Грузія в дивовижах
Місцева архітектура викликає стійке відчуття, що ти зменшився до розміру Аліси й вирушив у подорож не в Країну чудес, а прямісінько на сторінки якогось футуристичного журналу. Кавказька республіка переживає справжній ренесанс, який полягає в самобутньому поєднанні культурних традицій і ультрасучасного дизайну. Грузинські зодчі втілюють найсміливіші концепції, не боячись експериментувати навіть з урядовими будівлями. Тож глянцеві держустанови вражають своєю нестандартністю і запам'ятовуються надовго. Оцініть, наприклад, вигляд парламенту Грузії чи міністерства юстиції з прокуратурою.
Причому архітектура правоохоронних установ заслуговує на окреме слово. Корпуси поліцейських відділків виконано з прозорих матеріалів, через що ті в народі називають «акваріумами». Зроблено це з метою, аби кожен перехожий міг спостерігати, що роблять слуги народу. І варто сказати, проведена тут реформа стосовно викорінення корупції з правоохоронних структур принесла чималі плоди.
Не дивуйтеся й іншим незвичайним речам. Так тутешні ліфти в багатоповерхівках платні, хоча й коштує це символічні 10 тетрі (копійок). Утім, розщедритись треба тільки за підйом – спуститися можна, вже не вкладаючи монети у спеціальний механізм.
Також не дивуйтеся, вгледівши табличку з назвою вулиці Джорджа Буша-молодшого у Тбілісі. Як відомо, президент США був досить близький з тодішнім лідером республіки Міхеілом Саакашвілі. Та й ім'я в американського політика вельми милозвучне для місцевого вуха, адже й країна англійською називається Georgia.
Грузинський колорит усвідомлюється навіть за межами самої країни. Досить дізнатися цікаві тонкощі національної мови. Так по-грузинському «мама» – це тато, «деда» – якраз-таки мама і «папа» – дідусь. При цьому в мові кавказького народу повно слів, що складаються з восьми і більше приголосних поспіль. Зате немає звичних нам наголосів (лише підвищується голос на певному складі), чоловічий і жіночий рід визначається з контексту, а також на письмі грузини не вживають великої літери.
Головною ж особливістю грузинської мови, якій, до слова, вже понад 2 тисячі років, є двадцятирічна система називання чисел. Наприклад, щоб сказати 72 грузинською, вам потрібно розбити число на двадцятки й озвучити залишок, тобто три-двадцять-дванадцять.
Грузія хоч і маленька країна, однак горда, адже заснована не на порожньому місці. Саме тут, у горах Кавказу, виявили найдавніший вид людей, які жили в Європі. Знахідка отримала характерну назву Homo georgicus, а останкам двох представників роду людського дали імена Зезва і Мзія. Як вважають учені, наші далекі пращури жили аж 1 млн 770 тисяч років тому.
Крім цього сенсаційного факту, Грузія є батьківщиною вина, традиції виробництва якого налічують 8 тисяч років. А ще в печері Дзудзуана археологи знайшли бавовняні нитки, які стародавні люди використовували ще 34 тисячі років тому. Також у Казреті, на схилах гори Сакдрісі, виявлено унікальні шахти віком понад 5 тисяч років, де добували золото. Ці рудники найдавніші у світі.
А однією з найцікавіших загадок, пов'язаних з грузинами, є їхня неймовірна схожість з іншими горцями – басками. Науковці відзначають аналогії у мові народів, які в давнину мали однакове ім'я – ібери. Не виключено, що баски, котрі мають абсолютно відмінну від інших жителів Піренеїв культуру, колись прийшли туди з далекого Кавказу.