RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  10 фактів про Ісландію

10 фактів про Ісландію

Значною мірою завдяки чемпіонатові Європи з футболу, що відбувся минулого літа у Франції, весь світ зацікавився далекою і нібито холодною Ісландією, оскільки її футболісти, створивши на цьому турнірі кілька сенсацій, голосно розпіарили свою Батьківщину. Щоб не відставати від тренда, Outlook вирішив підготувати власних читачів до можливої поїздки туди і поділитися найбільш цікавими фактами про реальну країну ельфів, вулканів і льодовиків.

Незважаючи на свою «холодну» назву, острів Ісландія зовсім не таке вже й льодяне місце. Навіть зимової пори року середня температура тут рідко опускається нижче мінус 5-7 градусів. Утім, тутешня природа у будь-якому випадку дуже цікава, оскільки час від часу тішить людей своїми «проявами», починаючи від фантастичного за своєю красою північного сяйва і закінчуючи гейзерами, що б’ють високо в небо, і буквально киплячими ріками. До речі, саме завдяки останнім у домах ісландців тече природна гаряча вода, відразу з термальних джерел. Фільтрувати її, як і холодну для пиття, теж не треба: унікальні ґрунтові системи виконують цю роботу в рази краще за найсучасніші системи очистки, створені людиною.

Фото bolavip.com

За своєю площею Ісландія мало чим відрізняється від більшості європейських країн, проте вона дуже слабо заселена. Зараз її населення – всього 320 тисяч жителів, приблизно половина яких проживає в Рейк’явіку – найбільш північній столиці світу. При цьому за рівнем життя, безпеки, індексу щастя та інших найважливіших соціально-економічних показниках країна завжди одна з перших. Що ще цікаво – окрім берегової охорони і скромної за своєю чисельністю поліції, тут більше не знайти інших силовиків: власної армії у держави просто немає.

Ісландці дуже патріотичні у багатьох аспектах, а починається все з рідної мови. Спеціальна комісія ретельно стежить, за тим, щоб у неї потрапляло якомога менше іноземних слів і всіляких неологізмів. Тому кожен сучасний житель країни може без проблем прочитати в оригіналі старовинні тексти, котрим понад тисячу років.

Фото calcitegroup.com

Місцеві всерйоз вірять в існування ельфів, і це зовсім не жарт. Зазвичай на початку будівництва або при переїзді в нове житло прийнято запрошувати спеціальну людину, котра має «домовитися» про все з усіма ельфами, що живуть по сусідству. На трасах час від часу можна знайти ділянки, рекомендовані до об’їзду, щоб не порушити спокій ельфів, адже, згідно з переказами, вони дуже могутні й образливі.

У більшості випадків в ісландців немає прізвищ у звичному для нас розумінні. Візьмемо, приміром, поширені тутешні прізвища, скажімо, чоловіче «Карлсон» і жіноче «Карлсдоттір». Дослівно вони перекладаються як «син Карла» і «дочка Карла». До речі, кількість імен доволі обмежена, існує певний список, звідки батьки вправі обрати ім’я для свого чада. Бажання обрати для дитини більш оригінальне обумовлюється із соціальними службами в індивідуальному порядку. Цікаво, що, коли в Ісландію емігрував знаменитий радянський диригент Володимир Ашкеназі, влада внесла в дозволений реєстр імен нове – «Володимир Ашкеназі».

Фото stluciastar.com

Ісландська кухня сповнена парадоксів. З одного боку, вона цілком типова і схожа на будь-яку іншу північно-європейську – ситну, просту і без особливих ускладнень. З іншого боку, місцеві час від часу люблять себе побалувати доволі дивними для іноземців стравами, наприклад, протухлим м’ясом акули, забродженим оселедцем, вареними баранячими яйцями та овечими головами у молоці. Як то кажуть, смачного…

Оскільки більша частина ісландців розсіяна по прибережних територіях, це час від часу породжує різні топографічні казуси для приїжджих, оскільки «їхати на північ» серед ісландців означає рухатися на південь, у бік Рейк’явіка. Та саме стосується і напрямку «захід-схід». Тому, щоб напевно доїхати до пункту призначення, краще покладатися на електронний навігатор, а не на підказки місцевих жителів.

Біля берегів Ісландії науковці знайшли найстарішу істоту на планеті – це молюск, чий вік приблизно мінімум 420 років. Разом із цим тутешній клімат не дає можливості жити комарам: їх в Ісландії просто немає, хоча у відносно сусідніх скандинавських країнах їх просто повно.

Фото turizmus.com

Оскільки країна розташована на вулканічному острові, самих вулканів тут дуже багато. Вони грають важливу роль в енергетичній політиці, адже близько 30% всієї електроенергії в Ісландії – це перероблена вулканічна могутність. Загалом надра цієї держави багаті на корисні копалини, і в теорії ісландці могли б на цьому добре заробляти, проте добувна промисловість практично не розвинена, оскільки доставка що нафти, що газу, що вугілля в інші країни була б дуже дорогою через віддаленість Ісландії. Так що основна сфера, що добряче наповнює казну – риболовля.

Фото images.guucdn.net

Незважаючи на футбольний успіх місцевої футбольної збірної на останньому чемпіонаті Європи (вона потрапила у вісімку найсильніших), у складі якої можна було знайти і режисера реклами, і дантиста, і парочку професійних рибалок, спортом номер один в Ісландії все одно лишається гандбол. У ньому нащадки вікінгів стабільно входять у призери практично всіх світових змагань, а спортбари, де майже щодня йдуть якісь трансляції – найпопулярніше місце для зустрічей, причому як чоловіків, так і жінок.
Головне фото https://www.5travel.net/2016/10/01/putevoditel-po-islandii-kuda-ehat-i-chto-posmotret/

Вам це буде цікаво:
Не лише в центрі цікаво. Спальні райони світу
Мало який мандрівник під час своїх нетривалих подорожей вибирається кудись далі центру міста, де розташований його готель. Якщо ж «дислокація» – ще й мегаполіс, то такі поїздки відкладають «до кращих часів». А дарма, адже саме у спальних районах можна подивитися на незнайому країну очима її жителів, що куди пізнавальніше за екскурсії «галопом» замками і площами.
10 фактів про Ліван
Будучи однією з найдревніших країн світу, Ліван понад 75 разів згадується в Старому Завіті, а тутешнє місто Бібл офіційно вважається найдревнішим у світі. Перші людські поселення на території Лівану датуються приблизно VI тисячоліттям до нашої ери, що вкотре доводить: саме Близький Схід – колиска людства. Сьогодні ми хотіли б розповісти про Ліван як про одну з головних перлин цієї частини світу.
Закрити
Outlook facebook page