можуть залишитися журнали, книжки і кросворди, що ви їх припасли на випадок хронічного нападу нудьги під час перельоту.
Глибокі музеї
Ще кілька століть тому морський транспорт був не просто найпопулярнішим, але й часом єдиним способом дістатися з точки А в точку Б. Однак, як відомо, форс-мажори трапляються на будь-яких дорогах, навіть водних, і за історію людства безліч кораблів так і не пристало до берега. Проте відносна «збережність» дозволяє затонулим суднам знайти друге життя, перетворившись на музеї.
Між берегів
Як показує практика, навіть найутилітарніші речі можна зробити предметом мистецтва. Якщо проявити фантазію і «не рубати» творчість, все стає незвичайним. Наприклад, мости. За логікою основне призначення таких конструкцій – з’єднати два береги, тому головне в них – безпека. Однак іноді люди керуються іншими критеріями.
У мандри по-своєму. Транспорт для подорожей
OUTLOOK не може уявити життя без подорожей. Але квитки, розклади, черги, повільність – усе це може неабияк зіпсувати мандрівку. Тому як добре мати біля дому чи в гаражі транспорт, який дозволить побачити і пережити щось нове, забувши про проблеми.
"Усе включено" і навіть більше: незвичайний готельний сервіс
Готелі, що надають аll inclusive для собак. Пансіон, у якому заколисують казками дорослих, або унікальне місце, де не шанують працю, а заохочують лінь. Це не сон і не паралельна реальність, а хитро продуманий готельний сервіс...
Оце так сервіс! Японське таксі
Найперше, з чим має розібратися кожен турист, опинившись у новій країні – це із транспортною системою. Часто вона здається складною і заплутаною, і щоб збагнути її, потрібні тижні, а може, й місяці. Наша читачка Наталія Усенко побувала в Японії і ділиться своїми враженнями про найбільш комфортний і безпечний транспорт у світі.
Закрыть
Outlook facebook page