RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Гадамес: Квітучий оазис найвідомішої пустелі

Гадамес: Квітучий оазис найвідомішої пустелі

Автор: 14.06.2021 | подорожі, Лівія
П’ятдесятиградусна Сахара – одне з найвідоміших місць на планеті, більша частина якого абсолютно не придатна для життя. Утім, сьогодні ми вирушимо саме в її піски, щоб побачити неймовірне місто Гадамес, чиї жителі тисячоліттями виживають серед тутешньої спеки і надають усім, хто цього потребує, такий необхідний притулок.

Північ Сахари, її невелика ділянка, де сходяться три державних кордони – Алжиру, Лівії і Тунісу, вражає, немов міраж, своїм пальмовим лісом, джерелами і квітучими садами. Саме тут розташоване стародавнє торгове місто Гадамес, а прилеглі території називають не інакше як оазисом. Цей рятівний для мандрівників у всі часи ринковий центр вважають воістину легендарним, оскільки саме тут каравани, давні племена, іноземні купці мали змогу бодай трохи перепочити, перш ніж продовжити свій шлях через розпечену пустелю, котра не дає дихнути спокійно і ночами, перетворюючись на сувору морозильну камеру з вітрами, що пронизують до самих кісток.Ghadames1.jpgФото theguidetolibya.com

Читайте також: Що вони їдять: Алжир

STNMTZ_20120612_09307.jpgФото авторства George Steinmetz georgesteinmetz.com

Дібратися до Гадамеса можна як трасою із Тріполі – лівійської столиці, до котрої майже 600 кілометрів, або ж із розташованого неподалік аеропорту Гадеймс. Будь-який шлях , яким би складним він не виявився, вартий того, оскільки Гадамес, а точніше стародавня його частина, переважає навіть найбагатшу уяву своїм виглядом. І справа тут навіть зовсім не в освіжаючій у порівнянні з околицями природі, а в самому місті, його архітектурі, що дає змогу містянам (тут у всі часи живе приблизно одна кількість людей – близько десяти тисяч) рятуватися від вбивчого клімату Сахари. Багатоповерхові глинобитні будинки з плоскими дахами, що витримують позамежні перепади температур, розставлені по Старому Місту таким чином, щоб жителі мали змогу переміщатися спеціальними терасами, переходами і галереями між ними, до мінімуму скорочуючи своє перебування просто неба, оскільки хоч пальми і квітнуть під шум тисячолітніх джерел, у денний час доби спека стає нестерпною. Що цікаво, саме тому багато лівійців, що вже давно переїхали у більш сучасні міста і в «новий Гадамес» біля аеропорту, не продають свою нерухомість тут, використовуючи старовинне місто як таку собі дачу в особливо спекотні місяці, коли навіть кондиціонери не виручають.STNMTZ_20120612_10054.jpgФото авторства George Steinmetz georgesteinmetz.com

Читайте також: За водними процедурами – в пустелю!

Old_Town_Of_Ghadames.jpgФото commons.wikimedia.org

Либонь, мало хто на нашій планеті може похизуватися «дачею» зі статусом об’єкта Всесвітнього Спадку ЮНЕСКО, а от лівійці – можуть. Їхнє місто, що бачило на своєму віку і правління римлян, і прихід візантійців, і переселення мусульман – це як музей просто неба з типовими близькосхідними площами, релігійними об’єктами, ринками. Соні років тут існувало власне літочислення: спеціальний чоловік «гадус» на центральній площі з водяним годинником ніс службу і визначав час молитов і поливу, а вода і релігія завжди були поруч, оскільки ніде більше вона так не цінується, як у пустелі. Спеціальна система із каменів регулювала напір і напрямок тутешніх джерел, рівномірно зрошуючи дерева та інші рослини. Друга після води валюта Гадмеса в середні віки – фініки. Ними можна було розплатитися за все, оскільки вони – легкі, поживні, довго зберігаються, а, значить, знадобляться абсолютно всім мандрівникам. Фінікові каравани розходилися звідси по всій Африці і Близькому Сходу.bb8e1dde2e1fc71c3141b86bfb446525.jpgФото pinterest.com

Читайте також: Алжир – яскравий птах Магрибу

Сьогодні, звісно, в цьому оазисі зовсім інше життя, і основний його напрямок – туризм. Тисячі людей з усіх континентів прагнуть на власні очі побачити одне з найдавніших міст нашої планети, яке до того ж чудово збереглося. Його унікальне планування, підземні частини, квітучі сади, поселення кочівників, ремесла, настінний живопис закохують у себе все нових і нових туристів. Навіть незважаючи на дуже нестабільну обстановку в самій Лівії останнім часом, місцева влада разом з міжнародними донорами намагаються підтримувати інфраструктуру на належному рівні, оскільки зберігати такі об’єкти – це першочергове завдання всього людства. Не може не тішити і той факт, що останніми десятиліттями Гадамес потроху оживає і реставрується, адже в середині двадцятого століття на нього практично махнули рукою. Особливо він розквітає у дні національних свят, коли мечеті і базари заповнюються лівійцями, алжирцями і тунісцями, а біля міських стін розбивають свої поселення кочові народи – туареги і бедуїни. І, дивлячись на все це, розумієш, що незважаючи на ні на що, деякі речі в нашому житті не підвладні часові, тим більше в цьому місті, де час взагалі розуміли по-своєму.5282815855_38fb5c0fc8_b.jpgФото авторства David Stanley flickr.com

Головне фото thoughtco.com

Вам это будет интересно:
Фарбарні Феса: райдужна палітра Сходу
Стара медина Феса міцно тримає час у тенетах вузьких звивистих вулиць і мальовничих крамниць. Середньовічне місто майстрів не визнає сучасні технології, однак прослідкувати життєвий цикл вподобаної сумки з тисненою в’яззю не справить клопотів. Шкіру для сувенірів вичиняють тут же, у внутрішніх двориках...
Departure: Киргизстан
Киргизстан прозвали Швейцарією Середньої Азії. Гори, річки, водоспади, печери, перевали і зелені луки – нітрохи не поступаються за естетикою європейським. Тотальне освоєння території гостями держави тільки починається. І поряд зі стрімким будівництвом готелів, для проживання все ще пропонуються звичайні юрти, які підкреслюють тутешній природний і ментальний колорит.
Синя Перлина Монголії
6 мільйонів років тому в далекій Монголії глибокий кратер згаслого вулкана поступово був вщерть заповнений водою, утворивши дивовижне озеро. Вода хвилювалася під поривами вітру та виблискувала під сонячними променями, наче коштовна прикраса, тож не дивно, що поряд з офіційною назвою Хубсугул з’явилася ще й більш поетична – Синя Перлина.
Гірокастра: «албанський Рим»
Конвенція про охорону всесвітнього культурного і природного спадку ЮНЕСКО зобов’язує з року в рік невтомно працювати над вивченням об’єктів, що мають неминущу цінність і унікальних за походженням. Під номером 569 великого списку організації розмістилося місто Гірокастра, що на півдні Албанії, котре ми сьогодні вивчимо вздовж і впоперек.
Бельгія очима Марини Орлової: Як живуть бельгійці
Марина Орлова – проектний менеджер у культурно-громадській організації. На одному з міжнародних проектів вона зустріла своє кохання – Віма, хлопця з Бельгії. Поїхати в його країну їй вдалося тільки тоді, коли Україна отримала безвіз і саме про те, як живуть бельгійці, що вони їдять на сніданок і як у них заведено відпочивати, Марина розповіла OUTLOOK.
Ісландія очима Софії Андрущенко
Ісландія – країна «льоду і полум’я», «тисячі рік і озер», незліченних водоспадів і гейзерів. Тут, як у казці, щоразу хочеться ущипнути себе і перевірити, чи ти спиш, чи все це існує насправді…
Гватемала: привіт від духів майя
Країна, де у древніх містах туристів більше, ніж у сучасних. Містична Центральноамериканська місцевість, відома як батьківщина цивілізації майя – Гватемала. Прогуляємося по одному з її стародавніх поселень, загубленому в непрохідних джунглях – Тікалі. Якщо уважно прислухатись, тут можна почути голос духів...
Джайпур. Рожеве місто
Хтось порівнює Джайпур з ажурною скатертиною. Інші – з коробкою рожевого зефіру. Треті твердять – це вулик, щільно заселений бджолами. Однак всі сходяться в одному – тут дивовижне повітря, сповнене якоюсь свободою, котру не зустрінеш у Європі. Вона заповнює легені, і вже через вдих мандрівник втрачає лік годинам і навіть століттям.
Скульптури Ватикану: історія та філософія
«Маленька країна, одначе з великою місією» – саме під таким девізом 11 лютого 1929 Латеранськими угодами між Італією і Святим Престолом Ватикан був визнаний суверенною територією. Цей пакт відчинив двері перед цікавими, які сторіччями обмінювалися плітками про те, «що ж зберігають замки Ватикану?»
ВІДЕО. Віфлеєм: абсолютна святість
У це величне для всіх християн православного обряду свято хочему представити вам відео про святі місця Палестини, а саме про місто Віфлеєм.
ВІДЕО: Ванільне, фісташкове... орхідейне
За сприяння Посольства Сирійсько-Арабської Республіки в Україні ми відвідали Дамаск і побували у незвичайному місці. Дивіться! Якщо Ви все ще думаєте, що улюбле багатьма - морозиво, можна приготувати тільки з молока або фруктового соку - то це не зовсім вірно. Дивіться відеоролик та дізнавайтесь з чого ще роблять "охолоджуїчі ласощі"!
Індійське село Кодхіні: таємниця близнюків, котру ніхто не розгадав
У світі є незвичайне місце, де народжується найбільше близнюків. Хоча на перший погляд це схоже на містичний збіг, статистика змушує вірити в чудеса. Індійський штат Керала може похвалитися селом, де відбуваються незвичайні речі. Кодхіні – те саме місце, де близнюків більше, ніж у будь-якій іншій точці світу. І цьому немає майже жодних пояснень.
Піша прогулянка Аахеном
Побувати у трьох країнах за один день – реально, якщо ви потрапили в Аахен. Розташоване між Німеччиною, Бельгією і Голландією невелике студентське місто увібрало риси середньовічної культури, що відбилася в його вражаючій архітектурі. Олена Буравцова побувала в цьому місті, яке полонило її серце своїми дивовижними пам’ятниками...
Чан-чан. Перуанське місто з глини
Бувалі мандрівники розповідають, що розглядати руїни стародавніх поселень в Андах можна місяцями, переїжджаючи з одного регіону в інший. Особливо багате на археологічні комплекси західне узбережжя південного континенту. Декотрі з них, приміром, Мачу-Пікчу, давно стали популярними серед туристів, інші тільки розпочинають прочиняти свої двері для допитливих.
Гетто світу: «Маленька Італія» Нью-Йорка
Переїжджаючи до нової країни, люди найчастіше селяться поряд з такими ж емігрантами. Це досить зручно: недороге житло, роботу можна знайти прямо на місці, та й мову вчити не обов’язково – довкола всі свої. Так виникають національні гетто. Маленька Італія – один із найбільш мальовничих кварталів Нью-Йорка.
Ця дика Африка… Частина 2
Ми продовжуємо нашу розповідь про найбільш захопливі національні заповідники Африки! Ось вам ще п’ять первозданних світових оаз, в котрих час ніби уповільнив свій біг, боячись потурбувати гармонію природи…
Що подивитися в азіатській частині Стамбула?
Судячи з відгуків більшості туристів, котрі відвідали Стамбул, багато з них так і не зібралися досхочу погуляти азіатською частиною головного турецького мегаполіса. Максимум, що вони бачили – аеропорт Сабіха і причали, куди можна як на атракціон приплисти з Європи, попутно нагодувавши чайок хлібом.
Коста-Рика: причини щастя
У пошуках ідеального пункту призначення можна користатися різними критеріями. Керуючись бажанням пізнати, як живуть люди, що випромінюють світло від насолоди, вирушайте в Коста-Рику. Ця країна – лідер за показником Всесвітнього індексу щастя (The Happy Planet Index).
Ми там були: Прага
Прага… Вона, романтична і декадансна, сумна і весела, піднесена і духовна, відбивається у помахах крил відгодованих чайок на Карловому мосту, в дзеркальних калюжах Влтави… Такої думки креативний копірайтер Маша Гольдман, котра якось провела там кілька днів.
Кордони не перешкода: найбільш відомі анклави світу
Сьогодні OUTLOOK подорожує по найцікавішим з точки зору географії та адміністративного управління містам і країнам, які є анклавами, повністю розташовуючись на територіях інших держав.
Закрыть
Outlook facebook page