RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Як незвично провести час у Копенгагені: Христианія – оплот свободи

Як незвично провести час у Копенгагені: Христианія – оплот свободи

Усі ми так чи інакше прагнемо свободи – особистої чи національної, матеріальної чи духовної. Дивне поселення Христианія в центрі датської столиці – одна із спроб досягти повної свободи від законів матеріального світу.

Експеримент видається диким, але нехай це вільне беззаконня вас не лякає. День, проведений там – відмінний емоційний струс, котрий дасть відчуття справжньої пульсації життя.

У тихому місті біля моря...

Світ казок Андерсена, Русалонька, королівські палаци, несміливе тепло Скандинавії – ось чим зазвичай приваблює туристів Данія. Але для істинних мандрівників-романтиків, для найбільш неординарних і бунтівних людей (чи тих, хто хоче такими стати, чи тих, хто хоче принаймні пізнати дух непідробної свободи) Данія приберегла дещо – Христианію. А це андерґраундне мистецтво, неповторний колорит і трохи дурману…

Не варто навіть пакувати валізи: кеди, джинси, безлад у голові, квиток до Копенгагена – і ти в казці. В дорослій казці з нальотом революційного трагізму, казці про світ кохання і щастя, вільного від матеріальних оков.Фото yauhen-buzuk.livejournal.com

Христианія: що це?

Христианія або ж «Вільне місто» – це якраз втілення відомої хіпі-мрії. Відлюдники, художники, божевільні романтики відірвались якось від світу і забрели на копенгагенський острів Амо, район Крістіансхавн, щоб створити державу без держави. Назва унікального поселення не має жодного відношення до релігійності. Вона пішла від слова «Kristiania» – колись покинутих казарм короля на ім’я Крістіан.

Тому вільне місто за іронією долі складається з військових валів і казарм. Споруджені 1617 року, вони найкращий взірець укріплень XVII століття. А в 70-х роках минулого століття Христианія, що стихійно виникла на їхніх руїнах, була офіційно проголошена.30579743497_266ea7bc8a_b.jpgФото hiveminer.com

Христианія: як дістатися?

Головний орієнтир на шляху до вільного поселення – це Церква Спасителя в центрі Копенгагена. Розташована вона за адресою Sankt Annæ Gade, 29. цю споруду важко не помітити – вона височіє над столицею Данії високою вежею. Далі до Христианії можна дістатися двома шляхами: вплав протокою Ересуні, де курсують різноманітні річкові трамвайчики, чи пішки – вам допоможуть зелені ліхтарі зі вказівниками дороги. Щоправда, доведеться добряче поблукати нетрями, перш ніж ви дійдете до центральної вулиці вольниці.Фото yauhen-buzuk.livejournal.com

Pusher Street: вулиця незаплямованого розум

Її головна фішка – вулиця Pusher Street, де дозволено продаж конопель. На думку місцевих, вона потрібна просто для того, щоб вимкнути мозок від забобонів світу цього. Від початку саме торгівля на цій вулиці була головним доходом місцевих. Тоді це були стихійні продажі, котрі цілком виправдовували безсторонню назву вулиці. Тепер же торгівля облагороджена і перетворилася на певний арт-ринок. Кожна «точка» має самобутнє оформлення, а товар розкладено в естетські коробочки, наприклад, у вигляді шоколадних плиток. До них додаються ексклюзивні курильні трубки, кальяни тощо.

Та як би там не було, породжує більш ніж осудливе ставлення до самої держави і виправдовує її доволі трагічну долю зі всілякими стеженнями, облавами, судами «проти», революціями і сутичками. Утім, представники влади Данії не гребують тим, щоб проводити тут своє дозвілля: аж надто цікаво і добре в цьому маленькому окремому світі… Наприклад, якось уже колишній, а на той час чинний міністр юстиції Данії Мете Фредеріксен провела тут різдвяні канікули.Christiania-colourful-houses-Copehnagen.jpgIMG_20170604_143950.jpgФото theculturemap.com та veganswithappetites.com

Власні закони держави в державі – насмішка над устоями суспільства

Тепер у Христианії мешкає не більш ніж тисяча людей. Тут існують власні закони, котрі правильніше було б назвати вольностями. Приміром, воля від автомобілів – містом пересуваються тільки пішки або на велосипедах і т. д.

Через таку свободу серйозною проблемою Христианії стали наркотики. Природно, їхній розвиток у сприятливому середовищі просунувся від марихуани до більш тяжких «стимуляторів» аж до героїну. І тут у справу втрутилася влада Данії, наказавши дилерам і наркоманам залишити Христианію. Так почалася чергова громадянська війна. Але не турбуйтеся, вона вирішилася на користь Христианії – і прибічники героїнового кайфу були вигнані з вольниці.

У почутті гумору з арт-присмаками Христианії теж не відмовиш. Скажімо, там негативно ставляться до правоохоронних органів, котрі час від часу здійснюють набіги на місто. Тому і ввели у місцеву моду свою поліцейську форму, на котрій замість надпису «POLITI» (поліція) красується«IDIOTI».30579914497_7e3c236b35_b.jpgФото hiveminer.com

Що подивитися?

Бурхлива історія може наштовхнути туриста на думку: екскурсія в Христианію – екстремальна пригода і ризикована авантюра. Якщо так, то в вас говорять забобони: будь-який страх не виправданий. Тут замість криміналітету процвітає мистецтво, справді реальне і не обтяжене боротьбою за комерційне виживання. Так що вам не варто вирушати сюди лише в тому випадку, якщо ви сноб.

Сам зовнішній вигляд будинків – це дивні витвори архітектури. Справа в тому, що казарм, котрі теж всіляко декорували, на всіх не вистачило, і люди стали зводити будівлі власноруч, використовуючи для цього підручні матеріали. Це можуть бути і наслідування собачим будкам, і дерев’яні будиночки, і будівельні вагончики, майстерно прикрашені графіті і різними вантажними штукенціями.

Читайте також про іншу Данію: Королівська розкіш: скарбниці Данії

Безліч маленьких закладів із власним стилем і концепцією розкидані по всьому місту. Тут можна випити кави/чаю і поїсти простої їжі. Перекусити можна ще прямо на водах каналу – тут розташовані плавучі фаст-фуди.

Що стосується сувенірів, котрих вистачає у продажу біля центрального входу і на головній вулиці, – це, можна сказати, люкс-товар. Адже кожен із них – штучна індивідуальна робота, і чогось подібного не знайти у всьому світі. Наприклад, всього за 3 євро можна купити вигадливий браслет. Крім того, тут є крамниці з екологічною і букіністичною продукцією.yauhen-buzuk.livejournal.com 3.jpgФото yauhen-buzuk.livejournal.com

Перформанс щохвилини!

У Христианії є свої театри, клуби, кабаре і навіть «державні» футбольні змагання. Вечірки, вистави і шоу тут щовечора, так що в Христианію коли не потрапиш, завжди знайдеш розвагу. В один вечір тут може бути кілька яскравих заходів. Наприклад, у клубі «RockMachine» – експериментальна п’єса, «MeadowofPeace» проводить змагання з футболу, а в «Solvognen» – техно-рейв.

Особливою гордістю «Вільного міста» вважають концертний зал «GrayHall» – тут відбуваються найкращі андерґраундні концерти світу. Окрім місцевих гуртів виступають і найкращі датські музиканти, і легенди на кшталт «Metallica», «GreenDay»,«Portishead».IMG_3077.jpgФото wheregoesrose.com

Головне фото yayimages.com

Вам это будет интересно:
Кокні: глузлива британська говірка
Дивні прізвиська для предметів, знайомих кожному; відома нині форма ain't (замість am not), а також літера h, що пропадає в деяких словах – все це про британську говірку кокні, колоритний діалект, що шокує консервативних англійців саркастичністю й епатажем.
Оце так сервіс! Японське таксі
Найперше, з чим має розібратися кожен турист, опинившись у новій країні – це із транспортною системою. Часто вона здається складною і заплутаною, і щоб збагнути її, потрібні тижні, а може, й місяці. Наша читачка Наталія Усенко побувала в Японії і ділиться своїми враженнями про найбільш комфортний і безпечний транспорт у світі.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Таксі по-нью-йоркському
Наступним героєм нашого циклу про міський транспорт-символ стало жовте таксі Нью-Йорка. Без цих яскравих і неймовірно маневрених машин просто неможливо уявити Велике Яблуко, а надто його центр – Мангеттен. Здається, що «шашечок» тут більше, ніж людей.
Зимова казка: які міста найгарніше прикрашають до Нового року
До початку 2022 року лишилося зовсім обмаль часу, тому, якщо ви ще не вирішили, де саме будете відзначати найпопулярніше свято на нашій планеті, OUTLOOK пропонує свою добірку найбільш яскравих міст для святкування. У них всі бажання і мрії неодмінно збудуться!
ВІДЕО: Ванільне, фісташкове... орхідейне
За сприяння Посольства Сирійсько-Арабської Республіки в Україні ми відвідали Дамаск і побували у незвичайному місці. Дивіться! Якщо Ви все ще думаєте, що улюбле багатьма - морозиво, можна приготувати тільки з молока або фруктового соку - то це не зовсім вірно. Дивіться відеоролик та дізнавайтесь з чого ще роблять "охолоджуїчі ласощі"!
Подивися на це небо. Найкращі планетарії світу
Добре це чи ні, та подорожі до далеких планет і зірок поки що залишаються тільки на сторінках наукової фантастики та у фільмах голлівудського кінопрому. Хоча можливість космічного туризму підібралася впритул, все ж до Юпітера і Сатурна ще ой як не близько.
На ходу. Вулична їжа в різних країнах світу
Досвідчені туристи вважають: найпевніший спосіб швидко пройнятися чужою культурою – скуштувати страви місцевої кухні. Щоб не розгубитися при виборі наїдків і заощадити дорогоцінний час для їжі духовної, OUTLOOK радить вам найкращі місця вуличної гастрономії із семи точок земної кулі.
Нові туристичні об'єкти
Поступове відкриття кордонів країнами світу вселяє надію на поверення до звичного ритму життя і відпусток. Тож у підбірці ми пропонуємо декілька нових незвичних туристичних місць, щоб ви могли напевно визначитись із місцем такої очікуваної відпустки.
ВІДЕО: Антикварно-індустріальний Київ
Викидаючи речі у сміттєвий бак або відправляючи їх на звалище, ми не здогадуємося, що для них це не завжди смерть, часом навіть навпаки – початок нового життя...
Королівська розкіш: скарбниці Данії
Навіщо мати трьох дружин, якщо можна примножувати коштовності? А коли ім'я короля буде підкріплено колекцією сімейних реліквій, варто подумати і про ту єдину, яка продовжить іменитий рід. Знаючи, що ось-ось настане Тридцятирічна війна, король Данії і Норвегії Крістіан IV дає наказ побудувати замок-фортецю.
Обігнути край світу. Мис Горн
Для моряків обігнути мис Горн, який розкинувся на самісінькому півдні Аргентини, – успіх, рівний підкоренню Евересту для альпіністів. Кинути виклик велетенським хвилям, ураганному вітру та прошмигнути під вітрилами навколо «старого людожера» вперше вдалося 29 січня 1616 року.
А ви знали...?
Перша у цьому році підбірка новин та цікавинок охопить інформацію з різних частин світу і, що головне, її буде вдвічі більше ніж зазвичай!
Глибокі музеї
Ще кілька століть тому морський транспорт був не просто найпопулярнішим, але й часом єдиним способом дістатися з точки А в точку Б. Однак, як відомо, форс-мажори трапляються на будь-яких дорогах, навіть водних, і за історію людства безліч кораблів так і не пристало до берега. Проте відносна «збережність» дозволяє затонулим суднам знайти друге життя, перетворившись на музеї.
А ви знали...?
Добірка цього тижня насичена фото і відео матеріалами з різних куточків нашої планети. Хто налаштовує годинники у Букінгемському палаці? Як звучить Чорнобиль? Чи можливо у незвичний спосіб оглянути околиці міста Чунцинь? Ці та інші цікавинки ви сьогодні дізнаєтесь!
А ви знали...?
Добірка цього тижня у своїй більшості стосується фотографій і вони вас однозначно вразять! Тут зібрані як знімки фотохудожників ХХ століття, так і переможця цьогорічного конкурсу аерофотозйомки Drone Awards. А от завершимо підбірку елементом сучасних реалій...
А ви знали...?
У цій рубриці ми коротко розповімо про ТОП-5 найбільш вражаючих новин зі сфери культури, які вразили суспільство за останній тиждень. Ми впевнені, нам є чим вас вразити!
Міські стежки. Найвужчі і найширші вулиці світу
Понад половину населення планети живе в містах, пронизаних безліччю вулиць – довгих і коротких, широких та вузьких, гарних і не дуже. Критеріїв тут немає, комусь нетрі Ріо миліші за бродвейські авеню. Ми не беремося стверджувати, що краще чи гірше, а просто зосередимось на показниках.
Чумова пошта. Курйози доставки
Далекого вже 1920 року влада США ухвалила дивовижну постанову – заборону на… пересилання дітей у посилках. Мабуть, в XXI столітті це рішення виглядає дико, проте майже 100 років тому до нього поставилися з розумінням, а це значить, якісь дбайливі батьки все-таки відправляли своїх чад у бандеролях... Ми говоримо про курйози, котрі трапляються в роботі пошти.
Швейцарія: банки, шоколад та армія
Ні для кого не секрет, що наш світ сповнений парадоксів. Outlook намагається в них розібратися, тому сьогодні ми розповімо про збройні сили найбільш мілітаризованої країни світу, яка при цьому вже понад два століття ні з ким не воює. Наш матеріал про армію Швейцарії.
Закрыть
Outlook facebook page