Міжнародний день анімації: короткий метр від OUTLOOK
Напевно, вже в ці хвилини в різних куточках нашої планети стартують всілякі покази анімації. Сучасні технології та безмежний політ людської фантазії навряд чи залишать вас байдужими, адже деякі мультфільми наших днів – номінанти престижних фестивалів і справжнісінькі витвори мистецтва. Недарма ж метри кіно, серед яких помічено навіть Ричарда Лінклейтера разом з Весом Андерсоном і Патрісом Леконтом, не соромляться час від часу експериментувати і створювати мальовані шедеври.
Ми вирішили не зупинятися на великих і багатомільйонних проектах, тому сфокусувалися на менш розтиражованій короткометражній анімації. Гарненько покопавшись в архівах головних оглядів останніх років, фестивалів в Хіросімі, Оттаві, Ансі та Загребі, представляємо своїх фаворитів.
«Кріт на морі»
Росіянка Анна Кадикова за допомогою студії «Куля» («Шар») створила в 2012 році неймовірно житейську історію про мрію звичайного крота побачити море. Зі знаменитим фільмом «Достукатися до небес» мало спільного, однак на сльозу теж може пробити. Тим паче, що напрошується порівняння людства з незрячою твариною, яка якнайкраще характеризує звичку заплющувати очі на проблеми, пов'язані з довкіллям. Мультфільм здобув не один десяток нагород і вже вважається мало не класичним.
«Мінлива хмарність»
Якщо ви не знаєте, як саме розповісти своїй дитині про її появу на світ, можете сміливо вмикати їй цей шедевр компанії Pixar. І хоч значно частіше художники зі знаменитої американської анімаційної студії втілюють масштабні проекти, з малою формою вони теж обходитись уміють: без натяку на вульгарність, коротко і ясно.
«Міст»
Зворушливу і повчальну картину малайзієць Тінг Тей виконав 2010 року як навчальну роботу. Сьогодні він живе у Сан-Франциско, і сучасну анімацію у США, в тому числі й комерційну, складно уявити без нього. «Міст» – мультфільм простий за формою – про те, що в житті іноді треба поступатися, але це не відкидає його глибини. Це якраз той випадок, коли «не тільки для дітей».
«Дивний фрукт»
Ще одна демонстрація того, що мовою малюнка можна говорити про серйозні проблеми. Стрічка ізраїльських режисерів Хілі Ноя і Шими Асресая про расизм зібрала стільки призів, що, аби їх перелічити, потрібна не одна сторінка. Її високий рівень відзначили скрізь – від Барселони до Зімбабве. На жаль, тематика близька всім.
«Dark Noir»
Бразильський художник Рафаель Грампа, котрий прославився своїми коміксами, вигадав концепт, завдяки якому над його мультфільмом «Dark Noir» працювало понад тисячу осіб з 32 країн. Народний шедевр виріс із картини-зав'язки про геніального візіонера, що втратив свої ідеї, та фатальну красуню. Далі протягом трьох тижнів учасники проекту через інтернет у режимі реального часу додумували сюжет, обговорюючи малюнки, пропоновані бразильцем. Коли історія склалася, до роботи підключилися хлопці зі студії Red Knuckles Animation, які зробили всі кліпи культовим Gorillaz. Експеримент, в основі якого був унікальний за кількістю учасників мозковий штурм, завершився успішно – роботу захоплено прийняли професіонали індустрії. До речі, в тій чи іншій формі можливе продовження, адже, за словами Рафаеля, ідей було стільки, що їх цілком вистачить ще на кілька мультфільмів.