Американські вчені створили курей з мордами динозаврів
Про експеримент повідомляється в журналі Evolution, а коротко результати дослідження викладає Nature News & Comment.
Метою вчених було не створення мутантів і не воскресіння динозаврів методами генної інженерії - вони прагнули зрозуміти, як на молекулярному рівні йшов процес перетворення морд в дзьоби у рептилій (майбутніх птахів). Відомо, що дзьоб у ящерів виник із двох невеликих кісток (межчелюстних), які вишикувалися і об'єдналися в одну структуру.
Біологи на чолі з архата Абжановим з Гарварду і Бхарти-Анджаном Бхулларом (Bhart-Anjan Bhullar) з Чикаго порівнювали розвиток ембріонів сучасних птахів і рептилій. Виявилося, що в організмі цих груп тварин по-різному експресуються білки FGF і Wnt: у рептилій вони активні в двох невеликих ділянках плода, які перетворюються в морду, а у птахів - у широкій смузі на аналогічній ділянці.
Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені ввели в ембріони курей хімічні речовини, що блокують активність білків FGF і Wnt. Згідно зі схваленим владою університету протоколу дослідження, зародків-мутантів не довели до народження: зміни в їх анатомії відстежували на останніх днях розвитку плоду.
У деяких птахів межчелюстние кістки залишилися з'єднаними, в інших - окремими і короткими. Цифрові моделі черепів показали, що кістки в багатьох з них виявилися більш схожими на черепні кістки первоптіци (начебто археоптерикса) і динозаврів (таких, як велоцираптор), ніж на кістки звичайних курчат.
Проте до ідентифікації генетичної бази дзьобів поки далеко: це можуть бути як гени, що кодують FGF і Wnt, так і гени пов'язаних з ними біохімічних реакцій - а також «регулююча» ДНК, що впливає на експресію генів.
Відомий своїм проектом виростити динозаврів з курей палеонтолог Джек Хорнер (Jack Horner) сприйняв роботу Абжанова і Бхуллара з ентузіазмом. Хорнер виявив генетичні мутації, що відповідають за зникнення хвоста у сучасних птахів - але вплинути на них на практиці поки не вдалося (в освіті хвоста бере участь занадто багато компонентів). Маніпуляція з білками, що відповідають за ембріональний розвиток, представляється палеонтологові дуже цінним методом.