Посол Малайзії в Україні Дато Раджа Реза Раджа Заіб провів дипломатичний прийом
Національне свято малазійці святкують щороку, починаючи з 1957 року. Якщо трохи заглибитися в історію, 62 роки тому, 31 серпня 1957 року, Малайська Федерація, що складалась з 11 штатів, отримала незалежність від Британської Імперії. У той час, як День Малайзії знаменує об’єднання 11 штатів на півострові та двох штатів на Сході, Сабах та Саравак, у незалежну та суверенну націю – таким чином даючи початок країні, відомій сучасному світу як Малайзія.
На захід завітали Надзвичайні та Повноважні Посли Казахстану, Бельгії, Туреччини, Ірану, Індонезії, Киргизстану, Іраку, Лівії, Азербайджану та інші дипломати, урядовці, члени громадянського сектору, ЗМІ.
У вітальній промові Посол Малайзії зазначив:
«Для мене є велика честь сьогодні вітати всіх вас на нашому прийнятті з нагоди 62-ого Національного Дня Малайзії. Це прийняття можна вважати подвійним святом, оскільки сьогодні ми також відзначаємо 56-й День Малайзії.
Шлях, який Малайзія подолала до цього дня, був надзвичайно складним, але й водночас воістину захоплюючим. Через 62 роки незалежності та з населенням у 32 мільйони, малайзійське багатонаціональне та багатокультурне суспільство продовжує жити в гармонії, повністю цінуючи політичну та економічну стабільність.
Перша і єдина зміна влади в Малайзії відбулася через 61 рік за результатами проведення 14-х Загальних виборів 9 травня 2018 р. Мирний перехід влади довів, що культура демократії Малайзії цілком дозріла. Новий уряд, очолюваний прем'єр-міністром Тун Др. Махатхіром Мохамадом, робить великий акцент на верховенстві закону; свободі самовираження; належному управлінні, боротьбі з корупцією та прогресивних фіскальних реформах.
Що стосується зовнішньої політики Малайзії, ми продовжуватимемо бути незалежними, прагматичними та керуватися принципами інклюзивності, належного управління, свободи, прав людини та сталого розвитку. Коротко кажучи, зовнішня політика "нової Малайзії" є продовженням наших давніх основних принципів, таких як нейтралітет та невтручання. Ми продовжуватимемо підтримувати такі цінності, як мирне врегулювання, дипломатичні переговори та посередництво як інструменти вирішення конфліктів.
Дипломатичні відносини між Малайзією та Україною були встановлені 3 березня 1992 р. Малайзія була однією з перших країн, які визнали незалежність України. Уряд Малайзії відкрив своє посольство в Києві у вересні 2004 року. Відтоді Малайзія та Україна підтримують теплі та сердечні відносини. Більше того, зв'язки між Малайзією та Україною зміцнилися після трагедії MH17, що відбулася 17 липня 2014 року.
Я хочу підкреслити, що Малайзія непохитна і продовжує підтримувати суверенітет та територіальну цілісність України. Дозвольте мені нагадати, що Малайзія підтримала Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН 68/262 про територіальну цілісність України, прийняту Генеральною Асамблеєю ООН, 27 березня 2014 року. Я був присутній особисто під час голосування та прийняття Резолюції, на той час як заступник Постійного представника Малайзії в ООН. Малайзія залишається стурбованою конфліктом та гуманітарною ситуацією, що триває на сході України, яка забрала більше 13 000 життів невинних людей, залишила тисячі постраждалих та змусила 1,5 мільйона людей переселитися. Ми сподіваємось, що новий український уряд та всі задіяні сторони дотримуватимуться Мінських угод та активізуватимуть зусилля для переговорів та вирішення конфлікту мирним шляхом.
У 2019 році в Україні відбулася безпрецедентна зміна політичної обстановки. Обрання Володимира Зеленського новим Президентом України та формування нового уряду знаменує початок нового періоду для України. Малайзія вітає український народ з успішними президентськими та парламентськими виборами, які забезпечили мирний перехід влади.
Згідно зі Звітом про глобальну конкурентоспроможність за 2018 рік, малайзійська економіка посіла 25-те місце з найбільш конкурентоспроможних країн у світі за період 2018–2019 років, оскільки ми прокладаємо шлях до того, щоб стати розвиненою нацією до 2020 року. Малайзія відчула 48-відсотковий стрибок у прямих іноземних інвестиціях до 80,5 млрд. рингітів у 2018 році, порівняно з 54,4 млрд. рингітів у 2017 році, що відображає впевненість інвесторів у економічній стабільності Малайзії. Крім того, Малайзія 15 місце серед 190 країн світу згідно з рейтингом Світового банку «Ведення Бізнесу – 2019» за легкістю ведення бізнесу.
Наступного місяця у Малайзії відбудуться двосторонні політичні консультації між Малайзією та Україною. Я надзвичайно радий, що українську делегацію очолить заступник Міністра закордонних справ. Малайзія позитивно налаштована на продовження дискусій щодо посилення нашої двосторонньої співпраці в таких сферах, як торгівля та інвестиції, туризм, освіта, оборона, аерокосмічні системи, авіація та залучення нових можливостей для подальшої співпраці в інших потенційних сферах.
Я дуже задоволений, що цього року приватний сектор Малайзії та України активно співпрацює в нових сферах, таких як виробництво розумних лічильників, безпілотників, аерокосмічних та авіаційних систем. Я сподіваюсь, що більше малайзійських компаній отримуватимуть можливість брати участь в українських економічних заходах, таких як в галузі інфраструктури та експлуатації аеропортів.
Тим часом Малайзія та Україна перебувають в процесі укладення Меморандуму про взаєморозуміння у галузі вищої освіти. Коли він буде підписаний, я сподіваюся, що більше українських студентів зможуть скористатися перевагами навчання у Малайзії через доступну вартість та якість університетської освіти.
Із задоволенням повідомляю, що в 2018 році Україна була прийнята як одна з країн-реципієнтів Малайзійської програми технічного співробітництва (MTCP). Протягом цього року кілька українських чиновників брали участь у різноманітних програмах з розбудови потенціалу, пропонованих Малайзією через MTCP, і вони є серед наших гостей цього вечора. Я щиро сподіваюсь, що українські чиновники отримають користь від знань та ноу-хау, отриманих із запропонованих курсів, які можуть також сприяти реформаторським зусиллям України, особливо в економічній та освітянській сферах.
На завершення я хочу ще раз подякувати всім вам, друзі Малайзії, за доброзичливість та відносини, які ви побудували з нами. Я розраховую на вашу неоціненну підтримку та співпрацю, щоб сприяти більш значущій взаємодії між Малайзією та Україною, і за вашої підтримки, я впевнений, що ми розширимо сферу спільних зусиль наших країн».
Важливо зазначити, щодо торговельних відносин між Малайзією та Україною, то вони продовжують зміцнювалися з кожним роком. У 2018 році вперше за 11 років Україна зареєструвала позитивне торговельне сальдо на користь України в розмірі 22,2 млн. доларів США. Основними експортними товарами з Малайзії в цей період були пальмова олія, електричні та електронні товари, гумові вироби та перероблені продукти харчування. Основним імпортом з України за той же період були соняшникова олія, сільськогосподарська продукція, вироби із заліза та сталі та готові продукти. За перші сім місяців цього року загальний товарообіг між Малайзією та Україною показав позитивне зростання на 33,2%.
Варто зазначити також, що у сфері туризму в 2018 році туристичні прибуття з України були зафіксовані на позначці 14 529, що порівняно з 2017 роком вище на 11%.
Також Малайзія та Україна наразі доопрацьовують Угоду про взаємне скасування візових вимог і це означає, що вже найближчим часом і малайзійці, і українці зможуть скористатись вільною поїздкою в країну один одного на на термін до 90 днів.
Завершився дипломатичний прийом розіграшем пам‘ятних сувенірів.