Інті-Раймі: зустрічаємо сонце разом з перуанцями
Інті-Раймі – одне з древніх і традиційних свят стародавніх інків, яке збереглося до наших днів. Його проводять у перуанському місті Куско щороку, тож тисячі туристів з усього світу прибувають на цю подію. Про неї можна багато чого розповісти і написати, однак ліпше барвисту традицію бодай раз у житті побачити на власні очі. Вона ні чим не поступається ані індійським фестивалям, ані бразильським карнавалам.
Щороку 24 червня, в перший день нового року за календарем жителів Анд, і у дні зимового сонцестояння вулиці центральної частини Куско, древньої столиці імперії інків, перетворюються в гігантську сцену для масштабного театралізованого дійства. Пращури сучасних перуанців вважали, що цього дня сонце піднімається з Чумацького Шляху та утворюється міст між небом і землею, даючи можливість землянам поспілкуватися безпосередньо з небожителями й отримати від них відповіді на найважливіші запитання.
Фото wantseeproject.com
У святкуванні Інті-Раймі беруть участь як професійні артисти, які виконують головні ролі, так і аматорські колективи. Щоб нічого не пропустити, треба рано вранці 24 червня вирушити до центрального храму сонця Коріканча, щоби встигнути зайняти зручне місце до виходу артистів. Рівно о 10 ранку в чудовому парадному вбранні під звуки музичних інструментів і традиційні перуанські мелодії вони з'являються на майданчику храму та урочистою процесією ідуть вулицями міста до головної площі Куско. Просто перед глядачами оживають картини з історії інків.
У цей час на центральній площі всі готові до внесення на троні Верховного Інки: шамани, слуги, священики, королева інків на ношах, прикрашених квітами, пума і змія, священні тварини інків. Місцеві жителі й туристи теж уже давно пустилися в танок, оскільки спокійно стояти і споглядати не можуть навіть найбільш стримані і сором’язливі. Завдяки музиці, костюмам та атмосфері починає здаватися, що машина часу працює на повну і ти перенісся у минуле на декілька століть.
Фото portal.andina.com.pe
Обійшовши площу на радість глядачам, процесія прямує до фортеці Саксайуаман, яка на карті Куско має вигляд голови пуми. Там відбудеться головне дійство свята: Верховний інка вклониться сонцю, подякує йому за врожай, а потім передасть послання народу від Інті, бога сонця. А народ у свою чергу, щоб висловити повагу і задобрити небожителя, проведе молитву і театралізоване принесення в жертву лами. Саме від того, наскільки бог Інті буде задоволеним, залежить урожай, який зберуть селяни.
Це свято є частиною культурної спадщини Перу і національною гордістю місцевих жителів. Будь-яка дитина розповість вам легенду про походження інків, де, звісно, основну роль відігравав бог сонця Інті. Саме йому, за віруваннями, стало шкода людей, адже їхній спосіб життя був досить примітивним і вони мало чим відрізнялися від тварин. Інті послав своїх дітей, сина і доньку, щоб ті навчили людей і стали прабатьками великих інків. До речі, саме слово «інка» – це не так назва народу, як правлячого класу, представники якого не займалися землеробством, будівництвом та іншою корисною працею, а були тільки правителями і священиками для людей народностей кучуа та аймара. Вони і сьогодні живуть на території Перу, зберігши свою самобутність і мову.
Фото talktalkbnb.com
Інті-Раймі – це другий за масштабами фестиваль у Південній Америці, він слугує сприятливим початком нового року в Андах. Оскільки протягом багатьох століть після завоювання іспанцями південноамериканського континенту свято не проводили, а практику будь-яких язичницьких поклонінь забороняли, традицію було практично втрачено. Нинішній порядок проведення торжества відновлено завдяки записам перуанського історика XVI століття Інки Гарсіласо де ла Веги, автора «Історії держави інків». Першу реконструкцію провели 1944 року під керівництвом Фаустіно Еспіноси Наварри. Ці дві людини, по суті, повернули народові стародавній обряд, який дуже шанують. Коли люди розходяться по кафе і домівках, щоб відзначити Інті-Раймі вже у тіснішому колі, жодна компанія не забуває підняти келих саме за Наварру і Гарсіласо де ла Вегу.
Заглавное фото goodtripsperu.com