RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  Хвороби великих. Мігрень «по-царськи»

Хвороби великих. Мігрень «по-царськи»

Здається, занедужати на такі хвороби простих смертних, як вугровий висип або виразка шлунка, великі світу цього прямо-таки не могли. Для них більш характерні психічні недуги, які, можливо, й залишили відбиток у геніальності. Outlook «покопався» в історіях фізичних хвороб імператриці Катерини, мислителя Вольтера, письменника Свіфта та інших відомих особистостей.

Великий і могутній Тутанхамон, прокляття гробниці якого, на думку забобонних людей, забрало кілька життів, страждав на цілий набір хвороб. Одна нога коротша за іншу, епілепсія і, як припускають дослідники, захворювання, що й стало причиною його смерті, – туберкульоз.

До войовничого Наполеона всілякі недуги також охоче прилипали. Один з них – надзвичайно повільний кровообіг. Через це йому, щоб хоч якось тримати себе в тонусі, доводилося на годинку-другу переривати всі справи і занурюватися в гарячу ванну. Крім того, ймовірно, страждав імператор і на те, чого сучасні реклами пропонують не соромитися, а лікарі обіцяють вилікувати без операцій – геморой. Кажуть, що навіть битву при Ватерлоо він програв через це, не зумівши в період загострення сісти на коня, аби повести своїх воїнів у бій. Незважаючи на високе становище, не пощадив цей недуг і «некрасивий еталон краси» – Клеопатру.

У філософа-француза Вольтера слабким місцем був шлунок. Постійно страждаючи від виразки, він мало їв і тому був дуже худим. Втім, іноді хвороба виручала мислителя. Якщо йому не хотілося кудись йти або ж самому приймати непроханих гостей, він укладався в ліжко і передавав через слуг, що, можливо, перебуває при смерті.

Імператриця Катерина в юності страждала від недуги, якою не прикриєш своє небажання виходу у світ, та й саму хворобу приховувати було досить важко. Це зараз тональні креми та пудри в руках умілих візажистів навіть найнедосконалішу шкіру перетворять на гладку і шовковисту, а на початку XVIII століття замаскувати недоліки на обличчі було складно. Кажуть, дама позбулася вугрів, прислухавшись до поради лікарів використовувати тальк. А можливо, просто переросла.

Інші правителі Росії також частенько страждали і навіть помирали через недуги, які були у їхніх підданих. Петро II, наприклад, помер від віспи, Олександр I не зміг перемогти тиф, а причиною відходу в інший світ Миколи I стала звичайна застуда. Під час однієї з кінних прогулянок цар перемерз, після чого у нього з’явилися симптоми «хвороби-лідера» сьогоднішніх медичних карток – ГРВІ, яка потім перейшла в невиліковне запалення легенів.

Анна Іоаннівна, за припущеннями, померла від різкого загострення в результаті досить поширених зараз каменів у нирках. Подібним хворів і імператор Петро I, а крім того, страждав ще на цілий букет: епілепсію, астму і на додаток до всього – алкоголізм... Втім, ця залежність супроводжувала і багатьох інших відомих особистостей: Сократ, Сенека, Едгар По, Єсенін, Маяковський – це тільки невелика частина списку.

Перший в історії письменник-мільйонер Джек Лондон, крім того, що часто впадав у запій, примудрився підхопити і досить екзотичні в наш час хвороби – тропічну фрамбезію, що вражає кістки і хрящі, та цингу, якій навіть присвятив одне зі своїх оповідань – «Помилка Господа Бога». Почавши небезпечне самолікування ртуттю, він повністю «посадив» собі нирки. Після цього літератор вирішив змінити отруйну вакцину на опій та героїн, від чого за однією з версій і помер у сорокарічному віці.

А незвичайний діагноз «батька» Гуллівера, Джонатана Свіфта, спантеличив би навіть Доктора Хауса: хвороба Меньєра – ураження внутрішнього вуха, що викликає приступи запаморочення, постійний дзвін у вухах, і, як наслідок, психічні розлади. Особливо загострилася хвороба, коли автору перевалило за п’ятдесят. Його поведінка ставала дедалі дивнішою, шум у голові все голоснішим, проте творчий потенціал тільки зростав...

Постійно «хапатися за голову» доводилося і Юлію Цезарю, Марії Тюдор, Шопену, Дарвіну, Чайковському, Фрейду і Нобелю. Виною всьому був не рідкісний синдром, а звичайна мігрень, яка наполегливо набігала приступами на великі уми. Тож, напевно, не дарма кажуть, що ця хвороба – доля тямущих.

Ілюстрації Олександра Задніпряного

Вам это будет интересно:
Кокні: глузлива британська говірка
Дивні прізвиська для предметів, знайомих кожному; відома нині форма ain't (замість am not), а також літера h, що пропадає в деяких словах – все це про британську говірку кокні, колоритний діалект, що шокує консервативних англійців саркастичністю й епатажем.
Оце так сервіс! Японське таксі
Найперше, з чим має розібратися кожен турист, опинившись у новій країні – це із транспортною системою. Часто вона здається складною і заплутаною, і щоб збагнути її, потрібні тижні, а може, й місяці. Наша читачка Наталія Усенко побувала в Японії і ділиться своїми враженнями про найбільш комфортний і безпечний транспорт у світі.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Таксі по-нью-йоркському
Наступним героєм нашого циклу про міський транспорт-символ стало жовте таксі Нью-Йорка. Без цих яскравих і неймовірно маневрених машин просто неможливо уявити Велике Яблуко, а надто його центр – Мангеттен. Здається, що «шашечок» тут більше, ніж людей.
ВІДЕО: Ванільне, фісташкове... орхідейне
За сприяння Посольства Сирійсько-Арабської Республіки в Україні ми відвідали Дамаск і побували у незвичайному місці. Дивіться! Якщо Ви все ще думаєте, що улюбле багатьма - морозиво, можна приготувати тільки з молока або фруктового соку - то це не зовсім вірно. Дивіться відеоролик та дізнавайтесь з чого ще роблять "охолоджуїчі ласощі"!
Подивися на це небо. Найкращі планетарії світу
Добре це чи ні, та подорожі до далеких планет і зірок поки що залишаються тільки на сторінках наукової фантастики та у фільмах голлівудського кінопрому. Хоча можливість космічного туризму підібралася впритул, все ж до Юпітера і Сатурна ще ой як не близько.
На ходу. Вулична їжа в різних країнах світу
Досвідчені туристи вважають: найпевніший спосіб швидко пройнятися чужою культурою – скуштувати страви місцевої кухні. Щоб не розгубитися при виборі наїдків і заощадити дорогоцінний час для їжі духовної, OUTLOOK радить вам найкращі місця вуличної гастрономії із семи точок земної кулі.
Як незвично провести час у Копенгагені: Христианія – оплот свободи
Усі ми так чи інакше прагнемо свободи – особистої чи національної, матеріальної чи духовної. Дивне поселення Христианія в центрі датської столиці – одна із спроб досягти повної свободи від законів матеріального світу.
ВІДЕО: Антикварно-індустріальний Київ
Викидаючи речі у сміттєвий бак або відправляючи їх на звалище, ми не здогадуємося, що для них це не завжди смерть, часом навіть навпаки – початок нового життя...
Обігнути край світу. Мис Горн
Для моряків обігнути мис Горн, який розкинувся на самісінькому півдні Аргентини, – успіх, рівний підкоренню Евересту для альпіністів. Кинути виклик велетенським хвилям, ураганному вітру та прошмигнути під вітрилами навколо «старого людожера» вперше вдалося 29 січня 1616 року.
А ви знали...?
Перша у цьому році підбірка новин та цікавинок охопить інформацію з різних частин світу і, що головне, її буде вдвічі більше ніж зазвичай!
Глибокі музеї
Ще кілька століть тому морський транспорт був не просто найпопулярнішим, але й часом єдиним способом дістатися з точки А в точку Б. Однак, як відомо, форс-мажори трапляються на будь-яких дорогах, навіть водних, і за історію людства безліч кораблів так і не пристало до берега. Проте відносна «збережність» дозволяє затонулим суднам знайти друге життя, перетворившись на музеї.
А ви знали...?
Добірка цього тижня насичена фото і відео матеріалами з різних куточків нашої планети. Хто налаштовує годинники у Букінгемському палаці? Як звучить Чорнобиль? Чи можливо у незвичний спосіб оглянути околиці міста Чунцинь? Ці та інші цікавинки ви сьогодні дізнаєтесь!
А ви знали...?
Добірка цього тижня у своїй більшості стосується фотографій і вони вас однозначно вразять! Тут зібрані як знімки фотохудожників ХХ століття, так і переможця цьогорічного конкурсу аерофотозйомки Drone Awards. А от завершимо підбірку елементом сучасних реалій...
А ви знали...?
У цій рубриці ми коротко розповімо про ТОП-5 найбільш вражаючих новин зі сфери культури, які вразили суспільство за останній тиждень. Ми впевнені, нам є чим вас вразити!
Міські стежки. Найвужчі і найширші вулиці світу
Понад половину населення планети живе в містах, пронизаних безліччю вулиць – довгих і коротких, широких та вузьких, гарних і не дуже. Критеріїв тут немає, комусь нетрі Ріо миліші за бродвейські авеню. Ми не беремося стверджувати, що краще чи гірше, а просто зосередимось на показниках.
Чумова пошта. Курйози доставки
Далекого вже 1920 року влада США ухвалила дивовижну постанову – заборону на… пересилання дітей у посилках. Мабуть, в XXI столітті це рішення виглядає дико, проте майже 100 років тому до нього поставилися з розумінням, а це значить, якісь дбайливі батьки все-таки відправляли своїх чад у бандеролях... Ми говоримо про курйози, котрі трапляються в роботі пошти.
Швейцарія: банки, шоколад та армія
Ні для кого не секрет, що наш світ сповнений парадоксів. Outlook намагається в них розібратися, тому сьогодні ми розповімо про збройні сили найбільш мілітаризованої країни світу, яка при цьому вже понад два століття ні з ким не воює. Наш матеріал про армію Швейцарії.
У мандри по-своєму. Транспорт для подорожей
OUTLOOK не може уявити життя без подорожей. Але квитки, розклади, черги, повільність – усе це може неабияк зіпсувати мандрівку. Тому як добре мати біля дому чи в гаражі транспорт, який дозволить побачити і пережити щось нове, забувши про проблеми.
10 маловідомих фактів про Ізраїль
Об'їхавши цю маленьку за площею, проте надзвичайно цікаву країну, наша команда OUTLOOK підготувала добірку незвичайних фактів про неї. Ви ж не знали, що на івриті звичного нам равлика @ називають «штруделем»? Тож читайте далі, і ми розкриємо інші цікавинки, про які ви й не підозрювали!
Закрыть
Outlook facebook page