RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  На подіумі: Україна

На подіумі: Україна

Український традиційний одяг – цілком унікальний, яскравий і самобутній. Не дивно, що він досі лишається настільки ж актуальним серед українських і закордонних модниць. В останні роки дизайнери все частіше створюють колекції «за мотивами» головного символу – вишиванки, а багато голлівудських зірок час від часу вдягають сорочки з магічними орнаментами, вважаючи їх верхом елегантності.

Ще донедавна національний український одяг був поширений переважно в селах і маленьких містах, де місцеве населення дуже суворо дотримується давніх традицій. Сьогодні ж ми щодня зустрічаємо людей у традиційних вишиванках на вулицях великих міст. І не тільки у свята, а й у звичайні сірі будні, котрі за допомогою різноманітних барвистих орнаментів стають трішечки яскравішими і теплішими.71-LCmkA3sI.jpgФото vseua.info

Історія українського костюма невіддільна від традицій, що існували в Київській Русі. Підтвердження тому знаходимо в легендарному «Слові о полку Ігоревім», де багаторазово згадані такі елементи наряду, як свита, кожух і шаровари. Відтоді в наступні століття перекочував і основний елемент українського національного костюма – сорочка. З давніх часів робота над національним костюмом була сакральним процесом, в якому відображалося прагнення наших рукодільниць передати старовинні традиції і перенести на тканину мальовничу українську природу, що так контрастувала із сумними подіями, котрими протягом століть було сповнене життя народу.

Справжнім витвором мистецтва був жіночий національний наряд. Його ключові елементи – вишиванка, довга спідниця, запаска, жилетка і національне взуття. Талановиті красуні доповнювали цей образ безліччю барвистих деталей – намистом чи бусами, широким поясом, довгими стрічками, а також певним головним убором.Фото uamodna.com

Головний убір був важливою частиною жіночого гардероба, котрий міг багато сказати про свою власницю. Приміром, незаміжні дівчата віддавали перевагу ніжним вінкам, прикрашеним квітами чи яскравими стрічечками, заміжні – очіпку (убору у вигляді шапочки з поздовжнім позаду, котрий зашнуровували), що прикривав волосся. Знімали його жінки тільки перед сном. Очіпки створювали із найрізноманітніших матеріалів, таких як полотно, шовк і парча. Використання дорогих тканин пояснюється тим, що очіпок був популярний у всіх прошарках суспільства. Поверх очіпків вдягали святкову намитку (шматок білого полотна завдовжки від 1 до 5 метрів, котрий в різні способи намотували навколо голови). Ходити без головного убору було небажано: існувало повір’я, нібито це може принести різноманітні біди, такі як неврожай чи повальна хвороба худоби. Що стосується взуття, в теплий час року українки використовували черевики на маленькому підборі, а взимку – шкіряні чобітки з візерунками.

Чоловіче вбрання було також доволі виразним: воно підкреслювало волелюбний характер українців і враховувало особливості їхнього побуту. Складався костюм із вільної сорочки, таких же шаровар, свитки і широкого паска. Головним видом взуття слугували чоботи. Улітку чоловіки вдягали на голову солом’яні брилі, котрі захищали від пекучого сонця. Узимку – шапки із шкіри чи овечої шерсті. Також у холодну пору року видублені овечі шкури використовували для виробництва кожухів. Почесне місце в зимовій «колекції» займали жилетки з овчини, свитки, жупани.1_R6TLKJEamkY2dLljSp3gwg.jpeg
Фото medium.com

Головна особливість українського національного костюма в тому, що за загального принципу наряду майже кожен регіон створював його власний унікальний варіант. Відмінності починалися з візерунка і кольору вишивки і закінчувались на деякій різниці у ключових елементах. Наприклад, гуцула легко було впізнати по кресані – чорному фетровому капелюху, прикрашеному пряжкою, з-під якої стирчало пташине перо. Жителі гірських районів дуже полюбляли носити кептар – безрукавку із хутра, котра зігрівала і захищала від гірських вітрів. Був ще й лейбик – та ж безрукавка, але вже із сукна, котра припала до смаку жителям північної частини країни. А от мешканців західних регіонів вирізняло особливе взуття - постоли, котрі робили із цільного шматка шкіри і носили поверх онуч.

Особливим таїнством для кожної української рукодільниці була вишивка. Вона мала сакральне значення. Кожен орнамент ніс власний закодований сенс і мав приносити щастя, сприяти доброму врожаєві чи довгим роками подружнього життя. У кожному регіоні були поширені власні кольори. Наприклад, центральні області славилися своїм червоно-чорним орнаментом, південь – червоними і жовтими кольорами.fullsize-1.jpg
Фото ridna.u

Традиційні наряди багатьох країн так і не змогли влитися в нове століття. Їх шанують, використовують на всіляких національних святах, але у повсякденному житті використовують вкрай рідко. У випадку з Україною все не так: без деяких елементів гардероба, таких як блузи і плаття, прикрашених традиційними орнаментами, чоловічі капелюхи і теплі кожушини, ми просто не можемо уявити наше життя. І така прихильність закономірна, адже вони перегукуються з одягом наших предків, не даючи змоги національному наряду піти у минуле, але обіцяючи йому довге майбуття.

Головне фото novograd.city

Вам это будет интересно:
На подіумі: Німеччина
Характерною рисою національного німецького костюма завжди вважали його самобутність і комфорт. Напевно, тому помилуватися національним одягом Німеччини в наші дні можна не лише на святах десь у селі чи в книжках з історії, але й на вулицях великих міст.
Вічна любов. Пам’ятники коханню в Україні
Скільки важить кохання і чи можна виміряти його обсяг? А чи має воно центр ваги і як поводиться у спеку та в снігову заметіль? Певна річ, кохання ефірне і радше нагадує шалених метеликів, що несамовито танцюють у животі. Однак люди, котрі особливо глибоко відчувають, навчилися «творити кохання» і передавати його сенс у камені, дереві, металі для інших.
Зимові забави Василя та Маланки: карнавал по-українськи
Новий рік в Україні не завжди розпочинався з ялинки, а замість Діда Мороза і Снігуроньки в гості чекали пустунку Маланку і моторного парубка Василя, та й не самих, а з почтом. Усі навіженості сходили з рук: витівки ряджених несли в собі сакральний зміст, продиктований логікою міфу про поєдинок весни і зими.
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Харківський Дипломатичний Клуб святкує першу річницю створення!
23 грудня у стінах Харківського Дипломатичного клубу пройшов новорічний Гала-вечір на честь річниці його створення. Учасниками заходу стали народні депутати, керівники структур міста й області та громадськх організацій, губернатори, почесні консули, керівники ВНЗ, та інші почесні гості.
Вісім новопризначених послів вручили вірчі грамоти Президенту України
У четвер, 9 грудня, новопризначені Надзвичайні та Повноважні Посли Алжирської Народної Демократичної Республіки, Боснії і Герцеговини, Грузіїі, Домініканської Республіки, Нової Зеландії, Республіки Сенегал, Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка та Японії вручили вірчі грамоти Президенту України Володимиру Зеленському.
На подіумі: Норвегія
За повний комплект норвезького національного костюма можна купити доволі нескромний автомобіль. Свій бюнад, прикрашений складними вишивками і орнаментами, нащадки вікінгів звикли створювати виключно вручну, вкладаючи в нього багато сил і терпіння. Ні, звісно, вони більше не носять шоломи з рогами, але величі їхньому національному вбранню не бракує.
Онлайн-семінар від Міжнародного жіночого клубу Києва
1 грудня з 10:00 до 11:30 Міжнародний жіночий клуб Києва запрошує долучитись до онлайн-заходу на платформі Zoom на тему: «Як бути у часи невизначеності? Секрет вашого успіху»
Музеї, що лікують
«Мені, будь ласка, еліксир від головного болю, настоянку на корені мандрагори, пігулки від серця і трохи морфіну…» – приблизно так зверталися до аптекарів пацієнти кілька століть тому. А ті готували різноманітні бовтанки і суміші у фармакологічних лабораторіях, які знаходилися прямо в сусідніх кімнатах.
"Made in Slovenia". Відкриття виставки сучасного словенського дизайну
З 5 по 15 листопада пройде виставка "The Future of Living" ("Майбутнє життя"), організована у співпраці Посольства Республіки Словенія в Україні з Центром креативності Республіки Словенія та Музеєм історії міста Києва.
Відриття Скверу Мислителів у Харкові!
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбулось урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові, який символізує дружні відносини між Україною, Азербайджаном та Казахстаном.
«Школа молодого дипломата» з Харкова в проєкті Diplomatic Greetings
У понеділок, 18 жовтня, відбувся проєкт Diplomatic Greetings за участі членів "Школи молодого дипломата" при Харківській міській раді. Спікерами заходу стали Надзвичайний та Повноважний Посол України Олександр Сліпченко, Надзвичайний та Повноважний Посол Чорногорії в Україні пані Драгіца Понорац ...
У Харкові відкриють Сквер Мислителів на знак дружніх відносин між Україною, Азербайджаном та Казахстаном
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбудеться урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові. Меценатом проєкту став Почесний консул Казахстану у Харкові, Емін Наджафлі.
Кінофестиваль "ОКО" встановлює рекорд
До Національного реєстру рекордів України внесуть унікальний етнографічний артоб'єкт, який створили в Болграді в рамках Міжнародного етнографічного кінофестивалю "ОКО".
Стартує online-едиція Міжнародного Етнографічного Кінофестивалю ОКО
З 11 по 18 вересня на сайті кінофестивалю okofilmfest.com.ua відбудуться покази конкурсних стрічок на етнографічну та антропологічну тематику.
Оголошено онлайн та офлайн програми кінофестивалю "ОКО"
Менш ніж за місяць розпочнеться друга едиція Міжнародного етнографічного кінофестивалю «ОКО», який зібрав у свою програму документальні стрічки з усього світу, і мовою кіно розповідатиме про звичаї, обряди, традиції, релігії та культуру різних країн та народів.
Що вони їдять: Україна
Розпещені домашніми борщами, голубцями та котлетами ми наївно вважаємо, що знаємо українську кухню як свої п'ять пальців і нічого примітного в ній немає, хоча насправді гастрономічна спадщина нашої країни значно багатша, аніж нехитре бабусине меню. Настав час згадати оригінальні українські страви, незаслужено забуті в епоху напівфабрикатів і швидкого харчування.
Міжнародна акція до Дня Державного Прапора та 30-ї річниці Незалежності України від проєкту OUTLOOK, МЗС та NARODNYI DIM UKRAINA
За організації та ініціативи Міністерства закордонних справ України, Народного дому «Україна» та проєкту OUTLOOK у співпраці з українськими громадами за кордоном відбулася міжнародна акція з відзначення Дня Державного Прапора та 30-ї річниці Незалежності України.
Вручення вірчих грамот чотирма новопризначеними послами Президенту України
19 серпня Президент України Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти у послів Ірландії, Федеративної Республіки Нігерія, Республіки Корея та Республіки Вірменія.
Зміна дат та локації етнографічного кінофестивалю "ОКО"
Друга едиція кінофестивалю відбудеться 11-18 вересня онлайн та 16, 17, 18 вересня офлайн, в сонячному регіоні Бессарабії, що на півдні України, в м. Болград, яке святкує цього року 200-річний ювілей.
Закрыть
Outlook facebook page