RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Різнобарвний рай: Як японці бачать естетику прекрасного

Різнобарвний рай: Як японці бачать естетику прекрасного

Японія - країна, де люди вірні традиціям. Не виняток і колірна гамма, яка в світовідчутті японців знайшла мало не божественне походження. «Колір ранкового неба», «глибина нічного намету», «півтони після світанку» - так охрестили фарби, які споглядали в світі навколо себе. Словом «колір» називали коханої людини - напевно, в багатогранних інтонаціях колористики зосередилися найніжніші і прекрасні почуття. Сьогодні OUTLOOK розповість, на чому заснована символіка відтінків в Японії...

Кольорові сни східних легенд

У багатьох азіатських легендах беруть участь боги, показуючи небесну волю, що створила все суще. До цього дня можна почути цікаві розповіді про те, як на нашу планету завітали бог Идзанами і богиня Идзанаги, які уособлювали Інь та Янь. Їхні діти - сонце Аматерасу, місяць цукуйомі і вітер Сусаноо - мріяли заповнити бездонну порожнечу яскравими фарбами, і втілили свій задум на Землі. Читаєш пожовклі від часу перекази і переконуєшся: в японській культурі правильне поєднання тонів прирівнюється до божественних рішень. Від того як гармонюють фарби, залежить добробут і процвітання як сім'ї, так і держави. Тому з давніх-давен казки поділили світ на кілька сфер. У божественному просторі доводилося жити лише обраним - тому тут порожнечу втілили в сліпучий блиск червоного і білого. В середньому світі, де мали право жити люди, панували синій і зелений кольори. А ось мерці і нижчі духи відправлялися в загробне царство, забарвлене жовтим і чорними півтонами.Фото cs6.livemaster.ru

Необчислювані ряди японських фарб

Деякі кольори використовуються починаючи з періоду азуки (538-710 рр.), А в цілому система колористики нарахує більше п'яти сотень відтінків. Причому серед старійшин виявляються червоний («ака»), чорний («куро»), білий («широ) і блакитний («ао»). У 603 році принц Шотоку вперше перейнявся тим, щоб ввести колірну гамму на японську палітру. Він запропонував двенадцатіуровневую таблицю, в основі якої лежали цінності конфуціанства і п'яти китайських елементів. Так, перші два кольори - варіанти фіолетового (дайтоку і шотоку) - символізували королівську гідність і гордість. За ними слідували сині (дайджін і шоджін) - благополуччя і процвітання. Помаранчеві рішення (дайрі і шорей) відповідали за мораль і моральність. Золотистий і вогненно-жовтий кольори говорили про щирість намірів і вірності ідеалам. Білі (дайгена і шогі) оповідали про презумпцію невинності і вищому принципі справедливості. Нарешті, різні відтінки чорного (дайчі і шойчи) призначалися для позначення вищого знання і практичних навичок.Фото blog.fromjapan.co.jp

Тут потрібно взяти до уваги класову систему суспільства: всі згадані фарби були допустимі для офіційних осіб, а ось деякі, звані кінджікі, заборонялися законом. У той же час, аристократичний клас не мав права носити вбрання кольору Куджи (синьо-червоний), а відтінки юрушііро використовувався тільки в простолюдді. У сумахових (цегляний) колір дозволялося одягати виключно японським королям, а ось ніжно-зелений видавав наложниць монарха. Та й колишні імператори Японії не могли приховати колишньої величі, адже вони були зобов'язані носити блідо-червоні кольори.

Крім посиленої уваги до легенд, японці відрізняються любов'ю до природи. Не дивно, що і назви кольорів перегукуються зі словами, що позначають деякі види звірів і цілющих трав.

Тому, кажучи про квіти, неможливо не згадати про флористику. Так, один з відтінків, що називається аканейро, проводився під час того, як ремісники добували фарби з кореня трави Акан. Ще один приклад - азкіро - колір бобів азуки, які японці, до речі, вважають смачним стравою. Так що і з відтінком асоціації найпозитивніші.Фото turisheva.ru

Представники тваринного світу також вплинули на розклад японської веселки. Так, незумі в мові місцевих жителів буде співзвучний з «мишею», а саме слово описує сірі півтони. Японці йдуть і того далі: вони пропонують використовувати колір «виноградної миші» (мабуть, пурпурно-сірий), який називається «Будо незумі», мишки Фуджі («фуджі незумі») і лозовими миші (цей колір варіюється між світло-зеленим і сірим ). Є в країні навіть колір чайної мишки - світло-коричневий плавно переходить в сірий.

Основні кольори і їх символи

Говорячи про палітру, можна написати цілий трактат, а то і зібрання творів. Все-таки в Японії кількість різноцвіть доведено до надмірного стану. І все ж базових кілька, і значення у них більш ніж символічне.

Марко Поло розповідав своїм співвітчизникам, що Японія славиться золотими злитками, які лежать прямо на дорозі: бери - не хочу. Не дивно, що золотий колір волосся «приміряли» багаті анімешні персонажі - правда, в більшості своїй вони були жадібними і заздрісними - а гроші заробляли найчеснішим способом. Тому японці асоціюють жовтий колір не тільки з символом розкоші і сонця, але і відносять його до негативних наслідки, до яких часом призводять гроші.Фото photos.demandstudios.com

Чорний колір висловлював силу - і передчуття небезпеки, що насувається. Тому він в японській культурі був ознакою руйнування, страху і смутку. За традицією, темні відтінки, які не доповнені іншими, краще не використовувати в одязі під час радісних подій або цікавих заходів.

Білий - символ шляхетності. Його вважають священним, адже він виражає чистоту і невинність - важливі для японців цінності. Якщо вірити знавцям історії, з цієї ж причини білий колір фігурує на державному прапорі.Фото eclecticlightdotcom.files.wordpress.com

Блакитний з'явився в японській культурі з географічних міркувань. Острови омиваються водою, ось так і блакитні відтінки нагадують про спокій і стабільність. Крім того, він вважається жіночим кольором - чоловічої статі одягати його не варто.

Головне фото curiosity.com

Вам це буде цікаво:
Посидимо? Частина друга
Не так давно ми вже писали про незвичайні лавочки, які можна побачити на вулицях різних міст. В один матеріал не вдалося «вмістити» всі об’єкти, які нам сподобалися, тому сьогодні – друга частина огляду. Почнемо із французького дизайнера Пабло Рейносо. Уже кілька років він подорожує країнами і залишає за собою «сліди». Ми вибрали дві найцікавіші його роботи.
Посол Елена Летісія Тереса Мікусінскі провела дипломатичний прийом, почесним гостем став всесвітньо відомий аргентинський співак Хіронімо Рауч
Колонна зала КМДА 11 червня приймала гостей Посольства Аргентинської Республіки в Україні з нагоди національного свята. Надзвичайні та Повноважні Посли, представники уряду та державних органів, партнери посольства, бізнес спільнота та ЗМІ вишикувалися у довгу чергу, аби привітати очільницю іноземної дипломатичної установи та висловити свої вітання дружній Аргентині.
Посидимо?
Гуляючи київською Пейзажною алеєю, завжди помічаєш дивовижні лавки, створені українськими майстрами. Моя улюблена – з пледом і подушкою, адже вона здається затишною навіть у негоду. Сидячи на ній, я згадав картину з дитинства: бабусі виносять з дому довгу дошку, кладуть її одним кінцем на пеньок, іншим – на перила під’їзду, і виходить лавочка. Чим не дизайнерське диво?
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Книжковий Арсенал 2019: іноземні гості
IX Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» завершився, а ми пропонуємо вам ще пролонгувати відчуття ейфорії від перебування в книжковій «оазі» у центрі столиці України. Наш портал, висвітлюючи дипломатичне життя в Україні, приділить свою увагу огляду цікавих заходів, що відбулися за підтримки іноземних посольств, і спілкуванню із закордонними гостями.
Маленькі улюбленці великих міст
Німці заводять не лише німецьких вівчарок, а в Бостоні можна побачити не тільки бостонських тер’єрів. Люди вибирають собак, спираючись на особисті вподобання. Та часом тяжіння місцевого населення до певної породи занадто помітне й інколи стає особливістю певної місцини. Цьому можуть сприяти природні умови, мода і навіть менталітет.
Крок за межу: магічне мистецтво уїчолі
Сліпучі сполохи давнього знання в різнобарвних переливах бісеру і пряжі на мозаїках індіанців уїчолі спрямовують фантазію у безкінечну подорож гілками світового древа. Духовні образи набувають плоті у вигадливих орнаментах, що супроводжують селянина-мексиканця на всіх етапах життєвого шляху.
Ми там були: Японія - тонкощі токійського життя
Мало хто з туристів добереться до далекої Японії. Але у Марини Бєлки, дизайнера одягу, це вийшло, адже загадкова Країна Вранішнього Сонця була її дитячою мрією. Вона поділилася з нами враженнями від Токіо і дала майбутнім туристам практичні поради.
Біле золото Піднебесної. Китайський фарфор
Цивілізація Стародавнього Китаю однією з перших відкрила для себе кераміку. Встановлено, що вже в II тис. до н.е. температура випалу гончарних виробів, знайдених в долині Хуанхе, наближалася до 1200 ° С. На думку ряду дослідників, винахід порцеляни було продиктовано прагненням знайти заміну нефриту та жадеїту.
Кагосіма: Місто з репутацією камікадзе
«Будуйте дім біля підніжжя вулкана!» - вигукував Ніцше у пророчому екстазі. Похмурий пафос філософа навряд чи збагнули б жителі японського міста Кагосіми, розташованого на дні кальдери Айра, що виникла внаслідок вибуху 22 тисячі років тому. Землероби мотижили уступи котловини з бронзового віку, звично відмахуючись від попелу, розсіяного у повітрі.
Бельгійське мереживо: Вальс тисячі ниток
Дивлячись на фламандські мережива, важко позбутися думки, що дивовижні квіти, спритно вплетені у вінок візерунка, народжені розсипом іскор, що зірвалися з чарівної палички. На зворотному боці краси лишаються труди і дні неприкаяних дівчат, викрадені у життя лабіринтом ажурних петель.
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
Тіні в раю: Як сучасне мистецтво дивує любителів оригінального
Грань між тінню і світлом така ж контрастна, як між сном і дійсністю. Тому художники використовують обидві речі, щоб досягти балансу в картині. Пейзажі, портрети, натюрморти… ніщо не обходиться без боротьби протилежностей. Утім, є особливо хитрі майстри своєї справи, котрим світло не потрібне. Достатньо самої тіні.
Камасан: Поселення із шедеврами на Балі
Балі – одне з найпопулярніших місць для зимівлі. Океан, вулкани, чудова природа й екзотичні фрукти... Але є ще одна причина, про яку мало хто знає – унікальне арт-село Камасан, що дало початок однойменному балійському живопису. Про нього ми і розкажемо сьогодні на сторінках OUTLOOK.
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
Оце так сервіс! Японське таксі
Найперше, з чим має розібратися кожен турист, опинившись у новій країні – це із транспортною системою. Часто вона здається складною і заплутаною, і щоб збагнути її, потрібні тижні, а може, й місяці. Наша читачка Наталія Усенко побувала в Японії і ділиться своїми враженнями про найбільш комфортний і безпечний транспорт у світі.
Пабло Пікассо: Поет для своєї епохи
Про Пікассо як про самобутнього художника, графіка та скульптора нам так чи інакше відомо все або майже все, тоді як інші його іпостасі опинилися на другому плані. Ілля Еренбург одного разу дуже коротко описав відносини Пабло Пікассо зі своєю епохою: «ХХ століття знайшло в ньому власного експерта-динаміта, філософа та поета».
Superflat: суперплощина японського мистецтва
Любителі аніме ніколи не пройдуть повз сучасне японське мистецтво. Особливо, якщо цей напрямок безпосередньо належить до коміксів манга. Художник Такаші Муракамі був першим, хто замислився, як назватим те мистецтво, котре ловить натхнення в черговому аніме, але говорить про вічні цінності.
Дудук: Музика, що пробуджує кохання
Цій музиці півтори тисячі років. Ніжні, обволікаючі мелодії, зіграні на флейті дудук, називають «голосом вічності». У Вірменії, де люди шанують народні мотиви, вірять, що в дудук вселилася душа абрикосового дерева – і змусила дерево зазвучати. Вони вписуються протяжним і пронизливим звучанням, що пробуджують легку ностальгію.
Відчайдушний футуризм: Японія. Частина 1
Олена Расенко, повернувшись з Японії, розпочинає спеціальний цикл матеріалів про цю країну. Попередження для особливо вразливих: обережно! Після прочитання розвивається гостре бажання зірватися, купити авіаквиток в таку чудову і чарівну країну висхідного сонця!
Закрити
Outlook facebook page