RU  UK  EN
Статьи  >  Дізнайся  >  У Миколаєві представили традиції зустрічі Нового року різних країн світу

У Миколаєві представили традиції зустрічі Нового року різних країн світу

Напередодні новорічних свят в Миколаєві в рамках роботи центру етнічних громад відбувся концерт «Новорічна етнічна мозаїка», в якому взяли участь творчі колективи національно-культурних товариств області.

З вітальними та напутніми словами, новорічними побажаннями миру, добра і любові виступили: голова ради старійшин Ради національних товариств Миколаївської області Султан-Мурад Каймаразов, начальник правління Ради національних товариств Миколаївської області Лоліта Каймаразова, Олена Маврокордато, яка очолює Миколаївське обласне товариство греків «Нова Еллада », а також представниця Тернівського болгарського суспільства, викладач болгарської мови Ольга Колот.

Темою святкового марафону стали традиції святкування Нового Року в різних країнах:

Першою зупинкою в імпрвозірованній новорічній подорожі стала Польща. Новорічні свята перетворюються тут у справжній карнавал: чоловіки переодягаються в жіночі костюми, діти розписують фарбами обличча, а вулиці прикрашають величезними букетами повітряних куль. О 12 годині ночі, коли б'ють куранти, жителі Варшави починають здувати повітряні кулі, і виходить своєрідний новорічний салют. Особливо шанується в Польщі Різдво. Це - світле сімейне свято, шановане усіма членами сім'ї.

Наступна зупинка була у народу ромів, які святкують свій Новий рік в ніч на 14 січня і називається це святом Банго Василя, який врятував їх від водної стихії. Роми вважають Василя Банго своїм захисником. У деяких сільських місцевостях зберігається звичай з початку обіду і до опівночі закривати двері будинку. Ніхто з родини не повинен виходити на вулицю (навіть у двір) і ніхто сторонній не може увійти в будинок. Опівночі, коли приходить Новий рік, роми починають ходити в гості і відкривають свої двері для відвідувачів. 14 січня дуже важливо, який перший гість зайде до будинку.

У столиці Грузії до свята готуються дуже добре і завчасно. Господині перетрушують в будинку все - від фіранок, покривал і килимів до подушок і матраців. Новий рік треба зустріти з до блиску вимитими шибками, блискучою підлогою, стелями і кутами. Але головні клопоти пов'язані з новорічним столом. Новорічне меню неможливо собі уявити без гозінакі - смажених горіхів, залитих медом. Або смаженого поросяти. Обов'язковим атрибутом свята по всій Грузії була чічілакі - так звана борода святого Басілі (Василя), покровителя тварин. Це "ялинка" з поліна, майстерно нарубаного в довгу найтоншу стружку - ніби кучерява сива борода. На цю "ялинку" вішали фрукти і здійснювали обряд спалення, щоб святий Василій послав на майбутній рік хороший урожай.

Не пройшла непоміченою і країна, де повно чудес, де мрії перетворюються на реальність - Греція. Тут існує безліч цікавих і загадкових традицій. Наприклад, звичай, за яким рівно опівночі глава сім'ї виходить у двір і розбиває об стіну плід граната. Якщо його зерна розлетяться по двору - у новому році сім'я житиме щасливо. Вирушаючи у гості, греки приносять з собою в подарунок покритий мохом камінь і залишають його в кімнаті господаря зі словами: "Нехай гроші господарів будуть такі ж важкі, як цей камінь».

У Болгарії традиційно зустрічають Новий рік вдома. Перед початком свята наймолодший у будинку стоїть біля ялинки і виспівує гостям колядки. У подяку добрі дядьки і тітки дарують йому подарунки. Ну а найцікавіше починається з 12-м ударом годинника. У цей час в будинках на мить гасне світло для новорічних поцілунків. Тільки після цього господиня починає розрізати пиріг з запеченими в ньому сюрпризами. Якщо дісталася монета - чекай багатства, гілочка троянди - любові.

У Кореї обов'язковим атрибутом Нового року є граблі, декоровані різними дорогими прикрасами. Мабуть, саме ними в новорічну ніч "загрібають щастя". Ще поширені різдвяні ярмарки, на яких можна придбати не тільки одяг, продукти, прикраси та подарунки, але навіть ... мрії, надії і щастя. Можна, наприклад, купити даруму - дерев'яну (або з пап'є-маше) ляльку-неваляшку з буддійського пантеону. Або хамаюмі - затуплені стріли з білим пір'ям, якими виганяють злих духів, або такара-буне - кораблики з рисом і сім'ю богами, які сидять на палубі, символізуючи благополуччя і успіх. У Кореї Новий рік святкують не тільки 31 грудня, але і за східним календарем. Східний Новий рік називається Соллаль.

А ось у Вірменії новорічні свята тривають протягом тижня, починаючи з 31 грудня. Новий Рік відзначають пишним столом, повним випічки, різними стравами та солодощами. Люди обмінюються подарунками з поздоровленнями, і двері їхніх будинків відкриті для всіх. У списку новорічних страв за давніми традиціями - продукти, назви яких починаються з букви Н: Нгатзахік, Нур (гранат), Нуш (мигдаль) та ін.

В Україні вечір 31 грудня називали щедрим, або багатим, до нього готували багатий святковий стіл. Тоді ж вдавалися до різних магічних ритуалів. Наприклад, господар підходив з сокирою до дерева, звертаючись до нього: "Як виродків - НЕ зрубаю, як не народиш - зрубаю" - і тричі легенько торкався сокирою стовбура. Наслідком цих дій повинен бути рясний урожай фруктів. Побутували численні новорічні прикмети й ворожіння. У новорічну ніч дивилися на хмари: якщо вони йшли з півдня, вірили, що буде врожай на ярові, якщо з півночі - на озимину. Яскраво ігровий характер мали ворожіння про шлюб. В Україні традиційним святковим символом на Новий рік тривалий час була зелена ялинка, а «дідух». Виготовляли його з лантухів або першого снопа. Кілька пучків, окремо обплетених соломинками, ув'язували в пишний вінок. Знизу робили розгалуження, щоб «дідух» міг стояти.

Всі матеріали надані Радою національних товариств Миколаївської області

Фото: Рада національних товариств Миколаївської області / відкритих джерел

Вам это будет интересно:
Смачна Японія: скуштувати країну на зуб
Морозиво зі смаком конини, мариновані комахи, риба зі смертельною отрутою – японській кухні є чим дивувати, вражати й шокувати. І чесно кажучи, перелік цих страв не завжды сприяє апетитові. Але ми не женемося за екзотикою. Істинний гастротуризм – це спроба збагнути менталітет і відчути національний колорит через традиційну кухню...
Амазонки з племені мосо: Заповідник фемінізму в затінку Гімалаїв
Автори антиутопій пророкують сотні бід людям майбутнього, яким знову і знову забороняють грати весілля, та, схоже, не все так страшно. У китайській провінції Юньнань, коло самісінького підніжжя Гімалаїв, живе матріархальне плем'я мосо, якому поняття шлюбу зовсім не знайоме.
Йодль – музика австрійських гір
В Австрії з'явився незвичайний маршрут, його вибирають любителі вокального стилю йодлем. Бредуть туристи долиною Циллерталь, широка стежина звужується, відкриваючи шлях тільки для найзавзятіших, і звивиста доріжка веде вгору. Зазирають мандрівники до хижки, яка має форму дзвіночка, обходять стороною найбільший ріг, прямуючи туди, де альпійські пастухи вели неквапливі музичні бесіди зі своїм стадом.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Зимові забави Василя та Маланки: карнавал по-українськи
Новий рік в Україні не завжди розпочинався з ялинки, а замість Діда Мороза і Снігуроньки в гості чекали пустунку Маланку і моторного парубка Василя, та й не самих, а з почтом. Усі навіженості сходили з рук: витівки ряджених несли в собі сакральний зміст, продиктований логікою міфу про поєдинок весни і зими.
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Новий рік у Стамбулі: гранат замість «Олів’є»
За стереотипами, Новий рік у Стамбулі – це сірість без снігу, а, отже, нудьга. OUTLOOK на власному досвіді перевірив, чи так це насправді, і тепер ділиться своїми враженнями. Звісно, якщо ми скажемо, що це свято відзначають у Туреччині так само, як і в Європі або Північній Америці – це буде перебільшенням.
Глінтвейн: зігріваємось правильно
Вітамінчики, загартовування, правильний режим дня... Це все добре і корисно, особливо в холоди, ось тільки іноді треба себе і побалувати й одночасно убезпечити від мікробів і застуди. У такий час найкращий засіб – глінтвейн.
Ескімоські іглу. Що нам варто із снігу дім збудувати!
Крихітка-син до батька прийшов і пропонує втекти від мами і бабусі на Північний полюс? Тільки не треба трагічних промов про люті морози, суцільну темряву полярної ночі і голодних білих ведмедів! Змовницьки підморгніть сміливцю й запропонуйте справжню чоловічу справу – навчитися будувати іглу для ночівлі в краю вічної мерзлоти під час зимових канікул.
Дивовижна Лапландія: країна чудес за полярним колом
Що ближче зимові свята, то голосніше всенародний плач за втраченими чарами новорічної ночі. Дощі, тумани і банальна втома стали на заваді рухові радості у місто, і казка відступила на північ, в далеку Лапландію. Тремтлива заграва полярного сяйва вкриває плоттю стародавні сказання і здуває з листівок золочений пил...
Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу
Кажуть, чим простіше, тим краще, але чи так це? Ми знаємо, що не всі народності сповідують цей принцип. OUTLOOK знайшов найбільш дивніі, складні і важко вимовляючі мови світу і хоче поділитися цим з читачами.
Що вони їдять: кухня Риму
OUTLOOK часто розповідає про кухні народів світу, але, коли йдеться про Італію, писати про країну загалом було б злочином. Кожен з її двадцяти регіонів – це окремий світ зі своїми тонкощами і спеціалітетами. І нехай звання гастрономічної столиці Італії носить Болонья, її офіційній столиці Риму теж є чим похизуватися.
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Священні тварини інків
Наш «перуанський цикл» продовжується розповіддю про найбільш шанованих тварин у Перу. Вони – як зв'язок піж сьогоднішнім і минулим, грають важливу роль у житті цього народу. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало.
Несповідимі шляхи щастя: де загадувати бажання в Латвії?
Мандрівка в Латвію обриває ланцюг повсякденності, впускаючи у світ потаємні фантазії, котрим немає виходу в коловороті буднів. Блукаючи у вікових соснах, свіжий балтійський бриз млосно перебирає струни очікування чогось незвичного. Мрії справді збуваються – тільки треба знати, де загадувати бажання.
Килимами вистелена дорога до Азії
Килими вішають на стіни як символ достатку, стелять на підлогу для створення затишку і підносять як дорогий подарунок. А роздивлятися химерні малюнки у вигляді ромбів і зірочок на них, вгадуючи їх значення, – справа вельми цікава. Поширені по всьому світу килимові традиції були запозичені у східних народів, які першими навчилися робити пряжу і тканини з волокнистих матеріалів.
Замурзані аристократи
Професія сажотруса нещодавно увійшла до рейтингу найбільш рідкісних спеціальностей світу. А ще якихось сто років тому практично кожен житель Європи міг розповісти чимало цікавого про цих хлопців-замазур. Ми не винайшли машини часу, однак факти про представників такого вимираючого ремесла все ж роздобули.
Жіночі прикраси в Індії: сакральний зміст
При слові індійка в нашій уяві виникає красива жінка в сарі, неодмінно з безліччю прикрас і малюнків на тілі. Звідки в національних традиціях цього народу така пристрасть до прикрашання тіла? У цьому є не лише естетичний, але й глибокий сакральний сенс – відображення культури, вірувань і світогляду індійців...
Битися, як жінка. Бійцівський клуб літаючих чоліт.
У вільної боротьби не жіноче обличчя. Хороша дівчинка повинна мило усміхатися і берегти чепурне платтячко, а не розмахувати кулаками, але в суворих Андах такі ніжні квіти не ростуть. Справжня болівійська чоліта і за словом в кишеню не полізе, і тумаком при нагоді огріє, а в неділю, підібравши накрохмалені спідниці, ринеться у бій без правил.
Замість візка – човен: знамениті плавучі ринки
Магазини, супермаркети, ринки – всі ці місця невід’ємна частина життя будь-якої людини на нашій планеті. Здавалося б, що в них незвичайного – кругом усе схоже, хіба що товари і ціни різняться в залежності від країни чи міста. Насправді все не зовсім так – до деяких базарів слід діставатися вплав… Про них ми і розповімо.
Закрыть
Outlook facebook page