RU  UK  EN
Статьи  >  Дізнайся  >  «Мандела - спадщина свободи»: ексклюзивне інтерв'ю з послом ПАР в Україні

«Мандела - спадщина свободи»: ексклюзивне інтерв'ю з послом ПАР в Україні

З 23 жовтня, в Києві, в Будинку освіти і культури «Майстер Клас», відкрито виставку-фестиваль «Мандела - спадщина свободи», присвячену 100-річчю Нельсона Мандели. У зв'язку з цим наш головний редактор Дарія Карякіна розпитала про цю видатну політиці людину, яка знала його особисто, Надзвичайного і Повноважного Посла ПАР в Україні Крістіана Альбертусом Бассона.

Отже, почнімо. Я б хотіла запитати вас про сьогоднішню подію. Наскільки мені відомо, це перша така виставка в Україні. Не могли б Ви зробити невеличку презентацію для українців і розповісти дещо про цей захід?

– Цьогоріч ми відзначаємо 20-у річницю народження нової Південної Африки, 20 років демократії. А президент Нельсон Мандела, як Вам відомо, зіграв величезну роль у народженні нової Південної Африки. Він 1994 року став нашим першим демократично обраним президентом, будучи вже у похилому віці. А не стало його торік у грудні, тож ми вшановуємо пам'ять нашого президента. Першу виставку і перший кінофестиваль присвячено цим двом десятиліттям демократії, а також життю Нельсона Мандели, про що ми хочемо розповісти всім. Заходи організовано не тільки в Україні, а й в інших країнах. І нам дуже пощастило співпрацювати з творцями прекрасних кінострічок із зірковими акторами та найкращими продюсерами саме для цієї події. Ми раді можливості демонструвати по світу протягом чотирьох-п'яти тижнів фільми про Південну Африку. 

– Мені б хотілося запитати, на Вашу думку, які найважливіші досягнення президента Нельсона Мандели для Вашої країни?

– На мою думку, звісно, він досяг багато чого. Я вважаю, що, по-перше, це національне примирення. Ми багатонаціональна країна з розмаїттям культур, звичаїв, а Мандела зумів скувати нову націю навколо Конституції. Він особисто звертався до всіх і зміг об'єднати людей: і правих, і лівих, і всі політичні течії. Він змусив усіх відчути, що вони є частиною процесу, і це його найбільша заслуга. Друге, я думаю, це була його повага до закону, до верховенства закону. Він мав юридичну освіту, і нам пощастило, що наші троє батьків-засновників Олівер Тамбо, Волтер Сісулу і президент Мандела були юристами і вельми шанували закон. Для них африканська демократична Конституція, яка закріплює прагнення Південної Африки, і те, як ми маємо поважати рівність і права людини в нашій країні, були дуже важливим аспектом. Гадаю, що третьою складовою успіху Мандели було те, що він зміг повернути Африку в міжнародне співтовариство. Адже ми були відсторонені від більшості міжнародних подій, поки Мандела не став президентом і не затвердив закони, завдяки яким нас визнало міжнародне співтовариство. І я думаю, що його колосальною заслугою є вклад в національне примирення, мир шляхом переговорів. Ви знаєте, він не любив війни, він не любив насильства. І я думаю, що для людства його внесок неоціненний. Він був великою людиною в історії. Я зустрічав його декілька разів.

– Справді?

– О так, і я можу розповісти Вам про те, яким він був.

– Розкажіть, це дуже цікаво – розмовляти з тим, хто був знайомий з такою великою особистістю.

– Поділюся власними спогадами. Коли я працював у нашому відділі міжнародних відносин, мені кілька разів доводилося приносити дані в його офіс. Мандела прекрасно пам'ятав імена та обличчя. Цікавий один випадок. Як відомо, він 27 років провів у в'язниці, і тому мав серйозні проблеми з ногами. Того дня мене відрядили до нього додому, щоб віднести документи і передати інформацію. Я приїхав. Там не було охорони, нікого. Єдиний, кого я побачив, був його дворецький, який відчинив двері. Я сказав, що хочу побачити президента Манделу, щоб передати йому документи, дворецький у відповідь: «Ні-ні, йдіть прямо в його кімнату», на що я йому: «Не можу піти, розумієте?» Дворецький мені: «Не турбуйтеся, він не заперечує». Коли я піднявся нагору сходами, побачив, що президент лежав на ліжку, а фізіотерапевт масажував йому ноги. Тут Мандела помітив, як я увійшов, і каже мені: «Молодий чоловіче, підійдіть-но сюди. Підійдіть і подивіться, як ваш президент лежить на ліжку». Ну хто б ще так вчинив?

– Він був таким відкритим...

– Так, він був відкритим, великою людиною, гуманним, він любив людей, дуже любив людей.

– Неймовірна сцена, справді. Думаю, для наших лідерів це була б гарна історія. І моє останнє питання: як ви гадаєте, яким чином українці можуть дізнатися більше про видатну особистість Нельсона Мандели? Можливо, Ви порекомендуєте якісь знакові місця для відвідування у Вашій країні? Або порадите цікаві книжки?
– Ми завжди раді розповісти іншій країні про наші рецепти, тож дозвольте мені бути відвертим у цьому питанні. Є декілька загальних уроків, які пройшла Південна Африка. Думаю, на них можна повчитися. По-перше, знаю з нашого досвіду, ви мусите вести діалог з усіма, згодні ви з ними чи ні, ви маєте говорити навіть з тими людьми, з якими ви не згодні. І ваш президент робить це. По-друге, потрібна хороша Конституція. Це украй важливо. Третя складова – верховенство закону і юридичної системи. І четвертий аспект: те, що зробив Мандела, він відкрив економіку для всіх охочих узяти участь. Ось такі уроки може піднести Південна Африка, адже ми їх пройшли. Ми теж недосконалі, ми все ще переживаємо випробування і труднощі минулого, але Мандела вельми успішно дав приклад для наслідування. І він для нас є орієнтиром. Розумієте? Ми завжди думаємо: «Мандела зробив би це... Мандела зробив би так...» Він справді став критерієм, на який ми рівняємось. Ось гарний приклад: одного разу президента Манделу викликали до суду для свідчення, і він пішов туди. Йому казали, мовляв, президенти не ходять до суду, але для нього було важливо показати приклад на майбутнє, що ніхто не може бути вищим за закон. Дійсно, є багато уроків, яких варто повчитися на прикладі життя Нельсона Мандели. І ви побачите це у фільмах сьогодні. Він мав таке розвинене почуття міри стосовно того, де можна використовувати символізм. Одна зі стрічок, які ми продемонструємо, називається «Нескорений» (Invictus). Це художній фільм, на перший погляд, про регбі. Та насправді не стільки про саме регбі, скільки про те, як, використовуючи регбі, можна об'єднати націю. Картина варта того, щоб її переглянути.

– Спасибі, велике спасибі!

– Радий був спілкуванню, дякую Вам!

Фотозвіт з відкриття виставки та кінопоказів дивіться в нашій галереї:

Вам это будет интересно:
Харківський Дипломатичний Клуб святкує першу річницю створення!
23 грудня у стінах Харківського Дипломатичного клубу пройшов новорічний Гала-вечір на честь річниці його створення. Учасниками заходу стали народні депутати, керівники структур міста й області та громадськх організацій, губернатори, почесні консули, керівники ВНЗ, та інші почесні гості.
ВІДЕО: Ванільне, фісташкове... орхідейне
За сприяння Посольства Сирійсько-Арабської Республіки в Україні ми відвідали Дамаск і побували у незвичайному місці. Дивіться! Якщо Ви все ще думаєте, що улюбле багатьма - морозиво, можна приготувати тільки з молока або фруктового соку - то це не зовсім вірно. Дивіться відеоролик та дізнавайтесь з чого ще роблять "охолоджуїчі ласощі"!
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів.
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
"Made in Slovenia". Відкриття виставки сучасного словенського дизайну
З 5 по 15 листопада пройде виставка "The Future of Living" ("Майбутнє життя"), організована у співпраці Посольства Республіки Словенія в Україні з Центром креативності Республіки Словенія та Музеєм історії міста Києва.
Відриття Скверу Мислителів у Харкові!
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбулось урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові, який символізує дружні відносини між Україною, Азербайджаном та Казахстаном.
«Школа молодого дипломата» з Харкова в проєкті Diplomatic Greetings
У понеділок, 18 жовтня, відбувся проєкт Diplomatic Greetings за участі членів "Школи молодого дипломата" при Харківській міській раді. Спікерами заходу стали Надзвичайний та Повноважний Посол України Олександр Сліпченко, Надзвичайний та Повноважний Посол Чорногорії в Україні пані Драгіца Понорац ...
У Харкові відкриють Сквер Мислителів на знак дружніх відносин між Україною, Азербайджаном та Казахстаном
23 жовтня за ініціативи Посольств Казахстану та Азербайджану в Україні та за підтримки Харківської міської ради, Почесного консульства Казахстану в Харкові та Харківського Дипломатичного Клубу відбудеться урочисте відкриття Скверу Мислителів у Харкові. Меценатом проєкту став Почесний консул Казахстану у Харкові, Емін Наджафлі.
Вручення вірчих грамот Президенту України новопризначеними главами місій
1 жовтня Президент України Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти в Апостольського нунція, послів Держави Ізраїль та Латвійської Республіки.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Незважаючи на розпал літніх відпусток, багато культурних заходів за участі іноземних дипломатичних установ відбулось в серпні в Україні. Далі представляємо вашій увазі підбірку деяких з них.
64-ий Національний День Малайзії!
31 серпня малазійці у всьому світі відзначають Національний День. Темою цьогорічного свята стала «Малайзійська турбота» (“Malaysia Care”), що уособлює діяння малайзійців, притаманну їм турботу та гостинність.
Вручення вірчих грамот чотирма новопризначеними послами Президенту України
19 серпня Президент України Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти у послів Ірландії, Федеративної Республіки Нігерія, Республіки Корея та Республіки Вірменія.
Не вежею єдиною. ТОП кращих творінь Густава Ейфеля
Кажуть, Гі де Мопассан ненавидів Ейфелеву вежу. Знаменитий письменник вважав, що вона спотворює Париж і не приносить місту ніякої користі. Проте його частенько можна було зустріти в затишному кафе на вершині конструкції. У таких випадках автор «Любого друга» говорив, що «тільки тут клята вежа не трапляється йому на очі...»
Національний день Бельгії-2021!
21 липня у Києві відбувся дипломатичний прийом з нагоди 190-ї річниці з дня присяги Леопольда Сакскобургського на вірність новій бельгійській конституції і обрання його першим монархом. Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгія в Україні Алекс Ленартс радо вітав гостей на урочистому заході, серед яких були присутні...
Прем’єра вистави Бертольта Брехта «Тригрошова опера» у Львові!
9 липня о 19:30 на Великій сцені Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької у Львові за фінансової підтримки Посольства Німеччини в Україні та організаційної - Почесного консульства Німеччини у Львові відбудеться прем'єра вистави «Тригрошова опера» Бертольта Брехта.
Покладання квітів з нагоди 297-го дня народження Махтумкулі Фрагі
25 травня, напередодні одночасно двох свят - Дня працівників культури та мистецтва та Дня поезії великого сина туркменського народу Махтумкулі Фрагі, у Києві за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Туркменістану відбулось покладання квітів до пам'ятника національному поету Туркменістану Махтумкулі Фрагі.
Золтан Кіш у Києві. Концерт за підтримки Посольства Угорщини в Україні
24 червня у Колонній залі імені М.В.Лисенка Національної філармонії України відбувся концерт Національного академічного духового оркестру України під диригуванням Олексія Вікулова. Солістом став лауреат міжнародних конкурсів, угорський тромбоніст та учасник всесвітньо відомого гурту Mnozil Brass Золтан Кіш.
29-а річниця заснування ГДІПу. Дипломати вітають!
5 червня 2021 року відбулось велике дипломатично-сімейне спортивне свято з нагоди 29-ї річниці заснування Генеральної дирекції у спортивно-дипломатичному клубі ДП «ГДІП», що на Трухановому острові.
В Києві відбувся концерт до Дня Республіки Азербайджан
27 травня у Колонній залі ім.В.Лисенка Національної філармонії України за підтримки Об'єднаної діаспори азербайджанців України з нагоди державного свята - Дня Республіки відбувся концерт Діалог дружби "Україна-Азербайджан". На заході були присутні Надзвичайні та Повноважні Посли Азербайджану, Туркменістану, Куби ...
Новий Почесний Президент Харківського Дипломатичного клубу
24 травня у Харківському дипломатичному клубі відбулась інагурація його Почесних Президента та членів. У заході взяли участь почесні консули в Харкові Бразилії, Австрії, Словенії, Словаччини, Чорногорії, Грузії, Індонезії, Туреччини, в.о. міського голови Харкова​ Ігор Терехов...
Закрыть
Outlook facebook page