ГДІП провів у Словаччині та Австрії заходи, присвячені 100-річчю української дипломатії
14 листопада в приміщенні Посольства України у Словаччині (м. Братислава), за участі Надзвичайного і Повноважного Посла України Юрія Мушки, було проведено науковий круглий стіл «Україна – Словаччина: розвиток двосторонніх відносин та дійові особи».
У науковій імпрезі взяли участь представники МЗС Словаччини, відомі науковці, політологи, українознавці, журналісти. З українського боку доповіді представили: Ірина Матяш, доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу історії міжнародних відносин та зовнішньої політики НАН України, Алла Атаманенко, професор, доктор історичних наук, декан факультету міжнародних відносин Національного університету «Острозька академія»; Ігор Дацків, доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних економічних відносин і міжнародної інформації Тернопільського національного економічного університету, Олег Павлишин, кандидат історичних наук, доцент кафедри новітньої історії України ім. М. Грушевського Львівського національного університету ім. І. Франка, доцент Українського вільного університету в Мюнхені; Ігор Жалоба, доктор історичних наук, професор НАУ України; Павло Кривонос, генеральний директор ДП «ГДІП», Інна Хоменська, начальник рекламно-видавничого відділу ДП «ГДІП».
Зі словацького боку до дискусії долучилися: Григорій Месежников, політолог; Юрай Марущак, директор Інституту політичних наук Словацької АН; Павол Демеш, колишній Міністр закордонних справ СР; Cільвестр Мінарович, голова Асоціації ветеранів дипломатичної служби СР; Емануель Регак, член Асоціації ветеранів словацької дипломатії; Юрай Грашко, професор, академік, екс-депутат словацького парламенту, екс-міністр навколишнього середовища СР, колишній Посол Словаччини у Швейцарії; Міхал Шміґель, доцент філософського факультету Університету Матея Бела в Банській Бистриці; Людмила Вербицька, голова правління Українсько-словацької ініціативи; Микола Мушинка, академік НАНУ, голова Наукового товариства ім. Т.Г. Шевченка; Антон Новак, голова Словацько-українського товариства; Іван Яцканін, письменник, публіцист, голова Спілки українських письменників Словаччини; Василь Дацей, словацький і український письменник; студенство та журналісти.
Посол України в Словаччині Юрій Мушка привітав учасників заходу, зробив стислий узагальнюваний екскурс в історію двосторонніх відносин наших країн, відзначивши важливість таких зустрічей для вивчення основ і визначення перспектив взаємодії. Для ознайомлення з офіційною базою встановлення дипломатичних відносин України зі Словаччиною українські делегати підготували виставку архівних документів.
Цього ж дня делегація з України спільно зі співробітниками посольства вшанували пам’ять на могилі видатного діяча українського визвольного руху, представника УНР за кордоном Івана Красковського, похованого в Братиславі.
15 листопада у Віденському університеті відбулася українсько-австрійська наукова конференція «Україна й Австрія – сто років тому», присвячена 100-річчю української дипломатичної служби. Захід організували Міністерство закордонних справ України, Посольство України в Австрії, Австрійсько-українське товариство, Віденський університет, Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв та Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин.
У конференції взяли участь українські й австрійські історики, науковці, політологи, студенти, члени української громади. Доповідачами були професори Ірина Матяш, Ігор Дацків, Олег Павлишин, а також доктори Андреас Каппелер, Крістоф Аугустиновіч та Керстін Йобст (Відень). Із вітальним словом щодо важливості відзначення інституалізації української дипломатії в Австрії виступив Павло Кривонос, генеральний директор ГДІП.
У доповідях науковців було окреслено період становлення української державності в 1917–1920 роках у контексті міжнародних зв’язків УНР і ЗУНР, а також перші кроки становлення української дипломатичної служби. Крім того, було представлено архівні документи, що описують діяльність українських дипломатичних представництв у Відні 100 років тому.
16 листопада було продовжено заходи з відзначення 100-річчя української дипломатії та річниці Революції гідності в Будапешті. Відбулося спільне покладання квітів до меморіальної дошки, де розташовувалася Надзвичайна дипломатична місія УНР у Будапешті в 1918 році, а також до пам’ятника Тарасові Шевченку.
Захід провели Посольство України в Угорщині, українська громада й вищезазначені члени делегації.
У своєму вітальному слові до присутніх Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині Любов Непоп наголосила, що нині українська дипломатія відстоює інтереси держави в умовах російської агресії, докладаючи всіх зусиль для того, щоб ідеї Революції гідності було реалізовано й наша держава стала невід’ємною частиною загальноєвропейського цивілізаційного простору. Це – спільне завдання. Для його досягнення слід зберігати єдність та покладатися на солідарність наших партнерів, зокрема й Угорщини.