RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Каїр: як жити у склепі, або Коли твої сусіди – мерці…

Каїр: як жити у склепі, або Коли твої сусіди – мерці…

Автор: 30.09.2015 | Єгипет
Столиця Єгипту – це сімнадцятимільйонний мегаполіс, де щільність населення одна з найвищих на планеті. Щоб мати бодай якийсь дах над головою, деякі люди змушені жити на вокзалах, хтось отримує статус біженця, а комусь доводиться селитися на цвинтарі. Про сотні тисяч каїрців, які живуть серед могил – далі в Outlook!

Часті політичні кризи і революції заважають і столиці, і всій країні розвиватися, тому житла на всіх не вистачає. Через те, що територія міста не надто велика, а його населення стрімко зростає, мільйони городян змушені існувати без постійного даху над головою. Серед людей без певного місця проживання є особлива каста тих, хто захопив Мертве місто.

У центральній і найдавнішій частині Каїра раз по раз трапляються всілякі склепи, мавзолеї та поховання. Свого часу вони виникали хаотично, тепер їх охороняє держава або спадкоємці, та є серед них одне місце, яке виділяється особливо. Мова йде про гігантський, шестикілометровий некрополь, на території якого живуть люди. Розкинувся він в околицях знаменитої Цитаделі, а називається цей квартал з прилеглими нетрями просто і зрозуміло – Ель-Арафа, що перекладається як «цвинтар». Англомовні туристичні назви цього місця на кшталт "City of the Dead" або "cemetery" мало що скажуть таксистам, тому, якщо ви наважитесь приїхати сюди, кінцевою зупинкою треба вказувати або Цитадель, або площу Хусейна, звідки можна пройти пішки.

Видовище, яке відкривається туристам – точно не для слабкодухих. Тисячі могил як простих жителів, так і усипальні та родинні склепи султанів і державних діячів захоплені бездомними. На імпровізованих вулицях – просторі між похованнями – грають у футбол, продають продукти і товари першої потреби, катаються на велосипедах. За неофіційними підрахунками, на цій території мешкає близько півмільйона городян, і вони не бачать нічого дивного у своєму місці проживання, аргументуючи це тим, що нерухомість у Каїрі дорога, зарплати низькі, а тут стільки «апартаментів». Тож тим, що сусіди – мерці, не переймаються. «Квартиранти» облаштовують склепи на свій смак: хтось чіпляє на даху супутникові тарілки, щоб дивитися серіали й новини, хтось намагається підвести воду, а дехто навіть перефарбовує стіни і капітально переплановує усипальниці. Важливо відзначити, що захоплені могили – необов'язково забуті, до більшості з них час від часу навідуються родичі, яких змушують платити за те, що загарбники підтримують місця поховання в порядку і не чіпають останків покійних. А вигнати непроханих гостей фізично просто неможливо, тут усі один за одного горою, тому в разі конфлікту з одним мешканцем справу доведеться мати з кількома сотнями інших.

Усе це звучить моторошно і навіть неправдоподібно, але таким і є справжнісінький Каїр зсередини, і він зовсім не схожий на той туристичний, яким гіди зазвичай водять іноземців з усієї планети. Місцева влада і поліція не можуть навести лад у районі Ель-Арафі вже понад п'ятдесят років, відколи там з'явилися перші поселенці. Ними були біженці з районів Суецького каналу. Пізніше їхній приклад наслідували й інші провінціали, котрі кинулися до столиці на заробітки і намагалися таким чином залагодити своє «квартирне питання». Та, мабуть, найдивніше те, що на кладовищі живуть не тільки незаможні або переселенці – багато корінних каїрців воліють здавати власну нерухомість в оренду, а самі перебираються сюди. Своїх тут не обкрадають, на відміну від всюдисущих туристів, теплий клімат дозволяє не надто напружуватися щодо надійності даху над головою, дощі бувають всього кілька разів на рік, ну а те, що немає комунікацій та елементарної гігієни, можна пережити...

Останніми роками, особливо після революції 2011 року та падіння режиму Мубарака, єгипетські чиновники всерйоз стурбовані Містом мертвих. Вони вже запустили різні соціальні програми стосовно забезпечення людей житлом і навіть переселили близько ста тисяч в інші райони. Але, як показує практика, річ не тільки у слабкій економіці, тут радше відіграє роль саме ставлення до життя деяких людей – навіщо багато працювати, щоб винаймати житло хтозна-де, якщо можна перебиватися випадковими заробітками і жити безкоштовно в самісінькому центрі столиці? Питання, безумовно, риторичне.

Коли бачиш усю цю красу, яка розпадається на частини, брудну і захоплену безхатьками, не вкладається в голові, як у 21 столітті може таке бути? Єдине, що спадає на думку: історія у прямому сенсі слова розбалувала єгиптян пам'ятками старовини, тому про деякі з них просто забули і залишили напризволяще. Хочеться вірити, що коли про них згадають по-справжньому, то відновлювати буде що... Та поки каїрська влада і живі мешканці могил розв’язують свої проблеми, деякі туристи не відмовляють собі в цікавості побачити район Ель-Арафу на власні очі, адже, крім дивного колориту, тут є на що подивитися. Зокрема на величні мавзолеї і гробниці мамлюків – давньоєгипетських вельмож з кавказьким корінням. Серед них особливо виділяються комплекс султана Інала, мечеть Ібн Баркук і мінарет Саяр Аль-Дін Кавсуна. Подібних споруд з багатющою історією і дивовижною архітектурою в одному цьому районі більше, ніж у деяких країнах загалом.

Вам это будет интересно:
Стражі морів: вражаючі маяки світу
Слово «маяк» викликає красиві асоціації: морські пригоди, шторми, величезні кораблі. І ми хочемо не розвіяти ці думки, а навпаки підкинути хмизу у вогонь. У світі їх безмежна кількість, вони вражають своєю красою та неповторніст. Сьогодні ділимося з вами п’ятіркою найдивовижніших маяків!
Каїр is the capital of…
Курорти формату All Inclusive, піраміди і мумії – ось, либонь, і все, що спадає на думку, коли говориш про Єгипет. А тим часом це одна з найдавніших держав світу, а його столиця Каїр - не просто найбільше місто Близького Сходу й Африки з населенням у 19 мільйонів людей, це мегаполіс, котрий об’єднує в собі стародавні історичні пам’ятки і скляні хмарочоси, сміттєві звалища і дорогі магазини, незліченні багатства і кричущу бідність.
За водними процедурами – в пустелю!
Місто, де Олександру Македонському передрекли завоювання світу. Місто, куди навідувалася Клеопатра щоб поплескатися в теплих цілющих джерелах. Місто, яке сьогодні складно відшукати на карті без хорошої оптики. Сіва. У самому серці Сахари, в 560 кілометрах від Каїра чекає на «свого» допитливого відвідувача невелике поселення з незмірно великою історією.
Шарм-ель-Шейх: танцюємо у пустелі, пірнаємо і вчимося торгуватися…
Узбережжя Червоного моря прикрашене курортним містом Шарм-Ель-Шейх, що перекладається витончено: «бухта шейха». Оточена Синайськими горами, вона надійно схована від вітру і негоди, зберігаючи затишний для подорожей цілий рік…
Затримай дихання. Найнебезпечніші місця для дайвінгу
Після того, як легендарний француз Жак-Ів Кусто за своїми колегами винайшов і вдосконалив акваланг, підводне плавання міцно увійшло у список найбільш популярних,але, на жаль, небезпечних хобі. Outlook попереджує і розповідає про найбільш екстремальні для занурення місця.
Заступниця Міністра туризму Єгипту про відновлення подорожей
15 липня за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Єгипету в Україні Аймана Елгаммалі відбулась пресконференція із заступницею Міністра туризму та пам’яток старовини Єгипту Гхадою Шалябі.
Якщо у тебе 10 доларів і ти в Хургаді
Продовжуємо витрачати 10 $ по світу... Сьогодні в пісках єгипетської Хургади шукаємо те, у що варто вкласти свої гроші, щоб відчути місто на смак і на дотик. І водночас розберемось, як не потрапити у пастки продавців, котрі заради вашого туристичного гаманця готові побудувати нові піраміди і вивести незнаний вид жуків-скарабеїв.
Продається все: найкращі ринки планети
У наш час складно здивувати людину, особливо міську, якимось великим магазином або ринком, оскільки навіть у міні-маркеті біля будинку можна купити все. Утім, по всій планеті продовжують працювати легендарні базари, про які століттями складають легенди і розказують із захватом, розуміючи, що вони – набагато більше, ніж просто місце для збуту товарів.
Дипломатія в умовах карантину. Вручення вірчих грамот новопризначеними послами
11 грудня Президент України прийняв вірчі грамоти у послів Австралії, Єгипту, Ємену, Йорданії, Монголії, Норвегії, Пакистану, Таджикистану, Таїланду, Таджикистану та Філіппін. На церемонії були присутні заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква та заступник Міністра закордонних справ України Євгеній Єнін.
Глибокі музеї
Ще кілька століть тому морський транспорт був не просто найпопулярнішим, але й часом єдиним способом дістатися з точки А в точку Б. Однак, як відомо, форс-мажори трапляються на будь-яких дорогах, навіть водних, і за історію людства безліч кораблів так і не пристало до берега. Проте відносна «збережність» дозволяє затонулим суднам знайти друге життя, перетворившись на музеї.
Не тільки нафта і туризм: сафарі від африканських роботодавців
У світі безліч варіантів професій, які може опанувати людина. Північна Америка дала поштовх стартапам та банківскому сектору, Азія - високим технологіям, Європа - медицині... А ким же працюють люди на найбільш сонячному континенті - давайте дізнаємось!
Банк менталітетів: Єгипет
Єгиптяни складають думку про людину відразу ж після привітання, переважно у вигляді рукостискання. Та пам’ятайте – воно має бути неодмінно міцним, інакше буде розцінено як вияв нещирості… Так що вітаємось і продовжуємо знайомитися з особливостями менталітету цього народу!
Посол Єгипту в Україні Хоссам Ельдін Мохамед Ахмед Алі провів дипломатичний прийом
Надзвичайний та Повноважний Посол Єгипту в Україні Хоссам Ельдін Мохамед Ахмед Алі 11 липня зустрічав гостей з нагоди національного свята. Привітати Єгипет прийшли представники іноземного дипломатичного корпусу в Україні, члени Уряду, очільники неурядових організацій та партнери посольства.
Посол Єгипту провів урочистий прийом на честь Національного дня
23 липня в Єгипті офіційно відзначається річниця липневої революції день, який є національним святом і вихідним. Революція відбулася в обстановці підйому національно-визвольного руху арабських народів після Другої світової війни і ослаблення позицій британського імперіалізму на Близькому Сході.
Посол Єгипту відкрив виставку сучасного мистецтва «Egyptian Vision»
3 квітня Посол Єгипту в Україні, Й.В. пан Хоссам Ельдін Алі, у МВЦ «Музей історії Києва» відкрив виставковий проект сучасного образотворчого мистецтва “Egyptian Vision” ("Єгипетське бачення"), присвячений 25-річчю встановлення єгипетсько-українських дипломатичних відносин.
Посольство Єгипту за співпраці з Picasso East Art Gallery та Музеем історії Києва відкриють виставку єгипетського мистецтва
4 квітня у МВЦ «Музей історії Києва» відкривається виставковий проект сучасного образотворчого мистецтва “Egyptian Vision” ("Єгипетське бачення"). Вперше у Києві будуть представлені роботи добірної колекції близько 40 картин відомих єгипетських майстрів, серед яких: Мунір Ескандер, Ґерґіс Лотфі, Ґаміль Шафік, Хасан Абд Ельфатах, Саєд Саад Еддін, Карім Абд Ель Малак, Хасан Рашед і інші.
Посол Єгипту взяв участь в презентації туристичної концепції "Єгипет. Нові можливості"
Надзвичайний і Повноважний Посол Єгипту в Україні Хоссам Ельдін Алі взяв участь в пресс-конференції "Єгипет. Нові можливості", присвяченій презентації нової туристичної концепції на 2017 рік.
Банк менталітетів. Єгиптяни – сучасні нащадки фараонів
Піраміди, фараони, древні поховання... В усьому світі Єгипет асоціюється з чимось таємничим і незбагненним. Напевно, важко знайти більш загадкове і містичне місце, ніж ця країна. Не менш загадкові й самі її жителі.
Закрыть
Outlook facebook page