Визначні пам'ятки Польщі: все можуть королі!
Ми дослідили і виявили, що головні визначні пам'ятки Польщі пов'язані саме з палацами. Тому пропонуємо захопливі історії, архітектурні подробиці й точні маршрути до найкращих, розкішних і знакових замків Речі Посполитої.
Королівський замок у Варшаві
Сьогодні це музей і пам'ятник національної культури. На жаль, у Другу світову війну первозданний архітектурний шедевр було зруйновано. Тому нинішні споруди – точна реконструкція початкового ансамблю.
Замок у 1598–1618 роках побудував Сигізмунд Ваза, польський король і великий литовський князь. Хороми складалися з п'ятикутної будівлі та високої вежі. Вони пережили шведську навалу і Північну війну. Згодом останній польський король Станіслав Август Понятовський провів тут масштабний ремонт. Він добудував ще одне крило в стилі класицизму, додавши декілька залів, у тому числі й корпус королівської бібліотеки, яка з'єднувала замок з бароковим палацом.
Тут діє постійна експозиція. Головні її перлини – полотна Рембрандта, Матейка, Беллотто, а ще урна із прахом Тадеуша Костюшка. Також тут часто влаштовують тимчасові виставки, концерти, різнопланові конференції та симпозіуми.Фото pinterest.com
Адреса: Варшава, Замкова площа, 4. Неділя – вхід безкоштовний, в інші дні – 23 польських злотих (5,9 дол.), дітям – 1 злотий (0,26 долара).
Вілянувський палац – скарб столиці
Це грандіозна споруда – найважливіша варшавська пам'ятка. Палац справедливо вважається шедевром у стилі бароко і справжньою національною гордістю всіх поляків. Його обрамляє шикарний парк, де так і хочеться загубитися, занурившись у зелень. Утім, поляки пишаються палацом, звісно, не тільки через це.
Замок звели в 1677–1698 роках на замовлення короля Яна Собеського. З XVII століття тут була заміська резиденція, її постійно поліпшували і добудовували. До того ж у палаці було засновано перший художній музей Польщі. Його відкрили 1805 року в одній зі споруд комплексу.Фото e993.com
Адреса: Вілянувський палац стоїть на південно-східній околиці сучасної Варшави, вулиця Костки Потоцького, 10/16. У зимовий період неділя тут – вихідний. Ціна квитка – 20 злотих (5,13 дол.).
Мальборк: честь і лицарська гідність
Цей величний і дещо похмурий замок у місті Мальборку на півночі Польщі стоїть у дельті Вісли, на протоці Ногат. Її неспішні води мальовничо відображають усі його вежі та неприступні мури.
Замок Мальборк був заснований 1276 року тевтонськими лицарями на честь діви Марії. Він є найбільшою у світі середньовічною цегляною спорудою в готичному стилі й розкинувся на площі у 20 гектарів. Масштабність будівлі та велична краса вражають навіть не вельми обізнаного в архітектурному мистецтві туриста.
Мальборк занесено до списку світової спадщини ЮНЕСКО. І чимало мандрівників приїздять до Польщі саме для того, щоб тут побувати. Адже монументальний середньовічний замок вартий того!
У XIV столітті в ньому містилася резиденція великого магістра Тевтонського ордену. У ті часи розкішний форт вважався найпотужнішою оборонною фортецею, в якій розташовувався численний лицарський гарнізон.
Тоді представницям жіночої статі вхід сюди було заборонено. Адже, попри ореол романтизму довкола лицарів, їм належало вести аскетичне життя ченців. Мабуть, для того, щоб воїни завжди були готові до бою. Але одного разу лицарям знадобилася кухарка. І на те, щоб поселити жінку в Мальборку, вони просили дозволу в самого Папи Римського. Понтифік дав його з умовою: кухарці має бути не менше 60 років. Тевтонці ж вийшли з цієї ситуації з гумором, взявши на роботу трьох двадцятирічних дівчат.
Із занепадом лицарства бастіон став резиденцією польського короля. А за часів Другої світової війни і зовсім був захоплений нацистами. Так, у 30-х роках минулого століття вищі чини фашистської Німеччини влаштовували у замку свої урочисті заходи і святкували тимчасові перемоги в завоюванні світу.Фото amazing-places.com
Що варто подивитися в Мальборку?
Численні експозиції Мальборка оповідають його багатющу історію, є унікальна колекція зброї та обладунків, а також бурштинових виробів. Часто в замку проводять театралізовані шоу та урочисті заходи.
Для відвідування цієї легендарної фортеці варто виділити близько п'яти годин. Адже справді тут є що подивитися! Розлога екскурсія англійською мовою триває близько 4-х годин. Після чого на зголоднілих туристів чекатиме колоритний ресторан, звісно ж, у середньовічному стилі з належним антуражем. І, ясна річ, сувенірна крамниця, де можна придбати, скажімо, мішечок з усіма середньовічними грошима.
Наша порада: найбільш захопливе враження від замку – побачити його вночі, підпливаючи річкою. Але потрібно вибрати момент, коли тут проводять лицарські турніри, тоді замок заграє безліччю вогнів. А після турнірів влаштовують нічні екскурсії. Ще Мальборк славиться мальовничими пейзажами та прекрасними інтер'єрами, які можна закарбувати на світлинах. Але потрібно купити дозвіл на зйомку разом з квитком.
Як дістатися? Найкраще їхати поїздом з Гданська (Мальборк міститься між Гданськом і Варшавою). Тоді ще й дорога стане незабутньою пригодою. Адже краєвиди на під'їзді до Мальборка постають неймовірні. А вокзал всього в кілометрі від фортеці, тож можна дійти пішки.
Адреса: Malbork, Staroscinska, 1. Ціна квитка влітку – 39,50 злотих (10,12 дол.), узимку – 29,5 злотих (7,55 дол.).
Головне фото twitter.com