Парова реальність стімпанка
Поїзд з Ла-Сьота прибуває опівночі. Я поправляю капелюшок з новими шестірнями. На сукню в кращих традиціях вікторіанської епохи заздрісно поглядають леді на пероні. Мій годинник, змайстрований божевільним вченим з Единбурга, застиг на позначці 11:13. Він завжди ламається, а локомотиви завжди запізнюються, треба було летіти на дирижаблі. До мене наблизився сер, весь із металу, холодний і механічно точний. З правого відсіку його ноги виглядав револьвер. Почувся гул паровоза. Йшла друга половина XIX століття, і я познайомилася зі стімпанком.
На всіх парах в альтернативний світ
Стімпанк – це одночасно і підвид фантастики, і культурна течія, і взагалі окрема субкультура, що прославляє верховенство парових машин, котрі замінили собою електронні інновації.
Похитнувши шаблони, зазначимо, що «панк» – це не завжди зелений ірокез і рвані джинси на шпильках. Це не оболонка, а внутрішність – він несе поняття індивідуальності та виклику системі. «Стім» же (від англ. «steam» – пара) – об'єкт поклоніння і головний фетиш цього руху: парові машини, паровози і те, що рухається «на всіх парах».
Стімпанк – це література, музика, одяг і стилістика культу епохи. Він створює альтернативну реальність для технократів. Світ там зупинився на вуличці фабрично-буржуазних капіталістів, де перемогли тодішні технології.
Від клокворкпанка до фентезі
Паропанк придумав письменник Кевін Джетер наприкінці 1980-х, іронізуючи над поняттям «кіберпанк» і намагаючись підібрати точне слово для характеристики свого твору. А у 2000-х вдячні шанувальники стімпанка почали виділяти безліч напрямків.
Клокворкпанк
Стімпанкери, які схиляються перед годинниками і годинниковим механізмом, шестірнями і рухом стрілок.
Теслапанк
Підвид, натхненний людиною, яка випередила свою епоху, – Нікола Тесла. Ода електрогенераторам звучить у теслапанку.
Таймпанк
Його прихильники бажають володіти часом, повертатися у вчора і потрапляти в завтра, ігноруючи сьогодні. Таймпанк – це подорожі назад у майбутнє, з пригодами, як в однойменному фільмі Роберта Земекіса.
Сейлпанк
Увесь світ – у небі. Реальність, де правлять повітряні кораблі і пірати, водні битви і літаючі острови. У сейлпанк можна зануритися з романом «Аквалон» Іллі Новака і Льва Жакова та французькою короткометражкою «Подорож крізь неможливе».
Фентезі-стімпанк
Без магії, чарівних ельфів, друїдів, алхіміків, драконів та іншого фентезійного антуражу тут ніяк не обійтися.
Стімпанкери всіх країн
Сьогодні стімпанк в Америці і Канаді переживає справжній бум: вечірки, театралізовані перформанси, концерти, карнавали, масові фестивалі та опен-ейри: «Теслакон» і «Стімкон» – усе для істинних цінителів цієї культури. Для участі в подіях такого роду існує свій дрес-код, а елементи туалету можна підібрати в інтернет-магазинах (Rebelsmarket, Steampunk.de) і навіть на Ebay в розділі «Steampunk costume».
У СНД стімпанк тільки зароджується і поки що не розцвів як популярний напрямок, якщо порівнювати, наприклад, зі США. У цьому є своя принадність – як для шанувальників, так і для підприємців і майстрів стімпанк-антуражу.
Cпільнота «Паровой журналъ» зібрала понад 30 тисяч однодумців. За словами її адміністратора, Дарії Бєлєнкової, тематичні заходи проходять здебільшого в Києві, Москві та Пітері, а про широку популяризацію говорити поки що рано. Дівчина знайшла себе в неовікторіанському стилі та стімпанківській стилістиці: «Стімпанк для мене – це гарне хобі і якоюсь мірою спосіб мислення і спосіб життя. Почалося все, напевно, давним-давно із захоплення історією вікторіанської епохи, класичних книг Жюля Верна і любові до історичних костюмів. Стімпанк є частиною мого життя: впливає на книги, які я читаю, музику, яку я слухаю, на одяг, спосіб проведення часу, смаки. Але я все-таки розділяю хобі та повсякденне життя, з роботою і її неминучими умовностями».
Стімпанк – нове вікно в іншу реальність для всіх, хто хоче мріяти. Для початку можна переглянути «Дикий, дикий Захід», а вже потім обирати костюм з божевільними механізмами в естетиці парового панка.