RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  Мандалотерапія

Мандалотерапія

Вчора я створила Всесвіт. Узяла трохи гороху, рису, гречки, пшона, зерен чорного, білого перцю і кардамону. Прихопила по жмені кави та анісу. Потім у всього цього з'явився центр. Він розростався, заспокоюючи мої думки. Коли ж останнє зернятко лягло в коло, я знову відчула забуту гармонію, крізь шум машин на проспекті почула птахів...

...повіяло ароматом фіалок, що їх так дбайливо вирощує сусідка в себе на балконі, а спогад про хвостатого Фунтика із п'ятого поверху викликав спалах ніжності до волохатого чудовиська.

Мандала – це нині не просто слово, а напрям модної арт-терапії, інструмент пізнання внутрішнього «я» і спосіб вплинути на хід життєвих подій, стверджують експерти. Езотерики ж порівнюють мандалу з картою Всесвіту, а процес її створення з очищенням розуму, душі і навіть тіла.

Мандали існують стільки ж, скільки і саме людство. Адже кожна цивілізація намагалася наблизитись до розгадки Всесвіту, знайти її центр і сенс життя. Не буває двох однакових мандал, вони всі різні за своєю формою, традиціями складання, призначенням.

Певний лікувальний ефект від складання «магічного кола» свого часу помітив відомий швейцарський психолог Карл Юнг. Якось, переживаючи сильні емоції, він почав креслити на папері кола. Коли ж аркуш булоповністю усіяно символами, Юнг відчув щось, схоже на полегшення. Пізніше психолог радив пацієнтам ілюструвати власні емоції, щоб краще дослідити свою індивідуальність і таким чином долати комплекси.mandala.jpgФото people.howstuffworks.com

Сучасні арт-психологи підтверджують: створення мандали, а також її споглядання, вивчення веде до пізнання самого себе, заспокоює думки і нерви, чого, власне, і домагаються всі духовні практики. За допомогою «магічних кіл» можна навіть швидко зняти стрес. Для цього слід задуматися про проблеми і сплести, намалювати або викласти з підручних матеріалів свою мандалу. Опісля ж творіння слід знищити разом із негативом, який в нього вклали», – радить майстер з плетіння мандали з ниток Юлія Більчук.

Читайте також: Дудук: музика, що пробуджує кохання

Сакральний символ не тільки плетуть. Його можна намалювати, вишити, вирізати на дереві, зібрати з піску чи кольорового порошку, викарбувати на металі, висікти на камені, зібрати з коштовного каміннячи пелюсток квітів. Він може слугувати прикрасою інтер'єру, виконувати роль оберегу або мати конкретне призначення, наприклад, допомогти втілити якусь мету, надаватиме психологічну допомогу чи спрямовуватиме в потрібне русло невидимі процеси, що відбуваються з людиною.Hevajra_Mandala.jpgФото springfieldmuseums.org

Мітсуру Ооба вже багато років складає свої мандали. Він часто пише слово «мир» різними мовами світу. Починає від центру і продовжує йти від нього за спіраллю. Японець вірить, що таким чином він допомагає людям в усьому світі стати трохи добрішими одне до одного, відчути чужий біль і знайти точки дотику в конфліктних ситуаціях.

Читайте також: Бельгійське мереживо: вальс тисячі ниток

За свою першу роботу Мітсуру узявся, будучи переповненим туги і тривожних думок. Його засмучували робота, сім'я, стосунки з друзями. Та коли він закінчив писати своє «магічне коло», відчув щастя, емоційний і фізичний підйом. «Мій смуток зник, і я побачив наш світ повним яскравих барв і радості», – поділився Ооба.XGJKR44GT3YV5HGZ5LMO5SZ434.jpg
Фото ajc.com

Є серед його творінь і мандали простої подяки. Щільною спіраллю він виводить слова вдячності воді, землі, повітрю, природі. Японець знайшов союзників по всьому світу. Десятки чоловіків і жінок різної віри і соціального статусу, які живуть на різних континентах, щороку збираються разом, щоб написати спільну мандалу світу. Вони вірять, що їхні добрі наміри зможуть зробити світ більш позитивним, світлим і комфортним для всіх.

Незвичний підхід до складання мандали має іспанська художниця Пілар Альбаррасіна. Для своїх сакральних малюнків вона використовує жіночі трусики. А все тому, що Пілар розшифровує слово «мандала», як «громада» і, вже виходячи з цього сенсу, вибудовує свої композиції. На її думку, за кожним елементом нижньої білизни стоїть історія окремої людини, а зібрані разом історії складають ту саму «громаду». Художниця ніколи не повторює малюнків, а кожну свою роботу називає ім'ям тієї дівчини, чию білизну вона використовує для роботи.

З радіодеталей і комп'ютерних комплектуючих збирає свої мандали британський художник Леонард Юліан. Чоловік спаює разом різні деталі, створюючи унікальний малюнок. За його словами, він захопився сакральними символами через їхню симетрію, яку вважає матеріальним втіленням дива.Фото kknews.сс

Аргентинська художниця Лула Алдунате створює мандали з тарілок і строкатої тканини. Матеріал для своїх робіт вона шукає на барахолках. Потім вичищає посуд і складає композиції. Щоразу по закінченні Лула, як стверджує вона сама, відчуває приплив сил та енергії.

Однією з найвідоміших мандал є композиція канадської художниці Агнесс Дюмушел. Вона створила її з декількох тисяч червоно-рожевих яблук, чорнозему і рослин. На всю роботу Агнесс витратила п'ять днів.

Якщо бути уважним, то зображення мандали можна побачити майже в кожному предметі. Складний сакральний малюнок вгадується на вірменських хачкарах, під куполом мечетей, у марокканській мозаїці, під склепіннями церков, у вітражах Нотр-Дам де Парі, у штурвалі корабля, в середньовічних люстрах, водяних млинах, перських килимах, риболовних сітках, парасольках, павлопосадських хустках, у старовинних монетах, різдвяних вінках, у комірах з бісеру африканського племені масаїв, у конструкції стадіонів, водограях, у суфійському танці дервішів тощо.

Читайте також: Святині мусульманського світу: мечеті з історією

Серед найвідоміших споруд, виконаних у формі мандали: британський Стоунхендж, Око Сахари в Мавританії, Храм неба у Китаї, комплекс на острові Хортиця в Україні, сади майбутнього і супер-дерева в Сінгапурі, круглі поселення в Данії, Морай у Священній долині інків, храмовий комплекс Ранкапур в Індії.

Головне фото etsy.com

Вам это будет интересно:
Зліпи собі хобі. Історія гончарства
У краєзнавчий музей якої країни не зайди, неодмінно помітиш схожі археологічні знахідки – уламки глиняних виробів. Гончарне ремесло, що народилося кілька тисячоліть тому, однак існує й сьогодні, по праву може вважатися одним із найбільш довговічних.
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Крок за межу: магічне мистецтво уїчолі
Сліпучі сполохи давнього знання в різнобарвних переливах бісеру і пряжі на мозаїках індіанців уїчолі спрямовують фантазію у безкінечну подорож гілками світового древа. Духовні образи набувають плоті у вигадливих орнаментах, що супроводжують селянина-мексиканця на всіх етапах життєвого шляху.
Колоритний континент. Красиві племена Африки
Повсякденне життя африканських племен може видаватися дивним навіть для мешканців цього континенту. І тільки природа і допитливі мандрівники лишаються наодинці з колоритом і незвичністю побуту етносів за межею мегаполіса.
Смачна Японія: скуштувати країну на зуб
Морозиво зі смаком конини, мариновані комахи, риба зі смертельною отрутою – японській кухні є чим дивувати, вражати й шокувати. І чесно кажучи, перелік цих страв не завжды сприяє апетитові. Але ми не женемося за екзотикою. Істинний гастротуризм – це спроба збагнути менталітет і відчути національний колорит через традиційну кухню...
Амазонки з племені мосо: Заповідник фемінізму в затінку Гімалаїв
Автори антиутопій пророкують сотні бід людям майбутнього, яким знову і знову забороняють грати весілля, та, схоже, не все так страшно. У китайській провінції Юньнань, коло самісінького підніжжя Гімалаїв, живе матріархальне плем'я мосо, якому поняття шлюбу зовсім не знайоме.
Камасан: Поселення із шедеврами на Балі
Балі – одне з найпопулярніших місць для зимівлі. Океан, вулкани, чудова природа й екзотичні фрукти... Але є ще одна причина, про яку мало хто знає – унікальне арт-село Камасан, що дало початок однойменному балійському живопису. Про нього ми і розкажемо сьогодні на сторінках OUTLOOK.
Йодль – музика австрійських гір
В Австрії з'явився незвичайний маршрут, його вибирають любителі вокального стилю йодлем. Бредуть туристи долиною Циллерталь, широка стежина звужується, відкриваючи шлях тільки для найзавзятіших, і звивиста доріжка веде вгору. Зазирають мандрівники до хижки, яка має форму дзвіночка, обходять стороною найбільший ріг, прямуючи туди, де альпійські пастухи вели неквапливі музичні бесіди зі своїм стадом.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Зимові забави Василя та Маланки: карнавал по-українськи
Новий рік в Україні не завжди розпочинався з ялинки, а замість Діда Мороза і Снігуроньки в гості чекали пустунку Маланку і моторного парубка Василя, та й не самих, а з почтом. Усі навіженості сходили з рук: витівки ряджених несли в собі сакральний зміст, продиктований логікою міфу про поєдинок весни і зими.
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Глінтвейн: зігріваємось правильно
Вітамінчики, загартовування, правильний режим дня... Це все добре і корисно, особливо в холоди, ось тільки іноді треба себе і побалувати й одночасно убезпечити від мікробів і застуди. У такий час найкращий засіб – глінтвейн.
Ескімоські іглу. Що нам варто із снігу дім збудувати!
Крихітка-син до батька прийшов і пропонує втекти від мами і бабусі на Північний полюс? Тільки не треба трагічних промов про люті морози, суцільну темряву полярної ночі і голодних білих ведмедів! Змовницьки підморгніть сміливцю й запропонуйте справжню чоловічу справу – навчитися будувати іглу для ночівлі в краю вічної мерзлоти під час зимових канікул.
У Києві відкрилась виставка азербайджанського художника-килимаря Ельдара Гаджиєва
24 грудня за ініціативою та за підтримки Посольства Азербайджанської Республіки в Україні у Національному музеї Тараса Шевченка відкрилась виставка робіт відомого азербайджанського художника-килимаря Ельдара Гаджиєва. Серед гостей були присутні заступник міністра культури України Ростислав Карандеєв...
Скляний handmade
Ексклюзивні скляні вази та ялинкові іграшки, наявні всього в одному-двох екземплярах, окрім високої ціни, найчастіше об’єднує ще й унікальна технологія виготовлення, якою володіють представники рідкісної професії – склодуви. Історія цього ремесла триває вже протягом кількох тисячоліть, а деякі старі таємниці handmade-виробництва досі зберігаються під грифом секретності.
Ручна робота: персидські килими
У ті часи, коли перським воїнам не було рівних, а їхній силі підкорилися Римська імперія та Аравійський півострів, з-під пальців майстринь народу-переможця вийшов перший шедевр. «Весняний килим» став найдорожчим в історії людства. Він символізував владу і міць персів, а його краса оповідала про божественне походження царя Хосрова І.
Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу
Кажуть, чим простіше, тим краще, але чи так це? Ми знаємо, що не всі народності сповідують цей принцип. OUTLOOK знайшов найбільш дивніі, складні і важко вимовляючі мови світу і хоче поділитися цим з читачами.
Що вони їдять: кухня Риму
OUTLOOK часто розповідає про кухні народів світу, але, коли йдеться про Італію, писати про країну загалом було б злочином. Кожен з її двадцяти регіонів – це окремий світ зі своїми тонкощами і спеціалітетами. І нехай звання гастрономічної столиці Італії носить Болонья, її офіційній столиці Риму теж є чим похизуватися.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів.
Усе велике починається з малого: Арт-проекти ентузіастів
Багато місць, відомих сьогодні на весь світ, було створено купкою ентузіастів без грошей і сторонньої допомоги. Ці люди жили ідеями і робили все, щоб втілити їх у реальність. Офіційною датою появи стріт-арту вважається 1942 рік, розпал Другої світової війни. Саме тоді один креативний працівник детройтської фабрики на прізвище Кілрой почав писати фразу «Kilroy was here»
Закрыть
Outlook facebook page