Без американських гірок теж буває весело
«Грутас», Литва
Це місце всього за 13 років свого існування відвідало понад десять мільйонів туристів з усієї планети. Територія нагадує табір для ув'язнених системи ГУЛАГ. Зловісну атмосферу створюють агітаційні плакати, військова техніка, а також всілякі пам'ятники і погруддя соціалістичних вождів. Парк своїм коштом заснував литовський бізнесмен Вілюмас Малінаускас, аби майбутні покоління не забували всіх жахів тоталітарної системи. Однак люди по-своєму оцінили діяльність підприємця, зокрема, йому вручили Шнобелівську премію миру з формулюванням «за досягнення, які спочатку змушують сміятися, а потім – замислитися». У «Грутас» можна приходити разом з маленькими дітьми – спеціально для них функціонують атракціони радянських часів. Розкинувся парк неподалік курортного містечка Друскінінкай, за 100 км від Вільнюса. Ціни на вхідні квитки – 6 євро для дорослих. У багатьох європейських довідниках та брошурах «Грутас» фігурує як «Stalin World».
«Suoi Tien Park», В'єтнам
Тут не обійшлося без релігії. Засновники кажуть, що парк з усіма його скульптурами-атракціонами, природою та архітектурою максимально детально дає уяву про буддійський рай, куди можна потрапити всього за 4 долари. Міститься він у 19 км від Сайгона. Головними принадами для відвідування є: цілюще джерело, печера з кажанами і крокодиляча ферма. Для дітей функціонує аквапарк, а дорослі туристи навіть мають можливість погодувати зубастиків м'ясом із вудки.
«Crocosaurus Cove», Австралія
Тут без релігії, зате крокодили будуть ще ближче – від відвідувачів їх відділяє усього кілька сантиметрів надміцного акрилу. Любителям гострих відчуттів атракціон обов'язково сподобається – розлючені рептилії не надто прихильно ставляться до людей, котрі вторглися на їхню територію, тому моментально накидаються на кожного, хто перебуває у прозорій колбі. Щоб хоч якось відігратися та оговтатись від стресу, гостям пропонують уже самим «пополювати» на плазунів за допомогою вудки з гачком. Однак, за відгуками тих, хто випробував тамтешній «дайвінг», цією послугою мало хто користується, бо після занурення і такого близького знайомства з крокодилами до людини нарешті доходить, що вона далеко не цар природи, і жодна «риболовля» не поверне почуття власної переваги.
«EcoAlberto», Мексика
На перший погляд – це звичайнісінький природний заповідник, первозданний краєвид якого спотворюють лише декілька сторожових веж і колючий дріт. Але з настанням сутінків відвідувачі стають учасниками 4-годинного квесту «caminata nocturna», що перекладається як нічна прогулянка. Його мета – уявити себе нелегальним мексиканським мігрантом, який намагається перетнути кордон зі США. Під час цієї специфічної соціальної розваги вас переслідуватимуть сторожові пси разом із прикордонниками, які стрілятимуть вслід, а приязна у світлий час доби природа перетвориться на непрохідні зарості, круті пагорби і небезпечні річки. До слова, міститься «EcoAlberto» в Ідальго, і до кордону звідти близько ста кілометрів, тому хвилюватись, що і справді випадково опинишся в Америці, не варто.
«Нінтендо», США
Троє друзів, випускників Нью-Йоркського університету, начхали на авторські права і створили в покинутому ангарі тематичний парк, присвячений їхній улюбленій грі про водопровідника Маріо. За допомогою механічних, візуальних і звукових ефектів у відвідувача цього незвичайного місця виникає відчуття, ніби він сам потрапив у відеогру і йому треба знищити злющого динозавра, рятуючи принцесу. Кілька років тому творці продемонстрували потенційним інвесторам тестову версію зі стометровою смугою перешкод. Увесь проект оцінюється в чверть мільйона доларів, що набагато дешевше за найдорожчі атракціони з того ж Діснейленду, але поки ніхто не поспішає фінансувати цю ідею.
«BonBon-Land», Данія
Спочатку може здатися, ніби це скандинавське місце ідеальне для прогулянки з дітьми. І все ж, перш ніж вирушити на південь Данського королівства, уважно придивіться до скульптур і гойдалок. Безневинних тваринок зображено в не надто привабливих позах: одних нудить, когось блохи діймають, а деякі і зовсім готові випорожнюватися. Кумедно, але саме місце названо на честь знаменитої цукерки BonBon.
«Diggerland», Велика Британія
Мережа, яка складається з чотирьох парків, розкиданих по різних куточках Англії, приваблює можливістю відчути себе справжнім будівельником, адже замість атракціонів – бульдозери, трактори та екскаватори. Співробітники «Діггерленду» влаштовують вражаюче шоу «Танці землекопів», з легкістю вальсуючи грандіозною технікою на радість публіці.
Пам'ять села, Гаїті
По всьому світу вже давно процвітає екотуризм, розрахований на забезпечених городян, які не знають, що таке життя на свіжому повітрі. Найчастіше подібні місця – це «псевдодикість», де до послуг відпочивальників усі блага сучасного світу – від автоматів з кавою до швидкісного Wi-Fi. Зовсім інша річ – автентичний парк пам'яті села, створений 2011 року на Гаїті. Потрапивши туди, кожен гість має право вирішувати, ким йому бути: глядачем або учасником. Вибравши друге, слід бути готовим до жеребу «раб-наглядач». Якщо вам випав перший варіант, на жаль, доведеться працювати 12 годин на плантації під палючим сонцем у справжньому лахмітті, та ще й час від часу отримувати батогом по спині. За правилами, встановленими там, під вечір спалахує повстання, яким і закінчується перформанс.
Шпреепарк, Німеччина
Серед занедбаних парків найбільше манить берлінський, що у східній частині міста. У вихідні туди водять екскурсії та розповідають дивовижну історію про колишнього господаря – Норберта Вітте, людину, яка жила двома життями: одночасно чоловік був веселим директором, який катався разом з дітворою на атракціонах, і торгував наркотиками у великих масштабах, через що потрапив за ґрати. Здається, трагізм цієї особистості передався в парку абсолютно всьому, що колись тішило берлінців.
«Ferrari World», ОАЕ
Відкритий 2010 року цей павільйон – єдиний у світі парк, який повністю міститься в одному приміщенні. Розміри, звісно, дозволяють – 200 тисяч квадратних метрів. Під дахом зібрано абсолютно все, що хоч якось пов'язано зі знаменитою маркою автомобілів. Головна «фішка» – всілякі симулятори перегонів, котрі, подібно до «Феррарі», найшвидші у світі.