Міжнародний день ромів
Ця дата була проголошена на честь першого Всесвітнього конгресу циган, проведеного в Лондоні в 1971 році. Довгі роки народ стикався з дискримінацією і прагнув створити організацію, що захищала їхні права. Коли йому це вдалося, він об'єднав під своєю егідою кочують племена з 30 країн, прийняв власний прапор, герб і гімн.
У багатьох країнах у цей день прийнято виходити на хід із запаленою свічкою - це нагадування про сувору долю циган. Також свято ознаменований запальними фестивалями, ярмарками і концертами гортанних пісень.
Чисельність цього народу у світі - близько 18 мільйонів чоловік. Цигани населяють Албанію, Румунію, Молдову, Хорватію, Аргентину, Білорусь, Канаду, Бразилію, Росію та інші країни. У Європі та Америці вони називають себе ром, в Сирії і Палестині - будинок, у Вірменії - лом.
Роми кажуть циганською мовою, також володіють мовами народів, серед яких живуть.
Споконвічними професіями кочівників були лудіння посуду, виготовлення котлів, кінна торгівля, ковальство, музика, ворожіння, проте не рідкість зустріти серед них інженера, лікаря чи вчителя. У ромських родинах, як правило, багато дітей, але бувають і винятки. Сережка у вусі у цигана означає, що він єдиний син.
Носії циганських генів називаються романо рат. За ними визнається право стати циганами, якщо вони цього захочуть. Серед відомих людей це: Чарлі Чаплін, гітарист групи «Rolling Stones» Ронні Вуд, Сергій Курехин, Юрій Любимов, Ганна Нетребко.
За матеріалами calend.ru