RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  From Київ with торт

From Київ with торт

Автор: 31.01.2019 | Україна, Київ
Київські аеропорти, вокзали та автобусні станції мало відрізняються від аналогічних об'єктів в інших великих містах. Та це лише на перший погляд. Якщо ж придивитися до пасажирів трохи уважніше, в руках у кожного третього можна побачити круглу біло-зелену коробку. Саме в ній міститься сувенір на згадку – знаменитий «Київський торт».

Гастрономічна легенда української столиці, та й загалом усієї країни, вражає своїм вишуканим смаком уже понад шість десятиліть. Офіційна дата старту «Київського торта», найпопулярнішого сувеніра з Києва – 1956 рік. Його створення вже давно обросло міфами і таємницями, які можна розділити на два великих концепти появи торта: випадковий і спланований. Відповідно до першого, десерт, якому судилося стати хітом продажів, страшенним дефіцитом і навіть своєрідною валютою за радянських часів, з'явився внаслідок помилки молодої співробітниці кондитерської фабрики-гіганта, названої в 1950-ті ім'ям Карла Маркса. Нібито 17-річна кондитер Надія Чорногор забула прибрати яєчні білки в холод, і вони простояли всю ніч у теплі, перетворившись на напіврідку масу. Зранку, діставши гарного прочухана від начальника, дівчина, мовляв, запропонувала приховати помилку та приготувати на основі цих білків хрусткі коржі з горіхами, доповнивши їх кремом «Шарлот» і прикрасивши поверхню кольоровими орнаментами. І ось саме так, щоб викрутитися, Надія Чорногор і її шеф Костянтин Петренко вигадали основу, котра вразила своїм незвичним поєднанням високих фабричних начальників, і ті схвалили масове виробництво тортів, яким, щоб надто не сушити голову, було вирішено дати назву «Київські».0_79gLlnPerLqvUaey.jpgФото medium.com

Друга версія, безумовно, не така романтична, а, радше, навіть прозаїчна. За нею на вже згаданій фабриці кондитери проводили за вказівкою згори різні експерименти зі створення нових видів тортів, адже перед ними стояло традиційне для тих часів завдання зробити щось нове «до святкової дати». І ось під час тестування рецептур для кремів і коржів було придумано, а пізніше вдосконалено те поєднання, яке буде зберігатися в найсуворішому секреті й припаде до смаку мільйонам. На користь цієї версії свідчить той факт, що в «Київському торті», відповідно до оригінального рецепта, мали бути настільки рідкісні й дорогі для України горішки кеш'ю і пальмова олія, про які в 50-х без спеціальних постачань і знати ніхто не знав. Однак у ті роки СРСР тісно дружив та активно торгував з Індією, і саме за допомогою зв'язків у комуністичній верхівці керівництво Київської кондитерської фабрики отримувало для своїх кулінарних випробувань цінні продукти. Тому ніхто випадково не міг винайти торт з таких дорогих інгредієнтів.il_fullxfull.1626339413_8qpj.jpgФото etsy.com

Як воно було насправді, сьогодні вже точно невідомо, кожен любитель торта може дотримуватися тієї історії, котра йому ближча, тож поговорімо про стовідсоткові факти. Уже в 60-х, побувавши спершу модною новинкою, «Київський» за ціною в три карбованці тридцять копійок (при середній місячній зарплаті в 100 крб) стає найвідомішим десертом у всьому Радянському Союзі. З огляду на гігантський попит, його продавали одразу в кількох точках міста, утім, це ніяк не впливало на дефіцитний статус торта, а отже, щоб поласувати чи купити його на подарунок, людям доводилося стояти кілометрові черги і переплачувати. Продавці таких крамниць, як «Українські ласощі» та Центральний гастроном, що реалізовували торти, ставали найважливішими друзями родини і мало не родичами, адже їх можна було просити притримати бажаний десерт.

Їхати чи летіти кудись з Києва і не привезти солодкий сувенір – було одним з найстрашніших «злочинів» тих років, навіть родичі сварилися, не кажучи вже про друзів і колег, які чекали на заповітний десерт майже так само, як і саму людину. Сьогодні в це складно повірити, але спеціально для транспортування в далекі республіки – на Кавказ і в Середню Азію – ласощі заморожували і дбайливо везли в покривалах, щоб вони не зіпсувалися в дорозі чи не пом'ялися. Знамениті круглі коробки, на яких спочатку було зображено Пішохідний міст на один з островів на Дніпрі, а потім і другий символ Києва – каштан, мали статус культових, і їх ніколи не вистачало, навіть попри виробничі потужності, адже робоча норма одного кондитера за зміну на фабриці становила 120 тортів, а з огляду на число працівників у цехах, навіть уявити складно кількість продукції...rtur6uynsr.jpgФото focus.ua

У кризові 80 – 90-ті майстри, які радували «Київським», до останнього опиралися наступу капіталістичних реалій з його дорожнечею, коли від кеш’ю доводилось відмовлятися на користь дешевшого фундука, а згодом арахісу. Спочатку зменшилася саме кількість виготовлених тортів, що перетворило їх в останні роки існування СРСР на неабиякий дефіцит, через це солодощі навіть крали в транспорті та на вулиці. А потім головний сувенір і зовсім зник з продажу на деякий час.

Сьогодні «Київський» випускають в достатній кількості і він продовжує подобається багатьом. І хоч нині є неймовірна кількість тортів у магазинах, і тепер за них не потрібно переплачувати або «діставати», легендарний десерт не став менш бажаним і сувенірним – його з ностальгією везуть з України як ті, хто жив ще за СРСР, так і нове покоління туристів, у тому числі й західних, адже, відкинувши всі легенди та фольклор, торт і справді неймовірно смачний і оригінальний. Якби він не був таким, то просто не вижив би в умовах вільного ринку, коли на пострадянські прилавки хлинули товари з усього світу. Отож «Київський торт» повністю заслуговує на увагу і народну любов, яка виникла понад шістдесят років тому.5116130f09236cab01520ca1c93a8c0a.jpgМіні-скульптура «Київський торт» авторства художниці Дарини Вовк у Києві, фото mag.relax.ua

Головне фото 1plus1.ua

Вам це буде цікаво:
Дружини іноземних дипломатів відвідали лекцію про українські традиції
У середу, 9 квітня 2019 року, з ініціативи та організаційного сприяння ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв», міжнародного жіночого клубу ASCK у Національному центрі народної культури «Музеї Івана Гончара» відбулася лекція, присвячена традиційному вбранню українок.
У Києві відбувся ХVІ загальноміський конкурс-фестиваль «Діалог держав: партнерство в освіті»
11 квітня 2019 року у Київському Палаці дітей та юнацтва відбувся ХVІ загальноміський конкурс-фестиваль «Діалог держав: партнерство в освіті» під гаслом «Пізнаємо світ – світ пізнає нас», приурочений до Дня Європи у місті Києві.
Українські Сади Семіраміди
Вы колись помічали, як манять парки, коли надворі стає тепліше? І що відбувається, коли раптом опиняєшся там? Час завмирає, а всередині тебе щось починає пульсувати. Пропонуємо відвідати разом з OUTLOOK найкрасивіші парки України, з яких ви вийдете оновленими.
Музеї, що лікують
«Мені, будь ласка, еліксир від головного болю, настоянку на корені мандрагори, пігулки від серця і трохи морфіну…» – приблизно так зверталися до аптекарів пацієнти кілька століть тому. А ті готували різноманітні бовтанки і суміші у фармакологічних лабораторіях, які знаходилися прямо в сусідніх кімнатах. Зараз технології, звісно, істотно просунулися, «магазини ліків» поміщаються в кіосках, та й нарковмісні препарати без рецепта не купити...
Історія однієї вулиці: проспект Дмитра Яворницького
Матеріалом про головну вулицю міста Дніпра, проспект Дмитра Яворницького, ми продовжуємо наш цикл, присвячений історіям вулиць. Проспект Дмитра Яворницького – це не просто центральна і найважливіша вулиця Дніпра, він є ще й уособленням багатовікової історії міста.
Знай наших: Серж Лифар
Знаменитий француз українського походження в дитинстві був блакитнооким мрійником. Згодом усі його жадання стали реальністю. Хай би чого він прагнув, усе давалося легко, немов удача назавше зробила його своїм улюбленцем. Спів у хорі, артистичний талант і, нарешті, балет. Серж Лифар не тільки підкорив світові сцени та здобув заслужену славу. Він відродив французький балет як такий і ввів поняття, котрі стали основою неокласицизму.
Візит дипломатів до міста Острог
У суботу, 23 лютого 2019 року, Надзвичайні і Повноважні Посли іноземних держав, представники дипломатичних місій, міжнародних організацій, Державного управління справами Президента України та Міністерства закордонних справ України відвідали центр зародження та розвитку української освіти – місто Острог – за організаційного сприяння й участі Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв у співпраці з Національним університетом «Острозька академія».
Дипломатичний прийом з нагоди національного свята Республіки Сербія
13 лютого відбувся урочистий захід з нагоди головного національного свята Сербії - Дня державності, який відмічається на офіційному рівні з 2001 року і знаменує День початку сербської революції проти Османської окупації в 1804 році.
"Україноканадці". Посол Роман Ващук відкрив виставку в Києві
12 лютого в Музеї української діаспори за підтримки Посольства Канади в Україні відкрилась виставка, присвячена українській діаспорі у Канаді. Метою проекту є відображення для загалу життя українських канадців, їх невпинну роботу у новій країні та вклад, який вони вносять щодня.
Вічна любов. Пам’ятники коханню в Україні
Скільки важить кохання і чи можна виміряти його обсяг? А чи має воно центр ваги і як поводиться у спеку та в снігову заметіль? Певна річ, кохання ефірне і радше нагадує шалених метеликів, що несамовито танцюють у животі. Однак люди, котрі особливо глибоко відчувають, навчилися «творити кохання» і передавати його сенс у камені, дереві, металі для інших.
Дипломат посольства Австралії Тім Болотнікофф відкрив власну фотовиставку у столиці
22 січня в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського за підтримки Посольства Австралії в Україні відбулось відкриття виставки фоторобіт Заступника голови місії Тіма Болотнікоффа "Південні землі: Австралія/Антарктида".
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Знай наших: ДахаБраха
Їхня пісня Sho Z-Pod Duba звучить у серіалі «Фарго» і рекламному ролику з Девідом Бекхемом, тайські школярки вчать «Колискову» на уроці музики, а концерти гурту з нетерпінням чекають по всьому світу. Продовжуючи серію надихаючих історій про талановитих українців у рубриці «Знай наших», Outlook розповідає про найбільш самобутній і популярний за кордоном український колектив «ДахаБраха».
В Києві всьоме пройшов конкурс за звання найкращого дипломата серед студентства
3-го грудня 2018 року всьоме відбувся традиційний захід Інституту міжнародних відносин – конкурс «Містер Дипломат». Однак, вперше за історію конкурсу участь в ньому взяли і дівчата, тому він мав нову назву – «Містер та Міс Дипломат».
«Німецький сад» знову відкрив двері для киян та гостей міста
Посольство Німеччини в України традиційно в вересні організувало день відкритих дверей – «Німецький сад». Кияни та гості міста змогли познайомитись з діяльністю Німеччини в Україні та поспілкуватися з представниками німецьких посередницьких організацій.
Посол Руслан Болбачан: Відносини між Молдовою та Україною набувають нової якості, стають ближчими
На честь 27-ї річниці Незалежності республіки Молдова в українській столиці посольством цієї держави та особисто Надзвичайним та Повноважним Послом Русланом Болбачаном було організовано урочисте святкування.
Посол Гійом Шойрер: Україна зміцнюється і Швейцарія - поруч
Надзвичайний та Повноважний Посол Швейцарії в Україні Гійом Шойрер запросив друзів та партнерів на святкування Швейцарської ночі. У невимушеній атмосфері в заповіднику Софія Київська гості вечора змогли поспілкуватися, налагодити нові контакти та просто насолодитися чудовим вересневим музичним вечором.
Посли іноземних держав відвідали фестиваль «Купальські роси» – 2018
У селі Немиринці Ружинського району Житомирської області відбувся традиційний Міжнародний фольклорно-етнографічний фестиваль «Купальські роси». «Купальські роси» – фестиваль, який відвідують гості не лише з Житомирської області, але й з різних куточків України та світу. Організаторами свята є Павло Жебрівський, український політик, та його сестра Філя Жебрівська.
Що вони їдять: Україна
Розпещені домашніми борщами, голубцями та котлетами ми наївно вважаємо, що знаємо українську кухню як свої п'ять пальців і нічого примітного в ній немає, хоча насправді гастрономічна спадщина нашої країни значно багатша, аніж нехитре бабусине меню. Настав час згадати оригінальні українські страви, незаслужено забуті в епоху напівфабрикатів і швидкого харчування.
На подіумі: Україна
Український традиційний одяг – цілком унікальний, яскравий і самобутній. Не дивно, що він досі лишається настільки ж актуальним серед українських і закордонних модниць. В останні роки дизайнери все частіше створюють колекції «за мотивами» головного символу – вишиванки, а багато голлівудських зірок час від часу вдягають сорочки з магічними орнаментами, вважаючи їх верхом елегантності.
Закрити
Outlook facebook page