У Самарканді завершився міжнародний музичний фестиваль «Шарк тароналарі»
Ця грандіозна подія, яка служить збереженню і розвитку традицій музичного та пісенного мистецтва народів світу і об'єднанню націй, проходить в Узбекистані раз на два роки за підтримки Президента країни Іслама Карімова, ЮНЕСКО, а також Міністерства культури і спорту республіки, Національної телерадіокомпанії, Спілки композиторів.
Під час своєї офіційної промови Голова держави відзначив: "Мені приносить величезне задоволення від усього серця вітати вас, дорогі учасники фестивалю, в стародавньому і прекрасному Самарканді. Сьогодні ми проводимо своєрідний ювілейний форум - десятий Міжнародний музичний фестиваль «Шарк тароналарі». Участь у цьому році в нашому святі відомих майстрів мистецтв та творчих груп з десятків країн азіатського, африканського, європейського та американського континентів - свідчить про те, що наш фестиваль набуває великої популярності і визнання в усьому світі, зростає його престиж і авторитет. Ми приймаємо і вшановуємо вас не тільки як шановних гостей, але і як послів миру і дружби, які за допомогою музики виражають дух і самобутність своїх народів, доносять до нас їх благородні мрії та прагнення як близьких і дорогих нам друзів ".
Цього року призові місця фестивалю розділили наступні країни: Гран-прі завоювали учасники з Китаю, перше місце присудили представникам Японії, друге розділили музичні колективи з Польщі та Естонії, третього місця удостоїлася Коста-Ріка і Пакистан. А загалом у конкурсі взяли участь представники 67 країн, серед них Азербайджан, Сінгапур, Бельгія, Південна Корея, Індонезія, Марокко, Канада, Японія, Індія, Китай, Ізраїль, Узбекистан, Коста-Ріка, Мадагаскар, ПАР і багато інших. Україну на фестивалі представляв ансамбль «Веселі музики».
За багаторічною традицією, виступи артистів, що пройшли в історичній частині Самарканда - на площі Регістан, оцінювало авторитетне міжнародне журі - провідні музикознавці, художні керівники, директори міжнародних фестивалів. Для переможців заснований Гран-прі у розмірі 10 000 доларів. Володарі трьох призових місць (по два лідера) отримають по сім, п'ять і три тисячі доларів.
Крім того, учасники фестивалю представили концертні програми на ряді виїзних сцен в парках культури і відпочинку Самарканда, а також у районах області. А всі бажаючі не тільки насолодилися музикою, а й долучилися до світових традицій, відвідавши виставки національних музичних інструментів, виробів ремісництва, історичних костюмів, творчі зустрічі та бесіди з учасниками.
У рамках фестивалю традиційно пройшла і міжнародна науково-теоретична конференція. Тема конференції цього року - «Спільність музичної культури народів Сходу». Для участі в ній приїхали вчені з 15 країн - музикознавці, критики, теоретики, щоб обговорити проблему збереження і розвитку багатовікових музичних традицій народів світу.
Особливу увагу хочеться приділити унікальному місцю, де проводився фестиваль - площі Регістан. Це частина чудового архітектурного ансамблю східного середньовіччя в Самарканді - місті, ще в давнину названого мандрівниками по Великому Шовковому шляху Перлиною Сходу за красу і пишність його палацової архітектури. Будучи столицею величезної середньовічної імперії знаменитого завойовника Тамерлана, Самарканд збирав у себе кращі уми і таланти того часу: вчених, діячів мистецтв, зодчих, поетів, кожен з яких по-своєму оспівав це легендарне східне місто.
На історичній площі Регістан з усіх боків оточеній чудовими пам'ятками східної середньовічної архітектури була споруджена величезна сцена під відкритим небом з просто фантастичною підсвічуванням і акустикою, де і виступали талановиті творчі колективи з усіх куточків світу. Також для всіх гостей свята було створено унікальне масштабне 3D-шоу, яке за 5 хвилин продемонструвало всі віхи історії Узбекистану.
Перший фестиваль "Шарк тароналарі" відбувся в 1997 році і в ньому взяли участь музичні колективи та виконавці з 31 країн, з кожним роком їх кількість тільки збільшується і в цілому, до теперішнього часу учасниками фестивалю стали співаки та музиканти, художні колективи та ансамблі, вчені -музиковеди майже з дев'яноста країн світу.
Сьогодні фестиваль став одним з найпопулярніших і найвідоміших музичних заходів не тільки в Середній Азії, а й далеко за її межами. Свідченням цьому є те, що рік від року зростає не тільки кількість і творчий рівень конкурсантів, а й розширюється географія країн-учасниць фестивалю. Включення його в число міжнародних культурних заходів ЮНЕСКО свідчить про високий політичний і духовний рівень фестивалю. Подібний масштабний захід не тільки честь для будь-якої держави, але й велика відповідальність перед світовою спільнотою!
OUTLOOK висловлює величезну вдячність за запрошення на це дивовижне свято організаторам фестивалю, а також посольству Республіки Узбекистан в Україні і особисто Пану Послу Алішеру Абдуаліеву!
Шановні читачі, чекайте найближчим часом барвисте відео про фестиваль!