RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Подивися на це небо. Найкращі планетарії світу

Подивися на це небо. Найкращі планетарії світу

Добре це чи ні, та подорожі до далеких планет і зірок поки що залишаються тільки на сторінках наукової фантастики та у фільмах голлівудського кінопрому. Хоча можливість космічного туризму підібралася впритул, все ж до Юпітера і Сатурна ще ой як не близько.

Проте вже давно працюють спеціальні об’єкти, які нібито «зменшують» Всесвіт, роблячи його доступним. Ми говоримо про планетарії та обсерваторії.

Варто сказати, що найперший планетарій і донині є чи не найрозкішнішим. Його побудували ще 1923 року в німецькому Мюнхені й розмістили в приміщенні місцевого музею. Фірма «Карл Цейс» створила спеціальний апарат «Цейс 1», який і відправляв відвідувачів в інші світи. Сьогодні баварці й туристи насолоджуються роботою моделі Zeiss M1015, а сам «піонер», до речі, зберігається в музеї. Слідом за Мюнхеном планетароманія охопила весь світ. ESO-Supernova-Planetarium-Visitor-Centre.jpgФото scitechdaily.com

На іншому кінці землі, в Нью-Йорку, працює знаменитий планетарій, або «сфера», Хейдена. Відвідувачі цього унікального як за формою, так і за вмістом об’єкта завжди отримують максимум задоволення від побаченого видовища. Не дивно, адже в тамтешньому театрі вони можуть з високою чіткістю зображення спостерігати за далекими зірками. А для більшого ефекту чотирихвилинна програма відтворює Великий вибух. У додаткових відділах планетарію можна вивчати як земні процеси (рух тектонічних плит, клімат, геологія), так і космічні (формування планет, галактик). А ще складно пройти повз ваги, які показують твою масу тіла на Місяці.DF_111118_4887.jpgФото imachination.net

Фінський центр «Еврика», що знаходиться неподалік від міста Гельсінкі, напевно, є найбільш інтерактивним планетарієм світу. Його відвідувачі можуть не тільки побачити зірки, а й «перенестися» в інші обсерваторії. Побувати там і добре не розважитися – майже злочин, адже на території комплексу розміщені атракціони. Особлива увага приділяється розвитку дітей. Крім зоряного неба, чадо, яке прийшло сюди, може подивитися на баскетбольний матч між... щурами, а ще – покататися на місячній гойдалці за допомогою скафандра і троса. Дорослі в цей час можуть ні багато ні мало спробувати налаштувати телескоп і виміряти температуру зірок. Взагалі, не дарма « Еврику» називають головною космічною лабораторією Європи.

Китайські обсерваторії беруть не тільки технологіями, але й розмірами. Пекінський планетарій після порівняно недавньої реконструкції одночасно може прийняти 600 відвідувачів, до послуг яких новітній кінотеатр з різними ефектами: час від часу розпиляються водні струмені, іноді з-під сидінь вириваються повітряні потоки. Усе це для повного «занурення» глядача. До речі, ночами тут частенько проводять дні відкритих дверей для молоді – стимулюючи інтерес до науки, керівники об’єкта влаштовують безкоштовні «покази» туманностей і спалахів комет за допомогою оптичних телескопів, максимально точних у нічний час доби.

Австралійська обсерваторія Буларді не проводить подібних вечірок, проте її значення для людства важко переоцінити. Ці щупальця посеред пустелі не качають воду, як може здатися на перший погляд. Завдяки такому радіотелескопу вчені всього світу вивчають активність Сонця. До речі, дивовижна конструкція повністю статична – вона позбавлена будь-яких рухомих частин. Саме тому й «вловлюються » показники зірки на ім’я Сонце.csiro.jpgФото nacc.com.au

Серед обсерваторій є й зовсім «дідусі». Наприклад, в ізраїльському місті Гіватаїм знаходиться мало не найстаріший подібний об’єкт. Проте вік не заважає відігравати йому важливу роль у вивченні космосу, адже обладнання постійно оновлюється. До речі, саме там за 1992 рік астроном Офер Габзо здійснив 22 тисячі спостережень за змінними зірками, встановивши рекорд. І ще одне досягнення планетарію – у 2001 році місцеві вчені вперше сфотографували туманність «Тухле яйце».

І наостанок варшавський планетарій «Небо Коперника». На карті місць, призначених для спостереження за космосом, він з’явився зовсім недавно, у 2011 році. Об’єкт знаменитий тим, що дозволяє споглядати 20 мільйонів зірок. І це при тому, що середній показник по інших сучасних планетаріях – 200 тисяч. На створення цього дива уряд виділив близько 4 мільйонів євро. Сьогодні «Небо Коперника» – не тільки можливість вивчати космос, але й місце, де проводять дослідження древніх цивілізацій, спускаються на дно океану, відвідують піраміди. Усе це завдяки новітнім технологіям, які створюють ефект присутності.copernicus-science-centre-poland-rogx_l.jpegФото locationscout.net

Головне фото discoverymuseum.org

Вам это будет интересно:
Де «запалюють» зірки
Мало що може зрівнятися з яскравим зоряним небом під акомпанемент тиші. Саме про зірки OUTLOOK і розповість, а точніше про місця, де на них відкривається найкращий вид. У Європі дивитися на зірки радять не де-небудь , а... в Словенії. Справа в тому, що ця невелика країна – одна з найчистіших у світі, а отже, й атмосфера тут не настільки забруднена смогом.
Кокні: глузлива британська говірка
Дивні прізвиська для предметів, знайомих кожному; відома нині форма ain't (замість am not), а також літера h, що пропадає в деяких словах – все це про британську говірку кокні, колоритний діалект, що шокує консервативних англійців саркастичністю й епатажем.
Оце так сервіс! Японське таксі
Найперше, з чим має розібратися кожен турист, опинившись у новій країні – це із транспортною системою. Часто вона здається складною і заплутаною, і щоб збагнути її, потрібні тижні, а може, й місяці. Наша читачка Наталія Усенко побувала в Японії і ділиться своїми враженнями про найбільш комфортний і безпечний транспорт у світі.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Таксі по-нью-йоркському
Наступним героєм нашого циклу про міський транспорт-символ стало жовте таксі Нью-Йорка. Без цих яскравих і неймовірно маневрених машин просто неможливо уявити Велике Яблуко, а надто його центр – Мангеттен. Здається, що «шашечок» тут більше, ніж людей.
ВІДЕО: Ванільне, фісташкове... орхідейне
За сприяння Посольства Сирійсько-Арабської Республіки в Україні ми відвідали Дамаск і побували у незвичайному місці. Дивіться! Якщо Ви все ще думаєте, що улюбле багатьма - морозиво, можна приготувати тільки з молока або фруктового соку - то це не зовсім вірно. Дивіться відеоролик та дізнавайтесь з чого ще роблять "охолоджуїчі ласощі"!
На ходу. Вулична їжа в різних країнах світу
Досвідчені туристи вважають: найпевніший спосіб швидко пройнятися чужою культурою – скуштувати страви місцевої кухні. Щоб не розгубитися при виборі наїдків і заощадити дорогоцінний час для їжі духовної, OUTLOOK радить вам найкращі місця вуличної гастрономії із семи точок земної кулі.
ВІДЕО: Підкорити природу. Найвражаючі віадуки світу
Нерідко природа посилає людям випробування. Час від часу стихію доводиться приборкувати і підкорювати. Зі спорудженням мостів водні перепони перестали бути для людства проблемою. Та що ж робити, коли населений пункт розділений яром або ущелиною? Не скрізь же прокладеш заповітний місток з опорами.
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
Як незвично провести час у Копенгагені: Христианія – оплот свободи
Усі ми так чи інакше прагнемо свободи – особистої чи національної, матеріальної чи духовної. Дивне поселення Христианія в центрі датської столиці – одна із спроб досягти повної свободи від законів матеріального світу.
ВІДЕО: Антикварно-індустріальний Київ
Викидаючи речі у сміттєвий бак або відправляючи їх на звалище, ми не здогадуємося, що для них це не завжди смерть, часом навіть навпаки – початок нового життя...
Обігнути край світу. Мис Горн
Для моряків обігнути мис Горн, який розкинувся на самісінькому півдні Аргентини, – успіх, рівний підкоренню Евересту для альпіністів. Кинути виклик велетенським хвилям, ураганному вітру та прошмигнути під вітрилами навколо «старого людожера» вперше вдалося 29 січня 1616 року.
А ви знали...?
Перша у цьому році підбірка новин та цікавинок охопить інформацію з різних частин світу і, що головне, її буде вдвічі більше ніж зазвичай!
Глибокі музеї
Ще кілька століть тому морський транспорт був не просто найпопулярнішим, але й часом єдиним способом дістатися з точки А в точку Б. Однак, як відомо, форс-мажори трапляються на будь-яких дорогах, навіть водних, і за історію людства безліч кораблів так і не пристало до берега. Проте відносна «збережність» дозволяє затонулим суднам знайти друге життя, перетворившись на музеї.
А ви знали...?
Добірка цього тижня насичена фото і відео матеріалами з різних куточків нашої планети. Хто налаштовує годинники у Букінгемському палаці? Як звучить Чорнобиль? Чи можливо у незвичний спосіб оглянути околиці міста Чунцинь? Ці та інші цікавинки ви сьогодні дізнаєтесь!
А ви знали...?
Добірка цього тижня у своїй більшості стосується фотографій і вони вас однозначно вразять! Тут зібрані як знімки фотохудожників ХХ століття, так і переможця цьогорічного конкурсу аерофотозйомки Drone Awards. А от завершимо підбірку елементом сучасних реалій...
А ви знали...?
У цій рубриці ми коротко розповімо про ТОП-5 найбільш вражаючих новин зі сфери культури, які вразили суспільство за останній тиждень. Ми впевнені, нам є чим вас вразити!
Міські стежки. Найвужчі і найширші вулиці світу
Понад половину населення планети живе в містах, пронизаних безліччю вулиць – довгих і коротких, широких та вузьких, гарних і не дуже. Критеріїв тут немає, комусь нетрі Ріо миліші за бродвейські авеню. Ми не беремося стверджувати, що краще чи гірше, а просто зосередимось на показниках.
Чумова пошта. Курйози доставки
Далекого вже 1920 року влада США ухвалила дивовижну постанову – заборону на… пересилання дітей у посилках. Мабуть, в XXI столітті це рішення виглядає дико, проте майже 100 років тому до нього поставилися з розумінням, а це значить, якісь дбайливі батьки все-таки відправляли своїх чад у бандеролях... Ми говоримо про курйози, котрі трапляються в роботі пошти.
Швейцарія: банки, шоколад та армія
Ні для кого не секрет, що наш світ сповнений парадоксів. Outlook намагається в них розібратися, тому сьогодні ми розповімо про збройні сили найбільш мілітаризованої країни світу, яка при цьому вже понад два століття ні з ким не воює. Наш матеріал про армію Швейцарії.
Закрыть
Outlook facebook page