Наукові хроніки у медіа-центрі ГДІП: «Україна–Австрія–Угорщина: сто років відносин»

Серед запрошених доповідачів були Державний секретар МЗС України Андрій Заяць, Надзвичайні і Повноважні Посли Угорщини в Україні Ерно Кешкень, Австрійської Республіки в Україні Герміне Поппеллер, доктор історичних наук, професор Ігор Жалоба, голова Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, доктор історичних наук, професор Ірина Матяш тагенеральний директор ДП «ГДІП» Павло Кривонос,
Відкрив захід вітальним словом генеральний директор ДП «ГДІП» Павло Кривонос, наголосивши, що Медіа-центр ГДІП вже традиційно є інформаційним майданчиком для промоції та зміцнення відносин у сфері культурної дипломатії.
Державний секретар МЗС України Андрій Заяць у своєму виступі підкреслив, що українська дипломатія має давню історію. Проте саме в часи Української революції 1917–1921 років відбулася одна з визначних подій українського державотворення – заснування сучасної української дипломатичної служби. Її головними завданнями стали міжнародне визнання України як самостійної європейської держави, налагодження відносин з провідними країнами світу та захист щойно здобутої державної незалежності.
“Сторіччя української дипломатичної служби – не лише важлива віха нашої інституційної історії, але й привід для роздумів про зв’язок засадничих принципів модерної української дипломатії з основами національної дипломатії, закладеними нашими попередниками” – підсумував А. Заяць.
Під час свого виступу Надзвичайний і Повноважний Посол Австрійської Республіки в Україні Герміне Поппеллер зазначила, що 2018 рік є пам’ятним роком не тільки для Австрії та України, а й для всієї Європи. У центрі спогадів стоять завершення Першої світової війни, розпад Великої Габсбурзької монархії і як наслідок – утворення нових численних незалежних держав. Зокрема, й існування, хоч і нетривале, Української держави. В тих історичних умовах Українська держава, зважаючи на різні чинники, мала надзвичайно малі шанси вижити. Свій виступ пані Посол завершила словами про те, що сьогодні Україна є рівним європейським партнером.
Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень підкреслив, що умови для створення УНР були сформовані тогочасними історичними умовами. Українська держава самостійно вела переговори з європейськими країнами, ефективність такого спілкування засвідчив підписаний Брестський мир. “Саме тоді було встановлено дипломатичні відносини Української держави з центральними країнами. Базуючись на взаємних інтересах, у Києві було відкрито 11 дипломатичних представництв, зокрема й Австро-Угорської монархії. Вже тоді Угорщина прагнула встановлення тісних дипломатичних відносин між країнами” – зазначив пан Е. Кешкень.
Професор Ірина Матяш підготувала для учасників заходу презентацію на основі архівних документів, які засвідчили встановлення офіційних дипломатичних відносин між Українською Народною Республікою та Австро-Угорщиною. Пані І. Матяш розпочала свій виступ з окреслення підґрунтя встановлення відносин УНР з країнами світу, що було зумовлено підписаним 27 січня (9 лютого) 1918 р. у Брест-Литовську мирним договором між УНР та представниками країн Четверного союзу. Згаданий договір, зокрема, передбачав “негайне встановлення дипломатичних і консульських зносин (ст. IV), звільнення військовополонених (ст. VI), започаткування товарообміну (ст. VII)”. Розповіла пані професор про історію обрання представників та відкриття дипломатичних осередків, складні умови, у яких перебувала українська дипломатія, та перемоги її представників.
До речі, продовження встановлення дипломатичних відносин між нашими країнами відбулося й згодом. 17 квітня 1969 р. засновано Генеральне консульство Угорської Народної Республіки в Києві. 1 грудня 1991 року засновано Генеральне консульство Австрійської Республіки в Києві. 3 грудня 1991 р. Угорщина визнала Україну і вже 6 грудня 1991 р. на вулиці Рейтарській, 33 було відкрито Посольство Угорської Республіки, що стало першим закордонним дипломатичним представництвом у незалежній Україні.
24 січня 1992 р. було відновлено дипломатичні відносини між Україною і Австрією. Посольство Австрії в Україні діє за адресою: вул. Івана Франка, 33.
Підсумував вплив історії відносин на сьогодення голова комісії істориків України та Австрії Ігор Жалоба. Варто зазначити, що формат зустрічі передбачав не тільки виступи гостей, а й вільне обговорення наступних питань: аналіз розвиткудипломатичнихвідносини між державами-сусідами протягом минулого століття та сучасний стан дипломатичних відносин між країнами.
Зокрема, ветеран дипломатичної служби, Надзвичайний і Повноважний Посол Ігор Турянський подякував за чудову організацію заходу та поставив питання високоповажним гостям. У Надзвичайного і Повноважного Посла Угорщини в Україні Ерно Кешкеня як він оцінює відносини між Угорщиною та Україною сьогодні, зважаючи на прийняття Закону про освіту та, зокрема, Статтю номер 7. Пан Посол розповів про наукові плани для зміцнення взаємин, а саме про видання книги з дослідженням Ірини Матяш про угорців у Києві українською мовою. Він наголосив, що Угорщина у 1991 році була однією з перших країн відкритою до дипломатичної співпраці з Україною. “Мені шкода, що Угорщина, яка завжди підтримувала Україну, зараз у ЗМІ має негативне висвітлення. Угорці підтримували і підтримують Україну від початку її незалежності. Одна з основних проблем наразі – це питання національних меншин та їхнє ставлення до Закону про освіту. Але разом з тим Угорщина продовжує гуманітарну допомогу Україні. Було запрошено три тисячі дітей на оздоровлення до Угорщини, надана допомога воїнам АТО, продовжується розробка спільних економічних проектів. Угорщина надала кредити для України фактично без відсотків. Тож у нас багато планів та спільних проектів. Одна проблема – це національні меншини і ми її маємо вирішити” – зауважив Ерно Кешкень.
Завершилася зустріч неформальним спілкуванням.
За матеріалами gdip.com.ua