Марцишор/Баба Марта урочисто відзначають у Києві
Було започатковано традицію урочисто відзначати Марцишор/Баба Марта в столиці і ми сподіваємося, що вона матиме гідне продовження та розвиток.
Щороку у Республіці Болгарія, Республіці Молдова та у Румунії, 1 березня розпочинаються святкування Марцишор/Баба Марта та жителі країн прикрашають свій одяг чи зап’ястя червоно-білими стрічками та прикрасами в знак приходу весняної пори року. Це не єдині атрибути свята і усі вони наповнені глибокими сенсами та пов’язані з повір’ями.
Гості, серед яких Надзвичайні та Повноважні Посли В'єтнаму, Бразилії, Бельгії, Грузії, Палестини, Таджикістану, Молдови, Румунії, тимчасова повірена у справах Болгарії, Заступники Міністра закордонних справ та Міністра молоді та спорту протягом цього урочистого вечора дізналися про святкування і відмінності традицій у різних країнах,а також насолодилися приємними миттєвостями під час виступів колективів, що спеціально прибули до столиці аби наблизити усіх до атмосфери свята, яке зараз панує в їх державах.
У концертній програмі Болгарію представлялиболгарський ансамбль «Балкан», що був лауреатом всеукраїнських та міжнародних фестивалів, зокрема «Таврійська родина» і «Танці без кордонів» та артистка Анастасія Стеблецька, яка на міжнародному конкурсі «Любка Рондова» в Болгарії в 2017 році так зачарувала своїм співом журі, що отримала перша місце.
У Болгарії свято називається Баба Марта. Баба Марта - це образ, який виник з язичницької історії Балкан. Це єдиний жіночій образ серед міфічних істот, які містяться у фольклорному календарі країни. Як справжня жінка, Баба Марта має мінливий характер і велику силу. Як тільки Марта посміхнеться - починає гріти сонце, а як почне пестити квіти - пробуджується весняне життя, як нахмуриться - йде сніг. Мартениця ж є символом пробудження та культом сонця. У минулому то був оберег від злих духів, червоний колір захищав від хвороб, а білий символізував чоловічу силу.
Марцішор, або Мартеніца - це традиційне свято зустрічі весни такожі в Молдовіі в Румунії. Починаючи з 1 березня люди з давніх часів дарують один одному маленькі бутоньєрки у вигляді квіточок з ниток білого та червоного кольорів.
Носять їх біля серця увесь місяць, а в кінці березня Мерцишор знімають та чіпляють на дерева. Згідно з повірям того, хто це зробив увесь рік буде супроводжувати щастя.
Молдову в концертній програмі представив етноансамбль «Штефан Воде», художній керівник Тудор Унгарян. За 33 роки діяльності колектив зміг донести своє мистецтво тисячам поціновувачів фольклору.
Традиція повязана з марцишором наступна. Згідно з переказами в перший день березня вийшла на узлісся красуня Весна, і побачила на галявині як з під снігу пробивається пролісок. Вирішила вона допомогти йому і почала розчищувати землю навкруги. Зима побачила це і розлютилася, закликала сильний вітер знищити первоцвіт. Весна прикриваючи руками квітку від вітру поколася гілками терну. Крапля крові впала з руки Весни та квітка ожила. Так Весна перемогла Зиму. З тих пір люди носять марцишори, що символізують червону кров на білому снігу. А білий і червоний трактують як символи боротьби добра зі злом.
Румунію на концерті представив фольклорний ансамбль «Мара», культурного центру Сігету-Мармаціей. Цього року він відзначив 50-ти річчя своєї діяльності. Ансамбль гордо носить титули лауреата багатьох конкурсів, особливу премію «ЄВРОПА» фонду Гердера за фольклор, Золотий диск та Срібне намисто (Діжон, Франція). Це один з найцінніших ансамблів з Марамуреша чиїм девізом можна вважати такі слова : «Що може бути прекрасніше ніж дістати з посаги наших предків посвідчення особи нашої духовності: пісню та танець».
Дуже мало ансамблів включаючи професійні наважуються відтворити такі танці. Ставлення, ритм, життєвість, малюнок робить їх унікальними. Вони відтворюють на сцені художнім образом предкові звичаї, звичаї танця на селі.
Костюми, які побачили гості, характерні для етнографічної зони Марамурешу. У хлопців на голові – клоп, у незаміжніх дівчат барвиста хустка. Танець у виконанны артистів став наче символом радості і оптимізму, відродження природи, початку весни.
Красуня Іляна Матус - одна з найпопулярніших солістів народної музики в Марамуреші - випускниця консерваторії в Університеті SPIRU HARET подарувала довгу хору та пісні для веселощів.
І яскравим завершальним акордом зустрічі стала хореографічна композиція "Бережіть Україну" у виконанні Академічного ансамблю танцю "Сонечко" (Житомир, Україна), художні керівники: народні артисти України Тетяна та Михайло Гузун. Зал, стоячи з оплесками, дякував за виступ артистам. Ведучою вечора була керівник проекту OUTLOOK Дарія Карякіна.
Посольства-організатори висловлюють повагу Міністерству культури України, організаційному партнеру-проекту OUTLOOK, дякують керівництву та працівникам Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського за всебічну підтримку та професіоналізм, та режисеру концерту народному артисту України Олександру Кравченку.