RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу

Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу

Кажуть, чим простіше, тим краще, але чи так це? Ми знаємо, що не всі народності сповідують цей принцип. OUTLOOK знайшов найбільш дивніі, складні і важко вимовляючі мови світу і хоче поділитися цим з читачами.

Табасаранська мова: в нетрях граматики

«Складніше не придумаєш», «язик зламаєш» і ще тисяча і одна приказка на тему залізобетонних лінгвістичних конструкцій - все це може бути застосовано до самого хитромудрого діалекту світу. Йдеться про табасаранську мову, якою запросто не поговориш, навіть якщо ті є її носієм.

Жителі Дагестану постаралися додати якомога більше таких хитромудри висловів, що навіть Книга рекордів Гіннеса внесла до свого списку цей діалект з 48-ю відмінками. До речі, число 48 прийнято умовно - навіть самі дагестанці не впевнені в кількості відмінків: можливо, їх набагато більше.

Як жителям Дагестану вдається запам'ятати стільки правил, та ще й застосовувати їх у мовленні? З давніх-давен молоді люди отримували серйозну освіту, що було пов'язано з чергуванням релігій на дагестанських землях. Все почалося з албанської освіти, яка змінилася ісламськими традиціями, що привнесли арабську мову в простір Дагестану.Фото flnka.ru

З молодих років дітям доводилося заучувати строфи з Корану. Складну граматику вивчали вже в молодших класах в особливій мусульманській школі мектеб. Вчителі вимагали розвивати аналітичні здібності, проводили дебати, вчили відстоювати точку зору. Все це було необхідно для логічного мислення, яке точно знадобилося при вивченні хитромудрої табасаранської мови.

Досягнувши підліткового віку, діти вирушали в медресе, де навчання набирало войовничий характер. Учні повинні були досконало знати право, володіти логічним складом розуму і бути готовими віддати життя за Батьківщину, якщо рідним землям загрожує небезпека. Табасаранська мова відкривався в медресі з нового боку: вчителі концентрувалися на тому, щоб донести до дітей всі тонкощі арабської стилістики, яка стала частиною мови дагестанців.

Така освіта було пов'язано ще і з тим, що на землях табасаран проводилося безліч так званих священних воєн. Кочівники і ворожі національності прагнули завоювати табасаранів. Відбувалося змішання культур і релігій, і було важливо знати національну мову для того, щоб не втратити себе в цьому вирі подій.

Мова басків

Є точка зору, що найскладніша мова - та, яка важко сприймається її носіями. На думку нейрофізіологів, фахівців, які вивчають особливості нервової системи, найважчі мови - китайська та арабська, адже навіть представники цих національностей зазнають труднощів під час вивчення. У той же час, іноземцям важко дається російська мова, до речі, найбільші труднощі вона викликає у японців, і це не дивно.

Читайте також: Баски: між Францією та Іспанією

Однак якщо докласти чималих зусиль, можна вивчити все, що завгодно, навіть баскську мову. Невже вона настільки складна, запитаєте ви? Ще б пак, адже на цьому діалекті говорять всього лише 800 тисяч людей. Та й в цілому йому більше 35 тисяч років, адже вперше про цю мову згадував давньогрецький географ Страбон.

Французи та іспанці, які не змогли освоїти мову басків, всіляко висміюють цей діалект. Але, насправді, жителі регіону, що розташований між північчю Франції і півднем Іспанії, примудрилися зашифрувати свою вимову так, щоб їх мало хто зрозумів. Найдивніше полягає в тому, що лінгвісти вже довгі роки не можуть віднести баскську мову ні в одну категорію. Мова, що не має побратимів ... такою вважають її носії і, здається, пишаються власною ізольованістю.BasqueShepherd.jpgФото pri.org

До речі, під час Другої світової війни розвідники все-таки проникли в таємниці баскської мови і скористались цим для того, щоб ворог не зрозумів, про що йде мова. Їм це чудово вдавалося, адже людське вухо не звикло до таких нюансів.

Наприклад, у баскській мові є лише п'ятнадцять дієслів, які відмінюються, змінюючи форму для минулого, теперішнього і майбутнього часу. Крім того, вони відрізняються тим, що мають п'ять осіб в однині і три особи в множині. Всі інші дієслова нагадують лінивців: вони обмежилися лише трьома формами, які застосовуються у всіх випадках життя.

Мови індіанців: поза межами реального

50 тисяч людей - рівно така кількість володіє загадковою мовою чиппева, яка більш відома під назвою оджибве. І, хоча нею нікого не здивуєш в південній частині Канади і на півночі США, вчені вважають чиппева однією з найскладніших мов у світі.

Легко применшити запал тих, хто вирішує проникнути в мовні нетрі: досить сказати, що мова чиппева має п'ять діалектів, а тому доведеться вчити в п'ять разів більше. Дійсно, є свої нюанси в західній, північній та східній говірках, а також в Міннесотському та оттавському варіантах мови. Але будьте впевнені: вас чудово зрозуміють на будь-якому діалекті, як американці на льоту схоплюють британську англійську.

Читайте також: Мови. Яка зникне наступною?

Колоритний діалект заворожує тих, хто читав в дитинстві захоплюючі історії про індіанські племена. Ймовірно, на цьому діалекті перемовлялися між собою представники союзу індіанських племен, що існує з XVIII століття. Войовничі і непередбачувані, індіанці називали своє братство «Союзом трьох вогнів», а для більшої згуртованості використовували мову чиппева. Вона ставала у нагоді для таємних нарад, поклонінь божеству Кіччі-манить, а також під час здійснення шаманських ритуалів і танців з бубном.

Ізольованість мови чиппева пояснювалася ще й тим, що представники індіанських племен вели переговори з вищими силами, спілкувалися з духами, і для спіритичних сеансів їм була потрібна ну дуже екзотична мова.Фото gif.cmtt.space

Ще одна індіанська мова - хайда - посилено пручається англійській мові, яка намагається витіснити її з просторів Канади. Представники цієї національності вірили в безсмертну душу, яка живе в тілі людини, в шкурі тварин, в образі дерев і трав. Вони наділяли ефектом благородства звірів: вважалося, що рід охороняє якась тварина, і йому необхідно поклонятися, щоб не було біди. Різноманітні мисливські культи і ритуали шаманів вимагали плідного спілкування з потойбічними силами, а тому і мова хайда - не з легких. Наповнений різними образними конструкціями, вона має багато спільного з міфологією індіанців

На жаль, зараз ця мова знаходиться на межі вимирання, і вчені-лінгвісти роблять усе можливе, щоб не дати Хайді зникнути.

Головне фото thoughtco.com

Вам это будет интересно:
Колоритний континент. Красиві племена Африки
Повсякденне життя африканських племен може видаватися дивним навіть для мешканців цього континенту. І тільки природа і допитливі мандрівники лишаються наодинці з колоритом і незвичністю побуту етносів за межею мегаполіса.
Смачна Японія: скуштувати країну на зуб
Морозиво зі смаком конини, мариновані комахи, риба зі смертельною отрутою – японській кухні є чим дивувати, вражати й шокувати. І чесно кажучи, перелік цих страв не завжды сприяє апетитові. Але ми не женемося за екзотикою. Істинний гастротуризм – це спроба збагнути менталітет і відчути національний колорит через традиційну кухню...
Амазонки з племені мосо: Заповідник фемінізму в затінку Гімалаїв
Автори антиутопій пророкують сотні бід людям майбутнього, яким знову і знову забороняють грати весілля, та, схоже, не все так страшно. У китайській провінції Юньнань, коло самісінького підніжжя Гімалаїв, живе матріархальне плем'я мосо, якому поняття шлюбу зовсім не знайоме.
Йодль – музика австрійських гір
В Австрії з'явився незвичайний маршрут, його вибирають любителі вокального стилю йодлем. Бредуть туристи долиною Циллерталь, широка стежина звужується, відкриваючи шлях тільки для найзавзятіших, і звивиста доріжка веде вгору. Зазирають мандрівники до хижки, яка має форму дзвіночка, обходять стороною найбільший ріг, прямуючи туди, де альпійські пастухи вели неквапливі музичні бесіди зі своїм стадом.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Зимові забави Василя та Маланки: карнавал по-українськи
Новий рік в Україні не завжди розпочинався з ялинки, а замість Діда Мороза і Снігуроньки в гості чекали пустунку Маланку і моторного парубка Василя, та й не самих, а з почтом. Усі навіженості сходили з рук: витівки ряджених несли в собі сакральний зміст, продиктований логікою міфу про поєдинок весни і зими.
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Глінтвейн: зігріваємось правильно
Вітамінчики, загартовування, правильний режим дня... Це все добре і корисно, особливо в холоди, ось тільки іноді треба себе і побалувати й одночасно убезпечити від мікробів і застуди. У такий час найкращий засіб – глінтвейн.
Ескімоські іглу. Що нам варто із снігу дім збудувати!
Крихітка-син до батька прийшов і пропонує втекти від мами і бабусі на Північний полюс? Тільки не треба трагічних промов про люті морози, суцільну темряву полярної ночі і голодних білих ведмедів! Змовницьки підморгніть сміливцю й запропонуйте справжню чоловічу справу – навчитися будувати іглу для ночівлі в краю вічної мерзлоти під час зимових канікул.
Що вони їдять: кухня Риму
OUTLOOK часто розповідає про кухні народів світу, але, коли йдеться про Італію, писати про країну загалом було б злочином. Кожен з її двадцяти регіонів – це окремий світ зі своїми тонкощами і спеціалітетами. І нехай звання гастрономічної столиці Італії носить Болонья, її офіційній столиці Риму теж є чим похизуватися.
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Священні тварини інків
Наш «перуанський цикл» продовжується розповіддю про найбільш шанованих тварин у Перу. Вони – як зв'язок піж сьогоднішнім і минулим, грають важливу роль у житті цього народу. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало.
"Made in Slovenia". Відкриття виставки сучасного словенського дизайну
З 5 по 15 листопада пройде виставка "The Future of Living" ("Майбутнє життя"), організована у співпраці Посольства Республіки Словенія в Україні з Центром креативності Республіки Словенія та Музеєм історії міста Києва.
Несповідимі шляхи щастя: де загадувати бажання в Латвії?
Мандрівка в Латвію обриває ланцюг повсякденності, впускаючи у світ потаємні фантазії, котрим немає виходу в коловороті буднів. Блукаючи у вікових соснах, свіжий балтійський бриз млосно перебирає струни очікування чогось незвичного. Мрії справді збуваються – тільки треба знати, де загадувати бажання.
Килимами вистелена дорога до Азії
Килими вішають на стіни як символ достатку, стелять на підлогу для створення затишку і підносять як дорогий подарунок. А роздивлятися химерні малюнки у вигляді ромбів і зірочок на них, вгадуючи їх значення, – справа вельми цікава. Поширені по всьому світу килимові традиції були запозичені у східних народів, які першими навчилися робити пряжу і тканини з волокнистих матеріалів.
Замурзані аристократи
Професія сажотруса нещодавно увійшла до рейтингу найбільш рідкісних спеціальностей світу. А ще якихось сто років тому практично кожен житель Європи міг розповісти чимало цікавого про цих хлопців-замазур. Ми не винайшли машини часу, однак факти про представників такого вимираючого ремесла все ж роздобули.
Жіночі прикраси в Індії: сакральний зміст
При слові індійка в нашій уяві виникає красива жінка в сарі, неодмінно з безліччю прикрас і малюнків на тілі. Звідки в національних традиціях цього народу така пристрасть до прикрашання тіла? У цьому є не лише естетичний, але й глибокий сакральний сенс – відображення культури, вірувань і світогляду індійців...
Битися, як жінка. Бійцівський клуб літаючих чоліт.
У вільної боротьби не жіноче обличчя. Хороша дівчинка повинна мило усміхатися і берегти чепурне платтячко, а не розмахувати кулаками, але в суворих Андах такі ніжні квіти не ростуть. Справжня болівійська чоліта і за словом в кишеню не полізе, і тумаком при нагоді огріє, а в неділю, підібравши накрохмалені спідниці, ринеться у бій без правил.
Замість візка – човен: знамениті плавучі ринки
Магазини, супермаркети, ринки – всі ці місця невід’ємна частина життя будь-якої людини на нашій планеті. Здавалося б, що в них незвичайного – кругом усе схоже, хіба що товари і ціни різняться в залежності від країни чи міста. Насправді все не зовсім так – до деяких базарів слід діставатися вплав… Про них ми і розповімо.
Міжнародна акція до Дня Державного Прапора та 30-ї річниці Незалежності України від проєкту OUTLOOK, МЗС та NARODNYI DIM UKRAINA
За організації та ініціативи Міністерства закордонних справ України, Народного дому «Україна» та проєкту OUTLOOK у співпраці з українськими громадами за кордоном відбулася міжнародна акція з відзначення Дня Державного Прапора та 30-ї річниці Незалежності України.
Закрыть
Outlook facebook page