RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Лялькове обличчя Праги

Лялькове обличчя Праги

Як по-різному іноді виглядає історія! Золотиться маківками церков і храмів часів Київської Русі, постукує дерев’яними кломпами Голландії, підноситься до небес разом із стародавніми пірамідами Єгипту. А ось у Празі, столиці Чехії, історія має лялькове обличчя.

Та й де б ще могли отримати прихисток ляльки-маріонетки, як не у місті, що все вибудоване невеличкими ляльковими будиночками, які так і нагадують продумані театральними постановниками декорації.

До Чехії маріонетки потрапили в компанії з мандрівними акторами, що зазвичай виступали на базарних площах. Чехи залюбки спостерігали за чудернацькими виставами, а вже на початок XVIII століття і самі навчилися робити ляльок, та неабияких, а справжні витвори мистецтва. Тепер же всі секрети, таємниці та деталі створення й удосконалення ховаються в шухлядах століть чеської історії.puppet-2-copy.jpgФото toleducation.org

Здавалося б, дуже просто виготовити ляльку з будь-якого підручного матеріалу: гіпсу, глини, дерева, скла чи текстилю. Але, мабуть, найголовніше – то душа майстра. Упродовж багатьох років у самій Празі та й в інших містах Чехії виникли цілі родинні династії лялькарів. Маріонеток найчастіше робили з дерева, то ж як у дереві кільця позначають його вік, так нашаровувались і покоління лялькарів, що передавали у спадок секрети виробництва. Найвідоміша в Чехії родинна династія Яна Копецкі, яка зародилася ще 1779 року, до нинішніх часів бере участь у театральних дійствах. Чималу історію мають також родини Іржі Трнки, Антоніна Сухарди, Мікулаша Сичровські, Вацлава Фінка, Томаша Дубські. Різьбярі, що працювали над ляльками, дуже часто поряд з цим створювали на замовлення ще й статуї для храмів, тому багато старовинних ляльок мали риси бароко, та й самі підмостки для вистав були вирізьблені в тому ж стилі.Фото gillicksworld.ca

Ляльководи ж цілими сімействами подорожували від села до села і показували свої дивовижні спектаклі, іноді біблійні, а іноді й надзвичайно реалістичні. Бо ж не завжди простолюдини могли висловити власну думку, а вкладена в уста безвинної ляльки правда звучала надто відверто. Але ніякий правитель не насмілювався воювати з маріонеткою, щоб не виставити себе на глум. Нежива ж істота за допомогою голосу господаря набувала людських рис та емоцій. Глядачі чудово розуміли, про що йдеться, і співпереживали героям.

Часто люди купували безликих ляльок, прикрашали й одягали їх на свій смак та влаштовували дома справжні дійства.Фото praga-praha.ru

Відтоді Злата Прага увібрала в себе всі ці традиції, запахи та відблиски давнини, прикрасила їх, вбрала в сучасні тканини та мережива, підфарбувала свіжими, яскравими кольорами і виставила на подив гостям у музеях, крамничках, галереях та ринках. Кожна лялька має власний характер і свою харизму від найперших та найвідоміших Спейбла і Гурвінека до сучасних мультяшних героїв. Зазирнувши до звичайної лавки, ви можете зустріти там президента Обаму чи співака Майкла Джексона, звичайно ж, у зменшеному варіанті, які п’ють каву, сидячи на підвіконні. То ж не дивно, що 1991 року серед інших театрів з’явився ще й Празький національний театр маріонеток. Дерев’яні ляльки зростом з людину чудово виконують акторські ролі, а почалося все з ляльки Спейбла, подарованої викладачу мистецтв Йозефу Скупе ще 1920 року. Багато для розвитку давніх традицій зробив Їндржих Веселий, який навіть виступив головним редактором журналу «Лялькар». Крім редагування видання він з однодумцями влаштовував виставки та симпозіуми, які популяризували захопливе мистецтво майстрів ляльки. На одній із таких виставок навіть було створена Міжнародну лялькову організацію – UNIMA. Сталося це ще далекого 1929 року.Фото praga-praha.ru

І ось так, крок за кроком, рік за роком, дочимчикували празькі витівники ні багато ні мало аж до третього тисячоліття. Нині столиця лялькового світу навіть започаткувала свій фестиваль. Художники з багатьох країн злітаються до міста, щоб «людей подивитись, та й себе показати». Ляльки, зібрані тут, виглядають не як прості іграшки, а справді як ексклюзивні твори мистецтва. Учасники фестивалю можуть не тільки добре провести час, а й відвідати майстер-класи, придбати матеріали, тканини чи фурнітуру для роботи. Ці дні в столиці Чехії напрочуд гамірні та веселі, сповнені дитячих спогадів, здійснених мрій і казкового настрою.

Якщо вам випаде така нагода – відвідайте Прагу! Зазирніть в очі кожній ляльці, знайдіть серед них свою і заберіть її додому.marionettes prague-1.jpgФото steemit.com

Головне фото marionettes-rici.com

Вам это будет интересно:
Зимова казка: які міста найгарніше прикрашають до Нового року
До початку 2022 року лишилося зовсім обмаль часу, тому, якщо ви ще не вирішили, де саме будете відзначати найпопулярніше свято на нашій планеті, OUTLOOK пропонує свою добірку найбільш яскравих міст для святкування. У них всі бажання і мрії неодмінно збудуться!
Ми там були: Прага
Прага… Вона, романтична і декадансна, сумна і весела, піднесена і духовна, відбивається у помахах крил відгодованих чайок на Карловому мосту, в дзеркальних калюжах Влтави… Такої думки креативний копірайтер Маша Гольдман, котра якось провела там кілька днів.
Ми там були: Прага
Де віднайти найвужчий у Чехії готель «Clementin» завширшки всього близько 3 метрів, як вибрати між Pilsner Urquel, Krušovice і Gambrinus, коли годувати золотих коропів і чому 91-ий трамвай не такий як усі? Про це і не тільки дізналася Ельвіра Матросова. І, попри те, що це місто стоїть на Влтаві (дослівно wilth-ahwa – дика вода), воно аристократичне, стримане, спокійне, хоча і далеке від пуританства.
Підземеллями Європи: Париж, Берлін, Прага
Блукаючи мальовничими вуличками старої Європи, ми роздивляємося на всі боки і навіть не підозрюємо, скільки цікавого лежить у нас під ногами. Якщо вам набридли стандартні туристичні тури з черговим марафонським забігом до музеїв та пам'ятників, пропонуємо поглянути на бабусю Європу з іншого ракурсу. Точніше – зазирнути їй «під ноги».
Хто як танцює?
Що найкраще характеризує будь-яку націю без зайвих слів і довгих пояснень? Звичайно ж, танці! Адже саме століттями відточені рухи можуть розповісти іноземцеві про інші народи набагато більше, ніж підручники з історії. Якщо уважно придивитися і відчути, як танцюють у різних країнах, то менталітет народів стане набагато зрозумілішим. І це не тільки слова.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Протягом березня акредитовані в Україні посольства брали активну участь у культурному та соціальному житті, адаптованому під сучасні реалії. Тож пропонуємо вашій увазі їх добірку.
Карлові Вари: гуляємо, п’ємо, лікуємось…
Позаздрити найвідомішому курортному місту Чехії Карловим Варам можуть навіть знамениті Єсентуки. Тутешня вода, яка піднімається з-під землі, давно зажила слави як панацея практично від усіх хвороб. Тому не дивно, що кожен готель має власного лікаря-курортолога, котрий за окрему плату розповість вам що, де і як пити.
Посольства відзначили Європейський день мов-2020!
Рада Європи спільно з Європейським Союзом оголосила 2001 рік роком Європейських мов, який став дуже успішним у всіх 45 країнах-учасницях. Цього року посольства, акредитовані в Україні, а також їх культурні центри, організували онлайн та офлайн заходи для всіх охочих долучились до розуміння культури через мову.
У Києві відсвяткували 100-річчя утворення Чехословаччини
У столиці України відбувся дипломатичний прийом, присвячений 100-річчю утворення Чехословаччини, а також Національним дням Чехії та Словаччини. В урочистій обстановці гостей вечора зустрічали Надзвичайні і Повноважні Посли Чехії Радек Матула і Словаччини - Марек Сафін.
Закрыть
Outlook facebook page