У Києві за підтримки посольcтва Туреччини відбувся концерт Європейська музика при Османському дворі
Європейська музика при Османському дворі - це тематичний концерт, диригентом якого виступив турецький знавець музичного мистецтва Доктор Емре Араджи, який спеціалізується на європейській музичній традиції Османської імперії.
Європейські традиції в Османській імперії зародилися в XIX в, коли старший брат відомого композитора Гаетано Доніцетті Джузеппе став концертмейстером при султанському дворі. Більш відомий як Доніцетті Паша, Джузеппе став законодавцем моди на італійську оперу і європейську популярну музику в стінах палаців на узбережжі Босфору. Саме під його впливом жінки в гаремах вчилися грі на фортепіано, привезених з Відня, а султана військові оркестри грали марші Россіні та братів Доніцетті.
Зростання популярності європейської бальної музики при дворі призвело до того, що члени султанської родини стали випробовувати свої сили у написанні різних композицій: польок, маршів і вальсів, деякі з яких навіть потрапляли в музичні каталоги європейських видавництв.
Завдяки аранжуванням Доктора Емре Араджі ці аматорські роботи отримали нове життя і сьогодні переносять нас у світ забутих творів часів Османської імперії. Пояснюючи історію походження кожного з них, Араджі демонструє рівень культурного обміну, що існував між Сходом і Заходом в епоху, відомості про яку сьогодні можна знайти тільки на вкритих пилом полицях старих архівів.
Зі вступною промовою перед початком концерту виступив Надзвичайний і Повноважний Посол Туреччини в Україні Йонет Тезель. Під час концерту глядачі змогли насолодитися творами Жана Батіста Люллі, Джозеппе Доніцетті Паші, Гоетано Доніцетті, Шарля Луї Наполеона Д'Альбера, Каллісто Гуателлі Паші, Султана Абдула Азіза, Рифата Бея і багатьох інших.
Доктор Емре Араджі здобув освіту в Університеті Едінбургу і зробив вагомий внесок у вивчення турецької музики завдяки своєму дослідженню європейської музичної традиції при Османській дворі XIX в.
Дискографія Араджі включає в себе такі концерти, як «Європейська музика в Османській палаці», «Війна та мир: Крим 1853-56», «Босфор в місячному світлі» і «Із Стамбула до Лондона», які також видавалися у вигляді збірників під назвами «Запрошення до сералю» (Warner Classics) і «Євро-оттоманами» (Brilliant Classics). Ці збірники отримали позитивні рецензії від видання The Grammophone, яке назвало їх «несподівано привабливою колекцією, а їх виконання - автентичним і живим».
Араджі - автор шести книг, виданих у Туреччині. У 2012 році Державний театр балету в Анкарі представив постановку Мурад V, в основі якого лежить лібрето авторства Араджі. Цей балет у двох актах розповідає про життя і музичному спадщина одного з найбільш султанів-композиторів в Османській імперії.
Араджі, що проживає у Великобританії, продовжує дослідження турецько-європейських музичних традицій.
Про те, як пройшов концерт, дивіться у нашій галереї: