Їхні угорські серця. Найвидатніші представники країни
Саме у маминому виконанні Кельвін вперше побачив власне ім’я вишитим на бирці своєї одежини. А його бабуся практично все життя пропрацювала в текстильній крамниці, оточена різноманітними рулонами тканин. Найрідніші Кельвінові жінки змогли пришити дитині любов до елегантності, витриманості й стилю, які привезли із собою з Угорщини. Їхня рідна країна була тоді в центрі всіх модних тенденцій, що хвилями накривали Європу. Люди мали відповідати вигляду міста. Вони також хотіли цокати своїми підборами по гладкій бруківці, як цокали своїми шпилями й куполами по небу урядові будівлі, базиліки, бастіони й замки.
Почалась історія бренду з 1968 року, тоді Кляйн і його друг дитинства Баррі Шварц заснували в Нью-Йорку власну фірму – "Calvin Klein Ltd", вклавши у справу стартовий капітал у 10 тисяч доларів. Фірма розташовувалася в одному з готелів міста. Це було ательє, що спеціалізується на виробництві чоловічого верхнього одягу. За чутками, поверхом вище в готелі містився бутік одягу "Bonwit Teller", власник якого одного разу помилився кнопкою в ліфті і потрапив в ательє Кляйна. Він був так вражений виробами молодого дизайнера, що зі словами: «Повірте, завтра вас помітять» зробив замовлення на 50 тисяч доларів. Так до Кляйна і Шварца прийшов перший комерційний успіх, який визначив майбутнє компанії.
Кожна людина, хоча б раз у житті потрапляла під гіпноз кольорових кубиків, які швидкими рухами змінювали один одного. Відомий на весь світ кубик Рубика вигадали саме в Угорщині. Такий собі Ерне Рубик, професор архітектури, в один прекрасний момент отримав звання, про яке мріє, напевно, кожна дитина – винахідник. І винахідником він став завдяки іграшці-головоломці, яка підкорила весь світ. ЇЇ можна знайти у будь-якій сувенірній лавці Угорщини, та й не тільки. Зі складання кубика проводять чемпіонати по всьому світу, а встановлені рекорди вже неможливо побити. Цікаво, що окрім куба існують також куля і змійка Рубика. Сьогодні кубик Рубика – це надбання нації. На 2017 рік заплановане зведення Музею кубика Рубика. Натхненні своїм архітектором-вигадником угорці хочуть зібрати в ньому всі винаходи своїх земляків, які були створені в різні часи. Допомагати будувати дім, де розташується музей у вигляді здоровенного куба, буде і сам Ерне.
Мало хто знає, але двоє з китів нинішньої голлівудської кіноіндустрії також угорці. Вам говорить щось ім’я Вільяма Фокса? Упевнені, що у вашій голові вже звучать фанфари, а уява кидає світло прожекторів на велику золоту 20-ку зі славнозвісної заставки 20th Century Fox Film Corporation (кінооб’єднання «Двадцяте століття Фокс»). Саме ця кіностудія не стала б такою, якою ми знаємо її сьогодні, якби колись угорець Вільмош Фрід не доклав своєї руки до її створення. У 25 років він, заворожений мистецтвом, що підкорювало світ, придбав свій перший кінотеатр. Це було 1900 року. А вже 1915-го став засновником Fox Film Corporation, яка з роками, об’єднавшись із Twentieth Century Pictures, переросте в усім відому кінокомпанію.
Угорщина, велика частина якої оповита виноградною лозою і народжує сорти вина, якими захоплюється увесь світ, породила ще одну кінолегенду – Адольфа Цукора. Маленький хлопчик із солодким прізвищем народився в невеличкому селищі Річе (угор. Ricse). Хоча деякі джерела настійно стверджують, що його виплекав саме виноробний регіон Токай, вина якого здобули славу й повагу далеко за межами самої Угорщини. Можливо, пов’язують Цукора з Токаєм через те, що він, дотримуючись найкращих традицій зберігання і витримки, прожив цілісіньких 103 роки.
Юнаком Адольф не пішов слідами свого дядька, відмовившись ставати рабином, а ще через якийсь час він знайшов для себе іншу релігію – кінематограф. Коли в 16 років його родина перебралась до Америки, 1903 року, до нього як до бізнесмена, ще тоді кушніра, прийшли за кредитом для розширення мережі театрів, у яких вже демонстрували рухливі картинки. Захопившись ними, уже 1912 року пан Цукор засновує свою першу кінокомпанію «Відомі гравці» (Famous Players Film Company), яка швидко перетворилась на Famous Players-Lasky, а потім переросла у всім відомий гігант Paramount Pictures.
Як не дивно, але через стільки років Голлівуд частково переїхав в їхню рідну Угорщину, а скоро, можливо, стане головним центром світового кіновиробництва. Країна створила фантастичні економічні умови для виробників цього мистецтва, а також відбудувала декілька здоровецьких кіностудій, одна з яких «Корда-Парк» (Korda Filmpark). Натовпи туристів приїздять сюди, щоб оглянути місця і декорації голлівудських фільмів – фаворитів переглядів і зборів, а також сфотографуватись на їхньому фоні. Власне, фоксівське 20-те століття знайшло поблизу угорської столиці свою Японію (де знімали «47 ронінів»), центр Москви (для однієї з частин «Міцного горішка») і навіть Червону планету, по якій тиняється одинокий Метт Деймон у ролі забутого інженера-біолога Марка Вітні («Марсіанин»).
Через кіностудію під Будапештом повернувся на свою Батьківщину і всесвітньовідомий чарівник Гаррі Гудіні. Саме там нещодавно знімали міні-серіал про ілюзіоніста. Легендарний «ескейпіст» уміє долати пута, навіть якщо це пута століть.
А колись він був звичайним хлопчиком, Еріхом Вайсом, що народився у другій столиці тодішньої Австро-Угорщини – Будапешті, як і його шестеро братів та сестер. Гудіні й після смерті вдається виплутуватись із петлі часу і відкривати замки, які не дають йому пройти з минулого у майбутнє. Так, 2015 року в українському Ужгороді, з-під якого родом була його бабця, з’явилась мініатюрна скульптура Гаррі Гудіні на честь його 141-го дня народження. Та не встигли місцеві й оком кліпнути, як скульптура зникала. А ще через якийсь час міні-Гудіні з’явився в рідній угорській столиці з наміром залишитись удома й бути облюбованим допитливими туристами. А тепер його можна побачити в обох цих місцях, бо Великому Гудіні все під силу. Ох і фокуси!